andrea123
04.04.08,10:47
Dobrý deň, nevedela som vlastne kam moj dotaz adresovat, ale rada by som napisala knihu. Mám námet, myslim že aj schopnosti štylizovať, začala som aj niečo písať na PC, ale zaujímajú ma otázky okolo písania.
Na internete som našla rôzne články o tom, ako začat, kedy má vobec vyznam začínať, ako komunikovať napríklad s tlačiarňami, akým spôsobom písať, aké PC software je možné použiť, takž z týchto informácií by som mala približnú predstavu, ako by mohla vzniknúť kniha.
Zaujíma ma skôr otázka autorských práv, samozrejme netvrdím, že moja kniha bude geniálna a prevratná a všetci ju budú kopírovať :-) skôr ma zaujíma problematika okolo ochrany diela, či už literárneho, ale aj hudobného. Veľa ľudí píše články na rozne blogy, tie články u niektorých autorov sú tak úžasne napísané, svojským jazykom, k niektorým autorom sa pravidelne vraciam a čítam si ich články...je vôbec možná z tejto strany ochrana autorského diela? Stály a dlhoročný prispievateľ na blog zverejní počas svojho autorského obdobia množstvo článkov, ešte vačšie množstvo článkov na konkrétnom blogu vyjde, myslím že každý zaneprázdnený autor nemá ani tak veľký časový priestor na to, aby popri písaní ešte sledoval iných autorov, či sa nepodpísali pod jeho článok...takisto som čítala článok ohľadne nedávno vydanej knihy Anny Adamovej Na lásku sa nezomiera atď, kde autorka pod pseudonymom napísala celú knihu na blog, kde ju našlo Vydavateľstvo a vydalo ako knihu, pritom bolo potrebné sa na autorku nakontaktovať, predpokladam, že ked píše pod pseudonymom, určite tam nenechala kontaktné údaje....ak by niekto vedel k tejto problematike niečo napisať, budem rada.

ďakujem za rady, skúsenosti a ingformácie.

Andrea
marion
06.04.08,17:20
http://www.lita.sk/

LITA je autorská spoločnosť, od roku 1993 pôsobí ako občianske združenie registrované na Ministerstve vnútra SR, ktoré na základe zmlúv o zastupovaní tvorí v súčasnosti viac ako 1500 autorov (spisovateľov, scenáristov, režisérov, animátorov, choreografov, prekladateľov, autorov výtvarných diel a fotografie, architektov a autorov diel úžitkového umenia). Jej činnosť sa riadi Stanovami LITA, ktoré schvaľuje valné zhromaždenie členov.

Jednak tu si mozes dat ulozit svoje dielo k urcitemu datumu a samozrejme, ak to ponuknes vydavatelstvu, tak spises uz zmluvu na zaklade autorskeho zakona.
andrea123
07.04.08,06:33
Ďakujem velmi pekne :-)