1.Simon
03.04.08,19:54
Dobrý deň,
chcel by som sa spýtať na nejaké veci,ktoré sa týkajú ukončenia prac.pomeru a výplaty mzdy a nárokov po skončení prac.pomeru.
jedná sa mi hlavne o to na čo mám nárok.
1.)po dobu trvania prac.pomeru som si nečerpal dovolenku.mám nárok na preplatenie nevyčerpanej dovolenky a v akej sume sa si bude pohybovať táto čiastka?
2.)po dobu trvania prac.pomeru som nedostával od zamestnávateľa stravu počas prac.doby,ani stravné lístky ani žiadny iný príspevok na stravovanie počas prac.doby,mám nárok aj na preplatenie nejakej náhrady?

za radu Vám vopred ďakujem.
abel
03.04.08,18:01
1) Nárok na preplatenie nevyčerpanej dovolenky je len pri ukončení prac. pomeru, čo je zrejme tvoj prípad. Výška záleží od priemerného zárobku za posledný štvrťrok a od počtu preplácaných dní, na to sa z tvojho zadania nedá odpovedať.
2) Prečo si sa neozval počas trvania pracovného pomeru?

mimotemy Prepáč, toto je trochu mimo tvojej otázky, ale prečo 99 % zamestnancov spozná svoje práva a nároky až pri ukončení prac. pomeru a počas jeho trvania držia pusu. Ale na druhej strane tiež 99 % nepozná svoje povinnosti, ale len cca 5 §§ zo Zákonníka práce, ktoré im vyhovujú.
1.Simon
03.04.08,18:19
ahoj,dík za rýchlu odpoveď.
1.)na tento dotaz je veľmi jednoduchá odpoveď.v zmluve mám danú minimálnu mzdu a nárok na dovolenku na rok 15 dní,vieš pracoval som v GASTRONÓMII a tam to tak akosi "fičí".
2.)odhladnuc od toho,čo som napísal v 1.bode nepracoval som v oblasti reštaurácií(kde sa varí),ale v bare(kde sa len nalieva).Neozval som sa asi preto,že som asi ako väčšina zamestnancov v SK,pokiaľ mám prácu,tak som ticho.K tejto práci som bol viac-menej donútený kvôli svojej hlúposti a musel som si kvôli nej niečo vytrpieť. pokiaľ by sa dalo,vieš s tým nejako poradiť?

Čo sa týka toho dotazu na konci,chcel by som len povedať,resp.napísať,že si myslím ,že svoje pracovné povinnosti som si plnil podľa svojho najlepšieho vedomia a svedomia a podľa mojich najlepších schopností.Neviem,či to bude stačiť ako potvrdenie,ale u svojho bývalého zamestnávateľa som vydržal na danej pozícii najdlhšie zo všetkých jeho bývalých zamestnancov.
abel
03.04.08,18:55
Reagovala som tak z toho dôvodu, že mi to pripomína môjho klienta, ktorému robím účtovníctvo,a jeho zamestnanci sú na tom podobne ako ty. Sama sa divím, že podpíšu také zmluvy, a keď skončia pracovný pomer, prídu za mnou, čo majú robiť. Všetko zlé je na to, aby sme sa z toho poučili. Ja osobne nemám rada, keď niekto je najprv ticho, a keď už je za vodou, tak začne povolávať rôzne kontroly a udávania. Tým samozrejme nemám na mysli teraz teba, ale všeobecne.

K tej tvojej otázke o dovolenke. Neviem, prečo máš ročný nárok na dovolenku 15 dní, keď minimálny nárok je 20 dní. Možno si neodpracoval celý rok alebo si nemal 8 - hodinovú pracovnú dobu, neviem. Ale ak si mal minimálnu mzdu, mal by si mať priemerný hodinový nárok na dovolenku cca 46,60 Sk, čo je pri 8 hodinovej pracovnej dobe 372,80 Sk za deň - v hrubom. To znamená za 15 dní nevyčerpanej dovolenky by ti mal zamestnávateľ pri skončení prac. pomeru preplatiť cca 5592.- Sk hrubej mzdy.
1.Simon
05.04.08,10:50
a čo s tým nárokom na preplatenie "stravného",alebo neviem ako by som to nazval?pýtam sa preto,že sa mi dostalo do uší,že jednému kolegovi z inej prevádzky také niečo vyplatil.
inak prac.čas som mal cca.13 hod.oficiálne,neoficiálne to mohlo byť aj 16.
Zoltán Kovács
05.04.08,11:44
Prepáč, ale nechcem veriť tomu, že na ruku si dostával cca. 7 tisíc, čo vychádza z minimálnej hrubej mzdy ako čistá výplata.
Iveta Matlovičová
05.04.08,12:35
mimotemy Prepáč, toto je trochu mimo tvojej otázky, ale prečo 99 % zamestnancov spozná svoje práva a nároky až pri ukončení prac. pomeru a počas jeho trvania držia pusu. Ale na druhej strane tiež 99 % nepozná svoje povinnosti, ale len cca 5 §§ zo Zákonníka práce, ktoré im vyhovujú.

