R.evita
03.04.08,12:44
Prosím nájde sa tu niekto kto robí faktúry v Omege.

Potrebujem vystaviť jednu faktúru v cudzej mene - a teraz neviem - má sa vystavovať cez evidenciu zOF???
A aké potom ma byť číslo faktúry nasledujúce po všetkych OF alebo zas sa má zacať o 1 ?

a prosím Vás akú mám dať sumu pre DPH - nulovú alebo vyššiu - a aký typ sumy???? Keďže robíme lešenárske práce v Bulharsku - je to krajina EU - a faktúru vystavujem pre zahraničnú organizačnú zložku - ktorá ma pridelené slovenské IČ DPH.
mpca
04.04.08,07:56
faktura v cudzej mene sa vystavuje v zOF,, cislo faktury bude zase zacinat od 1 lebo zOF a OF su dva rozne okruhy a dve rozne evidencie,,,
V zahranicnej fakture by nemala byt DPH (pri ukladani faktury oznami program ze zahr. faktura obsahuje DPH) mno ale ak ma odberatel slovenske IČ DPH tak DPH by mala ostat vyssia. teda aspon tak si to vysvetlujem ja,,,,
R.evita
06.04.08,06:47
Neviem podľa mna by to malo pokračovať číslovanie - ved to ma byť v knihe pohladávok v slov. korunach vyčíslené??

Prosím nevie fakt niekto ako s tým DPH???
A.B.
06.04.08,07:17
Myslím, že kôli lepšej evidencii je pre teba jednoduchšie mať rozdelené faktúry na tuzemské a zahraničné - tak ako odberateľské, tak aj dodávateľské.

K tej DPH - rozhodujúce je, kde bolo miesto dodania... Bulharsko - je členom EÚ a tá konkrétna firma, ktorej ideš vyhotoviť faktúru má pridelené slovenské IČ DPH, čiže je registrovaná pre daň v SR...takže faktúra bude s DPH - 19%.

Typ sumy bude ako pri tuzemskej faktúre.
R.evita
07.04.08,09:18
Pekný deň prajem,

zisťujem a zisťujem ohľadom toho nášho DPH - a dnes mi na danovom raditeľstve povedali - že lešenárske práce - sú práce vzťahujúce sa ku nehnuteľnosti - takže je to oslobodené od DPH na slovenskú. A DPH je potrebné platiť tam kde sa nehnuteľnosť nachádza - lenže teraz je otázne - či je potrebné aby sa tam registroval odberateľ, ktorý si to objednal alebo dodávateľ, ktorý službu dodal.
Takže potrebujem vedieť bulharské zákony - bože moj???
Nevie mi niekto poradiť - kde alebo ako sa o nich dozvedieť????

Ďakujem
martinius
10.04.08,12:00
Pekný deň prajem,

zisťujem a zisťujem ohľadom toho nášho DPH - a dnes mi na danovom raditeľstve povedali - že lešenárske práce - sú práce vzťahujúce sa ku nehnuteľnosti - takže je to oslobodené od DPH na slovenskú. A DPH je potrebné platiť tam kde sa nehnuteľnosť nachádza - lenže teraz je otázne - či je potrebné aby sa tam registroval odberateľ, ktorý si to objednal alebo dodávateľ, ktorý službu dodal.
Takže potrebujem vedieť bulharské zákony - bože moj???
Nevie mi niekto poradiť - kde alebo ako sa o nich dozvedieť????

Ďakujem

Ak je odberateľ registrovaný pre DPH v Bulharsku, tak sa nemusíte registrovať vy, ak nie je, tak sa musíte. Netreba pozerať Bulharské zákony, stačí slovenský zákon o DPH - miesto zdaniteľného plnenia.
R.evita
10.04.08,18:01
NO nie je to az presne tak - lebo na slovensku je to tak, že ked si objednáme od niekoho práce na nehnut. na slov. tak sa dan stahuje na odberatela.
a v bulharsku som zistila ze ked tam pracujete menej ako polroka tak neodvadza sa dan.
Aspon tak som zistila v skratke.