sway
22.06.04,10:05
zdravim vsetkych "poradcov"
podelte sa so skusenostami? - ako uctujete DF Telekomunikacie po 1.5.2004?
dodanie sluzby 4.6.2004
fakturacne obdobie 01.05.-31.05.2004
datum vyhotovenia 4.6.2004
splatnosti 18.6.2004

dala som ju do 5/2004- koli fakturacnemu obdobiu - ale zmiatlo ma "dodanie sluzby" je az v 6/2004. mam to dobre v DPH za 5/2004? - uz som ju skoro odovzdala ale este cakam co vy na to?? diki moc
Danka Kosibová
22.06.04,10:27
ahoj,
fakturu od ST za máj 2004,na ktorej je dodanie sluzby s datumom 3.6.2004 si davas do danového priznania za jún 2004. Pozri par. 19 odst. 3
zuzana
22.06.04,10:30
Alebo pozri príspevok na 4.strane z 11.6.2004 od NADEJKY.
viktoria
22.06.04,10:34
Nemate to dobre!

Jedná sa o opakované dodanie, kde dňom dodania bude deň zaplatenia. Správne by bolo 18.6.2004, ale aspoň to dali do júna. Keďže daňová povinnosť podľa faktúry vznikne 4.6.2004, vy si možete odpočítať najskôr za 6/2004.
Danka Kosibová
22.06.04,10:38
viktoria, ved o nicom inom som nehovorila :)
janaGT
22.06.04,10:40
Ja taketo faktury davam do DP za 06/04.
sway
22.06.04,10:48
dakujem vsetkym !!!!!!! idem to opravit - tu nadejku som povodne prehliadla, este raz diki
viktoria
22.06.04,10:51
Danka, asi sme písali príspevky naraz, lebo vašu odpoveď som uvidela až potom, čo som napísala svoju.
Danka Kosibová
22.06.04,11:09
viktoria, v tom pripade beriem spat :) pekny den !
Katarina
22.06.04,15:27
Prečo si myslíte, že na fa. za telefon sa vzťahuje § 19 ods. 3 ? Alebo už ja som z toho blbá. Podľa mňa ta faktúra mohla isť do 5/2004 ak si ju mala do dňa podania daňového priznania.
MirkaV
22.06.04,16:37
ano, ale datum dodania sluzby je v júni - urcite DPH 6/04
sway
22.06.04,17:10
ale berme to este takto: sluzba sa uskutocnila 1-30.5/2004 su povinny ju fakturovat do 15 dni. to spravili, takze ich povinnostou by bolo uviest datum danovej povinnosti 30.5.2004 - lebo povinnost vznika dnom ukoncenia sluzby alebo jej zaplatenim, ak nastane skor. Co pre Telecom platia ine zakony. Keby som ja uskutocnila sluzbu 1-30.5/2004 a fakturovala ju 3.6.2004 urcite by som dala povinnost DPH s datumon 30.5.2004. a co vy???? -no fakt neviem. :(
Braňo
22.06.04,18:59
Zrejme povinnosť na výstupe predĺžia o 30 dní, čo v prípade podniku s obratom 17,84 mld. Sk za rok 2003 je približne 1,5 mld. mesačne, ktoré za 30 dní zarobia minimálne do 5 miliónov brutto, či nie?
judy
22.06.04,19:10
Ja som na mesiac 5/2004 účtovala 518/323 /Nevyfakturovaná dodávka/,
DPH som dala do 6/2004, a v 6. mesiaci som účtovala MD 323,343 /D 321.
M3G
22.06.04,20:02
Slovak Skeleton má zákony v ......(viď zaokrúhlovanie, den dodania a pod....)
katka
22.06.04,20:29
Tiez nerozumiem podla akeho zakona SLOVAK TELECOM vystavuje faktury!Keby sa jednalo o opakovane dodanie sluzby,den dodania sluzby je den,kedy sa ma za sluzbu zaplatit.Ked sa jedna o inu sluzbu (nie opakovane),danova povinnost vznika dnom dodania sluzby.Nejako mi tie ich datumy nesedia! A s ORANGE fakturami je to podobne.
M3G
22.06.04,21:55
Oni poznajú iba jeden zákon:

Telekomunikačný zákon

Ostatné sú irelevantné...
misurka
23.06.04,06:38
Ja som sa konkretne na fa od Telecomu bola osobne pytat na DU, kde mi bolo povedane, že pokiaľ na ich fakture je dátum dodania v 06/04, tak DPH si mám uplatniť v 06/04.
MURKA
23.06.04,07:24
Aj mne na školení bolo povedané, že nie je dôležité fakturačné obdobie, ale dátum dodania. ST aj Eurotel som teda dávala do DP za 6/2004, aj keď do podania DP som faktúry mala. Ale dátum nesedel a oni faktúry neprerobia. Tak isto robia špedičky. Preprava sa uskutočnila 28.5.2004 a dátum dodania mi dali až 3.6.2004. Oni majú dátum dodania služby - dátum prefakturácie. Vraj je to tak dobre. Ale ST a Eurotel to podľa mňa robia zle. Ale aj tak sa máme držať dátumu dodania podľa DÚ.


