mlaco
04.04.08,08:38
Zdravim!

Budeme stavat podpivniceny podkrovny RD, 96m zastavana plocha, s plynovym kurenim. Kotolna (plnynovy kotol + bojler) bude v suterene. Krb mat nebudeme, dom bude pri BA.

Myslite ze ma zmysel postavit do pivnice komin, ktory by sa pouzil v pripade ak by v buducnosti plyn zdrazel a oplatilo by sa nainstalovat pec na tuhe palivo (pelety)?

Napadaju ma protiargumenty:
- je to drahe (vraj + o jednu tretinu komina?)
- mozno sa to vobec nepouzije, kurenie plynom zostane vyhodnejsie
- vraj v pripade potreby sa da natiahnut novy komin popri dome, prebura sa strecha (naozaj sa to da?)

Co by ste poradili?

dik.
r.galovic
04.04.08,07:55
Komín nemusíte riešiť teraz. Dá sa vybudovať dodatočne aj v interiéri. Dobre si premyslite kde by bolo jeho najvhodnejšie umiestnenie. V suteréne na tomto mieste pod komín utrobte základ. Polohu komína alebo drevených prvkov krovu upravte tak aby vzájomne nekolidovali a boli zachované odstupy.
azla
04.04.08,08:11
- vraj v pripade potreby sa da natiahnut novy komin popri dome, prebura sa strecha (naozaj sa to da?)

Co by ste poradili?

dik.

Komín sa dá robiť aj dodatočne v interieri (vlastná skúsenosť). Urobiť sa dá za jeden deň.
Komín sme stávali kvôli kozubu. Každý má však iné požiadavky na bývanie. Ja si osobne kozub veľmi pochvaľujem; oheň v dome vytvára pre mňa takú príjemnú pohodu na relax.http://www.porada.sk/images/icons/icon7.gif
mlaco
04.04.08,10:35
Komín sa dá robiť aj dodatočne v interieri (vlastná skúsenosť).

Treba pri stavbe nechat v podlahe prizemia a podlahe poschodia "dieru"? Alebo sa to da vyrezat dodatocne?
Treba dat pri projekte extra pozor aby v tom priestore neviedli vedenia?
azla
04.04.08,10:49
Treba pri stavbe nechat v podlahe prizemia a podlahe poschodia "dieru"? Alebo sa to da vyrezat dodatocne?
Treba dat pri projekte extra pozor aby v tom priestore neviedli vedenia?

Pri stavbe sme na komín nemysleli vôbec . Bol iba jeden v kotolni v rohu domu. Dom nie je podpivničený. Jednoducho prišla firma, prebúrala želozobetónovú plotňu (riadne hrubú) a urobila priemer na rúru. Komín vedie z prízemia, cez podkrovie, urobili otvor v streche a vyviedli komín (nerezový) až nad strechu.
Ale ja hovorím ako laik, iba ako to prebiehalo. Ako to ma byť Vám povie odborník.