Lenka1979
02.04.08,13:57
Ahojte milí poraďáci,
robím v MRP PU Win, chcem sa opýtať, či už niekto z Vás robil prečíslovanie pokladničných dokladov.-VPD a PPD. Ide mi o to, že za mesiace január a február mám očíslované v PC doklady podľa poradia s prefixom VPD00 a PPD00 a poradového čísla. Ibaže som prišla na to, že by mi viac vyhovovalo iné číslovanie, a to VPD003-00-pričom 003-by predstavovalo kal.mesiac a 00-až 010-napr.poradové číslo dokladu. Dalo by sa nejakým spôsobom prečíslovať január a február? Môžem vôbec urobiť toto prečíslovanie? Metóda účtovania sa nezmení, len číslovanie. Ďakujem Vám všetkým za info.
Pekný dník, Lenka:)
Marína
02.04.08,14:09
Pokl. doklady sa dajú prečíslovať len ručne.
tuta
02.04.08,17:14
Pokl. doklady sa dajú prečíslovať len ručne.

A to je nevýhoda programu MRP.
Lenka1979
03.04.08,05:36
Mne ide hlavne o to, aby som mohla každý mesiac začínať s poradovým číslom 01... Ako potom vkladáte poklad.doklady keď vám niekto prinesie dodatočne a vy ich číslujete chronologicky?
No aj tak už asi nemôžem s tým začať, keď január,február mi idú čísla za sebou... Nevadí.
Fany
03.04.08,05:49
Zrejme sa niečo také dá v pokladničnej knihe, ja ale účtujem priamo do denníka. Prečíslovanie tiež iba ručne, tak pre istotu P a VD účtujem naraz za týždeň, aby som nemala zbytočné presuny, doklady potom číslujem iba ceruzkou a až na konci roka, keď je všetko OK, prepíšem definitívne perom. Nevidím ale dôvod na číslovanie zvlášť pre jednotlivé mesiace, keďže na dokladoch sa uvádza aj dátum.
Lenka1979
03.04.08,06:06
Fany, a stalo sa Ti že si niečo aj vkladala? Aké si potom dala číslo dokladu, ktoré si vložila? Poradové ako následovalo? Aj keď ti napr.v júni priniesli za máj?
Marína
03.04.08,07:04
Z postupov účtovania v JU


§ 3
Deň uskutočnenia účtovného prípadu
(1)Dňom uskutočnenia účtovného prípadu je deň splnenia dodávky, platby záväzku, inkasa pohľadávky, započítania pohľadávky, postúpenia pohľadávky, prevzatia dlhu, poskytnutia a prijatia preddavku, úhrady úveru alebo pôžičky poskytnutím nového úveru alebo pôžičky, zistenia manka na majetku a záväzkoch, schodku, prebytku majetku, škody na majetku, vkladu do obchodnej spoločnosti a družstva, pohybu majetku vo vnútri účtovnej jednotky a deň zistenia ďalších skutočností vyplývajúcich z osobitných predpisov[1] (http://www.porada.sk/#_ftn1)) alebo z povahy účtovnej jednotky, ktoré sú predmetom účtovníctva a ktoré v účtovnej jednotke nastali a účtovná jednotka má k dispozícii potrebné podklady, ktoré dokumentujú tieto skutočnosti.

vyplýva, že zaúčtuješ v deň obdržania dokladu. Ak doklad predsa len chceš zaúčtovať s dátumom uvedeným na doklade a nechceš doklady ručne prečíslovať, daj číslo xxxx/a.
Lenka1979
03.04.08,07:25
Vďaka Marína, tak som to robila aj doteraz, ale potom som si nebola istá, či to tak môže byť, preto som chcela zvoliť číslovanie každého mesiaca zvlášť. Dosť často sa mi stáva, že poklad.doklady mi prinesú neskoro.
Fany
03.04.08,07:43
No neviem, ako by reagovala prípadná kontrola na číslo xxx/a. To je dosť jasné, že sa to dopĺňalo dodatočne. Ak by si toto robila aj na príjmoch, prípadne faktúrach, tak to navádza na špekuláciu. Čo ak si takýchto a-čok mala viac a neskôr ich mohla vyhodiť, bez toho, že by bolo vidno medzeru v číslovaní? Ja by som to neriskla a radšej si dala tú robotu s prečíslovaním. Tiež by som uvítala nejakú funkciu na prečíslovanie takýchto dokladov, aj som o to žiadala MRP, ale akosi v tom nič nerobia, pokiaľ viem.
Lenka1979
03.04.08,07:56
Fany, a zdá sa Ti zlé, ak chcem číslovať každý mesiac zvlášť? Prečo nemôžem začať marec od napr.001? Len neviem čo s tým januárom a februárom, lebo tam mi to išlo chronologicky za sebou.
Marína
03.04.08,07:57
Fany, ja som predsa napísala, čo vyplýva z postupov účtovania. Súčasne som však dodala, že


Ak doklad predsa len chceš zaúčtovať s dátumom uvedeným na doklade a nechceš doklady ručne prečíslovať, daj číslo xxxx/a.

