Maxima25
02.04.08,11:53
prosim vas o radu:
as vykonava stavebnu cinnost - stava nehnutelnosti, ktore bude po kolaudacii prenajimat. fianancie na tieto cinnosti ziskala ako uver od jednej fyz.osoby a kedze to nestacilo, bolo navysene ZI. no opat treba nadotovat firmu, pretoze chce este nadstavit jednu nehnutelnost. prosim, viete mi poradit ako mozno nadotovat firmu, okrem uveru od spolocnikov a inych fo?? nerada by som, aby firma bola preuverovana - je to na dobu cca 1-2 rokov, potom prebehne kolaudacia a prenajimanie...
dakujem.
betka
02.04.08,16:59
Finančné zdroje delíme na externé (cudzie) a interné (vlastné).
Externé mi tvoria všetky druhy úverov a pôžičiek, dotácie, dodatočné vklady vlastníkov.
Internými sú zisk po zdanení znížený o dividend, odpisy z dlhodobého majetku, zdroje kt. sú uvoľnované pri zmene majetkovej a finančnej štruktúre majetku. Tieto zdroje krytia má podnik trvalo k dispozícii., tvoria jeho vl. imanie. (TI, fondy, neroz. zisk)

Ak nemá firma lastné zdroje krytia majetku, musí siahnuť po cudzích. Najlacnejšiu formu predstavujú dodatočné vklady spoločníkov, pokiaľ sú bezúročné.
Maxima25
03.04.08,06:04
dakujem betka za odpoved.
Ja som len premyslala nad tym, aby firma nebola vysoko zadlzena. no naproti tomu bude mat aktiva - nehnutelnosti. znie mi to tak zvlastne - za cudzie peniaze mam budovy...:rolleyes: