vetus
04.04.08,00:49
Dobry den. Som fyzicka osoba a nie som platca DPH. Chcel by som sa spytat: ak budem prenajimat byt mozem uviest do nakladov pausalne vydavky 40% z prenajmu a zaroven aj odpis bytu 1/20 z kupnej ceny?

Napriklad ak by byt stal 2 miliony a prenajom by bol 13 tisic (za rok 156 tisic) mozem dat odpis 100000,- a naklady 62400,- ?

A teda vlastne dan by bola nulova lebo 162400 > 156000 ...

---

A este k tomu odpisovaniu, treba uvadzat 1/20 z kupnej ceny po dobu 20 rokov od zacatia odpisovania, alebo ked som ten byt kupil pred niekolkymi rokmi a prenajimat a odpisovat ho zacnem az teraz budem ho odpisovat kratsi cas?

Neda sa nejakym sposobom dosiahnut to aby som mohol zacat starsi byt odpisovat nie na zaklade kupnej ceny ale jeho sucasnej trhovej ceny? (s tym ze by som ho odpisoval nasledujucich 20 rokov)

Co ak by som ho zacal odpisovat a potom chcel predat skor nez uplynie 20 rokov? (od kupy?)

Co ak by som pocas odpisovania zomrel? :)
betka
04.04.08,05:53
Dobry den. Som fyzicka osoba a nie som platca DPH. Chcel by som sa spytat: ak budem prenajimat byt mozem uviest do nakladov pausalne vydavky 40% z prenajmu a zaroven aj odpis bytu 1/20 z kupnej ceny? NIE. V paušálnych výdavkoch sú už zahrnuté: odpisy, opravy a údržba, TZ, dane z nehnuteľnosti.....

Napriklad ak by byt stal 2 miliony a prenajom by bol 13 tisic (za rok 156 tisic) mozem dat odpis 100000,- a naklady 62400,- ? NIE.BuD´jedno, alebo druhé

A teda vlastne dan by bola nulova lebo 162400 > 156000 ...

---

A este k tomu odpisovaniu, treba uvadzat 1/20 z kupnej ceny po dobu 20 rokov od zacatia odpisovania, alebo ked som ten byt kupil pred niekolkymi rokmi a prenajimat a odpisovat ho zacnem az teraz budem ho odpisovat kratsi cas? - odpisy za predchádzajúce roky "prepdnú", Ak ste kúpili v roku 2000, začnete odpisovať ako v 9. roku odpisovania, pričom odpisy za roku dopredu si už uplatniť nemôžete.

Neda sa nejakym sposobom dosiahnut to aby som mohol zacat starsi byt odpisovat nie na zaklade kupnej ceny ale jeho sucasnej trhovej ceny? (s tym ze by som ho odpisoval nasledujucich 20 rokov). Nie. Vy budete rozmýšľať daňovo.

Co ak by som ho zacal odpisovat a potom chcel predat skor nez uplynie 20 rokov? (od kupy?) - Budete platiť dane z príjmu, ak si ho zaradíte do OM. Ak nezaradíte a budete uplatňovať paušálne výdavky. Príjem z predaja bude oslobodený.

Co ak by som pocas odpisovania zomrel? :) - Na to nemyslite, budú myslieť dedičia

....................
vetus
04.04.08,11:56
Dakujem za odpovede.

Mam este jednu doplnujucu otazku k odpisovaniu lebo neviem ci som to uplne pochopil:

Je mozne odpisovat len byt ktory ma menej ako 20 rokov (od kolaudacie) alebo ked kupim teraz 25 rocny byt mozem ho tiez odpisovat najblizsich 20 rokov?

A teda este k tym vydavkom, ak nemozem pouzit pausalnych 40% spolu s odpisovanim, mozem spolu s 1/20 ceny bytu odpocitat z prijmu aj vsetky realne naklady (energie, poplatky spravcovskej spolocnosti, ktv + internet, vymena okien za plastove, ...)?
Zoltán Kovács
04.04.08,13:06
Dakujem za odpovede.

Mam este jednu doplnujucu otazku k odpisovaniu lebo neviem ci som to uplne pochopil:

Je mozne odpisovat len byt ktory ma menej ako 20 rokov (od kolaudacie) alebo ked kupim teraz 25 rocny byt mozem ho tiez odpisovat najblizsich 20 rokov? Keď teraz kúpiš byt tak začneš odpisovať, a budeš odpisovať 20 rokov. Nie je podstatný vek bytu. Ale dátum nadobdnnutia.

A teda este k tym vydavkom, ak nemozem pouzit pausalnych 40% spolu s odpisovanim, mozem spolu s 1/20 ceny bytu odpocitat z prijmu aj vsetky realne naklady (energie, poplatky spravcovskej spolocnosti, ktv + internet, vymena okien za plastove, ...)? Áno


V citáte..........