kalkulka
03.04.08,09:20
Nebol niekto na vyšetrení magnetickou rezonanciou? A neviete, čo všetko sa dá zistiť takýmto vyšetrením? Mám problém s chrbticou, vlastne som dosť stuhnutá popri chrbtici na pravej strane a tak ma ortopéd posiela na takéto vyšetrenie, lebo sa mu niečo nezdá.
zuhl
03.04.08,07:24
Nebola som na tom, ale počula som, že je to najlepšie vyšetrenie a veľa vecí sa dá zistiť. Buď rada, že ťa na to poslal lebo tam sa dá veľmi ťažko dostať.
evka-janekova
03.04.08,07:24
Ahoj, ja som bola na magnetickej rezonancii 2 krát, kvôli žlčovým kolikám. :(

Vyšetrenie nebolí, je trochu hlučné, podľa toho kde.
Magnetické vlny majú lepšiu schopnosť zobrazovať podrobnejšie, teda sa zistí aj to co nie je ultrazvukom vidno.

Nech ti to dobre dopadne. :)
mysimis
03.04.08,07:25
mysimis
03.04.08,07:26
Ja som bola na takomto vyšetrení aj s kolenom aj s obličkami. Je to bezbolestné vyšetrenie.
damati
03.04.08,12:18
Nebol niekto na vyšetrení magnetickou rezonanciou? A neviete, čo všetko sa dá zistiť takýmto vyšetrením? Mám problém s chrbticou, vlastne som dosť stuhnutá popri chrbtici na pravej strane a tak ma ortopéd posiela na takéto vyšetrenie, lebo sa mu niečo nezdá.
Aj môj syn bol na magnet. rezonancii a bol úplne v pohode.
betka631
03.04.08,12:34
Ja som na takom vyšetrení bola tiež.Je bezbolestné a pokiaľ netrpíš klaustrofóbiou tak úplne v pohode.Na to sa ťa hneď opýtajú a prípadne ti môžu podať mierne sedatíva.
Ja som jednoducho zatvorila oči a snažila sa myslieť na niečo pekné a nie na to že som v tuneli.A možno by som si bola aj zdriemla keby ten magnet tak nebuchal :)
mareko
03.04.08,15:55
Ahoj Kalkulka. Naozaj bud velmi rada, ze ta neurolog polal na toto vysetrenie. Ziadny RTG neukaze poskodenia chrbtice tak, ako prave MR. Je to velmi dolezite vysetrenie pre dalsi postup liecby a predovsetkym v pripade nalezu sa zabrani zbytocnemu poskodeniu, ktore vznika prave z nedostatocnych vysetreni a neskorej liecby ochorenia.
Drzim palce.
Ofélia
03.04.08,16:05
MR je lepšia a podrobnejšia ako CT. Podľa mňa by to mali mať v každej nemocnici a používať to ako RTG či SONO.
vodnár
03.04.08,17:03
Nepíšeš nič o neurologovi, bola si aj tam? Ak nie, určite by som šla. MR je dobrá vec, ale nesúhlasím s pripomienkou používať ju miesto sona, alebo rtg. Pľúciar sa bez rtg nepohne, ale stačí mu to vyšetrenie. A keď na sone zistia žlč. kamene, tiež je to postačujúca indikácia na operáciu. Aj MR má svoje nevýhody. Najvyššia dávka žiarenia, finančne nákladné, nevhodné pre klaustrofobikov
Ofélia
03.04.08,17:31
Nepíšeš nič o neurologovi, bola si aj tam? Ak nie, určite by som šla. MR je dobrá vec, ale nesúhlasím s pripomienkou používať ju miesto sona, alebo rtg. Pľúciar sa bez rtg nepohne, ale stačí mu to vyšetrenie. A keď na sone zistia žlč. kamene, tiež je to postačujúca indikácia na operáciu. Aj MR má svoje nevýhody. Najvyššia dávka žiarenia, finančne nákladné, nevhodné pre klaustrofobikov

Nemôže posielať hocijaký lekár pacienta na CT alebo MR. Musí to byť v jeho kompetencii. A kalkulku tam isto poslal neurolog...
Teraz vám niečo napíšem o RTG, v apríli 2007 som podstúpila operáciu, niečo sa pri tom pokašlalo a ja som podstúpila za 3 mesiace min. 15 RTG snímkov, nič sa nezistilo v decembri 2007 daľší chirurgický zákrok nasledovali ďalšie snímky, lebo ich chce každý lekár, a nesrandujem keď ich mám zrátané že ich bolo zase 8 do marca 2008 to je dokopy 18 RTG snímkov do roka, keďže problém nieje vyriešený až teraz 16 apríla som objednaná na CT, lebo lékarom zlyhávajú všetky možnosti a to čo možno mali urobiť ako prvé, dali na koniec, lebo to je ako vy hovoríte nákladné, ale koľko ožiarov som prešla to nikoho nezaujíma! Pri každom RTG som podpisovala papier, že súhlasím s RTG a som si vedomá ožiarov. A teraz sa vás opýtať je normálne že som ich podstúpila 18? Koho to zaujíma z lekárov? Každý z tých 5 ktorý sa okolo mňa točili chceli RTG a nedajte mu ho urobiť.......odmietla ožiare = nech sa lieči sama!
mareko
03.04.08,18:23
Dadina, suhlasim s tebou. Ja som sa tiez vdaka tomu, ze sa neurologom nechcelo posielat bezneho pacienta na "nakladne vysetrenie" (pre samoplatitela stoji 7 000,- ) zacala alebo skor skoncila liecit az operaciou !!!! platniciek, ich vymena stala niekolko desiatok ci sto tisic korun a navyse som teraz invalid. Keby vysetrenie bolo urobene skor, mohlo to dopadnut uplne inaksie. Takze o tej nakladnosti by som radsej nehovorila, a pri ludskom zdravi uz vobec nie.
kalkulka
04.04.08,04:25
Ďakujem za rady, poslal ma tam otropéd. Pri neurologóvi som nebola. Včera som čítala na jednom dokumente, čo mi dal, že vraj chronické poškodenie neviem či obalu alebo pri obale miechy. Asi preto som taká stuhnutá. Veď uvidím, čo mi ukáže MR.
betyna8
04.04.08,05:12
Nemôže posielať hocijaký lekár pacienta na CT alebo MR. Musí to byť v jeho kompetencii. A kalkulku tam isto poslal neurolog...
Teraz vám niečo napíšem o RTG, v apríli 2007 som podstúpila operáciu, niečo sa pri tom pokašlalo a ja som podstúpila za 3 mesiace min. 15 RTG snímkov, nič sa nezistilo v decembri 2007 daľší chirurgický zákrok nasledovali ďalšie snímky, lebo ich chce každý lekár, a nesrandujem keď ich mám zrátané že ich bolo zase 8 do marca 2008 to je dokopy 18 RTG snímkov do roka, keďže problém nieje vyriešený až teraz 16 apríla som objednaná na CT, lebo lékarom zlyhávajú všetky možnosti a to čo možno mali urobiť ako prvé, dali na koniec, lebo to je ako vy hovoríte nákladné, ale koľko ožiarov som prešla to nikoho nezaujíma! Pri každom RTG som podpisovala papier, že súhlasím s RTG a som si vedomá ožiarov. A teraz sa vás opýtať je normálne že som ich podstúpila 18? Koho to zaujíma z lekárov? Každý z tých 5 ktorý sa okolo mňa točili chceli RTG a nedajte mu ho urobiť.......odmietla ožiare = nech sa lieči sama![/quote]

