mackova
04.04.08,00:46
v jednom mesiaci 08/2007 sme mali zamestnaneho Nemca na DVP. dan bola odvedená v sume 14000,- Sk.
Nemec nas poziadal o RZ, vysiel mu preplatok 14000,- Sk, ale hacik je v tom, ze neamame ziadnych zamestnacov.
akym sposobom mame mu vratit preplatok dane.?
my mu z vlastnych finANCNYCH PROSTRIEDKOV VYPLATIME 14000,- A MY AKO FIRMA dostaneme z DU, ked nemame ziadneho zametstanca. cez nejake danove tlacivo?
Anja111
04.04.08,04:24
v jednom mesiaci 08/2007 sme mali zamestnaneho Nemca na DVP. dan bola odvedená v sume 14000,- Sk.
Nemec nas poziadal o RZ, vysiel mu preplatok 14000,- Sk, ale hacik je v tom, ze neamame ziadnych zamestnacov.
akym sposobom mame mu vratit preplatok dane.?
my mu z vlastnych finANCNYCH PROSTRIEDKOV VYPLATIME 14000,- A MY AKO FIRMA dostaneme z DU, ked nemame ziadneho zametstanca. cez nejake danove tlacivo?
... treba napísať žiadosť o vrátenie preplatku z RZD na DU.
Adula
04.04.08,07:59
Poprosila by som o pomoc, po prvý raz som robila ročné zúčtovania a vyšli mi preplatky. tie dám teraz ku výplate. chcem sa spýtať, je to tak správne, že program mi dá hrubá mzda - poistné = základ dane + preplatok a až potom odpoč.položka a potom tým pádom kvôli preplatku ešte nejaký malý preddavok dane zase na budúci rok. dakujem. Ada
jankasm
04.04.08,08:54
Poprosila by som o pomoc, po prvý raz som robila ročné zúčtovania a vyšli mi preplatky. tie dám teraz ku výplate. chcem sa spýtať, je to tak správne, že program mi dá hrubá mzda - poistné = základ dane + preplatok a až potom odpoč.položka a potom tým pádom kvôli preplatku ešte nejaký malý preddavok dane zase na budúci rok. dakujem. Ada

No podľa mňa, by mal mať vypočítanú mzdu úplne normálne ako každý iný mesiac, a k čistej mzde by mu mal potom program pripočítať tento preplatok na dani.
Adula
04.04.08,09:21
dakujem, ja som si to myslela, ale mala som menšiu chybu v programe, a ešte sa spýtam, kde mám žiadam o preplatok z ročného zúčtovania, čo vyplatím zamestnancom.
jankasm
04.04.08,09:43
dakujem, ja som si to myslela, ale mala som menšiu chybu v programe, a ešte sa spýtam, kde mám žiadam o preplatok z ročného zúčtovania, čo vyplatím zamestnancom.

Funguje to tak, že vzniknutý preplatok si budeš každý mesiac ponižovať o daň, ktorú máte ako firma platiť DÚ. Budeš vlastne kompenzovať preplatky so vznikajúcou mesačnou daňovou povinnosťou voči DÚ.
Ak je preplatok veľmi vysoký, a nevyrovnáte to s DÚ týmto spôsobom do konca roka 2008, tak potom môžete požiadať DÚ o vrátenie tohto zostávajúceho preplatku.
Keby ste požiadali teraz, čo tiež môžete, ale je viac ako isté, že odpoveď od DÚ bude dodržať postup, ktorý som Ti popísala vyššie. ;)
Adula
04.04.08,09:49
Ďakujem veľmi pekne.
Adula
12.05.08,19:06
Treba na DÚ aj oznamovať výšky preplatkov zamestnancov od iných firiem, lebo vlastne tie preplatky sú z iného zamestnania?
JanoL
13.05.08,04:40
Treba na DÚ aj oznamovať výšky preplatkov zamestnancov od iných firiem, lebo vlastne tie preplatky sú z iného zamestnania?

Keď si ty robila RZ dane, tak ty vyplácaš aj VŠETKY preplatky a zrážaš VŠETKY nedoplatky a nezaujíma ťa u ktorého zamestnávateľa ten preplatok/nedoplatok vznikol. Rozdiel preplatkov a nedoplatkov uvádzaš v PREHĽADE o zraz. predd. na daň v príslušnom mesiaci príslušného štvrťročného prehľadu v riadku 2.
Podľa §38 zákona o dani z príjmov vyplatíš PREPLATKY najneskôr v aprílovej výplate.
§ 38 Ročné zúčtovanie (http://www.porada.sk/t6023-zakon-o-dani-z-prijmov-od-1-1-2008-a.html#38)

Jano