Luboso
03.04.08,08:19
Dobry den chcel by som sa poradit,mame v nasej bytovke len 7 bytov,za 5 rokov co sme spolocenstvo vlastnikov bytov sme nemali este urobeny audit nezavislou uctovnou firmou.Je teda potrebny audit, alebo to moze skontrolovat aj nezavisla uctovnicka bez toho za by mala nato firmu?Po zisteni pripadnych nezrovnalosti treba vsak mat o tom doveryhodne podklady.
Jozef I
03.04.08,07:45
A z akého dôvodu chcete robiť audit účtovníctva? Niekto Vám to prikazuje? Zákon?
Luboso
03.04.08,09:41
Mame podozrenie na urcite financne nezrovnalosti a navyse jeden z nasich clenov prisiel z takou informaciou ze musi byt podla zakona audit,ale to bude zrejme nepravdiva informacia.Nam ide hlavne o to aby sa to vsetko skontrolovalo nezavislym odbornikom a aby sme mali vysledok s ktorym by sa dalo preukazat nezrovnalost napriklad na sude.
Luboso
04.04.08,06:45
Mohli by ste sa mi k tomu este vyjadrit.Dakujem.
Halli
04.04.08,08:00
Mohli by ste sa mi k tomu este vyjadrit.Dakujem.
Ja som sa včera vyjadrila, ale som to vymazala. Takže poviem ti tak. Stačí ti priemerny učtovník na to aby ste zistili ako hospodárilo 7 bytov. Ak mate podozrenie s nejakých finančných machinácií, ... no neviem, ale určite na tom nikto nezbohatol ak Vám platil teplo, elektrinu, vodu, atď. Robil Vám vyúčtovanie.. Radu mate na to aby to sledovala. Je to jednoduché učto, takže na to netreba audit ani to zakon neprikazuje.
cervena
04.04.08,08:07
Dobry den chcel by som sa poradit,mame v nasej bytovke len 7 bytov,za 5 rokov co sme spolocenstvo vlastnikov bytov sme nemali este urobeny audit nezavislou uctovnou firmou.Je teda potrebny audit, alebo to moze skontrolovat aj nezavisla uctovnicka bez toho za by mala nato firmu?Po zisteni pripadnych nezrovnalosti treba vsak mat o tom doveryhodne podklady.
Ten kto robí účtovníctvo, by mal každý rok dať všetko na kontrolu rade spoločenstva. Však to nie je také ťažké skontrolovať. Ja vždy posielam bankový výpis prekopírovaný z IB do excelu, každému členovi rady, prípadne keď chcú, aj prefotené výpisy. Originály nie je vhodné dávať nikomu, len k nahliadfnutiu, aby ich nestratil. A keď sa im to nechce kontrolovať, ono to sa robí každý rok a nie po piatich rokoch, nech si najmú účtovnú firmu. Ale to bude drahšie.
Alena
sthruska
04.04.08,08:48
Celé hospodárenie má byť zhrnuté vo výročnej správe. Máte nejaké?
Luboso
04.04.08,14:27
Nemali sme doteraz ani vyrocne spravy,mame to dost zanedbane.
Halli
05.04.08,17:15
Nemali sme doteraz ani vyrocne spravy,mame to dost zanedbane.
Odteraz /resp. od novelizacie zákona/ ak tieto správy nebudu predložené na zhromaždení, máte podľa zákona možnosť nezaplatiť za správu. Pri siedmych bytoch by som túto výročnu správu stihla urobit aj pri pive :D. Ked sa 7 rodín nevie zísť a ťahať za jeden koniec, ako sa potom dohodnú v dome 160ti ? No ale ak tak rozmýšlam, asi je to horšie pri tak malom počte, lebo z tých 160tich je vačší predpoklad, že o dom sa bude zaujímať viac rozumných ľudí a dokážu rozhodnúť o tom čo je potrebné. :o
Mária27
06.04.08,16:31
Odteraz /resp. od novelizacie zákona/ ak tieto správy nebudu predložené na zhromaždení, máte podľa zákona možnosť nezaplatiť za správu. Pri siedmych bytoch by som túto výročnu správu stihla urobit aj pri pive :D. Ked sa 7 rodín nevie zísť a ťahať za jeden koniec, ako sa potom dohodnú v dome 160ti ? No ale ak tak rozmýšlam, asi je to horšie pri tak malom počte, lebo z tých 160tich je vačší predpoklad, že o dom sa bude zaujímať viac rozumných ľudí a dokážu rozhodnúť o tom čo je potrebné. :o


O tom neplatení za správu je ustanovenie v zákone pri správcovi, nie pri spoločenstve.
Halli
07.04.08,09:27
O tom neplatení za správu je ustanovenie v zákone pri správcovi, nie pri spoločenstve.
Vidíš Majka, to som si ani neuvedomila, beriem to ako samozrejmosť, pretože za nepredloženie týchto dokladov si v spoločenstve možu nájst iný spôsob ako neschvaliť odmenu tomu, kto je za to zodpovedný. V podstate je to jedno, do 31.5.... majú byť tieto doklady v každom dome.