Dadina , mojej mamina bola aj na CT vysetreni.Neskor ju poslali na MR kvoli chrbtici,resp.jej operacii a az tam jej zistili,ze ma velku cystu na oblicke, tlacila je do stavcov.Je to asi najdokladnejsie vysetrenie, takze by mali aj teba po tolkych RTG poslat rovno na MR.
onoma
04.04.08,07:27
Dobry den, vysetrenie magnetickou rezonanciou som absolvovala dvakrát, ide v podstate o podrobné vyšetrenie problematického miesta (vo Vašom prípade chrbtice). Je to niečo podobné ako CT, ale oveľa spoľahlivejšie. Zasunú Vás do "tunela", musíte ležať bez pohybu a čo je nevýhoda, že počuť dosť intenzítny buchot. Samotnú podstatu tohto vyšetrenia Vám vysvetliť neviem, nie som lekár, avšak bola som takto vyšetrovaná a , verte, nemáte sa čoho obávať. Prednosťou je absolútne presný obraz (myslím,že snímok sa robí v 2 mm vzdialenosti, teda je podrobný). Výsledkom je niečo podobné ako rontgenový snímok s tým rozdielom, že problematické miesto je tu zobrazené postupne s 2 mm odstupom(horizontálne i vertikálne). Držím palce.
Katka19
04.04.08,08:03
:)Budeš spokojná s vyšetrením lebo ,vela odhalí tak ako aj píšu ostatní tu hore,a neboj sa ja som bola tiež a bolo to celkom fajn dokonca ani hluk tam nebol velky, sice mi robili koleno ,ale ešte mi pustili aj prijemnú hudbu držím palce
damati
04.04.08,15:59
Nemôže posielať hocijaký lekár pacienta na CT alebo MR. Musí to byť v jeho kompetencii. A kalkulku tam isto poslal neurolog...
Teraz vám niečo napíšem o RTG, v apríli 2007 som podstúpila operáciu, niečo sa pri tom pokašlalo a ja som podstúpila za 3 mesiace min. 15 RTG snímkov, nič sa nezistilo v decembri 2007 daľší chirurgický zákrok nasledovali ďalšie snímky, lebo ich chce každý lekár, a nesrandujem keď ich mám zrátané že ich bolo zase 8 do marca 2008 to je dokopy 18 RTG snímkov do roka, keďže problém nieje vyriešený až teraz 16 apríla som objednaná na CT, lebo lékarom zlyhávajú všetky možnosti a to čo možno mali urobiť ako prvé, dali na koniec, lebo to je ako vy hovoríte nákladné, ale koľko ožiarov som prešla to nikoho nezaujíma! Pri každom RTG som podpisovala papier, že súhlasím s RTG a som si vedomá ožiarov. A teraz sa vás opýtať je normálne že som ich podstúpila 18? Koho to zaujíma z lekárov? Každý z tých 5 ktorý sa okolo mňa točili chceli RTG a nedajte mu ho urobiť.......odmietla ožiare = nech sa lieči sama!
Musím s tebou súhlasiť. Lekárom je naozaj úplne jedno koľkokrát je pacient
v krátkom časovom období ožiarený a takto to funguje aj u detí. Môjmu synovi mali najprv dať spraviť RTG, ale nedali. Hneď sa rozhodli pre CT a robili mu ho trikrát za sebou, potom spravili MR a ešte chceli nakoniec robiť RTG. To som už nedovolila. Na MR nebol síce vyšetrovaný kvôli žlčníku, ale odborníci na MR sa ani neunúvali do správy z MR napísať, že dieťa má žlčníkové kamene. Ak by sme o nich nevedeli, tak by sa o nich ani lekár, ktorý dal spraviť MR nedozvedel. Keď som sa pýtala ako sa to môže stať, tak mi povedali, že žlčník nebol predmetom záujmu lekára, ktorý dal spraviť MR. Všade plačú aké je to vyšetrenie drahé, ale nespravia ani to čo majú.
Olivia6
04.04.08,16:54
Dovolím si reagovať na túto tému ako odborník - medik. Čo sa týka magnetickej rezonancie, je to úžasné vyšetrenie na mäkké tkanivá - šľachy, väzy, platničky, menisky, cysty, nádory, nervy, cievy, vnútorné orgány a podobne. RTG vyšetrenie nám zase skvele zobrazuje kosti a prednostne sa používa na vyšetrenie pľúc, CT je takisto rentgenové zariadenie, takže má v podstate rovnaké, hoci rozšírenejšie spektrum ako klasické RTG, takže s názorom "šup so všetkým na MRI" súhlasiť v žiadnom prípade nemožno (a bohužiaľ, nešlo by to ani z ekonomickej stránky, keďže ani túto nemôžeme v zdravotníctve zanedbávať). Nám v škole vždy zdôrazňovali, že CT má už minimálne expozičné dávky žiarenia, aj my sa snažíme ožarovať čo najmenej, hoci niekedy sú diagnózy tak spletité a snímky tak komplikované, že bohužiaľ, inak ako opakovaným zobrazovaním nie je možné niečo z toho vyčítať. A prosím Vás, dôkladne analyzujte, čo "ktorá teta povedala" a čo ktorá "internetová stránka napísala" alebo "časopis napísal", pretože tieto informácie bývajú tak neodborné a tak nepresné, že Vám prinesú viac škody než úžitku. Raďte sa s tými, ktorí k tomu majú čo povedať.
heja3
22.04.08,07:36
Nepíšeš nič o neurologovi, bola si aj tam? Ak nie, určite by som šla. MR je dobrá vec, ale nesúhlasím s pripomienkou používať ju miesto sona, alebo rtg. Pľúciar sa bez rtg nepohne, ale stačí mu to vyšetrenie. A keď na sone zistia žlč. kamene, tiež je to postačujúca indikácia na operáciu. Aj MR má svoje nevýhody. Najvyššia dávka žiarenia, finančne nákladné, nevhodné pre klaustrofobikov

