Lienočka
04.04.08,06:48
Chcela by som Vas poprosit o radu.
Slovenský platitel DPH dodal služby ktoré sa využívajú na Slovensku a tovar ktorý tiež zostal na Slovensku, ale je zmluva prostredníctvom ktorej sa bude toto plnenie celé refakturovať do Veľkej Británie. Je to vlastne určitá podpora práce na VŠ, ktorú zabezpečila zahraničná firma. Moj názor je že im sa to bude fakturovať aj s DPH, keďže miesto dodania je SR. Čo si o tom myslíte?
Moja ďruhá otázka je, máme uzavretý obchod kde naši zamestnanci poskytujú služby v zmysle § 15 a miesto dodania je tretí štát. Ja to fakturujem bez DPH. A teraz nám tretia firma z VB preplatí časť práce na týchto prácach pre tretí štát. Tejto firme vo VB mám to tiež fakturovať bez DPH? Stale sa to týka tých poskytnutých služieb do tretieho štátu. Som už z toho dopletená, ale tu si myslím že by to malo ísť bez DPH. Je to súrne, ak by ste sa mi mohli niekto vyjadriť a pomôcť. ďakujem
Vladimír Ozimý
04.04.08,07:30
pri posúdení predmetu dane je dôležité určiť miesto dodania. Potom zistíme kde je predmet dane takéhoto dodania. Ak to chceme zdaňovať tu musíme ísť o dodanie tovaru alebo služby v tuzemsku t.j. v SR. No podľa textu však neviem posúdiť miesto dodania pretože píšete o prácach ale neviem akých t.j. neviem kam zaradiť tieto služby podľa § 15. Napíšte konkrétne o aké služby ide.
Lienočka
04.04.08,07:52
K prvej otázke dodávam dodali sme tovar a softvér - licencie, ktoré sa využívajú na Slovensku a preplatí nam to tretia strana - VB.
K druhej otázke ide o poradenské služby. Dakujem
Vladimír Ozimý
04.04.08,08:04
K prvej otázke dodávam dodali sme tovar a softvér - licencie, ktoré sa využívajú na Slovensku a preplatí nam to tretia strana - VB.

1. dodanie tovaru keďže bolo na území SR potom predmet dane je tu a budete faktúrovať do VB so slovenskou DPH. čo sa týka licencií. Ide o autorské právo, ktoré je zahrnuté v § 15 ods. 8 - tieto služby sa riadia miestom dodania odberateľa. Kto je odberateľ? Anglická spoločnosť? Ak áno potom by ste mali faktúrovať bez DPH lebo miesto dodania je vo VB. Ak je odberateľom spoločnosť SK tak potom zaťažiť slovenskou DPH.




K druhej otázke ide o poradenské služby. Dakujem


poradenské služby sú služby podľa § 15 ods. 8 písm. b). Miesto dodania je miesto kde má zdaniteľná osoba sídlo. Píšete že je to v tretích krajínach. Predmet dane je tam. T.j. aj prefakturácia takýchto služieb do VB bude bez DPH.
Lienočka
04.04.08,16:49
1. dodanie tovaru keďže bolo na území SR potom predmet dane je tu a budete faktúrovať do VB so slovenskou DPH. čo sa týka licencií. Ide o autorské právo, ktoré je zahrnuté v § 15 ods. 8 - tieto služby sa riadia miestom dodania odberateľa. Kto je odberateľ? Anglická spoločnosť? Ak áno potom by ste mali faktúrovať bez DPH lebo miesto dodania je vo VB. Ak je odberateľom spoločnosť SK tak potom zaťažiť slovenskou DPH.

poradenské služby sú služby podľa § 15 ods. 8 písm. b). Miesto dodania je miesto kde má zdaniteľná osoba sídlo. Píšete že je to v tretích krajínach. Predmet dane je tam. T.j. aj prefakturácia takýchto služieb do VB bude bez DPH.


Ano je to v § 15, ale tie licencie zostali a aj zostavaju na Slovensku. Je to sprostredkovanie cez nas. My to vlastne len refakturujeme do VB. Využitie týchto autorských práv je na Slovensku. Konečný odberateľ je v SR, a fakturuje sa to do VB. Aj tak to ma ist bez DPH?