Mirka
Viera
23.06.04,08:24
Aj ja mám výhrady voči faktúram od Orange. Podľa mňa neboli správne vystavené ani za platnosti starého zákona o DPH. Na faktúre rozpíšu obdobie, za ktoré za platí mesačný poplatok vopred , ale pri uskutočnených hovoroch neudávajú obdobie. Vraj je to logické. A nijakému zákazníkovi okrem mňa to nevadí. Na prelome rokov som tak mala problém vyčísliť koľko dať do starého roku a koľko do nového. Odporučili mi, že si mám objednať zasielanie podrobného výpisu za asi 60 Sk/ mesačne. A na čo ? Veď sa jedná o majiteľov mobil. Komu a ako dlho telefonuje je jeho vec. Eurotel to rozpisuje automaticky na faktúre a nie je s tým nijaký problém. Nešlo síce o milióny, ale tá ich arogancia...
Susan
23.06.04,09:18
Priklanam sa k odpovedi Katariny. Ak ma platitel dane fakturu do dna podania danoveho priznania, t.j. do 25.6.2004 , tak moze odpocet dane zahrnut do 5/2004.
Tak je to uvedene v oznameni MF SR k Pouceniu na vyplnenie danoveho priznania k DPH. Ak by som nemala uvedenu fakturu do terminu podania danoveho priznania k DPH k dispozicii, tak ju zahrniem do juna 2004. Podla § 51 pravo na odpocitanie dane je, ak ma platitel fakturu ku dnu podania danoveho priznania!!
sway
23.06.04,09:28
to ze fakturu mas pred podanim danoveho priznania je OK, ale musis sa predsa riadit aj datumami na nej, nie? a oni uvadzaju, ze citujem: "datum dodania sluzby je 4.6.2004", tak potom podla 222/2004 mas narok si ju uplatnit az v 6/2004 - je to na porazku, ja ju dam az v 6/2004.
Susan
23.06.04,09:32
Priklanam sa k odpovedi Katariny. Pravo na odpocitanie dane ma platitel vtedy, ak ma fakturu do dna podania danoveho priznania k DPH - vid § 51. Ja by som zuctovala fakturu do danoveho priznania za maj 2004. Ak by som nemala fakturu, tak by som ju zuctovala do obdobia jun 2004. Podla mna Slovak Telecom mala vystavit datum dodania sluzby 31.5.2004!! Predsa sluzby za telefon za datumy 1.6.-3.6.2004 sa uz tykaju juna. Podla mna vystavuje faktury s nespravnym datumom!!
sway
23.06.04,10:33
INFIINFOINFO ...tak som to konzultovala aj s auditorkou - velmi spolahlivou a ta mi povedala, ze Slovac Telekom to povazuje za opakovane plnenie...., ak nam da datum dodania sluzby 2.6.2004 - musime si dat fakturu do 6/2004 !!!!!!!!!!!!!!- bez ohladu na to ze tam spomiínaju fakturacne obdobie, ak to maju zle oni je to ich problem, ale my sa musime drzat datumov ktore nam uviedli na fakture, takze jednozncne do 6/2004. tak Telecomu zdar.
Fajdy
23.06.04,20:34
Na školení sa k faktúram od S.T. vyjadrilii aj metodičky z DR. Majú ich vystavené nesprávne. Ide o opakované zdaniteľné plnenie a pri tomto plnení je dátum dodania vtedy, keď služba má byť zaplatená, takže na faktúrach mali uviesť dátum dodania - dátum splatnosti. Opakované zdaniteľné plnenia sú jediný prípad, keď faktúra môže byť vystavená skôr ako je dátum dodania služby. Obdobné je to aj pri vystavovaní faktúr za nájomné. Môžem vystaviť skôr ako mi má zaplatiť, ale daňová povinnosť mi vznikne, keď mi má zaplatiť.
:)
jana
24.06.04,07:43
Boli sme na školení daňového riaditeľstva, kde sme preberali telefony a nám
povedali, že keď je dátum dodania 6.2004 tak to patrí do júna.
Luboš
24.06.04,07:51
Ja mám takúto informáciu viď prílohu......
zuzana
24.06.04,08:18
Ja som bola tiež na školení u riaditeľky a zároveň daňovej právničky daňového riaditeľstva B.Bystrica a tá nám ohľadne Telecomu povedala, že faktúry majú vystavené správne, ide o opakované zdan.plnenie, treba to odpočítať v 6.mesiaci-dátum splatnosti-uviesť ako deň nároku na odpočet.
Reni
25.06.04,08:20
Nemohla ísť do mája katarina pretože Slovak Telecom má povinnosť odviesť daň v 06/2004 a ty si nemôžeš odpočítať daň skôr ako vznikne tvojmu dodávateľovi povinnosť zaplatiť daň.
Maxinka
11.06.07,10:25
Viem, že táto otázka tu už asi bola, ale pre istotu sa opýtam:
dodanie:31.05.2007
vyhotovenie:03.06.2007
-kedy si ju mám uplatniť?
Tweety
11.06.07,10:26
Môžeš si právo na odpočet uplatniť už v máji, kedže vtedy vznikla daňová povinnosť a fa si do podania DP za máj obdržala.
Maxinka
11.06.07,10:35
Môžeš si právo na odpočet uplatniť už v máji, kedže vtedy vznikla daňová povinnosť a fa si do podania DP za máj obdržala.
Takže ak bola služba T-Comu dodaná v 5.mesiaci, ale vystavená v 6. mesiaci tak si ju dám do 5. mesiaca-je to O.K.:rolleyes:
Tweety
11.06.07,10:44
Takže ak bola služba T-Comu dodaná v 5.mesiaci, ale vystavená v 6. mesiaci tak si ju dám do 5. mesiaca-je to O.K.:rolleyes:
Povinnosť vystaviť fa je do 15 dní od vzniku povinnosti, takže ten júnový dátum vystavenia je správny. Kedže fa máš ,uplatníš si odpočet podľa
§51 odst.1.
__________________
Maxinka
11.06.07,10:59
Povinnosť vystaviť fa je do 15 dní od vzniku povinnosti, takže ten júnový dátum vystavenia je správny. Kedže fa máš ,uplatníš si odpočet podľa
§51 odst.1.
__________________
TAKŽE JE TO MÁJ:)
Ďakujem
Maxinka
12.06.07,13:08
[quote=Maxinka;478462]Viem, že táto otázka tu už asi bola, ale pre istotu sa opýtam:
dodanie:31.05.2007
vyhotovenie:03.06.2007
Teraz ma napadlo, že ako je to v JÚ - je to tak ako v PÚ, že sa držím dátumu dodania alebo v JÚ je to dátum vystavenia - neviem dačo sa mi marí, že by to mohlo byť takto.
Zoltán Kovács
12.06.07,13:11
[quote=Maxinka;478462]Viem, že táto otázka tu už asi bola, ale pre istotu sa opýtam:
dodanie:31.05.2007
vyhotovenie:03.06.2007
Teraz ma napadlo, že ako je to v JÚ - je to tak ako v PÚ, že sa držím dátumu dodania alebo v JÚ je to dátum vystavenia - neviem dačo sa mi marí, že by to mohlo byť takto.

