Chaos
02.04.08,17:43
Dobrý večer,

touto cestou by som Vás chcel požiadať o radu. V minulosti sa bežne stavali domy na hranici pozemku. Teraz sused bez môjho upozornenia zasypáva cokeľ na mojom dome z dôvodu navyšovania zeminy pred domom. Chcem sa opýtať, či ma na to právo sypať zeminu na môj cokeľ keď som na hranici. Svoj cokeľ zaizoloval ( lepenkou ), ale mňa na to vôbec neupozornil.

Prosim o Vašu radu čo mám robiť - ako sa môžem brániť voči tomuto.

ďakujem veľmi pekne za radu

s pozdravom
Peter Briatka
03.04.08,04:43
Nie som síce právnik, ale podľa mňa na to nemá právo, keďže ťa neupozornil - poškodzuje tvoju vec. Keby ta o svojom zámere informoval a ty by si mohol spraviť preventívne kroky (izolácie) aby tvoja stavba nebola znehodnotené - myslím, že by to bolo v poriadku, pokiaľ by horizontálnym zaťažením steny nasypávkou nenarušil statiku domu.
Chobot
03.04.08,06:29
Dobrý večer,

touto cestou by som Vás chcel požiadať o radu. V minulosti sa bežne stavali domy na hranici pozemku. Teraz sused bez môjho upozornenia zasypáva cokeľ na mojom dome z dôvodu navyšovania zeminy pred domom. Chcem sa opýtať, či ma na to právo sypať zeminu na môj cokeľ keď som na hranici. Svoj cokeľ zaizoloval ( lepenkou ), ale mňa na to vôbec neupozornil.

Prosim o Vašu radu čo mám robiť - ako sa môžem brániť voči tomuto.

ďakujem veľmi pekne za radu

s pozdravom

Najprv trochu slovenčiny - nie je to cokeľ, ale sokel.

Toto je typický príklad zle podanej informácie - ty vieš, ako to vyzerá, aký je stav, ako ďaleko sú domy a ako sú umiestnené. My to nevidíme, nemám ani šajnu, ako to zasypáva, do akej výšky sype zeminu.

A pýtaš sa, či má na to právo. Ako môžem vedieť, čo konkrétne robí? uvedom si, že to, čo je pre teba samozrejmé (vieš aký je tav) je pre mňa niečo abstraktné. Keby si pripojil aspoň jeden obrázok sokla tvojho domu, kde by bolo vidno, čo sa u teba deje, by to veľmi pomohlo aj tým, čo sú odborníci.

Takže ak chceš fundovanú odpoveď, doplň nejaké informácie. Len z toho, čo si napísal, by som povedal, že sused má právo robiť na svojom pozemku čo len chce, pokiaľ je to v súlade so stavebným zákonom.
retra
03.05.08,22:22
možno si tento človek neuvedomuje , že tým poškodzuje Váš dom.
Chobot
04.05.08,18:43
možno si tento človek neuvedomuje , že tým poškodzuje Váš dom.

Ako vieš, že mu poškodzuje dom? A čím mu ho poškodzuje?
bulnova
05.05.08,05:44
Ak ti sused zasypáva sokel na dome (na východe - cokeľ), určite môže dôjsť k poškodeniu a zvlhnutia časti domu. Možno si to naozaj neuvedomil - nemôže vedieť detaily o izolácií. Stačí odkopať zeminu, izolovať, (ipa a pod.)materiálov cenovo prístupných je dosť. Venovať tomu jednu sobotu - plyn s horákom, pár schopných rúk a je po probléme. Tiež by som riešila podsýpaním štrkom a až tak zeminou. V každom prípade by som sa snažila problém odstrániť a nie riešiť, či to bolo urobené zámerne.
lakon
05.05.08,06:05
Takže ak chceš fundovanú odpoveď, doplň nejaké informácie. Len z toho, čo si napísal, by som povedal, že sused má právo robiť na svojom pozemku čo len chce, pokiaľ je to v súlade so stavebným zákonom.

Podla mna tym ze tam navaza robi terenne upravy ktore menia odtokove podmienky, a na take potrebuje stavebne povolenie, ku ktorenmu by sa majitel susednej nehnutelnosti mal aspon vyjadrit.
Takze asi az tak v sulade so zakonom to nebude, nehovoriac o dobrych mravoch.
Pistino
05.05.08,07:50
Niet nad dobre susedske vztahy:D:D:D.
To si sa ani za nim nesiel spytat ze co to ma znamenat???? Chod za starostom a daj ho predvolat!!! A ries to zo susedom a starostom. Ten by mal vediet o co ide, cos sa porusuje a ci sa porusuje. :)
mlaco
05.05.08,08:14
Podla mna tym ze tam navaza robi terenne upravy ktore menia odtokove podmienky, a na take potrebuje stavebne povolenie, ku ktorenmu by sa majitel susednej nehnutelnosti mal aspon vyjadrit.
Takze asi az tak v sulade so zakonom to nebude, nehovoriac o dobrych mravoch.

Aj ked nie som odbornik, ale s hore uvedenym nesuhlasim.

Odtokove pomery by podla mna menil vtedy ak by mu cez pozemok viedla prehlbina ktorou zvykne odtekat voda a tuto by na svojom useku zasypal.
A dobre mravy - ved predsa nebeha holy po ulici...

Ale ako bolo pisane vyssie - kedze nepozname pomery (rozmery, vyska zasypania, teren), tak sa takzko vyjadruje.
lakon
05.05.08,08:30
Aj ked nie som odbornik, ale s hore uvedenym nesuhlasim.

Odtokove pomery by podla mna menil vtedy ak by mu cez pozemok viedla prehlbina ktorou zvykne odtekat voda a tuto by na svojom useku zasypal.
A dobre mravy - ved predsa nebeha holy po ulici...

Ale ako bolo pisane vyssie - kedze nepozname pomery (rozmery, vyska zasypania, teren), tak sa takzko vyjadruje.

Ano tazko sa k tomu vyjadruje ale odtokove pomery sa menia aj pri zmene sklonu pozemku a zmene podlozia, odtokovymi pomermi sa totozto nemysli len povrchovy odtok, ale aj podmienky vsakovania.

A tie dobre mravy ako mozes vediet?:D mozno to tam maju hotovu pipshow:eek:

Samozrejme som tym myslel to ze pred takymto niecim aspon cez plot so susedom prehodim par slov o svojom zamere, dam mu aspon sancu zareagovat, a k jeho majetku sa spravam tak isto ako k svojmu teda s co najvacsou uctou.