http://www.drmagnet.sk/magneticka_rezonancia.php

Práveže píšu, že pacient nie je zaťažený ionizačným žiarením ako pri CT, RTG.
Toto je zobrazovanie na inom princípe.
ludmilla
22.04.08,09:19
Zapojim sa tiež do debaty, aby som vlastne veľmi jednoducho vysvetlila , čo sa vlastne pri tomto vyšetrení v tele človeka deje.
V našom tele v telových tekutinách a tkanivách sa nachádzajú protóny vodíkových atómov, tieto sa za normálnych okolností pohybujú v našom tele v rôznych smeroch, pri MR vyšetrení sa dostanú do pôsobenia silného magnetického poľa (pre zaujímavosť - je 10.000 - 30.000 krát silnejšie ako magnetické pole zeme) a ako magnetické strelky kompasu sa vyrovnajú do jedného smeru. Ktátkodobým pôsobením rádiových vĺn sa protóny zo svojho rovnomerného nasmerovania vychýlia, ak sa rádiové vlny vypnú protóny sa vrátia do pôvodného narovnania, ale už vysielajú same rádiové signály. Prijaté signály sú komplikovaným matematickým prepočtom spracované na obraz.

Čiže aký je rozdiel medzi CT a MR?
Ten najväčší rozdiel je v tom, že pacient nie je zaťažený rentgenovým žiarením.
Ale pozor výhoda MR vyšetrenia je v dokonalom diferenčnom zobrazení všetkých mäkkých telových tkanív a naopak CT, ktoré využíva rentgenového žiarenia dokonale zobrazí všetky tvrdé tkanivá - kostné.
Takže aké vyšetrenie? Toto je naozaj otázka pre odborníka, pretože ten vie najlepšiečo je vhodné pre koho v danom momente.
jasu
22.04.08,09:42
Nepíšeš nič o neurologovi, bola si aj tam? Ak nie, určite by som šla. MR je dobrá vec, ale nesúhlasím s pripomienkou používať ju miesto sona, alebo rtg. Pľúciar sa bez rtg nepohne, ale stačí mu to vyšetrenie. A keď na sone zistia žlč. kamene, tiež je to postačujúca indikácia na operáciu. Aj MR má svoje nevýhody. Najvyššia dávka žiarenia, finančne nákladné, nevhodné pre klaustrofobikov
je pravda ze ak mas nejaky kovovy implantat, moze ho vytrhnut z tela?
Olivia6
22.04.08,09:49
je pravda, že prítomnosť kovových predmetov spôsobuje veľké problémy a veľakrát sa kvôli nim pacient nemôže danému vyšetreniu ani podrobiť. Preto sa pred vyšetrením spisuje dotazník, kde sa Vás pýtajú na všetky tieto záležitosti, od kĺbnych náhrad, implantátov až po zuby, kardiostimulátory a podobne (i keď veľa kovových implantátov už dnes nie je magnetických, takže vhodnosť a možnosť vyšetrenia posúdi Váš lekár individuálne). Rovnako nevhodné je aj rozsiahlejšie tetovanie na koži, kde pohybom častíc pigmentu v koži pôsobením veľkého magnetického poľa môže dôjsť k spáleniu kože.
jasu
22.04.08,09:58
priatel vsak potrebuje nejake podrobnejsie vysetrenie od urazu ( skok do vody zlomena C6, opuch miechy, nasled
na paraplegia) a prvej operacie nik nevie v akom stave je jeho miecha. Lekár ktory ho operoval neodporuca MR vraj nema iba titanovy implantat aj ked sa to v lekarskej sprave zabudlo napisat. Viete ci existuje nejake vysetrenie ako nahrada MR bez spominaneho rizika?
Olivia6
22.04.08,10:11
Viete, ťažko sa je k tomu konkrétne vyjadriť, keďže 1. nevenujem sa podobnejšie rádiológii a neurochirurgii, 2. nepoznám celkový stav Vášho priateľa. Predpokladám, že v centre záujmu je vyšetrenie miechy. Moja "múdra" kniha rádiológie hovorí, že MR je jedinou metódou dovoľujúcou zobraziť miechu a štruktúry v chrbticovom kanáli v celom rozsahu neinvazívnym spôsobom. Inou metódou, ale invazívnou je tzv myelografia (aplikácia kontrastnej látky do týchto priestorov), spinálna angiografia (tá zobrazuej tepny, čo pravdepodobne pre Vás nie je momentálne dôležité). Takže toto sú všetky možné metódy, ktoré Vám podľa môjho názoru môžu ponúknuť. Rozhodujúce je, čo chcete vyšetrovať. Na Vašom mieste by som požiadala o názor viacerých lekárov a dúfajúc sa spoliehala na ich správnu voľbu, ktorá Vášmu priateľovi pomôže v ďalšej liečbe.
jasu
22.04.08,10:20
