vysky
03.04.08,12:53
Zdravím všetkých,

chcem sa opýtať, či je možné predĺžiť rodičovskú dovolenku aj po troch rokoch a čo z toho vyplýva vzhľadom k zamestnávateľovi. Je nutné sa niekam prihlasovať, resp. niečo platiť keď už nebudem dostávať rodičovský príspevok?

Dcéra bude mať 3 roky 1. augusta a do práce chcem opäť nastúpiť až 1. septembra.

Za rady vopred ďakujem

V.
Chobot
03.04.08,11:53
Zdravím všetkých,

chcem sa opýtať, či je možné predĺžiť rodičovskú dovolenku aj po troch rokoch a čo z toho vyplýva vzhľadom k zamestnávateľovi. Je nutné sa niekam prihlasovať, resp. niečo platiť keď už nebudem dostávať rodičovský príspevok?

Dcéra bude mať 3 roky 1. augusta a do práce chcem opäť nastúpiť až 1. septembra.

Za rady vopred ďakujem

V.

A máš na to právny dôvod, myslím na predĺženie rodičovskej dovolenky? Lebo podľa ZP § 166 ods. 2 sa môže RD predĺžiť len v prípade nepriaznivého zdravotného stavu dieťaťa.

"(2) Na prehĺbenie starostlivosti o dieťa je zamestnávateľ povinný poskytnúť žene a mužovi, ktorí o to požiadajú, rodičovskú dovolenku až do troch rokov veku dieťaťa.

Ak ide o dlhodobo nepriaznivý zdravotný stav dieťaťa vyžadujúci osobitnú starostlivosť, je zamestnávateľ povinný poskytnúť žene a mužovi, ktorí o to požiadajú, rodičovskú dovolenku až do šiestich rokov veku dieťaťa. Táto dovolenka sa poskytuje v rozsahu, o aký rodič žiada, spravidla však vždy najmenej na jeden mesiac."

V opačnom prípade ti ju zamestnávateľ nemusí poskytnúť a musíš nastúpiť do práce alebo požiadať o neplatené voľno.
vysky
03.04.08,13:08
Dieťa je v poriadku, takže musím požiadať o neplatené voľno, a s tým sú spojené nejaké povinnosti voči zamestnávateľovi či úradom?

Ja som totiž jediný zamestnanec a budem to musieť aj sama ošetriť u zamestnávateľa. Poradíte mi?

To sa normálne k 1. augustu prihlásim ako zamestnec u poisťovní a požiadam o neplatené voľno? alebo je to inak? Je na to nejaká žiadosť alebo stačí ústna dohoda, že začnem pracovať neskôr?

Budem vďačná za konkrétny postup.

Ďakujem

V.
Chobot
03.04.08,13:33
Dieťa je v poriadku, takže musím požiadať o neplatené voľno, a s tým sú spojené nejaké povinnosti voči zamestnávateľovi či úradom?

Ja som totiž jediný zamestnanec a budem to musieť aj sama ošetriť u zamestnávateľa. Poradíte mi?

To sa normálne k 1. augustu prihlásim ako zamestnec u poisťovní a požiadam o neplatené voľno? alebo je to inak? Je na to nejaká žiadosť alebo stačí ústna dohoda, že začnem pracovať neskôr?

Budem vďačná za konkrétny postup.

Ďakujem

V.

Daj si vyhľadať na porade podľa kľúčových slov neplatené voľno a nájde ti kopec príspevkov, kde to bolo riešené a kde je presne popísaný postup aj povinnosti.