Ale tieto poradenské služby nie sú poskytnuté a dodávané pre túto firmu, pre nich sa nič nerobí, výsledkom nie je žiadna služba. Oni len prispejú v rámci dohody na túto činnosť ktorú robíme pre tretiu firmu. Dohoda. Ani nie sú sprostredkovateľ. Mne sa nezdá že to spĺňa §15/8/b.
Vladimír Ozimý
05.04.08,09:55
poradenské služby sa riadia len sídlom odberateľa...t.j. treba zadefinovať prečo to faktúrujete do VB keďže ste im neposkytli žiadnu službu. Ide vôbec o predmet DPH. dochádza tu k nejakému poskytnutiu služby? Neviem lebo ak niekomu faktúrujem za poradenské služby asi predpokladám že tieto služby boli poskytnuté im aj keď ako refakturácia. To že boli poskytnuté na území SR nie je podstatné. Dôležité je kde má spoločnosť sídlo!!! Ja by som to určite faktúroval bez DPH. To isté licencie ak je to služba podľa par. 15 ods. 8. - to jest na základe autorského práva.
Lienočka
08.04.08,10:15
Je to komplikovane a uz som z toho aj dopletena.
Ak to vyfakturujem aj s DPH a odberateľ nič nebude namietať, je to problém?
Myslim voči DU.
Vladimír Ozimý
08.04.08,10:29
Je to komplikovane a uz som z toho aj dopletena.
Ak to vyfakturujem aj s DPH a odberateľ nič nebude namietať, je to problém?
Myslim voči DU.

nie je problém pokiaľ odvediete do štátneho rozpočtu ako máte. Za to vás štát nepoženie pred súd. Iba v opačnom prípade :). Takže ak s tým nenamietajú v zahraničí tak to môžte vyfaktúrovať s DPH.
Lienočka
08.04.08,10:44
Ďakujem aj tak za rady. Minimálne budem lúskať ešte zákon o DPH. Tieto pripady nam určite ešte vzniknú, takže to musím vyriešiť k spokojnosti oboch strán. Mimichodom na DÚ mi povedali, že to má zdaniť, ale beriem to s rezervou, oni hovoria stále niečo iné, aj pri kontrole.:)
Vladimír Ozimý
08.04.08,10:45
no proste ťažko niekedy radiť ak nepoznáme celé pozadie. Ale ak je to služba podľa § 15 ods 8 potom jednoznačne bez DPH aj keď bola poskytnutá v tuzemsku.
renataton
09.04.08,07:57
Dobrý deň, ja mám podobný problém s ktorým nieviem pohnúť. Naša firma uzavrela s českou firmou zmluvu o dielo na vykonanie stavebných prác, ktoré budú prevedené na Slovensku. Máme faktúru vystaviť bez DPH? Sme platcovia DPH.
azla
09.04.08,08:03
Dobrý deň, ja mám podobný problém s ktorým nieviem pohnúť. Naša firma uzavrela s českou firmou zmluvu o dielo na vykonanie stavebných prác, ktoré budú prevedené na Slovensku. Máme faktúru vystaviť bez DPH? Sme platcovia DPH.
Miesto dodania služby vzťahujúcej sa na nehnuteľnosť je miesto kde sa nehnuteľnosť nachádza.
Vo Vašom prípade je to Slovensko. Fakturujete s Dph. § 15 odst. 2
ErikaDP
20.05.08,06:17
Dobry den, prosim má niekto skusenosť s montážnymi prácami vykonávanými ako poddodávka pre Českého odberateľa na Slovensku?
Dodavateľ je slovenský platiteľ DPH. Dodáva montovanie kovových regálov pre veľkoobchody ( montuje priamo na stavbe z dodaných konštrukcií). Posúdili sme to ako stavebné práce KP 45.25. resp. 45.45., vzťahujće sa k danej nehnuteľnosti.

Odberateľ je Česká firma, ktorá na Slovensku stavia a je zaregistrovaná ako Slovenský platiteľ DPH .

Fakturovali sme slovenskú DPH podľa § 15 ods 2 :miesto dodania služby je miesto kde sa nehnuteľnosť nachádza.

ALE: Ekonóm českej firmy tvrdí že sme nemali fakturovať slovenskú DPH.
V čom môže byť chyba? Zle posudzujem že je to služba vzťahujúca sa k nehnuteľnosti ?
mimaemma
21.05.08,07:26
Ahojte poraďáci,
firma práve včera požiadala o registráciu DPH, lebo prekročila určený obrat. Nakupuje služby z UK a ďalej ich predáva do štátov EU + do Švajčiarska.
Služba spadá pod par. 15 ods. 8. Z vašich príspevkov vyplýva, že fakturovať bude bez DPH. Ako potom teda bude vyzerať DP k DPH keďže napriek faktu, že firma bude platcom DPH žiadna DPH na faktúrach uvádzaná nebude?
Nerozumiem tomu:confused: