neviditelny
03.04.08,22:25
Dobrý den
Mama sa chystá rozviesť. Musí, lebo otec ju psychicky aj fyzicky týra. Je obava, že otec s tým nebude súhlasiť, ale myslím si, že ich súd rozvedie. Následne ak sa nedohodnú o vysporiadaní BSM, (čo sa asi nedohodnú, lebo on to nebude chcieť), neviem presne ktorá možnosť nastane resp. asi môžu nastať obe:
1. Ona podá návrh na rozdelenie BSM a súd rozhodne.
2. Nepodá návrh a po 3 rokoch a BSM sa zmení na podielové vlastníctvo.

problém je, že neviem, ako môže súd rozhodnúť. Môže nastať situácia, kedže mama od neho po rozvode odíde a bude bývať v podnájme, že bude musieť platiť nájom a aj prispievať polovicu na nájom, elekt. a pod. v pôvodnom byte a otec bude mať byt pre sebe a ešte aj s polovičnými nákladmi.

Kedže by bolo ideálne, aby súd nariadil predať byt, rozdeliť sumu 50/50 a vyplatiť sumu exmanželom, moja otázka je:
Je to reálne, že tak rozhodne súd, aj ked on s tým nebude súhlasiť a asi tobude sabotovať?

Dakujem za odpoved
Barbara
04.04.08,02:55
ahoj, prvá otázka: prečo chce ona odísť z toho bytu??? :confused: nech to nerobí, nech ten byt predajú a nech si peniaze rozdelia, no lenže to sa ťažko hovorí, keď to jeden z nich nechce. on nechce predať ten byt?to je len moja úvaha, že keď ona z toho bytu odíde, tak pochybujem, že on ten byt bude chcieť predať. a keď ona odíde z toho bytu, no neviem, ale ja by som potom mu nedávala na reži peniaze, však keď tam nebývam, tak prečo by som mu mala dávať na byt? však platím podnájom a ešte aj jemu by som mala dávať peniaze nato, čo ani neužívam??? keď ten byt bude užívať sám, tak nech aj sám platí. potom podľa mňa friško si rozmyslí, či bude platiť sám, alebo ten byt bude chcieť predať. keby nechcel tak mama si nech požiada súd o vyporiadanie BSM
nevieš ako by sa súd rozhodol tu je výcuc z obč. zákonníka:


§ 705a
Ak sa z dôvodu fyzického násilia alebo psychického násilia
alebo hrozby takýmto násilím vo vzťahu k manželovi alebo
k rozvedenému manželovi ako spoločnému užívateľovi bytu alebo
k blízkej osobe, ktorá s ním býva spoločne v byte, stalo ďalšie
spolužitie neznesiteľným, môže súd na návrh jedného z manželov
alebo rozvedených manželov obmedziť užívacie právo druhého z nich,
alebo ho z jeho užívania úplne vylúčiť.
takže mama si môže súd požiadať, aby mu zrušili uživacie právo.

Vyporiadanie BSM
Ak BSM zanikne, musí byť vyporiadané. Vyporiadanie sa môže uskutočniť:
a) dohodou manželov
b) ak sa nedohodnú, rozhodne na návrh niektorého z manželov súd
c) ak sa neuzavrie ani dohoda, ani žiadny z manželov nepodá návrh na súd na vyporiadanie, vtedy nastane vyporiadanie zo zákona.
ad a)
Dohoda je najbežnejším spôsobom vyporiadanie BSM. Ak sa manželia vyporiadajú takýmto spôsobom, vydajú si navzájom potvrdenia o tom, ako sa vyporiadali.
Ak sa manželia dohodnú na vyporiadaní nehnuteľností, dohoda musí mať písomnú formu a účinnou sa stane až vkladom do katastra.

ad b)
Táto forma vyporiadania prichádza do úvahy vtedy, ak sa manželia nedohodli. Právo podať návrh na takéto konanie má hociktorý z manželov.
Ak zaniká BSM v dôsledku smrti manžela, BSM sa vyporiada v rámci dedičského konania. Ak je dôvodom zániku BSM vyhlásenie konkurzu, tu môže podať návrh na vyporiadanie BSM aj správca konkurznej podstaty.

