Tinusha
03.04.08,09:00
Dobry den, chcela by som Vas pekne poprosit o info ako postupovat ak spolocnost, ktora vyraba urcity produkt chce poslat svojho zamestnanca na tyzdnovu prax do inej firmy (takej, kde sa dany produkt predava). Extra odmenu za to zamestnanec nedostane. Bude mu vyplatena len jeho fixna mzda, ktoru ma dohodnutu v pracovnej zmluve s vysielajucou firmou.
Potrebovala by som vediet, ci je potrebne podpisovat zmluvu, dohodu resp. iny dokument na zaklade, ktoreho firma zamestnanca vysle na prax a zaroven, ci je potrebne podpisovat dalsi/iny dokument, na zaklade ktoreho tento zamestnanec bude moct praxovat v hostitelskej firme.
Velmi pekne Vam vopred dakujem, Tina
Chobot
03.04.08,07:32
Dobry den, chcela by som Vas pekne poprosit o info ako postupovat ak spolocnost, ktora vyraba urcity produkt chce poslat svojho zamestnanca na tyzdnovu prax do inej firmy (takej, kde sa dany produkt predava). Extra odmenu za to zamestnanec nedostane. Bude mu vyplatena len jeho fixna mzda, ktoru ma dohodnutu v pracovnej zmluve s vysielajucou firmou.
Potrebovala by som vediet, ci je potrebne podpisovat zmluvu, dohodu resp. iny dokument na zaklade, ktoreho firma zamestnanca vysle na prax a zaroven, ci je potrebne podpisovat dalsi/iny dokument, na zaklade ktoreho tento zamestnanec bude moct praxovat v hostitelskej firme.
Velmi pekne Vam vopred dakujem, Tina

Nenapísala si, čo tam ten zamestnanec bude robiť. Či bude len pasívne pozorovať predaj, či sa bude zapájať do predajného procesu, alebo bude vykonávať niečo iné - napr. montáž, opravu či dokončovanie vášho výrobku.

V každom prípade pre neho to bude pracovná cesta (výkon práce mimo miesta pracoviska) a bude mať nárok na riadnu mzdu plus cestovné náhrady.

Medzi tými firmami by som doporučil uzatvoriť krátku dohodu o praxi, kde sa navzájom definujú povinnosti. Napr. že hostiteľská firma je povinná umožniť pobyt v priestoroch predajne, že nie je povinná mu platiť mzdu ani náhradu ani zabezpečiť stravovanie a pod.

Naopak, že vysielajúca firma uhradí náklady vzniknuté s pobytom pracovníka (napr. vystavenie preukazu na vstup, poskytnutie ochranných pomôcok, uniformy a pod.) a že vyplatí zamestnancovi mzdu. Prípadne ešte iné práva a povinnosti - ty vieš najlepšie, aké.

Tá zmluva je dobrá tiež na to, keby náhodou prišla do predajne kontrola z IP, aby ho nepovažovali za čierneho zamestnanca firmy.
Tinusha
03.04.08,12:19
Dakujem velmi pekne za odpoved. Ta druha firma sidli hned vo vedlajsej budove. Zamestnanec bude predavat produkty.
Vedeli by ste mi este prosim poradit podla akeho zakonnika by mala byt dohoda o praxi uzatvorena? Este raz vdaka. Tina