majovrabel
04.04.08,09:39
Dobry den,

mam na Vas jednu otazku. Priatelka ma buduci pondelok nastupit do kupelov a bola si vybavit papiere u svojej obvodnej doktorky. Pytala sa aj na moznost PN, obvodna jej povedala, ze na PN narok nema, ze si ma zobrat dovolenku. Problem je, ze priatelka pracuje na dohodu a "dovolenka" by znamenal trojmesacny vypadok prijmu. Je dobrovolne nemocensky poistena, cize narok na nemocenske ma. Viete mi poradit nejake riesenie?
majovrabel
04.04.08,07:41
pardon oprava, trojtyzdnovy nie trojmesacny. Este dodavam, ze je B typ, cize procedury zadarmo, ale na stravu a ubytovanie si prispieva.
drobeceva
04.04.08,07:50
Áno, môžem potvrdiť, mňa to tiež čaká. Mám skupinu B, ubyt. a stravu si platím, procedúry prepláca ZP. Idem na dovolenku, nárok na PN je tuším pri skupine A /ale ani to neviem naisto/.
majovrabel
04.04.08,09:31
A akym sposobom sa urcuje, za co je a za co nie je narok na PN? Alebo inak, akym sposobom by sa dala vybavit vynimka? Keby PN vypisal odborny lekar? Pripadne ist priamo do socialnej poistovne sa spytat?
drobeceva
04.04.08,09:46
Neviem, skús si to overiť na SP, ale si myslím, že k typu B nepatrí marodka a žiaden lekár to nebude riskovať. Počas PN treba dodržiavať lieč.režim a všetko, čo s tým súvisí. Myslím si, že PN Ti nikto nedá a ak áno, tak si to niekto zoberie na vlastnú zodpovednosť. Možno sa mýlim.
jankasm
04.04.08,09:49
A akym sposobom sa urcuje, za co je a za co nie je narok na PN? Alebo inak, akym sposobom by sa dala vybavit vynimka? Keby PN vypisal odborny lekar? Pripadne ist priamo do socialnej poistovne sa spytat?

To, či je nárok na PN alebo nie, určite zákon. A je to presne o tých skupinách, ja som to tiež niekedy počula. Jednoducho keď je to A, tak má vypísanú PN, pokiaľ je to B, tak na PN nárok nemá. Určuje sa to pravdepodobne podľa diagnózy, takže obísť sa to určite nijako nedá, bohužiaľ. :o
dancika
04.04.08,10:07
To, či je nárok na PN alebo nie, určite zákon. A je to presne o tých skupinách, ja som to tiež niekedy počula. Jednoducho keď je to A, tak má vypísanú PN, pokiaľ je to B, tak na PN nárok nemá. Určuje sa to pravdepodobne podľa diagnózy, takže obísť sa to určite nijako nedá, bohužiaľ. :o

Narok na PN je podla diagnozy, ktoru pacient ma a len pri A kategorii ochoreni je narok na PN, neda sa to nijako obist. Pochybujem, ze by doslo k zmene diagnozy, nakolko A kategoria su vazne zvacsa chronicke ochorenia, prip. pooperacne stavy.