JSJP
04.04.08,12:49
Ahojte

do akej doby je potrebné podať dodatočné danové priznanie k DPH, ked sme zistili chybu v podanom danovom priznaní.

Dakujem
Tweety
04.04.08,10:52
Ahojte

do akej doby je potrebné podať dodatočné danové priznanie k DPH, ked sme zistili chybu v podanom danovom priznaní.

Dakujem
Lehota je asi taká, že hneď, ako sa príde na to, že DP bolo zle podané.
betka
04.04.08,10:58
§ 39
Opravné a dodatočné daňové priznanie alebo hlásenie

(1) Pred uplynutím lehoty na podanie daňového priznania alebo hlásenia môže daňový subjekt podať opravné priznanie alebo hlásenie. Pre vyrubovacie konanie sa použije opravné priznanie alebo hlásenie a na predchádzajúce priznanie alebo hlásenie sa neprihliada.

(2) Ak daňový subjekt zistí, že podané daňové priznanie alebo hlásenie je nesprávne alebo neúplné a jeho oprava má za následok zvýšenie dane alebo zníženie nadmerného odpočtu, 11ad) je povinný podať správcovi dane dodatočné daňové priznanie alebo dodatočné hlásenie do konca mesiaca nasledujúceho po tomto zistení s uvedením obdobia, ktorého sa dodatočné daňové priznanie alebo dodatočné hlásenie týka. V rovnakej lehote je dodatočne priznaná daň splatná, ak osobitný zákon neustanovuje inak.

(3) Dodatočné daňové priznanie alebo dodatočné hlásenie môže daňový subjekt podať, ak zistí, že jeho daňová povinnosť má byť nižšia, ako bola uvedená v daňovom priznaní alebo hlásení, najneskôr však do štyroch rokov od konca roka, v ktorom vznikla povinnosť podať daňové priznanie alebo hlásenie, alebo v ktorom bol daňový subjekt povinný daň zaplatiť bez povinnosti podať daňové priznanie alebo hlásenie, alebo v ktorom daňovému subjektu vznikol nárok na vrátenie nadmerného odpočtu alebo nárok na vrátenie dane. Dodatočné daňové priznanie alebo dodatočné hlásenie môže daňový subjekt podať aj v tom prípade, ak zistí, že jeho daň má byť nižšia, ako bola správcom dane vyrubená. Znížiť základ dane na základe dodatočného daňového priznania alebo dodatočného hlásenia možno len v prípade uplatnenia skutočností, ktoré neboli predmetom daňovej kontroly alebo opakovanej daňovej kontroly. Dodatočné daňové priznanie alebo dodatočné hlásenie nemôže daňový subjekt podať po uplynutí jedného roka od ukončenia daňovej kontroly.

(4) Dodatočné daňové priznanie alebo dodatočné hlásenie nemožno podať po doručení oznámenia o výkone daňovej kontroly alebo opakovanej daňovej kontroly alebo po doručení oznámenia o rozšírení daňovej kontroly za obdobie, ktorého by sa dodatočné daňové priznanie alebo dodatočné hlásenie týkalo, a to až do jej skončenia. Ak sa začala daňová kontrola podľa § 15 ods. 3 alebo 14 alebo ak správca dane rozšíril výkon daňovej kontroly podľa § 15 ods. 4, alebo ak sa začala opakovaná daňová kontrola, dodatočné daňové priznanie alebo dodatočné hlásenie nemožno podať za kontrolované zdaňovacie obdobie počas jej výkonu.".

(5) Dodatočné daňové priznanie nemožno podať, ak bola daň správcom dane určená alebo dohodnutá podľa § 29 ods. 5 alebo ods. 6.