ad c)
Ak nebude BSM 3 roky potom, čo zaniklo, vyporiadané dohodou, resp. nebol podaný návrh na súd o vyporiadanie BSM, nastanú účinky vyporiadania BSM priamo zo zákona, teda platí, že:
- hnuteľné veci sú vyporiadané podľa stavu, v akom ich každý z manželov užíva ako vlastník pre potrebu svoju, alebo svojej rodiny alebo domácnosti
- ostatné hnuteľné veci aj nehnuteľné veci sú v podielovom spoluvlastníctve, pričom podiely oboch manželov sú rovnaké
- majetkové práva - rovnako ako predchádzajúci odsek

Všeobecne pri vyporiadaní sa vychádza z toho, že podiely oboch manželov sú rovnaké. Manžel má právo požadovať náhradu toho, čo vynaložil z vlastného majetku na BSM. Prihliada sa aj na potreby maloletých detí a tiež na to, kto sa ako staral o rodinu, o spoločné veci, spoločnú domácnosť.


veľa šťastia a pevné nervy. ja som to tiež dávnejšie riešila , ale nie cez súd, lebo on s tým súhlasil, aby sa ten byt predal, takže tak. neviem v ktorom regióne bývate, ale určite si tvoja mama nájde riešenie, len jej buď oporou, aby to zvládla.;)




kukni aj sem aj tu sa to rieší a ešte je na porade veľa písané okolo toho, len treba troška pohľadať
http://www.porada.sk/t79148-bsm-co-treba-urobit-sudnou-cestou.html
mariro
04.04.08,04:37
K tomu rozvodu - tyraniu , by som este dodala,ak sa take veci este budu konat, treba volat Policiu, i ked nie vzdy pomozu , ale nech ma ten tyran co najviac zapisov, lebo ked pride k lamaniu chleba,bude vsetko zatajovat a klamat.A tie iste papiere od Policie vam pomozu i s tym bytom.Za ziadnu cenu nech mu neplati polovicu vydavkov na najom.Nech si plati a uvidi o com to je, a kolko mu zostane penazi, ked bude na to sam.Dohoda by bola najlepsia, ale ak nebude suhlasit, vy necakajte na jeho kroky, ale urobte ich vy, teda mama , ako prva.Podajte to na sud, lebo to je zalezitost na dlho a treba rychlo konat a nespomalovat to.A este dodam, ze zopar trestnych oznameni, ktore by sa mu nazbierali , ak mame ublizuje, ho tiez dostanu do zleho svetla.Mama mu musi ukazat ze sa ho neboji, a ze spravi poriadok raz a navzdy.Len sa nevzdavajte.Drzim Vam palceky.
neviditelny
04.04.08,05:52
Ďakujem za odpovede.
Problém je, že mama musí od neho odísť, lebo pije a začína sa to stupňovať, takže s ním už nemôže byť. Ale chceli by sme byť predať a rozdeliť peniaze, čo by sa dalo dohodou, ale kedže zatial nevieme, ako zareaguje (predklad, že to nebude chcieť), tak mama musí odísť tak či tak a nebude môcť využiť peniaze z bytu na kupu možno iného menšieho bytu a pod.
Je naivné si myslieť, že súd určí, že sa musí byt predať, kedže on by nemal iné bydlisko.
S tými policajtami chápem, ale mama už dlhodobo je vystavené psychickému tlaku, bojí sa, čo by mohlo nastať neskôr.
Tanče
04.04.08,08:09
Veľkú moc majú peniaze. Ak nie je otcov stav chorobný v tom zmysle, že je pre neho väčším pôžitkom mamu týrať ako mať hrču peňazí, možno by stálo za pokus ponúknuť mu tú hrču peňazí (aj za cenu pôžičky) s tým, že všetko potrebné vám podpíše (právne ošetrené) a odsťahuje sa. Potom môžte byt vklude predať a doplatiť mu jeho polovicu.
Bolo by to takto ideálne, ale prečo sa o to nepokúsiť. Mám skusenosť že peniaze zaberajú najlepšie.
Barbara
04.04.08,08:18
Ďakujem za odpovede.
Problém je, že mama musí od neho odísť, lebo pije a začína sa to stupňovať, takže s ním už nemôže byť. Ale chceli by sme byť predať a rozdeliť peniaze, čo by sa dalo dohodou, ale kedže zatial nevieme, ako zareaguje (predklad, že to nebude chcieť), tak mama musí odísť tak či tak a nebude môcť využiť peniaze z bytu na kupu možno iného menšieho bytu a pod.
Je naivné si myslieť, že súd určí, že sa musí byt predať, kedže on by nemal iné bydlisko.
S tými policajtami chápem, ale mama už dlhodobo je vystavené psychickému tlaku, bojí sa, čo by mohlo nastať neskôr.