Plne s tebou súhlasím. I ja som sa stretla v praxi s tým, že zamestnanci sú v tejto oblasti veľmi neznalí. Chcem však povedať, že sa tomu ani nevidím. Nie každý je samouk, a pri všetkých povinnostiach a starostiach, ktoré v živote má/máme, pri stálych zmenách zákonov - sa ani nečudujem. Vlastnosť Chcieť /Mať snahu poznať právne minimum u väčšina slovenských občanov absentuje. Všťepovať do hláv nám to mali - okrem iného - aj v škole. Pamätám sa, že v časoch školských sme mali predmet "občiansku náuku", a učili sme sa tam všeličo, a nič "ale o "práve" ani chlp. Možno to bolo cielené... toť môj skromný názor.
1.Simon
07.04.08,22:48
samozrejme,že som nedostával minimálnu mzdu,ale papier znesie.reálne som dostával cca.12.000Sk za cca.200 a viac odrobených hodín.Ale stále tu nikto nerieši môj probléma v najbližších dňoch sa mám stretnúť so svojím bývalým zamestnávateľom a ten sa mi už začína vyhrážať,takže by som nejakú schopnú radu ocenil. Zatiaľ ďakujem.
Chobot
08.04.08,07:19
samozrejme,že som nedostával minimálnu mzdu,ale papier znesie.reálne som dostával cca.12.000Sk za cca.200 a viac odrobených hodín.Ale stále tu nikto nerieši môj probléma v najbližších dňoch sa mám stretnúť so svojím bývalým zamestnávateľom a ten sa mi už začína vyhrážať,takže by som nejakú schopnú radu ocenil. Zatiaľ ďakujem.

Akože nie? Veď ti už bolo poradené v mnohých vyššie uvedených príspevkoch.
A čo s tým stravným? Stále nechápem, prečo si to doteraz od zamestnávateľa nežiadal, aby ti poskytoval stravu. Skutočne sa mnohí zamestnanci odvážia ozvať až vtedy, keď je ukončenie PP na spadnutie. Akoby z pomsty zamestnávateľovi.

Áno, mal si nárok na poskytnutie stravy. Pokiaľ ti ju nedával, môžeš sa obrátiť na inšpektorát práce, ktorý môže vykonať kontrolu u zamestnávateľa a prípadne mu udeliť pokutu za porušovanie ZP.

Ak chceš silou mocou niečo riešiť, tak najprv so zamestnávateľom - vzniesť mu svoj finančný nárok za neposkytnutú stravu. Môžeš to aj vyčísliť a uvidíš, ako zareaguje. Pokiaľ to zamietne, tak ti zostáva len uplatniť si nárok súdnou cestou. Nečakaj žiadnu zázračnú formulku, ktorou zamestnávateľa jednoducho donútiš vyplatiť ti niečo.

A ešte niečo - tým, že si súhlasil s tým, že na páske si mal minimálnu mzdu a na ruku ti vyplácal nezdanený príjem, si si poškodil viac, než by si si myslel. AK teraz budeš na podpore, tak ti podporu vyrátajú z minimálnej mzdy. Rovnako aj náhrada dovolenky sa počíta z priemeru, ktorý budeš mať minimálny. lebo tie "bočné" peniaze nevstupujú do priemeru. A navyše si si ponížil aj základ pre výpočet dôchodku.

Takže pre budúcnosť - razantne namietaj, ak ti niekto bude chcieť dať na ruku minimálnu mzdu a zvyšok vyplácať bokom. Z krátkodobého hľadiska je to výhodné (nezdanené peniaze), ale pre budúcnosť je to nevýhodné.