(6) Opravné daňové priznanie, dodatočné daňové priznanie, opravné hlásenie alebo dodatočné hlásenie sa podáva spôsobom podľa § 38 ods. 2 a 3 a musí byť označené ako opravné alebo dodatočné. V dodatočnom daňovom priznaní alebo dodatočnom hlásení sa vyznačia aj rozdiely oproti pôvodne podanému daňovému priznaniu alebo hláseniu alebo rozdiely oproti platobnému výmeru alebo dodatočnému platobnému výmeru, alebo len rozdiely, ak tak ustanovuje osobitný zákon. 6eb)
betka
04.04.08,10:59
(3) Ak daňový subjekt podá dodatočné daňové priznanie alebo dodatočné hlásenie z rozdielu medzi daňou uvedenou v daňovom priznaní alebo hlásení a vyššou daňou uvedenou daňovým subjektom v dodatočnom daňovom priznaní, alebo v dodatočnom hlásení, správca dane mu uloží pokutu podľa odseku 1 v polovičnej výške. Rovnako sa postupuje, ak daňový subjekt dodatočným daňovým priznaním zvýši vlastnú daňovú povinnosť11ac) alebo zníži nadmerný odpočet11ad) uvedený v daňovom priznaní; tento postup sa uplatní aj pri podaní daňového priznania, ktorým sa zníži uplatnené vrátenie dane.1b) Ak daňový subjekt podal dodatočné daňové priznanie, ktorým si znížil nadmerný odpočet uvedený v daňovom priznaní, pred vrátením nadmerného odpočtu alebo pred započítaním nadmerného odpočtu, správca dane pokutu neuloží. Ak daňový subjekt opraví dodatočným daňovým priznaním nadmerný odpočet11ad) uvedený v daňovom priznaní na vlastnú daňovú povinnosť, 11ac) správca dane mu uloží pokutu podľa odseku 1 v polovičnej výške zo súčtu vlastnej daňovej povinnosti11ac) uvedenej v dodatočnom daňovom priznaní a nadmerným odpočtom11ad) uvedeným v daňovom priznaní; ak daňový subjekt podá dodatočné daňové priznanie pred vrátením nadmerného odpočtu alebo pred započítaním nadmerného odpočtu podľa osobitného zákona, 11ad) správca dane mu uloží pokutu podľa odseku 1 v polovičnej výške z vlastnej daňovej povinnosti uvedenej v tomto dodatočnom daňovom priznaní.
monikad
15.04.08,13:04
Ahojte, prosim Vas, ak podavam dodatocne DP z DPH, vznikol mi iba rozdiel v nadmernom odpocte, t.j, ziadna dan na uhradu nebola ani v riadnom ani v dodatocnom.
Riadne: nadm. odpocet 134 093
Dodatocne: nam. odpocet 8790

vypisujem r. 35, kde bude rozdiel -125303, a davam nieco aj do riadku 36? je tam dan na uhradu, mam dat -8790?

dakujem.
monikad
15.04.08,13:46
neriesil to este nikto?
azla
15.04.08,14:11
Ahojte, prosim Vas, ak podavam dodatocne DP z DPH, vznikol mi iba rozdiel v nadmernom odpocte, t.j, ziadna dan na uhradu nebola ani v riadnom ani v dodatocnom.
Riadne: nadm. odpocet 134 093
Dodatocne: nam. odpocet 8790

vypisujem r. 35, kde bude rozdiel -125303, a davam nieco aj do riadku 36? je tam dan na uhradu, mam dat -8790?

dakujem.

Vyberám z poučenia:

K dodatočnému daňovému priznaniu

48. Riadok 35 - rozdiel oproti poslednej známej vlastnej daňovej povinnosti alebo poslednému známemu nadmernému odpočtu za príslušné zdaňovacie obdobie na základe daňových priznaní alebo zistení správcu dane v rámci daňovej kontroly.