ale to vôbec nie je naivné si myslieť, že súd nerozhodne o predaji, však je to v zákone, že práveže súd sa môže rozhodnúť o predaji.alebo nech si tvoja mama podá žiadosť o zrušenie užívateľského práva k tomu bytu na základe toho, že ju týra, to môže aj teraz, nemusí čakať do rozvodu. v každom prípade sa tvoja mama s ním nech porozpráva, pravda ak bude triezvý, že čo keby ten byt predali a nech mu vysvetlí, že to by bolo najlepšie, keby ten byt predali a obidvaja si kúpili menší. treba ho nejako presvedčiť. napr. tým, že mu povie, že s tým predajom získa hotovosť. a tým ho určite presvedčí, nakoľko pije, tak si uvedomí, že bude mať " veľa " penazí na slopanicu.:mad: hovorím to zo skúsenosti, lebo ja aby som sa zbavila ex- a , som si zobrala pôžičku, no nie moc, ale to mu stačilo, aby odišiel z toho bytu a po rozvode sme ten byt predali a pôžičku som vyrovnala, ale tomuver, že to stálo zato, aby som od neho mala kľud, a preto som si tú pôžičku zobrala, lebo som vedela, že po predaji bytu si to vyrovnám.
neviem v ktorom regióne bývate, cena bytov je podľa regionov odlišné.
a ma napadla ešte jedna vec, a ty jej nemôžeš pomôcť s tým bývaním? keď bývaš, aby si si ju zobrala k sebe na nejaký čas?
Barbara
04.04.08,08:21
Tanče bingooooo
mariro
04.04.08,09:06
Najlepsie by bolo sa s nim porozpravat, trebars aj Ty ako dcera, a skusit mu to vysvetlit, co sa moze stat.Ze ked mama odide, bude na platby sam, a ked nebude platit poplatky spojene s byvanim, ze sa mu to nazbiera a moze o byt prist cez exekutorov a teda nebude mat peniaze ziadne.Treba nanho psychologicky zatlacit a troska ho postrasit.A tymi policajtami ho postras teda Ty, ak sa mama boji.Mne take zapisnice pomohli, ex dal pokoj.On si zrejme mysli ze sa ho vsetci bojite, tak mu treba ukazat, ze sa nebojite.Mozno mozes skusit i po dobrom, ze teda mas rada i jeho ako otca, ale pre vsetkych by bolo lepsie keby sa dohodli a predali, alebo ho mama vyplatila.Lebo ze si moze narobit vela problemov s tymi POLICAJTAMI a ked bude tak chlastat dalej tak pride i o pracu... a samozrejme retazova reakcia i byt, kedze nebude mat peniaze.Takychto ludi treba postavit pred hotovu vec a tymi peniazmi , ze ho mama vyplati,ho skusit nachytat v lepsom pripade, alebo teda samotny predaj.Ale mama sa nesmie bat a musi to poriesit a co najskor, nebude predsa cely zivot pred nim utekat.Ked ju teda aj zbil uz, tak vie aka je bitka a ked by zautocil na nu pri jednani o byte, bud tam aj Ty a okamzite volaj Policiu.Budes vidiet ako skrotne.I ked by odisiel z bytu , kym pride Policia to nevadi, zapis bude spraveny.Chodte do toho, premozte ten strach, lebo sa budete bat stale.Ja som svoje tymto dosiahla, ale nebala som sa ist do toho.Videl ze sa nebojim a nestiahnem sa.Tak aj vam prajem sily.