juraj25
02.04.08,13:00
Zdravím a prosím súrne o radu,

po zmene zákona o účtovníctve s účinnosťou od 1.1.08 podlieha výber a odvolanie auditora schváleniu valným zhromaždením, sme s.r.o., v roku 2005 sme uzatvorili zmluvu s auditorom, kde sme si zmluvne dohodli ukončenie zmluvy formou výpovede ku koncu kalendárneho roka. nakoľko chceme spoluprácu s auditorom ukončiť zvažujem správne kroky:

máme auditora odvolať ako je to v novele účinnej od 1.1.08 (môžem to vôbec aplikovať, čo potom zo zmluvou? stráca táto účinnosť automaticky zo zákona po odvolaní auditora?) alebo

nemôžem postupovať podľa novely a zmluvu je potrebné riadne vypovedať tak, ako to bolo dohodnuté??

ďakujem za akúkoľvek rýchlu radu.
Chobot
02.04.08,11:38
Zdravím a prosím súrne o radu,

po zmene zákona o účtovníctve s účinnosťou od 1.1.08 podlieha výber a odvolanie auditora schváleniu valným zhromaždením, sme s.r.o., v roku 2005 sme uzatvorili zmluvu s auditorom, kde sme si zmluvne dohodli ukončenie zmluvy formou výpovede ku koncu kalendárneho roka. nakoľko chceme spoluprácu s auditorom ukončiť zvažujem správne kroky:

máme auditora odvolať ako je to v novele účinnej od 1.1.08 (môžem to vôbec aplikovať, čo potom zo zmluvou? stráca táto účinnosť automaticky zo zákona po odvolaní auditora?) alebo

nemôžem postupovať podľa novely a zmluvu je potrebné riadne vypovedať tak, ako to bolo dohodnuté??

ďakujem za akúkoľvek rýchlu radu.

Jedna vec je schválenie audítora a iná vec je zmluva s audítorom. Neviem, ako presne máte výpovedné podmienky stanovené v zmluve, ale ak zmluva umožňuje vypovedať vzťah len ku konci roka, tak môžete tak urobiť len ku koncu roka. Darmo teraz valné rozhodne o výbere iného audítora, zmluva zostane platná. Teda tá audítorská firma bude požadovať platenie za audit v zmysle zmluvy alebo bude požadovať zmluvnú pokutu.

Ak ste ccheli zmeniť audítora, mali ste o tom uvažovať už koncom roka a dať im výpoveď. Následne na VZ v tomto roku ste mali odsúhlasiť iného audítora, s ktorým by ste uzavreli novú zmluvu. Takto ak poveríte iného audítora, budete mať 2 audítorov na rok 2008.
juraj25
02.04.08,12:11
Ďakujem pekne, ale aj tak mi to nesedí, zatiaľ ako krok č. 1 je odvolanie auditora, zákon o účt. je verejnoprávny predpis, to znamená pokiaľ ustanovil zákonodárca formu pre odvolanie auditora je to kogentné ustanovenie a podľa môjho názoru sa nemôžem odchýliť od tohto ustanovenia, resp. mal by som zosúladiť zmluvu s týmto novým ustanovením podľa môjho názoru, pokiaľ by som postupoval podľa zmluvy, asi by som konal v rozpore zo zákonom o účt.
Z textu zákona mi vychádza, že v zmluve s auditorom si od 1.1.2008 už nemôžme dohodovať spôsob jej ukončenia, možno je môj názor mylný, ale naozaj to mi to pripadá tak, ako keby zákonodárca určil jediný spôsob ukončenia vzťahu s auditorom a to rozhodnutím VZ. Pripadá mi to však diskriminačné voči auditorom, skúsim prekopať celý zákon, či som náhodov neprehliadol nejaký kontext s týmto ust. § 19 odds. 2.