49. Riadok 36 – suma dane, ktorá sa rovná sume uvedenej v riadku 35, ak sa má vysporiadať rozdiel v prospech alebo na ťarchu štátneho rozpočtu. V prípade, ak sa na základe podaného dodatočného daňového priznania nemá vysporiadať rozdiel uvedený v riadku 35 v prospech alebo na ťarchu štátneho rozpočtu, riadok sa nevyplňuje (napríklad pri úprave nadmerného odpočtu v čase, keď ešte nebol odpočítaný od vlastnej daňovej povinnosti v nasledujúcom zdaňovacom období).
lenkak
29.10.08,17:16
aj ja mám otázku:
akú sumu mám uviesť do riadkov 35,36 dodatočného DP, keď som pôvodne mala nadmerný odpočet, a opravou sa zmenil na povinnosť. V ďalšom období bol nadmerný odpočet použitý na započítanie povinnosti. Zapísať rozdiel medzi pôvodným nadmerným a povinnosťou čo vyšla po oprave, alebo zapísať celú opravu nakoľko bol nadmerný použitý v ďalšom zdaň. období.
napr. nadmerný odpočet bol 10tis, nájdená chyba - 30tis, mala byť povinnosť 20tis. :confused:
Sa jedujem, :confused: ale nemala by som, akosi sa mi do rúk nedostali všetky doklady.:eek:
betka
29.10.08,17:32
35 Plus 30 tis
36 Daň na úhradu plus 20 tis.sk 30 tis. Sk
lenkak
29.10.08,17:45
tak som si aj myslela, len ma zmiatok tvoj prvý príspevok, za vyznačenie opravy a aj takisto odpoveď ďakujem.
betka
29.10.08,17:51
aj ja mám otázku:
akú sumu mám uviesť do riadkov 35,36 dodatočného DP, keď som pôvodne mala nadmerný odpočet, a opravou sa zmenil na povinnosť. V ďalšom období bol nadmerný odpočet použitý na započítanie povinnosti. Zapísať rozdiel medzi pôvodným nadmerným a povinnosťou čo vyšla po oprave, alebo zapísať celú opravu nakoľko bol nadmerný použitý v ďalšom zdaň. období.
napr. nadmerný odpočet bol 10tis, nájdená chyba - 30tis, mala byť povinnosť 20tis. :confused:
Sa jedujem, :confused: ale nemala by som, akosi sa mi do rúk nedostali všetky doklady.:eek:

Neviem, či správne rozumiem:
1. NO 5/2008 10 tis. Sk (riahok 29=-10 tis. Sk)
- 6/2008: napr. DP 50 tis. Sk. Uhrada 40 tis. Sk. NO 10 tis. započítaný.
- v 8/2008 som zistila, že (nedali mi doklady), že na DPH mi robí rozdiel:
a. 30 tis. Sk (-10+30). Daň na úhradu 30 tis.Sk (riadok 36), a riadok 35 = 30 tis.Sk. Znamená to, ak rozumiem, že by v období 5/2008, keby si mala všetky doklady, by bola DP 20 tis.Sk

b. ak by nebol započítaný, čo je, neprihliadame na to, boli by sme v období a robili by sme DP za 6/2008. Uhradili by sme 50 tis. Sk a za 5/5008 DDP by sme zaplatili 20 tis. Pričom v 35-ke by bolo uvedené 30 tis.
lenkak
29.10.08,17:54
1.pochopila si všetko, a platí a.
Ďakujem ešte raz.
skvrnka
24.11.08,12:53
Aj keď si čítam poučenie k DP DPH aj príspevky prosím o radu
pri dodatočnom DP DPH, lebo ho podávam raz za rok a neviem
riešiť r.35 a 36.
V 8/08 sme mali daň.povinnosť 30000,- to sme odviedli
V 9/08 dan.povinnosť 25000,- odviedli sme
V 10/08 dan .povinnost 22000,- odviedli sme teraz 21.11.
Teraz sme zistili, že za 8/08 musíme urobiť dodat.DP DPH, lebo
dan povinnosť mala byť 31064,- teda o Sk 1064,-vyššia.
Túto sumu odvedieme, len neviem, čo na r.35 a 36.
tinaM
24.11.08,14:24
Aj keď si čítam poučenie k DP DPH aj príspevky prosím o radu
pri dodatočnom DP DPH, lebo ho podávam raz za rok a neviem
riešiť r.35 a 36.
V 8/08 sme mali daň.povinnosť 30000,- to sme odviedli
V 9/08 dan.povinnosť 25000,- odviedli sme
V 10/08 dan .povinnost 22000,- odviedli sme teraz 21.11.
Teraz sme zistili, že za 8/08 musíme urobiť dodat.DP DPH, lebo
dan povinnosť mala byť 31064,- teda o Sk 1064,-vyššia.
Túto sumu odvedieme, len neviem, čo na r.35 a 36.
Za 8/2008 urobíš dodatočné DP, kde do r. 32 napíšeš vlastnú daň.povinnosť SK 31064.
do r. 33 +1064,- a to isté do r. 36.
Sk 1.064 odvedieš.
Nezabudni vyznačiť, že ide o dodatočné DP, za mesiac 8/2008 a dátum zistenia skutočnosti na podanie DDP /pozor na lehotu, dokedy si povinná podať DDP od zistenia skutočnosti/

