pomoooc
02.04.08,17:38
Prosím vás pekne, nejako som sa nedozvedela, ci je nevyhnutné používať príjemku a výdajku keď pracujem s účtom 132? Sme firma zaoberajúca sa skôr službami, tovar predávame len zriedkavo. Nemáme ani sklad. Ale keď viem, že šéf kúpil napríklad monitor alebo hard disk, aby ho obratom predal, alebo kúpil kancelársky papier na to, aby ho obratom predal, tak to riešim cez 132. Potom dávam ID do nákladov. Potrebujem teda výdajku a príjemku? Je to nevyhnutné? Aj keď nemáme fyzicky ten sklad? Ďakujem za radu. ;)
Kvietok69
03.04.08,09:55
Prosím vás pekne, naozaj mi nikto nevie poradiť? Budem vám fakt vďačná, ak mi niekto poradí. Vopred srdečná vďaka.
Tweety
03.04.08,09:57
Prosím vás pekne, nejako som sa nedozvedela, ci je nevyhnutné používať príjemku a výdajku keď pracujem s účtom 132? Sme firma zaoberajúca sa skôr službami, tovar predávame len zriedkavo. Nemáme ani sklad. Ale keď viem, že šéf kúpil napríklad monitor alebo hard disk, aby ho obratom predal, alebo kúpil kancelársky papier na to, aby ho obratom predal, tak to riešim cez 132. Potom dávam ID do nákladov. Potrebujem teda výdajku a príjemku? Je to nevyhnutné? Aj keď nemáme fyzicky ten sklad? Ďakujem za radu. ;)
Áno, na príjem používame príjemku a na výdaj výdajku, na základe čoho potom účtuješ pohyby, ak nie na základe týchto dokladov?
pomoooc
03.04.08,12:24
No na základe došlej faktúry. Takto to robím, že:
1. 132/321 = došlá faktúra - kúpa tovaru
2. 311/604 = vyšlá faktúra - predaj tovaru
3. 504/132 = interný doklad - do nákladov. K tomu ID priložím kópiu došlej faktúry.
Robím to strašne zle? Poraď mi, prosím. Vďaka.
jessica
03.04.08,12:56
No na základe došlej faktúry. Takto to robím, že:
1. 132/321 = došlá faktúra - kúpa tovaru 504/321
2. 311/604 = vyšlá faktúra - predaj tovaru správne
3. 504/132 = interný doklad - do nákladov. K tomu ID priložím kópiu došlej faktúry. ID na konci roka podľa inventúry
Robím to strašne zle? Poraď mi, prosím. Vďaka.

(1) Účtovanie obstarania a úbytku zásob sa vykonáva podľa spôsobu A alebo B. Účtovanie zásob podľa spôsobu A môžu použiť všetky účtovné jednotky, pre ktoré platí toto opatrenie. Účtovanie zásob podľa spôsobu B sa vzťahuje na tie účtovné jednotky, na ktoré sa nevzťahuje povinnosť podľa § 19 zákona.
Ak účtujete B:
(4) Spôsobom B sa účtujú zásoby takto:
a) v priebehu účtovného obdobia sa zložky obstarávacej ceny nakupovaných zásob účtujú na ťarchu príslušných účtov účtovej skupiny 50 - Spotrebované nákupy so súvzťažným zápisom na príslušných účtoch zúčtovacích vzťahov alebo na finančných účtoch, pričom sa aktivujú vnútroorganizačné služby, ktoré súvisia s prepravou a dodávok zásob a vlastné náklady na spracovanie materiálu; aktivácia materiálu, služieb a tovaru sa účtuje na ťarchu účtov účtovej skupiny 50 - Spotrebované nákupy súvzťažne s príslušným účtom účtovej skupiny 62 – Aktivácia,
b) pri uzavieraní účtovných kníh sa začiatočné stavy účtov 112 - Materiál na sklade a 132 - Tovar na sklade a v predajniach účtujú na ťarchu účtov 501 - Spotreba materiálu a 504 - predaný tovar; stav zásob podľa inventarizácie sa účtuje pri materiáli na ťarchu účtu 112 - Materiál na sklade so súvzťažným zápisom na účte 501 - Spotreba materiálu a na ťarchu účtu 132 - Tovar na sklade a v predajniach so súvzťažným zápisom na účte 504 - predaný tovar; manká a škody sa účtujú na ťarchu účtu 549 -Manká a škody; prebytky zásob sa účtujú v prospech účtu 648 - Ostatné výnosy z hospodárskej činnosti alebo v prospech účtov účtovej skupiny 50 - Spotrebované nákupy, ak možno preukázať, že došlo k prebytku nesprávnym účtovaním spotreby materiálu alebo predaného tovaru.
Zoltán Kovács
03.04.08,15:10
Prosím vás pekne, naozaj mi nikto nevie poradiť? Budem vám fakt vďačná, ak mi niekto poradí. Vopred srdečná vďaka.

A aká je tvoja otázka, lebo v tejto tému ju nevidím.
Mirka Tarkovská
19.02.09,11:20
nerobíš to strašne zle. Je to normalny postup ked sa tovar kupi za účelom okamžitého predaja. Ako príjemku máš v podstate došlú faktúru a ako výdajku máš vystavenú faktúru. Akurát si na každú došlú fakturú napíš odvolávku na vydanú fakturu /teda ktorej sa to týka/ Ak máte takýchto prípadov viac ja by som to účtovala cez 504. Čiže spôsob B. Je to čistejšie. A na koci roka by som spísala invetúrny súpis tovaru z hodnotou 0. Všetko predané.