Marcela16
02.04.08,11:42
Potrebovala by som pomoc... Začala som účtovať firmu, ktorá chodí demontovať a montovať plastové okná. Je to sro-čka. A neviem ako mám účtovať jej tržby. Či je to správne tovar, alebo vlastné výrobky + osobitne za montáž a demontáž - služby?
denisie
02.04.08,09:44
Potrebovala by som pomoc... Začala som účtovať firmu, ktorá chodí demontovať a montovať plastové okná. Je to sro-čka. A neviem ako mám účtovať jej tržby. Či je to správne tovar, alebo vlastné výrobky + osobitne za montáž a demontáž - služby?
jednoznačne tržby za služby
Marcela16
02.04.08,09:49
Na faktúrach je okrem spomínanej montáže a demontáže aj napr. parapetná doska, žalúzie a ost. príslušenstvo. Nemám to rozčleniť aj na tovar?
jessica
02.04.08,09:55
Na faktúrach je okrem spomínanej montáže a demontáže aj napr. parapetná doska, žalúzie a ost. príslušenstvo. Nemám to rozčleniť aj na tovar?
Ide o to, či firma predáva aj niečo čo nákupila v nezmenenom stave, alebo nakupuje iba materiál /napr. dosku, z ktorej pílením atď. urobí parapetnú dosku/.
denisie
02.04.08,10:02
Na faktúrach je okrem spomínanej montáže a demontáže aj napr. parapetná doska, žalúzie a ost. príslušenstvo. Nemám to rozčleniť aj na tovar?
fakturujete službu teda montáž a demontáž a zároveň si refakturujete aj použitý materiál? však? ja by som parapetnú dosku nechápala ako tovar ale materiál...Vy im ju nepredávate, ale používate na vykonanie s tým spojenej služby. A to že ju fakturujete, je ako úhrada nákladov spojených s tým. My používame na fakturovanie našej služby ešte tzv. zákazkový list..súpis prác kde sú uvedené jednotlivé zložky materiálu ktorý sa použil...a celkovú sumu chápem ako cenu za službu...
Marcela16
02.04.08,10:24
Takže materiál - dosky, sieťky, a kadečo.. ani neprijímate na sklad? Lebo táto moja firma funguje ešte len zopár mesiacov a určite sklad si netvoria. Oni nakúpia presne podľa objednávky a hneď to faktúruju. Takže v tomto prípade ani netreba tvoriť sklad? A teda sa tá tržba dá chápať ako služba?
Marcela16
02.04.08,10:25
Ešte ma napadlo, že okno a dosky, ktoré nakupujete dávate na 504, alebo 501?
denisie
02.04.08,10:32
Ešte ma napadlo, že okno a dosky, ktoré nakupujete dávate na 504, alebo 501?
501 spotreba materiálu
504 tovar by som chápala ako napr. v krčme nákup alko- nealko, to je podľa mňa tovar, ten sa predáva....ale vy nepredávate dosky....používate ich a poskytujete službu. Ja to chápem takto..Sklad by sa mal viesť, ale ja zatiaľ nevediem, je to komplikované....nakúpi sa veľké množstvo ateriálu ktorý sa okamžite použije na zakázku a ja neviem ustriehnuť kedy a čo sa spotrebovalo...
ale myslím že by sa mal viesť dala by som to ako 111/211, 112/111, a zároveň 501/112
Marcela16
02.04.08,10:33
Ďakujem Ti veľmi pekne za pomoc.
1234
17.04.08,07:20
Nie som si istá, či mám účtovať materiál alebo službu: na základe zmluvy o dielo nám dodávateľ dodá dvere v hodnote cca 10 tis. Sk. Ďakujem za radu
1234
18.04.08,10:15
Môžete mi, prosím, poradiť?
1234
06.08.08,07:13
môže mi niekto poradiť?
KEJKA
06.08.08,14:04
Nie som si istá, či mám účtovať materiál alebo službu: na základe zmluvy o dielo nám dodávateľ dodá dvere v hodnote cca 10 tis. Sk. Ďakujem za radu
neprijmeš službu, prijmeš dvere.... ak je to pre teba subdodávka, tak materiál.
Ak je to na dalsi predaj, tak tovar.
Su aj ďalšie možnosti - t.z. budovy .............
JM1968
25.09.08,12:29
Zdravím všetkých, ako sa tu tak mocem a čítam si príspevky(čo je fajn, keď človek má aj na toto čas) znepokojila som sa, či účtujem správne. Prosím, je toto v poriadku?
Automechanik,JÚ, vedie skladovú evidenciu. Na živ.liste má okrem viaz.činnosti aj maloobchod a veľkoobchod v rozsahu voľ.živností. Čiže opravuje autá, ale aj predáva náhr.diely. Keď príde dodav.faktúra, nie vždy je jasné na čo sa tovar z nej použije. Ja ho príjemkou prijmem na sklad a učtujem ako nákup tovaru. Ak ho predá bez zmeny, učtujem predaj tovaru, ak ho použije na opravu auta a učtuje sa aj práca za opravu, tak učtujem predaj výrobkov a služieb. Teraz sa mi zdá, že to mám učtovať ako nákup materiálu a nie nákup tovaru...
Ďakujem