39
Opravné a dodatočné daňové priznanie alebo hlásenie
Na začiatok

(1) Pred uplynutím lehoty na podanie daňového priznania alebo hlásenia môže daňový subjekt podať opravné priznanie alebo hlásenie. Pre vyrubovacie konanie sa použije opravné priznanie alebo hlásenie a na predchádzajúce priznanie alebo hlásenie sa neprihliada.

(2) Ak daňový subjekt zistí, že podané daňové priznanie alebo hlásenie je nesprávne alebo neúplné a jeho oprava má za následok zvýšenie dane alebo zníženie nadmerného odpočtu, 11ad) je povinný podať správcovi dane dodatočné daňové priznanie alebo dodatočné hlásenie do konca mesiaca nasledujúceho po tomto zistení s uvedením obdobia, ktorého sa dodatočné daňové priznanie alebo dodatočné hlásenie týka. V rovnakej lehote je dodatočne priznaná daň splatná, ak osobitný zákon neustanovuje inak
Vladimír Ozimý
27.11.08,11:50
priznám sa že mám v tomto guláš :). Potrebujem si ešte raz upratať podanie dodatočného daňového priznania za nadmerný odpočet ktorý bol uplatnený. v 2 štvrťroku vznikol nadmerný odpočet 10000 Sk. v Treťom štvrťroku vznikla daňová povinnosť 15000 Sk a NO bol započítaná, zaplatilo sa 5000 Sk. Teraz sa zistilo že NO mal byť len 9000 Sk. a teraz:
a) podávam dodatočné daňové priznanie za 2 štvrťrok kde vyčíslim rozdiel 1000 sk v prospech štátu ktorú aj zaplatím a tým pádom som si splnil svoje povinnosti?
b) podávam DDP aj za druhý aj za tretí, pričom v druhom len upravím výšku nadmerného odpočtu a nevyjadrujem vzťah k ŠR a vyjadrim ho za tretí kedy vlastne som mal povinnosť odviesť o 1000 Sk viac.

ja som za bod a) len si to chcem potvrdiť :)
evina
27.11.08,12:02
priznám sa že mám v tomto guláš :). Potrebujem si ešte raz upratať podanie dodatočného daňového priznania za nadmerný odpočet ktorý bol uplatnený. v 2 štvrťroku vznikol nadmerný odpočet 10000 Sk. v Treťom štvrťroku vznikla daňová povinnosť 15000 Sk a NO bol započítaná, zaplatilo sa 5000 Sk. Teraz sa zistilo že NO mal byť len 9000 Sk. a teraz:
a) podávam dodatočné daňové priznanie za 2 štvrťrok kde vyčíslim rozdiel 1000 sk v prospech štátu ktorú aj zaplatím a tým pádom som si splnil svoje povinnosti?
b) podávam DDP aj za druhý aj za tretí, pričom v druhom len upravím výšku nadmerného odpočtu a nevyjadrujem vzťah k ŠR a vyjadrim ho za tretí kedy vlastne som mal povinnosť odviesť o 1000 Sk viac.

ja som za bod a) len si to chcem potvrdiť :)

