sarita
03.04.08,10:03
Dobrý deń poraďáci,
chcela by som sa opýtať na takýto problém.
Počula som od viacerých účtovníčok, že daňové doklady , ktoré obsahujú DPH účtujú nie s dátumom , ako je nadoklade, čiže s dátumom dodania tovaru alebo služby, ale s dátumom takým, kedy dostanú ten doklad. Je to správne, že napr. daňový doklad má dátum 28.3.2008 , ja ho dostanem 5.4.2008 a DPH by som si mala uplatniť predsa za mesiac marec, ale oni ho uplatňujú v apríli. Podľa mňa to nie je v súlade so zákonom o DPH.
Vie mi niekto poradiť?
ALBO
03.04.08,08:25
je to v súlade s § 51/2.... alebo v prvom zd. obd. nasledujúcom..., tj. pravo vam vzniklo v marci, uplatniť môžete v marci alebo apríli.
sarita
03.04.08,08:55
Tento paragr. 51/2 hovorí, že len vtedy môže odpočítať daň v nasledujúcom období ak nemá doklad do lehoty podania daňového priznania. Keďže všetky daňové doklady musia byť vyhotovené do 15 dní od dodania tovaru alebo služby, nie je žiadny predpoklad, že doklad účtovníčka nedostane do 25. dňa nasledujúceho mesiaca, to zn. že aj keď dostane doklad s dátumom dodania 27.3.2008 dňa 15.4.08 ešte stále ho musí zaúčtovať s uplatnením DPH do mesiaca marec. Veď keby nie tak, si môžeme regulovať DPH každý ako nám to vyhovuje, nie?
azla
03.04.08,09:36
Tento paragr. 51/2 hovorí, že len vtedy môže odpočítať daň v nasledujúcom období ak nemá doklad do lehoty podania daňového priznania. Keďže všetky daňové doklady musia byť vyhotovené do 15 dní od dodania tovaru alebo služby, nie je žiadny predpoklad, že doklad účtovníčka nedostane do 25. dňa nasledujúceho mesiaca, to zn. že aj keď dostane doklad s dátumom dodania 27.3.2008 dňa 15.4.08 ešte stále ho musí zaúčtovať s uplatnením DPH do mesiaca marec. Veď keby nie tak, si môžeme regulovať DPH každý ako nám to vyhovuje, nie?

Iba niekedy si môžeme vyberať. (v medziach čo nám dovolí § 52, odst.2)

Ak právo na odpočet vzniklo 27.3.2008 a doklad mate do podania DP(za obdobie, kedy právo vzniklo), čiže do 25.4.2008
uplatniť právo na odpočet si môžete v prvom zdaňovacom období - čiže 3/08
alebo v nasledujúcom..................................... ....................- čiže 4/08

Ak právo na odpočet vzniklo 27.3.2008 a doklad nemate do podania DP(za obdobie, kedy právo vzniklo), čiže do 25.4.2008, ale ho obdržite napr.
ak 30.4.2008 - uplatnite v 4/08
ak 02.05.2008 - uplatnite v 5/08
Muška
03.04.08,10:23
kliknite:
http://www.porada.sk/183836-post1.html

a dávam do pozornosti hlavne posledný odstavec v tomto príspevku
Vladimír Ozimý
03.04.08,10:27
Tento paragr. 51/2 hovorí, že len vtedy môže odpočítať daň v nasledujúcom období ak nemá doklad do lehoty podania daňového priznania. Keďže všetky daňové doklady musia byť vyhotovené do 15 dní od dodania tovaru alebo služby, nie je žiadny predpoklad, že doklad účtovníčka nedostane do 25. dňa nasledujúceho mesiaca, to zn. že aj keď dostane doklad s dátumom dodania 27.3.2008 dňa 15.4.08 ešte stále ho musí zaúčtovať s uplatnením DPH do mesiaca marec. Veď keby nie tak, si môžeme regulovať DPH každý ako nám to vyhovuje, nie?

nie je to tak že si regulujeme ako chceme, ale ustanovenie § 51 ods. 2 umožňuje sa rozhodnúť či zahrniem dph na vstupe do zdaňovacieho obdobia v ktorom vznikla daňová povinnosť za podmienky že mám faktúru poprípade v nasledujúcom zdaňovacom období. To je jediná vôla nič iné. Ak ja fa neobdržím do termínu na podanie DP tak už nemám voľbu, zahrniem v období kedy faktúru obdržím.