Dík za pomoc a ďalšie pripomienky
Chobot
02.04.08,12:58
Ďakujem pekne, ale aj tak mi to nesedí, zatiaľ ako krok č. 1 je odvolanie auditora, zákon o účt. je verejnoprávny predpis, to znamená pokiaľ ustanovil zákonodárca formu pre odvolanie auditora je to kogentné ustanovenie a podľa môjho názoru sa nemôžem odchýliť od tohto ustanovenia, resp. mal by som zosúladiť zmluvu s týmto novým ustanovením podľa môjho názoru, pokiaľ by som postupoval podľa zmluvy, asi by som konal v rozpore zo zákonom o účt.
Z textu zákona mi vychádza, že v zmluve s auditorom si od 1.1.2008 už nemôžme dohodovať spôsob jej ukončenia, možno je môj názor mylný, ale naozaj to mi to pripadá tak, ako keby zákonodárca určil jediný spôsob ukončenia vzťahu s auditorom a to rozhodnutím VZ. Pripadá mi to však diskriminačné voči auditorom, skúsim prekopať celý zákon, či som náhodov neprehliadol nejaký kontext s týmto ust. § 19 odds. 2.

Dík za pomoc a ďalšie pripomienky

Myslím, že si nepresne vysvetľuješ to ustanovenie v zákone o účtovníctve.

"(2) Audítora účtovnej jednotky podľa odseku 1 písm. a), b) a d) schvaľuje a odvoláva valné zhromaždenie alebo členská schôdza."

V tom odvolaní neid eo vzťah účtovná jednotka-audítor, ale o to, že len VZ môže rozhodnúť o tom, kto bude vykonávať audit firmy. Teda VZ v marci rozhodne, že audítorom firmy FFF bude audítorská firma AAA. Následne uzatvoria zmluvu s AAA na vykonanie auditu platnú 3 roky.

V druhom roku nebudú meniť firmu, preto VZ nemusí rozhodovať. Ale jednému konateľovi sa znepáči audítor AAA tak navrhne pre tretí rok odvolať toho audítora. Nemôže však o tom rozhodnúť sám, ale musí o odvolaní rozhodnúť VZ. Ale je tu problém, lebo firma FFF sa zaviazala, že AAA mu má urobiť audit aj tretí rok. Uznesenie VZ nemôže rozhodnúť o zrušení zmluvy, len o výbere nového audítora.

Obchodné vzťahy (zmluvné vzťahy) si musí firma vyriešiť predtým, než rozhodne o výmene audítora.

Teda zákon nedáva možnosť zrušiť zmluvný záväzok firmy FFF voči AAA jednoduchým rozhodnutím VZ. To ustanovenie len zaväzuje firmu FFF rozhodnúť o tom, kto bude robiť audit, iba na VZ. Nikto iný nemôže rozhodnúť, že napr. v 4. roku bude robiť audit BBB.

VZ teda nerozhoduje o ukončení zmluvy s AAA, ale o tom, že firma už nechce mať za partnera AAA a následne treba urovnať zmluvný vzťah.

Asi som to napísal dosť chaoticky, neviem, či to bude pre druhých zrozumiteľné.

Iný príklad - futuristicko - absurdistický:

Napr. o výber manželky by v roku 2030 rozhodoval miestny úrad. Ty požiadaš o schválenie zosobášiť sa s pani M. Úrad ti dá povolenie a uzatvoríte manželstvo. O 5 rokov sa ale zaľúbiš do mladšej pani K. Zase si vyžiadaš povolenie úradu zobrať si teraz pani K. Úrad ti dá povolenie, ale najprv sa budeš musieť rozviesť, lebo ten úrad povolením manželstvo nezrušil, iba ti dal povolenie na uzatvorenie manželstva s pani K.

