JanaF
30.03.05,09:30
Dobry den, potrebovala by som poradit. Sice o leasingu sa tu popisalo hodne, ale bohuzial som nenasla odpovede na moje otazky.
Na zaklade zmluvy o kupe prenajatej veci s pravom nasledneho odkupenia prenajatej veci /ide o PC, notebook/ mi nie je jasne ako mam zauctovat prvu splatku, ktora bola 40% z celkovej hodnoty ceny.
Dalej mi nie je jasne, ako mam postupovat /uctovat/, kedze zmluva je na 3 roky, ale splatky su iba na 2 roky. Treba to preratat a nepostupovat podla splatkoveho kalendara?
A do tretice mi nie je jasny problem s DPH. Mozem si uplatnit DPH iba do vysky prvej splatky? A pri odpise si mozem uplatnit DPH podla jednotlivych splatok?
Nestretla som sa este s tymto pripadom a ozaj neviem co s tym, kedze je to moj prvy leasing. Dakujem za kazdu radu. Pekny den
jamajka
30.03.05,07:34
Janka, to účtuješ v jednoduchom, alebo podvojnom účte?
JanaF
30.03.05,08:00
Ide o podvojne uctovnictvo.
jamajka
30.03.05,08:11
Najskôr si ten notebook musíš zaradiť do investičného majetku, v obstarávacej cene bez DPH, dobu odpisovania si stanov na 3 roky.
účtuješ 042/474. Akontáciu a splátky potom účtuješ priebežne ako ich budeš platiť zápisom 474/211,221. Do nákladov ti vstupujú až odpisy 551/082.
DPH si uplatňuješ na odpočet vtedy keď platíš splátku, podľa splátkového kalendára. Vôbec nevadí, ak máš splátky iba 2 roky, zmluva je na 3 roky a vlastne aj odpisovať ho budeš 3.
JanaF
30.03.05,08:13
Najskôr si ten notebook musíš zaradiť do investičného majetku, v obstarávacej cene bez DPH, dobu odpisovania si stanov na 3 roky.
účtuješ 042/474. Akontáciu a splátky potom účtuješ priebežne ako ich budeš platiť zápisom 474/211,221. Do nákladov ti vstupujú až odpisy 551/082.
DPH si uplatňuješ na odpočet vtedy keď platíš splátku, podľa splátkového kalendára. Vôbec nevadí, ak máš splátky iba 2 roky, zmluva je na 3 roky a vlastne aj odpisovať ho budeš 3.A nevadi ani to, ze v splatkovom kalendari su splatky rozdelene na 2 roky a posledny rok by sa malo platit poistne, ktore dali uhradit na konci druheho roka v plnej vyske, alebo to mam rozratat to poistne? Nebudu na to danovaci prizerat?
JanaF
30.03.05,08:17
To Jamajka: Dakujem
jamajka
30.03.05,08:27
Fíha, to pracuješ v dobrej firme, ak platia niečo skôr ako majú...http://www.porada.sk/images/icons/icon14.gif
Ja si myslím, že by to nemalo vadiť a to poistné by som šupla do nákladov vtedy, keď sa platilo. Ale nie som si celkom istá. Taký prípad som ešte fakt nemala.
JanaF
30.03.05,08:32
Fíha, to pracuješ v dobrej firme, ak platia niečo skôr ako majú...http://www.porada.sk/images/icons/icon14.gif
Ja si myslím, že by to nemalo vadiť a to poistné by som šupla do nákladov vtedy, keď sa platilo. Ale nie som si celkom istá. Taký prípad som ešte fakt nemala.Vidis, aj take pripady sa stavaju. Uz sa to plati a este to tu nie je. Este by som sa ta opytala k tomu uctovaniu, co si mi napisala. Mozem naklady uctovat na 551, ked to nie je zaradene este v majetku? Nasim majetkom to bude, az ked to splatime a odkupime. Nemali by sa tie naklady nauctovat na sluzby?
jamajka
30.03.05,08:45
Jani, zaradiť by si ho mala hneď ako ho dostaneš, nie až po zaplatení poslednej splátky, resp. odkupnej ceny. Tým pádom účtuješ istinu na odpisy - 551. Na služby účtuješ iba finančný prenájom. Mám k tomu taký dobrý pokec,
nemáš fax?
JanaF
30.03.05,10:46
Poslala som ti cislo faxu sukromnou postou. Dakujem
JanaF
30.03.05,11:51
si super, este raz pekne dakujem