pepo100000
03.04.08,23:45
kazda strecha bytovky je rovna a prazdna, skumanim a surfovanim po webe som ziskal dostatocne mnozstvo informacii o solarnych kolektoroch a fotovoltaickych clankoch.
pravda je taka, ze ak sa cela plocha nad jadnou branou zainstaluje tymito tech. zariadeniami, usetrime asi 60% celkovych nakladov rocne,
ma niekto skusenosti s povoleniami a papierovackami okolo tohto?
je to vlastne mozne realizovat?
mali by vlastnici bytov zaujem o toto?
Chobot
04.04.08,07:35
kazda strecha bytovky je rovna a prazdna, skumanim a surfovanim po webe som ziskal dostatocne mnozstvo informacii o solarnych kolektoroch a fotovoltaickych clankoch.
pravda je taka, ze ak sa cela plocha nad jadnou branou zainstaluje tymito tech. zariadeniami, usetrime asi 60% celkovych nakladov rocne,
ma niekto skusenosti s povoleniami a papierovackami okolo tohto?
je to vlastne mozne realizovat?
mali by vlastnici bytov zaujem o toto?

A zsitil si aj cenu tých solárnych kolektorov a fotovoltaických článkov? Možno by si ušetril 60% nákladov, ale investícia by ťa vyšla na 20 - a viac násobok ušetrených nákladov. A máloktorá bytovka má voľné peniaze na takúto investíciu. To je hudba budúcnosti.

Ešte tie solárne kolektory..., to sa začína rozbiehať. Je tu o tom aj téma.
pepo100000
04.04.08,10:51
v cechach bola postavena elektraren z fotovoltaickych clankov, vyraba 450MWh rocne, dal som urobit studiu pri mojej navsteve v tej elektrarni, zaver bol, plocha strechy nad 1 branou v prazskom type bytovky je 216 m2, na pokrytie nakladov na elektriku a teplo /TUV, kurenie/ potrebuje 1brana 60m2 fotovoltaickych clankov a 120m2 solarnych kolektorov, to znamena investiciu do 1mil. Sk na teplo a do 1 mil.Sk na fotovoltaiku. v nasej brane vyslo zateplenie 1mil. Sk, v brane kde sa zateplilo vcetne okien a strechy 2.3mil. Sk takze 2mil.sk je velmi slusna cena, podotykam ze je to spocitane na kompletne energeticke zasobovanie, samozrejme ak niet slnka nebude ani pozadovany vysledok, no zhotovitel tohto rozpoctu garantuje 50% usporu hociako.
ta uspora znamena z statistiky spotreby u nas asi 70000sk za teplo a 100000sk za elektriku.
urcite su to hodnoty minimalne nakolko sa u nas setri kde sa da, nepocital som holicstvo ktore sa tu nachadza