petronia
02.04.08,18:54
Pekny den.

Chcem sa opytat, ci sa da zacat podnikat aj bez penazi. To znamena, ze som zamestnanec, chcem si zalozit sro a zacat podnikat. Nemam ziadny vstupny kapital. Chcem si zalozit sro (je mozne si vziat na zakladny vklad uver?) a podnikat v prevadzkovani ubytovacieho zariadenia a restauracnych sluzieb. Rada by som zamestnala predovsetkym ZTP. toto zariadenie si chcem postavit, cize neodkupit uz existujuce zariadenie. Je mozne ziskat nejake prispevky na zacatie podnikania (nie zivnost) a podobne? Da sa vobec nejako zacat? Prosim poradte, ako dalej?
Filip Glasa
02.04.08,18:50
najlepšie je začať šetriť z výplaty ten kapitál. Druhá možnosť je začať skromnejšie a nie hneď takto megalomansky.
Neviem prečo si každý spája podnikanie s príspevkami a dotáciami.
misomiso
02.04.08,22:06
Ja by som sa hned nehneval na ludi, ktori si spajaju zaciatok podnikania s prispevkami a dotaciami, ked poculi, ako sme tu Korejcom (napriklad) postavili cele fabriky este aj so skolami a bytmi.

Jedna vec je, ci by to bolo spravne (dotovat zacinajucich podnikatelov), druha vec je, ci je realne to ocakavat (tak v podstate znela aj otazka). Odpoved znie - NIE.
Bastian
03.04.08,08:47
Ja by som sa hned nehneval na ludi, ktori si spajaju zaciatok podnikania s prispevkami a dotaciami, ked poculi, ako sme tu Korejcom (napriklad) postavili cele fabriky este aj so skolami a bytmi.

Jedna vec je, ci by to bolo spravne (dotovat zacinajucich podnikatelov), druha vec je, ci je realne to ocakavat (tak v podstate znela aj otazka). Odpoved znie - NIE.

Tie fabriky, školy a byty sa im postavili, lebo si niekto myslí, že ak sem prídu veľký investori, tak to všetko vyrieši. Áno je to riešenie, ale len krátkodobé a čiastočné. Preto je lepšie ak sa štát sústredí na to, aby mladým začínajúcim pomohol postaviť sa na nohy. Alebo im to aspoň zjednodušil a nekomplikoval hlúpymi zákonmi. Problém je v tom, že to nakoniec využívajú aj tí, ktorí by to ani nepotrebovali.
Ale tak ako písal Falap, dá sa začať aj v malom bez pomoci... o to väčšia je potom radosť z prosperujúceho podnikania a aj si to človek tak viac váži.
Igy
03.04.08,09:39
Zacat sa da aj bez penazi resp. s ich minimom. Chce to len pevnu volu s jasnym cielom, dobry podnikatelsky napad a plan a hlavne prehlad v danej oblasti/problematike. Dotacie a prispevky su tu na to aby sa vyuzivali a tym sa podporovali oblasti o ktore nie je zaujem (zamestnanie ZTP) alebo v ktorych nie su vysoke marze, ale pre stat su tieto oblasti dolezite (polnohospodarstvo a pod.). Preto nevidim problem v tom ze niekdo ich chce vyuzit v co najvacsej miere.
Filip Glasa
03.04.08,13:14
Aj Kórejcom dal štát "len" zhruba 20% z ich investície. Nie je to málo a nie je to správne. Ale čakať, že si zo štátnych postavím penzión (aj keď s dobrou myšlienkou) je už celkom mimo.
Ibaka
03.04.08,13:48
Jedna vec je, ci by to bolo spravne (dotovat zacinajucich podnikatelov), druha vec je, ci je realne to ocakavat (tak v podstate znela aj otazka). Odpoved znie - NIE.
S týmto výrokom treba len a len súhlasiť. Ak sa budeš spoliehať na dotácie a na štát vôbec, skonči s myšlienkou na podnikanie. Ak sa Ti to podarí, len Ti to budem priať, ja som bol asi nešika. Tiež som bol naivný keď som si myslel že dostanem dotáciu na štart pri podnikaní, že pôžičky, úvery a čojaviem čo sa budú len tak sypať, lééédva sa mi podarilo vybaviť si nejakých 50 tisíc z úradu práce, nakoľko som bol istý čas nezamestnaný. Kúpa nového PC, zopár prístrojov (aj doložiť z vlastných zdrojov) a hor sa do práce. Po troch rokoch živnosti si môžem dovoliť uvažovať v tých dimenziách ako uvažuješ teraz Ty na začiatku. Držím palce.
BABIKA2008
03.04.08,17:36
No počuj moja, bez peňazí nejde v dnešnej dobe nič. Kapitál na začiatku treba a čo viac, treba peniaze na prevádzku. Takže určite sa nepúštať do niečoho bezhlavo... :eek:
tetrisss
03.04.08,18:21
Mne sa zda, ze uz doba, ked sa dalo zacat z nicoho, pozicky sa dali vybavit a platili sa male odvody, je uz prec. Osobne si nedokazem vybavit jedinu profesiu(okrem tej vraj nastarsej:D(, kde by nebol potrebny nejaky kapital. Celkom bez penazi to nejde.
petronia
03.04.08,18:31
dakujem za vase odpovede, viem ze nic nejde bez penazi, lenze kym by som si nasporila tolko kolko potrebujem, sporila by som minimalne sto rokov a to sa ani nedozijem. tak preto sa pytam, ci je aj ina moznost. totiz nie ze by mi ten napad spadol z neba vcera a dnes chcem stavat, ja o tom s priatelom premyslam uz niekolky rok, len sme nevedeli ako zacat. od coho sa odrazit a coho sa chytit. lebo ozaj s tym sporenim je to nemozne.
tetrisss
03.04.08,18:38
Tak to sme asi nechceli, aby ta to celkom odradilo, lebo fakt v dnesnom predimenzovanom trhu je asi ten napad najdolezitejsi, ale pozicku na dobre slovo nedostanes, musis mat nejaku zabezpeku, alebo hodne vysoky prijem, dotacie su tiez obmedzene na urcite ciele a okolo pripravy ziadosti je tiez vela nakladov, z uradu prace bohvieco nedostanes a aj to malo len ked si dlhsie nezamestnana. Jedina moznost, podla mna, je najst niekoho bohateho, kto tvojmu napadu uveri a bud pozicia, alebo bude spolocnikom.
misomiso
03.04.08,19:25
Nechcem, aby to vyznelo nezdorilo, ale musis si uvedomit, ze na Slovensku je pomerne dost ludi, ktori by boli schopni uspesne prevadzkovat penzion, ak by nan dostali peniaze.
petronia
04.04.08,05:11
misomiso, ano ja si to uvedomujem ... odradit ste ma neodradili, lebo to je moj zivotny sen ...