Viete, ťažko sa je k tomu konkrétne vyjadriť, keďže 1. nevenujem sa podobnejšie rádiológii a neurochirurgii, 2. nepoznám celkový stav Vášho priateľa. Predpokladám, že v centre záujmu je vyšetrenie miechy. Moja "múdra" kniha rádiológie hovorí, že MR je jedinou metódou dovoľujúcou zobraziť miechu a štruktúry v chrbticovom kanáli v celom rozsahu neinvazívnym spôsobom. Inou metódou, ale invazívnou je tzv myelografia (aplikácia kontrastnej látky do týchto priestorov), spinálna angiografia (tá zobrazuej tepny, čo pravdepodobne pre Vás nie je momentálne dôležité). Takže toto sú všetky možné metódy, ktoré Vám podľa môjho názoru môžu ponúknuť. Rozhodujúce je, čo chcete vyšetrovať. Na Vašom mieste by som požiadala o názor viacerých lekárov a dúfajúc sa spoliehala na ich správnu voľbu, ktorá Vášmu priateľovi pomôže v ďalšej liečbe.
Dakujem velmi pekne. Zatial ste mi povedali najviac z opytanych. Zial lekari ktorych som oslovila mi nevedeli nijako pomoct. Idem sa pozriet na tu myelografiu :-)
este raz dakujem
Olivia6
22.04.08,10:49
Som rada, ak som Vám pomohla, dúfam, že Vám to pomôže. Ak budete mať ešte nejaké otázky, napíšte, kľudne aj SS :-) Ešte by som priateľa určite zverila špecializovanému pracovisku s lepším vybavením, príp fakultnej nemocnici, ak ste to ešte neurobili...
dancika
22.04.08,10:53
priatel vsak potrebuje nejake podrobnejsie vysetrenie od urazu ( skok do vody zlomena C6, opuch miechy, nasled
na paraplegia) a prvej operacie nik nevie v akom stave je jeho miecha. Lekár ktory ho operoval neodporuca MR vraj nema iba titanovy implantat aj ked sa to v lekarskej sprave zabudlo napisat. Viete ci existuje nejake vysetrenie ako nahrada MR bez spominaneho rizika?

Pre vas pripad vyzera byt myelografia ako vysetrenie volby, ak sa teda magnetickost implantatu nevyluci, kazdopadne kov do MR nesmie, nakolko podstatou vysetrenia je velmi silne magneticke pole a reakcia protonov v organizme nan. Dolezite je, aby pacient nebol alergicky na kontrastnu latku. Zobrazenie by malo byt podobne vypovedne ako MR, vo vasej situacii urcite nerozhoduje, ci je to invazivne vysetrenie, ale je potrebne zistit stav miechy.
Idealna by bola myelografia pod spiralovym CT pre lepsie zobrazenie.
jasu
22.04.08,12:15
Pre vas pripad vyzera byt myelografia ako vysetrenie volby, ak sa teda magnetickost implantatu nevyluci, kazdopadne kov do MR nesmie, nakolko podstatou vysetrenia je velmi silne magneticke pole a reakcia protonov v organizme nan. Dolezite je, aby pacient nebol alergicky na kontrastnu latku. Zobrazenie by malo byt podobne vypovedne ako MR, vo vasej situacii urcite nerozhoduje, ci je to invazivne vysetrenie, ale je potrebne zistit stav miechy.
Idealna by bola myelografia pod spiralovym CT pre lepsie zobrazenie.
Dakujem dakujem dakujem, velmi ste mi pomohli, mozem ist s niecim konkretnym za nasou " doktorkou ", ktora vie menej ako my. Chcela som sa nakontaktovat na doktora Rudinskeho, zial neviem na neho zohnat nejaky mailovy kontakt. Ale skusim to najskor u nasej neurologicky s tymto vysetrenim. Urcite dam vediet.
mareko
22.04.08,18:53
Pozrite si stranku nemocnice s poliklinikou Nove Zamky, Slovenska ulica, tam su aj vsetky kontakty na neurochirurgiu aj e-mailove adresy. A ak by mal mat priatel aj daky iny kov v tele po tej operacii (okrem titanovej platnicky, ktora je uvedena v lekarskej sprave), tak to by sa malo ukazat uz pri RTG.
E-mail: neurochirurgia@nspnz.sk


Sekretariát: 035 691 2315, 2617
Oddelenie: 035 691 2821
JIS - ka: 035 691 2517
Lekári I.: 035 691 2419
Lekári II.: 035 691 2592
Lekári III.: 035 691 2622
Tel. pacienti: 035 691 2579
jasu
23.04.08,10:03
Pozrite si stranku nemocnice s poliklinikou Nove Zamky, Slovenska ulica, tam su aj vsetky kontakty na neurochirurgiu aj e-mailove adresy. A ak by mal mat priatel aj daky iny kov v tele po tej operacii (okrem titanovej platnicky, ktora je uvedena v lekarskej sprave), tak to by sa malo ukazat uz pri RTG.
E-mail: neurochirurgia@nspnz.sk