A teraz si dosaď:
úrad = VZ
pani M a K = audítor
manželstvo = zmluva s sudítorom
ty = firma

Dúfam, že toto je jasnejšie.:D
juraj25
02.04.08,14:53
Ďakujem pekne, napísal si to perfektne a veľmi zrozumiteľne, je to naozaj tak!!! ešte raz ti ďakujem za pomoc.
januš1
27.10.09,11:43
Dobrý deň!
Už niekoľko rokov, vždy v septembri, uzatvárame zmluvu s tým istým audítorom na vykonanie auditu účtovnej závierky (do 15.4. nasledujúceho roka) a na audit súladu výročnej správy (do 30.4. nasledujúceho roka). Zmluvu každoročne obnovujeme.
V súlade s § 19, ods. 2 zákona o účtovníctve bol tento audítor schválený aj na riadnom valnom zhromaždení v roku 2008. Rozhodnutie VZ bolo naformulované tak, že audítorom spoločnosti sa stáva ten konkrétny audítor, a nebolo tam uvedené žiadne časové obmedzenie.
Moja otázka znie nasledovne: Je podľa Vás potrebné schvaľovať tohto audítora každý rok na valnom zhromaždení alebo to bude potrebné urobiť iba v prípade odvolania tohto audítora a schválení iného? Za každú odpoveď vopred ďakujem!
Chobot
02.11.09,09:14
Dobrý deň!
Už niekoľko rokov, vždy v septembri, uzatvárame zmluvu s tým istým audítorom na vykonanie auditu účtovnej závierky (do 15.4. nasledujúceho roka) a na audit súladu výročnej správy (do 30.4. nasledujúceho roka). Zmluvu každoročne obnovujeme.
V súlade s § 19, ods. 2 zákona o účtovníctve bol tento audítor schválený aj na riadnom valnom zhromaždení v roku 2008. Rozhodnutie VZ bolo naformulované tak, že audítorom spoločnosti sa stáva ten konkrétny audítor, a nebolo tam uvedené žiadne časové obmedzenie.
Moja otázka znie nasledovne: Je podľa Vás potrebné schvaľovať tohto audítora každý rok na valnom zhromaždení alebo to bude potrebné urobiť iba v prípade odvolania tohto audítora a schválení iného? Za každú odpoveď vopred ďakujem!

Čítal som pozorne a viackrát to ustanovenie zákona o účtovníctve:


(2) Audítora účtovnej jednotky podľa odseku 1 písm. a), b) a d) schvaľuje a odvoláva valné zhromaždenie alebo členská schôdza. V účtovných jednotkách, ktoré majú zriadený výbor pre audit alebo v ktorých dozorná rada vykonáva funkcie výboru pre audit, predkladá predstavenstvo valnému zhromaždeniu alebo členskej schôdzi návrh na schválenie alebo odvolanie audítora na základe odporúčania výboru pre audit alebo dozornej rady. Ak účtovná jednotka nemá predstavenstvo, valné zhromaždenie alebo členskú schôdzu, postup schvaľovania a odvolávania audítora účtovnej jednotky ustanoví osobitný predpis.24aa) Odvolanie audítora musí byť riadne odôvodnené, pričom rozdielnosť názorov na použitie postupov pri zostavovaní účtovnej závierky podľa tohto zákona alebo na použitie audítorských postupov24a) nemôže byť dôvodom na odvolanie audítora. Účtovná jednotka je povinná informovať Úrad pre dohľad nad výkonom auditu o odvolaní alebo odstúpení audítora alebo audítorskej spoločnosti v priebehu vykonávania auditu a vysvetliť dôvody, ktoré k odstúpeniu viedli.

ale ja som to pochopil tak, že UJ nemusí každý rok schvaľovať výber audítora. V zmysle tohoto ustanovenia stačí, ak VZ rozhodne o výbere audítora a pokiaľ ten výber neobmedzí v rozhodnutí na 1 rok alebo ak nerozhodne o jeho odvolaní, tak je tento audítor platný pre overenie UZ aj pre nasledujúce roky. Len keby chceli zmeniť, tak znovu musí o tom rozhodnúť VZ.