Viera J.
03.04.08,14:33
Dobrý deň!
Chcela by som sa opýtať,či sa materské a nemocenské dávky zahrňajú ako príjem do ročného zúčtovania dane! Máme zamestnankyňu, ktorá bola časť roka normálne pracovala a potom bola na PN -ke a potom na materskej dovolenke.
ďakujem za pomoc
:confused:
Barbara
03.04.08,12:42
u zamestnankyni, ktorej robíš RZD materská , ani nemoc. sa nezaratáva. /lebo to nie je zdaniteľný príjem/ zaratáš len jej príjem, ale keby si chcel jej manžel uplatniť na ňu nezdan. čiastku, tak uňho sa jej materská aj jej príjem sa zarátava.
Viera J.
07.04.08,12:52
Nebola som si istá - Ďakujem!
Viera J.
28.04.08,13:42
u zamestnankyni, ktorej robíš RZD materská , ani nemoc. sa nezaratáva. /lebo to nie je zdaniteľný príjem/ zaratáš len jej príjem, ale keby si chcel jej manžel uplatniť na ňu nezdan. čiastku, tak uňho sa jej materská aj jej príjem sa zarátava.
Do príjmu zamestnankyne som to teda nezarátala - lebo som to považovala za príjem od dane oslobodený, ale zamestnankyňa mi tvrdí- že keď sa berie prvý polrok materskej, že vtedy sa to berie ako nemocenská a že sa jej to zaratáva do príjmu............Tak ja už teraz neviem. Nestretli ste sa náhodou niekto s tým?( Ona mala rizikové tehotenstvo a preto bola na PN-ke)
ďakujem
brčko
28.04.08,14:21
Do príjmu zamestnankyne som to teda nezarátala - lebo som to považovala za príjem od dane oslobodený, ale zamestnankyňa mi tvrdí- že keď sa berie prvý polrok materskej, že vtedy sa to berie ako nemocenská a že sa jej to zaratáva do príjmu............Tak ja už teraz neviem. Nestretli ste sa náhodou niekto s tým?( Ona mala rizikové tehotenstvo a preto bola na PN-ke)
ďakujem

Poradili ti správne, ty si robila RZD nej a nie jej manželovi, predpokladám. ;) Nemusíš sa znepokojovať.
A). "do jej ročn.zúčtovania dane" sa berie, lebo zdanitelným príjmom je
- 1. jej hrubá mzda, znížená o poistné,
zdanitelným príjmom nie je (resp. príjmy od dane oslobodené) a teda do jej RZD sa neuvádza:
- 2. náhrada mzdy za dočasnú PN (za prvých 10dní), ktorú vypláca zamestnávatel,
- 3. ani nemocenské vyplácané soc.poistovnou od 11-teho dna PN
- 4. ani materské, ktoré vypláca soc.poistovna 28týždnov (príp.37týž) = teda cca pol roka
- 5. ani ošetrovné (očr), ktoré vypláca soc.poistnovna,
- 6. ani rodičovský príspevok (4560,-Sk mesačne), čo vypláca UPSVaR po ukončení poberania materskej, teda po tých 28týždnoch.

B) ale ak si "jej manžel uplatnoval v jeho ročnom zúčtovaní alebo dan.priznaní" nezdanitelnú časť na manželku, tak manžel musí uviesť "vlastný príjem manželky" znížený o poistné a príspevky ... § 11 ods.5 Zákona o dani z príjmov. Tam sa nehovorí o "zdanitelnom príjme" ale o "vlastnom príjme manželky".
Vlastným príjmom manželky sú všetky vyššie uvedené príjmy (1 až 5) okrem rodičovského príspevku (č.6)

Takže ona hovorila o tom, že do "jej vlastného príjmu ako manželky" sa zarátava materská (za prvého pol roka=28týž.) ale už nie rodičovský príspevok.
jankasm
28.04.08,15:27
Naozaj sa nemusíš obávať. Ja som si robila DP keď som bola na MD a materskú som ako príjem rovnako nezapočítala. ;)