Pink Panter
02.04.08,13:06
Dobrý deň, prosím o radu : zamestnancom poskytuje firma naturálne príjmy - deputát drevo, ktoré dávam mesačne do mzdy ako 1/12 z hodnoty dreva. Mám to pod " natuálnymi príjmami " v mzdovom liste. Zamestnancovi sa zrazí len daň, do odvodov to nejde. Sociálna poisťovňa ale tvrdí, že z tých príjmov sa majú platiť odvody. Vie mi niekto poradiť ako správne zadávať naturálie do mzdového listu a či sa z toho naozaj platia odvody? Ďakujem.
zk24
10.02.11,07:45
ahojte,

aj ja by som sa chcela spytat, ci sa z naturalnych prijmov platia odvody? Dostavame naturalne prijmy formou "multiticket" listkov.

Platia sa z nich odvody? Dostavame ich uz od roku 2009. A az za obdobie 01/2011 nam prvy krat strhli odvody aj z tychto prijmov

Dakujem.
zk24
10.02.11,08:23
skusam vychadzat zo zakona o zdravotnom poisteni, a to:

§ 13
Vymeriavací základ
Na začiatok

(1) Vymeriavací základ zamestnanca je plnenie poskytnuté zamestnávateľom zamestnancovi podľa § 10b ods. 1 písm. a) a ods. 2 až 4.


§ 10b
(1) Zárobková činnosť podľa tohto zákona je, ak osobitný predpis16h) alebo medzinárodná zmluva, ktorá má prednosť pred zákonmi Slovenskej republiky, neustanovuje inak, činnosť vyplývajúca z právneho vzťahu, ktorý zakladá
a) právo na príjem zo závislej činnosti podľa osobitného predpisu18) okrem príjmov z dohôd vykonávaných mimo pracovného pomeru, 19)


Rozmyslam ci listky, ktore nam zamestnavatel dava "z dobrej vole" su prijmy zo zavislej cinnosti. Ked budem mat mesiac dovolenku, dostanem rovnaky pocet listkov, ani ked budem robit nadcasy nedostanem listky naviac, neodvijaju sa od mojej zavislej cinnosti.

Su to listky, ktore mozem pouzit na sport, do kina, knihkupectva.... Dostavame ich v hodnote 14 eur za mesiac. A ked sa zamestnavatel rozhodne ze nam ich od zajtra neda, tak ich proste nedostaneme. Nezavisle od nasich prijmov, nemame na ne ani zmluvny narok, ani nic...

Co si prosim o tom myslite?
zk24
10.02.11,11:14
Tak na zdravotnej poistovni si myslia ze asi ano, maju sa z toho platit odvody.