Sekretariát: 035 691 2315, 2617
Oddelenie: 035 691 2821
JIS - ka: 035 691 2517
Lekári I.: 035 691 2419
Lekári II.: 035 691 2592
Lekári III.: 035 691 2622
Tel. pacienti: 035 691 2579
No toto je pre mna zahada, pretoze mi nik nevie povedat aky material bol pouzity, RTG sme robili minuly rok, ale z toho vraj nevedeli nic zistit. Pojdem pozriet na tu stranku a pokusim sa kontaktovat na doktora Rudinskeho. Dakujem za pomoc.
ludmilla
23.04.08,11:07
No toto je pre mna zahada, pretoze mi nik nevie povedat aky material bol pouzity, RTG sme robili minuly rok, ale z toho vraj nevedeli nic zistit. Pojdem pozriet na tu stranku a pokusim sa kontaktovat na doktora Rudinskeho. Dakujem za pomoc.

Pokiaľ viem lekári sú povinní zapísať všetky implantáty, ktoré do tela vkladajú, každý jeden implantát má aj svoje číslo alebo čiarový kód, ktorý musí byť do operačného protokolu zaznamenaný.
jasu
23.04.08,12:53
Pokiaľ viem lekári sú povinní zapísať všetky implantáty, ktoré do tela vkladajú, každý jeden implantát má aj svoje číslo alebo čiarový kód, ktorý musí byť do operačného protokolu zaznamenaný.
Aj ja som si to myslela, kym som nevidela jeho dokumentaciu a vsetky papiere ktore sa mi podarili dat do kopy. Tam bolo viacej veci postavenych na hlavu, nik to vsak vtedy neriesil a myslim ze uz je to aj tak pase, co sa stalo uz sa nevrati. Ale to ze nie je podrobne zdokumentovana operacia sa mi ani trochu nepaci.
mareko
23.04.08,20:23
Jasu, napísala som Vám rozsiahlu odpoveď, no pred koncom ma žiaľ systém vyhodil a celý text sa vymazal tým pádom som to neodoslala . Budem to asi posielať po častiach. Som po operácii chrbtice, mám dve titanové platničky (krčná chrbtica) v prepúšťacej správe som tiež nemala napísané z akého materiálu sú platničky. Upozornila ma na to rehabilitačné lekárka (verila iba mojim slovám). Potrebovala som pre účely prechodov cez letiskové turnikety (detektory kovov) potvrdenie, že mám v sebe kov, tak som písala do NZ, kde mi potvrdili moju predlohu s textom. Toto bola prvá písomná správa o výskyte kovu v mojom tele.
mareko
23.04.08,20:32
Neskôr pri kontrolných vyšetreniach mi už napísali z akého materiálu mám platničky. V rehabilitácii je pri titáne dosť obmedzená škála možností. Nesmie sa použiť nič, čo produkuju teplo, žiadna elektika, žiaden ultrazvuk, iba klasická jemná masáž, reflaxná masáž, laser, málo nahriať parafínom alebo soluxom pre uvoľnenie prípadne cvičiť.
Všetko čo priateľovi voperovali mu musia dopísať do správy z vyšetrenia. Musia to urobiť operatéri, ktorí urobili operáciu (na základe záznamov, ktoré zostali v nemocnici). Je to abnormálne dôležitá informácia pre rôzne vyšetrenia a posúdenie, resp. zvolenie liečebných metód.
Snáď som trocha pomohla, v prípade ďalších otázok rada zodpoviem (stav aj po 2 1/2 r. po operácii). Kľudne sa pýtajte.
Držím palce.
Jana
jasu
24.04.08,07:43
Neskôr pri kontrolných vyšetreniach mi už napísali z akého materiálu mám platničky. V rehabilitácii je pri titáne dosť obmedzená škála možností. Nesmie sa použiť nič, čo produkuju teplo, žiadna elektika, žiaden ultrazvuk, iba klasická jemná masáž, reflaxná masáž, laser, málo nahriať parafínom alebo soluxom pre uvoľnenie prípadne cvičiť.
Všetko čo priateľovi voperovali mu musia dopísať do správy z vyšetrenia. Musia to urobiť operatéri, ktorí urobili operáciu (na základe záznamov, ktoré zostali v nemocnici). Je to abnormálne dôležitá informácia pre rôzne vyšetrenia a posúdenie, resp. zvolenie liečebných metód.
Snáď som trocha pomohla, v prípade ďalších otázok rada zodpoviem (stav aj po 2 1/2 r. po operácii). Kľudne sa pýtajte.
Držím palce.
Jana
Ano viem, ved nam to znacne komplikuje zivot tato ich nedbanlivost. Doktora Simka na Kramaroch aj dokumentaristku som prosila aby nam vsetko poslali, zial v dokumentacii operacie nie je ani zmienka o materialy a ani sa doktor neunuval zistit viac, povedal ze jeho stav je stabilizovany, co vlastne viac chcem, s jeho diagnozou aj tak viac nic nedosiahnem, asi takto ma, sice nie doslovne, ale priblizne " odbavil " na chodbe. Ale to uz som raz na porade pisala. No coment. Od Simka sa asi nicoho viac nedozviem a od dokumentaristky tiez nie. Je to 7 rokov...

