Marka 2
04.04.08,09:35
Dobrý deň poraďáci.
Potrebujem radu.Za rok 2007 nám vznikla daňová povinnosť.Podali sme daňové priznanie a prevrtli sme systém na rok 2008.Ale čo čert nechcel,museli sme podať opravné daňové priznanie.Daň sme uhradili už o poníženie s daňového priznania.Teraz mi vykazuje zostatok na účte 342,kedže sme sa zo systémom nevracali do roku 2007. Ako mám teraz vypárovať účet?
azla
04.04.08,08:02
Dobrý deň poraďáci.
Potrebujem radu.Za rok 2007 nám vznikla daňová povinnosť.Podali sme daňové priznanie a prevrtli sme systém na rok 2008.Ale čo čert nechcel,museli sme podať opravné daňové priznanie.Daň sme uhradili už o poníženie s daňového priznania.Teraz mi vykazuje zostatok na účte 342,kedže sme sa zo systémom nevracali do roku 2007. Ako mám teraz vypárovať účet?
Daň z príjmov právnických osôb sledujeme na účte 341 (ak to máš na účte 342 tak si to preúčtuj)

Zo zadania som rozumela, že daňová povinnosť sa Vám znížila.

Do roku 2008 si si preniesla PS účtu 341 (ty 342) vo vyššej čiastke, ako si potom skutočne mala platila.

Ak to bola suma nevýznamná(zníženie) zaúčtuj ........... 341/595
Ak to bola suma významná zaúčtuj ............................341/428,431
(podľa toho, na akom účte máš HV r.2007 - či je pred rozdelením, alebo po rozdelení)
GABAZ
04.04.08,08:07
Tak ako uvádza Azla je to správne. Ja som mala taký prípad minulý rok. Keďže musím robiť účtovnú závierku kvôli materskej firme veľmi skoro, neskôr som ešte prišla na chybu. Kvôli konsolidácii som sa už nemohla vrátiť do starého roka, tak som použila riešenie ako pri nevýznamnej sume 341/595. Tento postup som konzultovala s audítormi. Ešte doplním, že náklad, ktorý sa mal týkať roku 2007 zaúčtuješ do roku 2008 a pri uzávierkových operáciách ho vylúčiš ako nedaňový.
azla
04.04.08,08:14
Tak ako uvádza Azla je to správne. Ja som mala taký prípad minulý rok. Keďže musím robiť účtovnú závierku kvôli materskej firme veľmi skoro, neskôr som ešte prišla na chybu. Kvôli konsolidácii som sa už nemohla vrátiť do starého roka, tak som použila riešenie ako pri nevýznamnej sume 341/595. Tento postup som konzultovala s audítormi. Ešte doplním, že náklad, ktorý sa mal týkať roku 2007 zaúčtuješ do roku 2008 a pri uzávierkových operáciách ho vylúčiš ako nedaňový.

Súhlasím.
Chcem podotknúť, že možno zmena výšky dane nemusela súvisieť s dodatočným účtovaním. Základ dane a daň sa mohli zmeniť iba mimoúčtovnou úpravou výsledku hospodárenia na daňový základ (pripočítateľné a odpočítateľné položky)