Olice
04.04.08,12:14
Chcem Vás poprosiť o názor k nasledovnému.
V roku 2004 sme predali nehnuteľnosti - budovy so zastavanou plochou a nádvoriami. Tento rok bol na základe súdneho rozhodnutia kupujúcemu vklad v KN zrušený a predmetné nehnuteľnosti sa nám vrátili naspäť do majetku s tým, že sme povinný vrátiť kupujúcemu cenu, ktorú zaplatil.
Keď som mala otázku na nadriadeného, že v akej cene to budeme účtovať, bolo mi povedané, že asi za tú, ktorú sme museli vyplatiť.
Veľmi sa mi to nezdá, pretože budovy sa odpisujú a pozemky nie, čiže bol by problém cenu rozdeliť.
Môj návrh bol, aby sa to dalo oceniť súdnemu znalcovi a na základe znaleckého posudku.
Toto sa im veľmi nepáči, pretože by bolo treba platiť za znalecký posudok.
Prosím Vás, ako by ste takúto situáciu riešili Vy, k čomu sa prikláňate?
betka
04.04.08,10:28
Tak toto je naozaj pikoška. (vhodná otázka pre drsr)

mňa napadlo asi toľko.
Postupovala by som na základe dobropisu. (KZ). Vzatý majetok spať by som prijala na kartu, pričom by som si prefotila zaraďovací a vyraďovací protokol z roku obstarania xy a z roku vyradenia majetku rok 2004. Prefotila by som si odpisový plán, na základe kt. som účtovala o odpisoch, a pokračovala by som v odpisoch. Do zaraďovacieho protokolu by som dala všetky súdne rozhodnutia, pôvodnú KZ, novú KZ.

- prieči sa mi zaradiť túto nehnuteľnosť ako nový DHM a začať odznova, keď že mi bol majetok vrátený.
(skúste na drsr, resp sa u nás na porade nájde znalec, tiež by ma zaujímal postup, a či vôbec správne rozmýšľam:rolleyes:)
Olice
04.04.08,10:56
Tak toto je naozaj pikoška. (vhodná otázka pre drsr)

mňa napadlo asi toľko.
Postupovala by som na základe dobropisu. (KZ). Vzatý majetok spať by som prijala na kartu, pričom by som si prefotila zaraďovací a vyraďovací protokol z roku obstarania xy a z roku vyradenia majetku rok 2004. Prefotila by som si odpisový plán, na základe kt. som účtovala o odpisoch, a pokračovala by som v odpisoch. Do zaraďovacieho protokolu by som dala všetky súdne rozhodnutia, pôvodnú KZ, novú KZ.

- prieči sa mi zaradiť túto nehnuteľnosť ako nový DHM a začať odznova, keď že mi bol majetok vrátený.
(skúste na drsr, resp sa u nás na porade nájde znalec, tiež by ma zaujímal postup, a či vôbec správne rozmýšľam:rolleyes:)

Betka ďakujem zatiaľ veľmi pekne za názor.
Na drsr sa obracať určite nebudeme, pretože sme štátna organizácia, to som nespomenula a odpisovanie sa týka len účtovných odpisov.
Preto som sa ja prikláňala k vypracovaniu nového znaleckého posudku, pretože budovy, ktoré sú nám dnes vrátené, sú vlastne len trosky a už podľa mňa ich skutočnej hodnote nezodpovedá ani zostatková cena pri vyradení.
Nie som účtovník, a keď som sa rozprávala s našim účtovníkom včera, tak povedal, že keď skutočnosť nezodpovedá tej cene môže účtovať o opravných položkách k majetku. Mne sa to však stále nezdá a ja sa účtovníctvu tak nerozumiem, preto som chcela vedieť Vaše názory. To účtovanie o opravých položkách by bolo správne?
Určite to nie je také jednoduché, to len "našim" sa zdá jednoduché.
betka
04.04.08,11:05
OP vytvorím vtedy, ak užitková hodnota nezodpovedá ich oceneniu v účtovníctve.
Napr. v účte maám 1 mil. Sk, ale tie "trosky" majú hodnotu 100 tis.Sk. ocenenie mám vyššie ako budú ekonomické úžitky napr. pri predaji alebo pre vlastnú potrebu.
Olice
04.04.08,11:16
OP vytvorím vtedy, ak užitková hodnota nezodpovedá ich oceneniu v účtovníctve.
Napr. v účte maám 1 mil. Sk, ale tie "trosky" majú hodnotu 100 tis.Sk. ocenenie mám vyššie ako budú ekonomické úžitky napr. pri predaji alebo pre vlastnú potrebu.
On si to predstavoval tak, že zaúčtuje v tej cene, ktorú vrátime a súčastne bude účtovať o opravných položkách, to asi nie je správne však?
Olice
07.04.08,11:19
Prepáčte, ale dovolím so posunúť túto tému, ak by mal ešte niekto prípadné návrhy na postup riešenia.