dakujem vsetkym, uz zistujem kde sa robi vysetrenie myelografiou a napisala som na na neurochirurgiu v NZ, tak dufam ze sa ozvu.
Este raz vdaka a vsetko dobre prajem.
mareko
24.04.08,12:32
Aj Vám všetko dobré, pevné nervy a optimizmus. Držím palce.
Ofélia
05.05.08,11:55
Teraz vám niečo napíšem o RTG, v apríli 2007 som podstúpila operáciu, niečo sa pri tom pokašlalo a ja som podstúpila za 3 mesiace min. 15 RTG snímkov, nič sa nezistilo v decembri 2007 daľší chirurgický zákrok nasledovali ďalšie snímky, lebo ich chce každý lekár, a nesrandujem keď ich mám zrátané že ich bolo zase 8 do marca 2008 to je dokopy 18 RTG snímkov do roka, keďže problém nieje vyriešený až teraz 16 apríla som objednaná na CT, lebo lekárom zlyhávajú všetky možnosti a to čo možno mali urobiť ako prvé, dali na koniec, lebo to je ako vy hovoríte nákladné, ale koľko ožiarov som prešla to nikoho nezaujíma! Pri každom RTG som podpisovala papier, že súhlasím s RTG a som si vedomá ožiarov. A teraz sa vás opýtať je normálne že som ich podstúpila 18? Koho to zaujíma z lekárov? Každý z tých 5 ktorý sa okolo mňa točili chceli RTG a nedajte mu ho urobiť.......odmietla ožiare = nech sa lieči sama!

Po všetkých tých sníkoch, mám výsledky CT. Mala som si pre ne prísť osobne, no okamžite ich odovzdali Primárke mám nález a objednávajú ma aj na magnetickú rezonanciu. Viac mi do telefonu nik nechcel povedať, osobne sa mám dostaviť za primárkou a bude mi stanovení dátum MR. Po dvoch operácii na tvári asi tretiu nezvládnem.
Keby aspoň nepršalo, so slnečnými lúčmi by som asi nebola tak :mee:, Dúfam, že vyjde slnko, ktoré vysuší moju tvár, nebude bolesti, nebude starosti, že prídu aj lepšie časy.
big_smoke
11.02.09,14:16
Ahoj.pisala si že si bola na MR s kolenom... chel by som sa ťa opýtať kolko to trvalo a kde si bola na vyšetrení a či si za to niečo platil...Ďakujem Ahoj
Katka19
24.02.09,13:53
odpoveď som ti napísala v ss,a este dodavam ,že som za vyšetrenie nič neplatila ,dokonca snímky mi dali aj na cd čku.
ekonella
09.03.09,16:22
Mám ísť už opakovane na magnetickú rozonanciu. Viem, že je to momentálne najpresnejšie vyšetrenie, ale po neurologických problémoch mám panický strach z tohto vyšetrenia. Neznášam uzavreté priestory a mám strach z nedostatku kyslíka.Jedná sa o vyštrenie mozgu.Mám o týchto problémoch povedať vopred, alebo sa spoľahnúť na to, že to nejak predýcham?
ludmilla
09.03.09,16:43
Mám ísť už opakovane na magnetickú rozonanciu. Viem, že je to momentálne najpresnejšie vyšetrenie, ale po neurologických problémoch mám panický strach z tohto vyšetrenia. Neznášam uzavreté priestory a mám strach z nedostatku kyslíka.Jedná sa o vyštrenie mozgu.Mám o týchto problémoch povedať vopred, alebo sa spoľahnúť na to, že to nejak predýcham?

Som prekvapená píšeš, že si bola už opakovane na MR a pokladáš túto otázku. Pred MR predsa vyplňuješ tlačivo, kde je okrem iného aj otázka strachu z uzavretých priestorov. 100% - ne to musíš konzultovať s lekárom!!!!!!
ekonella
09.03.09,18:10
Ďakujem, ja som si to nikdy nevšimla, len sa ma opýtali, či som už bola na MR.Veľmi si mi pomohla, budem to určite konzultovať s lekárom.
Zita5
09.03.09,18:16
Ďakujem, ja som si to nikdy nevšimla, len sa ma opýtali, či som už bola na MR.Veľmi si mi pomohla, budem to určite konzultovať s lekárom.

Ako si prekonala toto vyšetrenie prvý raz ?;) Pýtam sa preto , lebo ja mám asi tie isté pocity ako Ty. Ale MR som doposiaľ ešte vôbec neabsolvovala , nebol dôvod .
Eulalia
09.03.09,18:39
Prvýkrát som MR absolvovala pred 14-timi rokmi na Kramároch - krčná chrbtica. Tiež sa mi nepozdávalo, že ma "šupnú do tunela", aj keď netrpím klaustrofóbiou. Ale zatvorila som oči len čo som zbadala nad sebou kov a v pohode som to zvládla. Druhýkrát to bolo pred rokom v Malackách - koleno. V tejto nemocnici už majú novší typ MR, žiadny tunel, dva polkruhy spojené nejakým stojanom. Tam by som sa ani pri tej najväčšej klaustrofóbii nebála strčiť aj hlavu. A ešte mi pustili CD s hudbou, tak to bol viac-menej relax.
Ale aj tak, pokiaľ viem, každý vyšetrovaný dostane do ruky zvonček, ktorý v prípade nutnosti stlačí a môže mu personál pomôcť. Len neviem, či sa tým zbytočne nepreruší vyšetrenie. Každopádne sa to dá vydržať bez problémov.
ludmilla
09.03.09,18:46
Ďakujem, ja som si to nikdy nevšimla, len sa ma opýtali, či som už bola na MR.Veľmi si mi pomohla, budem to určite konzultovať s lekárom.


