RudolfB
03.04.08,12:53
Dobrý deň,potreboval by som poradiť ohľadne vkladu do katastra a takýto prípad som tu v príspevkoch nevedel nájsť. Nechal som si urobiť zameranie pozemku na potvrdenie existujúcich hraníc (plotov, ktoré sú tam už cca. 40 rokov), ktorý bol v rámci nejakej pravidelnej údržby premeraný niekedy v roku 1984, predpokladám "gumovým metrom", nakoľko podľa zápisu bolo všetko v poriadku, ale teraz sa pri zameraní zistili nezrovnalosti a pozemok aj s domom mám de facto s časti na susedných parcelách.
Mám snahu to dať nejako do poriadku Kúpno-predajnými zmluvami (ďalej KPZ) s čím susedia súhlasia (až na Obec, tam čakám na vyjadrenie zo zasadania OZ). Ide spolu o 4 LV a o niekoľko m2 až desiatok m2 z každej dotknutej parcely. Dal som si urobiť DP, ktorý je teraz schvalovaný na Správe katastra, kde sú tie dotknuté m2 zakreslené a označené ako diely x,y,z...z parcely A,B,C. A cieľ je, aby sa tieto diely stali časťou mojich dvoch parciel (1xzáhrada,1xzastavaná plocha). Je mi jasné, že musím mať 4 overené KPZ, ale moje otázky sú: Aký typ návrhu na vklad to má byť? Jeden "združený" vklad so všetkými KPZ a schváleným GP? Ide o 4 KPZ v jednom návrhu, znamená to 4 úkony a tým aj 4 poplatky? Alebo je tých úkonov ešte viac? O čo/aký úkon mám vlastne v Návrhu na vklad, okrem zmeny vlastníctva podľa KPZ, požiadať Kataster? Ak mám naozaj zaplatiť za každú zmluvu, je možné to potom robiť aj parciálne, podľa toho, ako tie zmluvy budú vyhotovené a overené, je to vôbec takto možné? Prípadne, aký je najlepší a z pohľadu času najvýhodnejší postup pri riešení takejto situácie? Za reakcie vopred Ď.
vieroslava
22.05.08,15:59
Pokiaľ kupuješ, jedná sa o kúpne zmluvy a návrh pre kataster má znieť: Návrh na vklad kúpnej zmluvy.
Predmetom kúpy budú jednotlivé diely pozemkov podľa geometrického plánu. Zmlu môžeš uzatvoriť jednu so všetkými predávajúcimi (vtedy platíš na katastri len jeden poplatok za návrh na vklad), alebo urobíš s každým predávajúcim zmluvu zvlášť, každá zmluva musí mať svoj vlastný návrh na vklad a aj poplatok.
RudolfB
23.05.08,05:25
Ahoj, vdaka za odpoved. Tomuto by som rozumel, musim sa najprv stat vlastnikom tych dielov, aby som potom mohol poziadat o ze vraj bezplatny zapis noveho GP. Ale mne skor ide o to, ci tie vklady zmluv mozem dat naraz alebo postupne, hlavne z dovodu casoveho. Ci pride k plombe aj na nasich pozemkoch, alebo iba na tych od ktorych ich odkupujem? Totiz, dve zmluvy som uz urobil, jednu aj vlozil nakolko sa to dalo odkupit aj bez GP a uz je aj povoleny vklad. Ale teraz uz budem mat iba zmluvy podla GP. Jednu uz mam (od obce) a druha je este viazana na povolenie vkladu, dedicke vysporiadanie - mozno par dni. Ja sa iba obavam, ze ak by som teraz vlozil tu, co mam od obce, tak ak by mi zaplombovali moj pozemok, tak cas pre dalsi vklad zacne plynut az po zapisani toho prveho a to je vlastne v idealnom pripade min. dva mesiace. Preto bola otazka na postup. Druha vec je, ze ak si odmyslim, tie "carbanice v GP" cez pozemok (11 dielov) tak po prechode vlastnickych prav k stvorcovym metrom a novom zapise podla GP by malo prist k zceleniu parciel a budu vlastne iba dve - zastavana plocha a zahrada, co uz vlastne bolo aj vytycene na zaklade overeneho GP. Otazka je, o co mam vlastne v tomto pripade poziadat?
P.S.: A uz vobec si neviem predstavit, ako bude vyzerat LV este pred zapisom noveho GP s tymi pridanymi stvorcovymi metrami. Vdaka za reakciu.
vieroslava
23.05.08,09:50
Ahoj, vdaka za odpoved. Tomuto by som rozumel, musim sa najprv stat vlastnikom tych dielov, aby som potom mohol poziadat o ze vraj bezplatny zapis noveho GP. O žiaden bezplatný zápis nemusíš žiadať, geometrický plán musí tvoriť prílohu kúpnej zmluvy, aj keď kupuješ diel.