nič iné jej neostáva, len ho pod nejakým číslom zaradiť. Podotýkam, že som písala len o pokl. doklade a nie FA.
Lenka1979
03.04.08,08:50
Dievčatá, ja tu celý čas píšem LEN o pokladničných dokladoch. Už som zaradila tak ako píše Marína.
Marína
03.04.08,09:08
Lenka, predsa mi len nedá nedodať, že správne číslovanie dokladov má byť chronologicky vzostupne a že tento spôsob som ti navrhla len preto, že doklad chceš zaúčtovať s dátumom uvedeným na doklade a doklady nechceš prečíslovávať. Doporučujem takto postupovať výnimočne.
lenkak
03.04.08,19:24
každý mesiac si zmeň v nastaveniach číselných radoch prefix, resp. číslovanie. Dá sa to takto riešiť, dokonca si vieš nastaviť týchto číslených radov 12, a zakaždým pri začiatku mesiaca si dať ten správny na aktiváciu, a ten sa Ti bude aj v denníku zobrazovať. Len tie prvé dva mesiace prečíslovať len ručne.
Lenka1979
04.04.08,07:00
lenkak:
neviem čo je správne, už číslujem chronologicky za sebou, veľa príspevkov tu bolo o tom, že nie je správne číslovanie začínať každý mesiac od začiatku. Chybou MRP je to, že sa tam nedá prečíslovať-keďže mesiac január,február mám usporiadaný chronologicky za sebou. A začínať marec od 01 je asi nesprávne. Nechcem urobiť chybu a potom na to doplácať. Každému daňovákovi sa páči niečo iné...
Marína
04.04.08,07:32
Lenka, ak by si každý mesiac číslovala od 1, každému je jasné, prečo to robíš. Máš až tak veľa dokladov, že je problém pri prípadnom dodatočnom vsunutí dokladu ich prečíslovať? A je až takou nutnosťou ten doklad vsúvať? Zaúčtuješ ho vtedy, kedy si ho obdržala. Na pokl. doklade uvedieš dátum pokl. dokladu zo dňa ........... a deň zaúčtovania.
Skús si pozrieť aj
http://www.porada.sk/t5803-precislovanie-pokladnicnych-dokladov.html
http://www.porada.sk/t20441-mrp-ju-win-cislovanie-ppd-a-vpd.html
http://www.porada.sk/t24511-mrp-a-ciselne-rady.html
Lenka1979
04.04.08,07:40
Marína, máš pravdu, úplne s Tebou súhlasím. Vieš, ja som to písala na poradu práve preto, aby som sa uistila a robila tak, ako to má byť. Dúfam, že tento príspevok pomôže nielen mne, ale hocikomu inému. Ďakujem!!! a pekný deň.
Lenka
EMILY04
10.04.08,11:02
Lenka riesi ten problem, ktory nastava, ak vam dodavaju neskoro pokladnicne doklady ci to uz vydavkove alebo prijmove.
Ja som mala uz niekolko danovych kontrol a zatial moje cislovanie ziadna neokomentovala.
Ja učtujem kazdy mesiac zvlast. Zacinam napr. teraz april vyd.doklad takto: V-4001 a skoncim az ked mam zauctovany posledny doklad za dany mesiac.
Velakrat sa mi stavalo, ze mi doklady dodavali neskoro hlavne ked sme boli stvrtrocny platcovia dane a ked som ich chcela mat aspon v tom mesiaci, tak tie doklady boli domiesane.
Potom som ich s zacala takto cislovat a pri kontrole nemali danovnici vyhrady. Mam to cislovanie ocistene v smernici.

Myslim ze v MRP by ozaj malo byt nieco na to precislovanie, lebo inak vsetko prepisovat rucne da prace, hlavne ak mate velmi vela dokladov.
Muška
10.04.08,11:10
snáď odpoveď z drsr. niekomu pomôže:

Moja otázka:
Dobrý deň,
Nakoľko mi klienti neporiadne nosia doklady na zaúčtovanie, chcela by som tento rok zvoliť číslovanie "došlých faktúr", "výdavkových pokladničných dokladov" takto:
DF 2008 mesiac poradové číslo, napr. za január DF20080101, za február DF20080201 atd., len mi nie je jasné zo zákona o účtovníctve či tak môžem urobiť

Dobrý deň,
na základe Vášho dopytu podaného prostredníctvom internetu Vám Daňové riaditeľstvo SR Banská Bystrica oznamuje nasledovné:
Z platného zákona o účtovníctve jednoznačne nevyplýva, akým spôsobom má účtovná jednotka číslovať jednotlivé účtovné doklady.
Náležitosti, ktoré má obsahovať účtovný doklad sú vymedzené v § 10 zákona o účtovníctve.
Účtovné doklady majú mať svoje slovné a číselné označenie a majú byť zaúčtované chronologicky.
Účtovná jednotka je povinná viesť účtovníctvo správne, úplne, preukázateľne, zrozumiteľne a spôsobom zaručujúcim trvalosť účtovných záznamov.
Je na účtovnej jednotke aký spôsob číslovania účtovných dokladov si zvolí, pre účely výkonu daňovej kontroly dane z príjmov musí daňovník vedieť preukázať zahrnutie zaúčtovaných nákladov do základu dane na základe účtovných dokladov.

Odbor služieb pre verejnosť
EMILY04
10.04.08,11:16
Muska to same mi povedali na danovom urade, že kym mam tie doklady od jednotky az do ...... a chronologicky mi nechyba ziaden doklad v mesiaci tak proti tomu nic nemaju a ked si to ocistim aj smernicou tak by to nemal byt problem.
EMILY04
10.04.08,11:20
Myslim ze problem nastava, az ked ti nejaky doklad chyba, alebo je zle zuctovany.