Tak to ma dosť šokuje, pretože my dávame vyplniť papier, kde je aj otázka: Trpíte strachom z uzavretých miestností?
Bionda
10.03.09,17:34
Veď práve, aj ja sa čudujem, myslím, že každé zariadenie dáva vypísať to tlačivo o chorobách srdca, voperovaných kov. protézach a pod. .....
tutiola
10.03.09,17:59
ola som na MR s kolenom,tiež ma tam vyslal ortopéd a ušetril mi tak ďalšie vyšetrenia. Je to trochu dlhšie vyšetrenie / v mojom prípade 45 minútové/ ale ušetrilo ma to od zbytočných obstrekov. Hneď mi povedali, že jediná cesta je operovať, aj ma objednali a mám pokoj. Ortóped mi vysvetlil, že RTG mu ukáže len kosti, ale on potrebuje vidieť aj väzivo aj kosti z každej strany, čo sa dá len MR. Nemusíš sa báť. Pri stanovení správnej diagnózy to len pomôže. Vieme, ak lekár správne stanový diagnózu, máš v tom okamihu 5O% liečby za sebou. Držím palce.
ekonella
10.03.09,18:08
ĎAKUJEM!!!
dancika
10.03.09,19:28
Jednoznacne pred kazdym MR vysetrenim vyplnate tlacivo, kde je o.i. otazka na strach z uzavretych priestorov. Mozete uviest svoje pocity, ktore pocitujete.
Co sa tyka MR kolena, nie je to tunel preto, ze je to len lokalne snimanie, nie je mozne pouzit ho na oblast hlavy, resp. chrbtice, mozog sa snima len "v tuneli". Moze to byt neprijemny pocit, ale prinos vysetrenia je, myslim, dostatocna motivacia na to, aby sa to dalo vydrzat, pokial vyslovene netrpite klaustrofobiou, pri nej je MR kontraindikovane. Ale na urcite struktury mozgu je MR jednoznacne najlepsim vysetrenim
fixska
13.03.09,13:29
Ja som bola na tomto vysetreni koli kolenu v Ruzinovskej nemocnici. Lezis a nehybes sa, nic sa nedeje je to presne ako vo filmoch. Daju ti vysledok nahraty na CD a ten som ukazala lekarovi, teraz ho mama doma a obcas si kuknem moje koleno znutra :D Som rada ze ma tam poslali lebo to ako jedine vyluci resp. potvrdi co si lekar mysli. je to naj vysetrenie lepsie ako RTG. Drz sa.
pasuliatko
14.04.09,19:28
ja idem na MR v maji.s kolenom
Valcake
14.04.09,22:40
Zdravím, ja som bola na MR kvôli kolenu 4x a našťastie mne to nerobí žiadny problém, ešte si aj zdriemnem. Bohužiaľ koleno aj tak nie je v poriadku a pravdepodobne ani nebude, ale o tom som už písala pri ASK. Teraz ma už bolí bedrový kĺb, takže uvidíme čo bude ďalej. MR nie je tak škodlivé vyšetrenie ako RTG,a iné, lebo sú to rádiové vlny. Vydržať sa dá,len ten hluk je nepríjemný. Držím palce! Pasuliatko, prosím, daj vedieť ako to bude s tvojím kolenom ďalej.
pasuliatko
15.04.09,10:46
Zdravím, ja som bola na MR kvôli kolenu 4x a našťastie mne to nerobí žiadny problém, ešte si aj zdriemnem. Bohužiaľ koleno aj tak nie je v poriadku a pravdepodobne ani nebude, ale o tom som už písala pri ASK. Teraz ma už bolí bedrový kĺb, takže uvidíme čo bude ďalej. MR nie je tak škodlivé vyšetrenie ako RTG,a iné, lebo sú to rádiové vlny. Vydržať sa dá,len ten hluk je nepríjemný. Držím palce! Pasuliatko, prosím, daj vedieť ako to bude s tvojím kolenom ďalej.

ak chceš si pozri moju tému Bolesť kolena a jeho ARTROSKOPIA ;) jasne napíšem ako som dopadla ale to si ešte počkám..idem až 20.5.2009
ekonella
18.04.09,16:50
Tak to ma dosť šokuje, pretože my dávame vyplniť papier, kde je aj otázka: Trpíte strachom z uzavretých miestností?
Milá ĹUDMILA.
Bola som na vyšetrení mozgu MR v BA 7.4.
Po Tvojej rade som sa priznala vyšetrujúcej lekárke, že mám panický strach z uzavretých priestorov. Vyšetrenie síce po napichnutí utišujúcimi liekmi som absolvovala v pohode. Bola som veľmi milo prekvapená prístupom personálu MR, ktorý bol veľmi citlivý.
Ďakujem všetkým, ktorý ste mi držali palce.
pasuliatko
15.07.09,21:31
Zdravím, ja som bola na MR kvôli kolenu 4x a našťastie mne to nerobí žiadny problém, ešte si aj zdriemnem. Bohužiaľ koleno aj tak nie je v poriadku a pravdepodobne ani nebude, ale o tom som už písala pri ASK. Teraz ma už bolí bedrový kĺb, takže uvidíme čo bude ďalej. MR nie je tak škodlivé vyšetrenie ako RTG,a iné, lebo sú to rádiové vlny. Vydržať sa dá,len ten hluk je nepríjemný. Držím palce! Pasuliatko, prosím, daj vedieť ako to bude s tvojím kolenom ďalej.

zle a dosť zle...po skoro dvoch mesiacoch som dostala výsledky.
alla66
11.08.10,18:26
Vie mi niekto poradiť, či má neurológ právo poslať pacienta na vyšetrenie hlavy a chrbtice? Dostala som informáciu, že môže požiadať iba o jedno vyšetrenie. Buď MR chrbtice, alebo hlavy...na vyšetrenie celého tela má nárok iba onkologický pacient. Ďakujem za rady
BXLmiami
11.08.10,19:32
To sa podobá na obmedzenie zo strany zdravotnej poistovne,ak je to súkromný zmluvný lekár,alebo šetriace opatrenie riaditeľstva,ak je to nemocnica.
terezamaria
11.08.10,19:37
Vie mi niekto poradiť, či má neurológ právo poslať pacienta na vyšetrenie hlavy a chrbtice? Dostala som informáciu, že môže požiadať iba o jedno vyšetrenie. Buď MR chrbtice, alebo hlavy...na vyšetrenie celého tela má nárok iba onkologický pacient. Ďakujem za rady

Alenka nenapíšem Ti číslo usmernenia, ale je to tak. Buď chrbtica, aj to len jedna časť alebo hlava. Ale to už platí niekoľko mesiacov. Asi 3 alebo 4 ?
Ukazoval mi to neurológ.
VieraPopluharova
11.08.10,19:51
Alenka nenapíšem Ti číslo usmernenia, ale je to tak. Buď chrbtica, aj to len jedna časť alebo hlava. Ale to už platí niekoľko mesiacov. Asi 3 alebo 4 ?
Ukazoval mi to neurológ.