Zaujímavý prípad, chvíľu som za a, chvíľu za b :), ale nakoniec mi viac vychádza b.
Vladimír Ozimý
27.11.08,12:13
Zaujímavý prípad, chvíľu som za a, chvíľu za b :), ale nakoniec mi viac vychádza b.

nehnevaj ma :rolleyes:. logicky kedy mám povinnosť podať DDP, keď dochádza k zvýšeniu dane alebo keď dochádza k zníženiu NO. Za druhý kvartál mám NO ktoré znížim a som povinný podať DDP. Za tretí kvartál mi nedochádza k zvýšeniu dane, moja daňová povinnosť sa nemení len sa mení výška zápočtu NO, ktorý som zle aplikoval pretože som vyčíslil nesprávnej výške NO v daňovom priznaní. takže mal by som si vysporiadať NO za druhý kvartál a tým pádom je moja povinnosť o.k. hm...

toto je v poučení čo podporuje moju tézu

Riadok 36 – suma dane, ktorá sa rovná sume uvedenej v riadku 35, ak sa má vysporiadať rozdiel v prospech alebo na ťarchu štátneho rozpočtu. V prípade, ak sa na základe podaného dodatočného daňového priznania nemá vysporiadať rozdiel uvedený v riadku 35 v prospech alebo na ťarchu štátneho rozpočtu, riadok sa nevyplňuje (napríklad pri úprave nadmerného odpočtu v čase, keď ešte nebol odpočítaný od vlastnej daňovej povinnosti v nasledujúcom zdaňovacom období).
Paula
27.11.08,12:19
DÚ bude mať v tom viac jasno, ak sa podajú obe DDP.
Vladimír Ozimý
27.11.08,12:20
DÚ bude mať v tom viac jasno, ak sa podajú obe DDP.

beriem že DU bude mať v tom jasno ja to potrebujem to čo mi hovorí zákon...
evina
27.11.08,12:21
nehnevaj ma :rolleyes:. logicky kedy mám povinnosť podať DDP, keď dochádza k zvýšeniu dane alebo keď dochádza k zníženiu NO. Za druhý kvartál mám NO ktoré znížim a som povinný podať DDP. Za tretí kvartál mi nedochádza k zvýšeniu dane, moja daňová povinnosť sa nemení len sa mení výška zápočtu NO, ktorý som zle aplikoval pretože som vyčíslil nesprávnej výške NO v daňovom priznaní. takže mal by som si vysporiadať NO za druhý kvartál a tým pádom je moja povinnosť o.k. hm...

toto je v poučení čo podporuje moju tézu

Riadok 36 – suma dane, ktorá sa rovná sume uvedenej v riadku 35, ak sa má vysporiadať rozdiel v prospech alebo na ťarchu štátneho rozpočtu. V prípade, ak sa na základe podaného dodatočného daňového priznania nemá vysporiadať rozdiel uvedený v riadku 35 v prospech alebo na ťarchu štátneho rozpočtu, riadok sa nevyplňuje (napríklad pri úprave nadmerného odpočtu v čase, keď ešte nebol odpočítaný od vlastnej daňovej povinnosti v nasledujúcom zdaňovacom období).
Vravím zaujímavý prípad:)
Ja som sa nakoniec pre b rozhodla preto, že NO nebol ešte DÚ vrátený a vlastne ste si vias1000 SK c započítali v tom treťom...
Vladimír Ozimý
27.11.08,12:23
Vravím zaujímavý prípad:)
Ja som sa nakoniec pre b rozhodla preto, že NO nebol ešte DÚ vrátený a vlastne ste si vias1000 SK c započítali v tom treťom...

tým že som si ho započítal bol vrátený.
evina
27.11.08,12:34
tým že som si ho započítal bol vrátený.