len trosku na priblizenie, ono by to nebol klasicky penzion, ale nieco ako skola v prirode. s tym, ze by som sa snazila tam zamestnavat predovsetkym ztp

takze aj tak pomaly pracujem na papieroch a projektoch, aj ked len v teoretickej rovine, lebo ak by mi to raz vyslo, tak to uz jednoducho budem mat.
misomiso
04.04.08,11:10
Ak chces zamestnavat ZTP, tak sa informuj na dotacie na nieco, co sa vola Chranena dielna, mozno ze aj ta skola v prirode by sla takto zorganizovat - neviem.

Ale tych ludi, co chces zamestnat poznas osobne, alebo mas iba taku ideu im pomahat? Pytam sa preto, ze ja som mal podobnu ideu, ale ked mi par ludi povedalo svoj nazor a skusenosti, tak ma to preslo. Je to citliva tema, nechcem tu pisat detaily. Skratka - iba urcita cast ludi dokaze uspesne podnikat a iba nejake promile z tych, co to dokazu, dokaze aj takto spojit charitu s podnikanim.
dmadar
04.04.08,14:18
ja som presvedceny ze to mozne je, samozrejme nie s nulou ale povedzme s priemernym mesacnym platom.. pokial samozrejme nemyslis na nehnutelnost, zariadenie a platy zamestnancov..
petronia
04.04.08,16:48
misomiso, moj priatel ma dvoch nepocujucich bratov, cize myslela som nieco tymto smerom, zamestnat nepocujucich, lebo poznam niekolkych, ktori su naozaj sikovni, takze myslim si ze by nebol problem najst medzi nimi takych, akych potrebujem.

skusim sa poobzerat po niecom ...

dakujem za rady
capitalservice
02.05.08,17:41
začať sa dá rôzne, dokonca aj bez peňazí
Ak máš začať bez peňazí, čo nie je až také nemožné, budeš potrebovať v prvom rade ten najdôležitejší kapitál a to sú kvalitné informácie. Podľa tvojich otázok súdim, že to je dôležitejšie, než peniaze. Vidím že nemáš problém z internetom, posurfuj, posťahuj, povytláčaj, hľadaj súvisiace a doplňujúce informácie a tak stále dookola, pokiaľ nevybrúsiš svoj biznis-plán do posledného detailu. Veľa sa popri tom na teba nalepí a postupne prídeš na to, že sa to dá. Myšlienku máš dobrú, len je príliš surová. Skús si to začať dávať na papier a postupne skladať.
Ak by si mala niečo na mňa, pošli mail, poradím.;)
PoradaLadislav
08.04.24,10:58
Úver ti nedajú na nový podnik, a ani len na hociktorý podnik. Musíš mať dobré odvody, DPH, daňové priznanie (z čoho vypočítajú či vieš vrátiť alebo nie). Nemajú ešte garanciu že im aj vrátiš... Keď zamestnáš ZTP tak len s povolením ÚPSVaR môžeš ich prepustiť, navždy budú tam. Treba si všetko preštudovať, len tak nič nie je zadarmo (alebo ako povedia, vždy VECI ZADARMO SÚ NAJDRAHŠIE...).
Chránená dielňa musí byť ľahko prístupná aj pre vozičkárov atď. Veď vieš.
A bez kapitálu... Predstav si, že si naštartovala, všetko naberá prúd, si rada... Príde nejaká kontrola a dostaneš pár stoviek až pár tisíc € pokutu... Čo spravíš?
Minule sme riešili super podnik, no na webovej stránke im chýbala Cookies lišta, tam je pokuta až 20000€. No dostali len nad 8000€ ale aj tak ďakujem pekne...
kn-alka
08.04.24,11:20
reagujete na 16 rokov starý príspevok !!!!!
PoradaLadislav
08.04.24,12:10
Nudil som sa... :D
No, bude tu aj pre budúcich ľudí.