Ano je to pravda, moze sa vysetrovat vzdy len urcity usek, bud je to hlava, alebo krcna chbtica, pripadne hrudna, alebo krizova.
VieraPopluharova
11.08.10,19:53
Vie mi niekto poradiť, či má neurológ právo poslať pacienta na vyšetrenie hlavy a chrbtice? Dostala som informáciu, že môže požiadať iba o jedno vyšetrenie. Buď MR chrbtice, alebo hlavy...na vyšetrenie celého tela má nárok iba onkologický pacient. Ďakujem za rady

Ani onkologicky pacient nema narok na MR na vysetrenie celeho tela, to je iba v pripade PET vysetrenia, kedy sa robi cele telo a to z dovodu, aby nasli lozisko, pripadne metastazy, alebo , aby vylucili, to je jedine vysetrenie, kedy sa robi cele telo.
alla66
11.08.10,20:06
Ďakujem za odpovede. ....nevidím v tom logiku. Nie je jednoduchšie vyšetriť obe časti v jeden deň, ako sa objednať a čakať na ďalšie vyšetrenie? Asi nie...
alla66
11.08.10,20:09
To sa podobá na obmedzenie zo strany zdravotnej poistovne,ak je to súkromný zmluvný lekár,alebo šetriace opatrenie riaditeľstva,ak je to nemocnica.
ty si znalá v týchto veciach...nevedela si o tomto obmedzení?
VieraPopluharova
11.08.10,20:18
ty si znalá v týchto veciach...nevedela si o tomto obmedzení?

Nuz mas pravdu, bolo by to ovela jednoduchsie, podla mna i lekravov i lacnejsie ak by sa vysetrili obe casti naraz, ale bohuzial rozhoduje o nas o pacientoch niekto iný, hlavne o velmi dolezitych vystreniach.Ale to uz zrejme ine nebude a mam pocit , ze je to z roka na rok horsie, i ked sa vsade hovori aku mame zdravotnu staristlivost a ako sa mame sami starat o svoje zdravie a chodit na preventivky.
BXLmiami
12.08.10,05:25
ty si znalá v týchto veciach...nevedela si o tomto obmedzení?
Nemôžem vedieť o všetkých obmedzeniach ,ale aj v mojom odbore je ich niekoľko takých,že to vôbec nemá logiku.Len ked si to takto napísala,tak je to jasný rukopis zdravotky.Lekár je možno blbý člen spoločnosti,ale toto by nevymyslel.Nemáme s tým čo spraviť.Pokiaľ to nerešpektujeme,Tvoje vyšetrenie zaplatíme my + pokuta.
alla66
12.08.10,05:33
Jedná sa o Všeobecnú zdravotnú poisťovňu ....Zaujímalo by ma, či Dôvera, alebo Union majú také isté obmedzenia:rolleyes:
pepsikova
12.08.10,05:58
..ja som včera v noci čítala túto tému, aj som pokukla na linky,no a veru moc dobre sa mi nezaspávalo, keď som videla ten tunel..lebo v septembri ma toto čaká.,neznášam tunely, úzke priestory a tabletky na ukľudnenie majú na mňa opačný účinok...nevidím to nijako ružovo...
BXLmiami
12.08.10,06:57
Neviem,ale oni maju zase iné obmedzenia.Cert ako diabol.
VieraPopluharova
12.08.10,09:00
Pepsi, neboj sa nie je to nic hrozne, len lezis, do zily dostanes kontrastnu latku a v ruke budes mat balonik, ktory v pripade , ze Ti pride nevolno stlacis a oni Ta vytiahnu von, neprijemne su len ti zvuky, pretoze to klepe ako mala zbijacka, ale budes mat na usiach sluchadla.Uvidis, dobre to dopadne.
babka - ježibabka
12.08.10,12:14
Pepsi neboj. Ja som ich ešte pochválila, že som sa cítila ako na diskotéke. Nie je to nič hrozné.
terezamaria
12.08.10,17:52
Jedná sa o Všeobecnú zdravotnú poisťovňu ....Zaujímalo by ma, či Dôvera, alebo Union majú také isté obmedzenia:rolleyes:

Alenka čo sa týka CT - vyšetrenia a Magnetickej rezonancie, je to jednotné vo všetkých poisťovniach. Je to usmernenie Ministerstva zdravotníctva.
slaviček
22.01.11,07:30
Ako vravíš 18 rtg snímkov...chyba nie je ani tak v lekároch ako v našom úbohom systéme,pretože niečo také ako elektronická karta pacienta by obmedzila takéto snímkovanie a ušetrilo mnoho mnoho peňazí..namiesto tých kopec snímkov mohla byť dávno MR vykonaná al.CT.
Excise Duty
04.09.13,12:11
No dnes som to absolvoval a nebyť bolesti v ramene, kvôli ktorej som tam na tom vyšetrení bol, aj by som si pri tom pospal. Tie monotónne zvuky ma uspávali, v ušiach som mal akési zátky, tak som ten hluk vnímal iba vzdialene. Neviem si ale predstaviť, ako by v tom aparáte vydržalo nejaké dieťa. Vyšetrenie je absolútne bezbolestné ale vzhľad toho prístroja musí nahnať deťom hrôzu.