ale v nesprávnej výške, preto mám potrebu opraviť obe DP :D.
Vladimír Ozimý
27.11.08,12:39
som myslel že v tom bude jasnejší názor ale nemýlil som sa hehe že mám v tom guláš...len to fakt potrebujem doriešiť...
evina
27.11.08,12:53
Keby bol jasnejší, nenapadne ta alternatíva b ...:)
klaudia
02.12.08,10:44
Ahojte, robim prvy krat DP DPH.. Ak ho robim za zdanovacie obdobie 11/2006 robim ho na tom tlacive co platilo v roku 2006 alebo na novom?
KvetkaK
02.12.08,10:46
Ahojte, robim prvy krat DP DPH.. Ak ho robim za zdanovacie obdobie 11/2006 robim ho na tom tlacive co platilo v roku 2006 alebo na novom?
Dodatočné priznanie k DPH musíš urobiť na tlačive platnom v roku 2006.
klaudia
02.12.08,11:49
Dakujem za odpoved. A ako zauctujem opravu? Rozdiel oproti podanemu DP je 21.000, musime zaplatit DU. Ako tuto opravu zauctujem?
klaudia
03.12.08,10:36
Dakujem za odpoved. A ako zauctujem opravu? Rozdiel oproti podanemu DP je 21.000, musime zaplatit DU. Ako tuto opravu zauctujem?

prosim vie niekto poradit?
Jana1303
03.12.08,18:21
Pekný večer.
Firma X - mesačný platca DPH, účtuje v JÚ, mal za rok 2007 kontrolu DPH. Kontrolou bolo zistené, že čiastku 2.000,--Sk mala firma priznať v decembri 2007, no táto suma bola priznaná a odvedená v januári 2008. Pracovníčky DÚ toto uznali ako chybu a poslali výmer na zaplatenie tejto sumy t.j. 2.000,--Sk.
Zdá sa mi to nespravodlivé, nakoľko uvedená suma už DÚ bola odvedená. To znamená, že DPH bude zaplatená 2-krát. Má firma urobiť dodatočné daň. priznanie DPH a čiastku 2.000,-- Sk žiadať späť? Poraďte ako ďalej.
evina
03.12.08,18:42
Pekný večer.
Firma X - mesačný platca DPH, účtuje v JÚ, mal za rok 2007 kontrolu DPH. Kontrolou bolo zistené, že čiastku 2.000,--Sk mala firma priznať v decembri 2007, no táto suma bola priznaná a odvedená v januári 2008. Pracovníčky DÚ toto uznali ako chybu a poslali výmer na zaplatenie tejto sumy t.j. 2.000,--Sk.
Zdá sa mi to nespravodlivé, nakoľko uvedená suma už DÚ bola odvedená. To znamená, že DPH bude zaplatená 2-krát. Má firma urobiť dodatočné daň. priznanie DPH a čiastku 2.000,-- Sk žiadať späť? Poraďte ako ďalej.

Spravodlivé nespravodlivé, ale je to tak, že ste nezaplatili v decembri čo ste mali - to je znížená DP a v januári ste zaplatili viac /to tak DÚ netrápi :)/, ale odviedli ste DPH toľko koľko ste aj priznali v DP, takže DÚ nemal inú možnosť ako to riešiť takouto formou. Oni riešia nedoplatok voči štátu a ten nastal v decembri.
Podajte DDP za január 2008 a preplatok 2 000 SK, ktorý Vám týmto DDP vznikne žiadajte v zmysle paragrafu 69 zákona 511/1992 DÚ o vrátenie. Dohodu o kompenzácii pravdepodobne nestihnete /myslím nedoplatok december s preplatkom január/ časovo, tak december zaplaťte v zmysle Rozhodnutia a preplatok žiadajte vrátiť späť ... sankčný úrok to pprincipiálne neušetrí...lebo aj DDP podáte až teraz.
Jana1303
03.12.08,19:02
Ďakujem a to máme písať aj žiadosť o vrátenie preplatku? A nebude ďalšia kontrola z DÚ?
evina
03.12.08,19:06
Ďakujem a to máme písať aj žiadosť o vrátenie preplatku? A nebude ďalšia kontrola z DÚ?

Napísala som , že máte žiadať v zmysle §69 zákona o 511/1992 o vrátenie preplatku.
Kontrola už bola nemajú dôvod, DDP je normálny opravný prostriedok...