Ale mne skor ide o to, ci tie vklady zmluv mozem dat naraz alebo postupne, hlavne z dovodu casoveho. Ci pride k plombe aj na nasich pozemkoch, alebo iba na tych od ktorych ich odkupujem? Záleží od toho, ako máš urobený geometrický plán. Z toho, čo si napísal mám dojem, že máš geometrický plán na majetkoprávne vysporiadanie pozemku, ktorý máš v reály oplotený a vtedy vyznačia plombu aj na tvoju parcelu.

Ja sa iba obavam, ze ak by som teraz vlozil tu, co mam od obce, tak ak by mi zaplombovali moj pozemok, tak cas pre dalsi vklad zacne plynut az po zapisani toho prveho a to je vlastne v idealnom pripade min. dva mesiace.Druhú zmluvu vlož na kataster bezprostredne po podpise, nestrácaj čas nejakým zbytočným čakaním (zákonná lehota na povolenie vkladu je 30 dní), nie je dôvod obávať sa, že druhú zmluvu začnú posudzovať až 30 dní po prvej.
Druha vec je, ze ak si odmyslim, tie "carbanice v GP" cez pozemok (11 dielov) tak po prechode vlastnickych prav k stvorcovym metrom a novom zapise podla GP by malo prist k zceleniu parciel a budu vlastne iba dve - zastavana plocha a zahrada, co uz vlastne bolo aj vytycene na zaklade overeneho GP. Otazka je, o co mam vlastne v tomto pripade poziadat?
P.S.: A uz vobec si neviem predstavit, ako bude vyzerat LV este pred zapisom noveho GP s tymi pridanymi stvorcovymi metrami. Vdaka za reakciu. Na toto mi je ťažko odpovedať, musela by som vidieť geometrický plán, ale asi si robíš zbytočné obavy, počkaj ako si s tým poradí kataster a ak by si nebol spokojný, poraď sa s geodetom, ktorý GP vyhotovil.

Odpovede máš zvýraznené.
RudolfB
23.05.08,17:36
Ono to bolo s tym GP tak, ze som si nechal premerat pozemok v domneni, ze je vsetko v poriadku a potvrdia sa exitujuce hranice, v tomto pripade realne oplotenie, ktore planujeme vymenit. Meranie bolo robene katastrom v roku 1984 a ten, kto to vtedy meral tvrdil, ze je vsetko O.K. Skratka nechcel otvarat problem. Teraz dvaja nezavisli geodeti zistili posun realnych hranic/plotov v dvoch smeroch a vlastne zasahujem do parciel troch vlastnikov a chcem to vyriesit cez KZ. Neviem, ci je rozdiel medzi GP podla ucelu, ale nas obsahuje vykaz, vymer, pravny stav parciel "C" a "E", sucasny aj buduci, su tam aj povodne vymery, nove vymery dotknutych okolitych parciel a tiez aj nasich. S geodetom som sa uz bavil x-krat, ale on tvrdi, ze urobil vsetko, takto sa to robi a ostatne je na mne, na pravnikoch a tiez vec katastra. Ako na to mi poradit nevie. Pravnikov som uz tiez kontaktoval/konzultacia, ale ani jeden nepovedal nic konkretne a ani co by to vlastne cele stalo, takze po navsteve 3-ch som to vzdal a riesim vlastnymi silami.Vdaka za reakciu.R.
eduard1
25.05.08,18:33
prosím Vás rodičia riešia problém, že zdedili dom a ten stojí na pozemku ktorý je nevysporiadaný. Tvoria ho pozemky na piatich listoch vlastníctva a na týh sú rôzni vlastníci, kde na každom majú rodičia nejaký ´podiel pozemku. /dedičské konanie už bolo a dedičstvo je zapísané riadne. Tento dom chcú predať. Chcem vedieť či stačí jedna kúpnopredajná zmluva na všetky listy vlastníctva alebo na každý zlášťˇ? No a okrem toho je tu jeden problém jedným z vlastníkov je pani ktorá je v amerike a na predaj domu pozemkov chce splnomocniť dcéru. Stačí jedno slnomocnneie overené v amerike a čo potom s ním ďalej a ako má vyzerať?
Ďakujem za odpoveď.
RudolfB
26.05.08,11:50
Neviem, či je limit na počet LV v jedne KZ, ale hneď prvá odpoveď tu bola, že stačí jedna KZ a musí byť podpísaná všetkými dotknutými stranami, vlastníci/predajcovia overeným podpisom u notára.
Splnomocnenie stačí jedno a musí tam byť jednoznačná osoba a presný predmet, na čo sa vzťahuje. Otázka je či pre naše právne úkony nepotrebuješ overený preklad.