Aj v JÚ máš možnosť uplatniť dph v máji, nakoľko je to plnenie za máj, a doklad máš do dátumu povinnosti odovzdať priznanie.
Maxinka
12.06.07,13:13
[quote=Maxinka;479477]

Aj v JÚ máž možnosť uplatniť dph v máji, nakoľko je to plnenie za máj, a doklad máš do dátumu povinnosti odovzdať priznanie.
Ale môžem napr. aj v júni?
Zoltán Kovács
12.06.07,13:14
[quote=smith;479483]
Ale môžem napr. aj v júni?

Áno môže aj v júni.

Doplním s citáciou zákona č. 222/2004 Z.z. o dph, § 51

(2) Platiteľ vykoná odpočítanie dane podľa § 49 ods. 2 písm. a), c) alebo d) v zdaňovacom období, v ktorom právo na odpočítanie dane vzniklo, alebo v prvom zdaňovacom období nasledujúcom po zdaňovacom období, v ktorom právo na odpočítanie dane vzniklo, ak do uplynutia lehoty na podanie daňového priznania za zdaňovacie obdobie, v ktorom právo na odpočítanie dane vzniklo, má doklad podľa odseku 1 písm. a), c) alebo d); ak platiteľ do uplynutia lehoty na podanie daňového priznania nemá doklad podľa odseku 1 písm. a), c) alebo d), vykoná odpočítanie dane v tom zdaňovacom období, v ktorom dostane doklad podľa odseku 1 písm. a), c) alebo d). Platiteľ vykoná odpočítanie dane podľa § 49 ods. 2 písm. b) v zdaňovacom období, v ktorom daň uviedol v záznamoch podľa § 70.