m.urbanova
04.04.08,12:34
Dobry deň, viem, že sa veľa piše o ojazdených autach vo vzťahu k dph, ale potrebovala by som si ozrejmiť, že ako to je v prípade ak:

obchodník platca DPH /predmet podn. kúpa,predaj áut/ kúpi v ČŠ EU od obchodníka alebo platiteľa DPH ojazdené užitkové auto N1.Dodávateľ predá automobil bez DPH. Ide o intrakomunitarne nadobudnutie tovaru? Ma platiteľ nárok podľa § 49 nárok na odpočítanie dane? Pri následnom predaji bude uplatňovať bežný režim, alebo osobitnú úpravu §66 ( ale to asi nie ak uplatnil daň na vstupe).
Vladimír Ozimý
04.04.08,11:43
podľa toho čo píšete pôjde o intrakomunitárnu dodávku. Máte nárok na uplatnenie si DPH na vstupe, keďže ide o kategoriu N1 a zároveň Vašou podnikateľskou činnosťou je kúpa a predaj automobilov. Pri predaji automobilu sa riadite bežným režimom. Režim podľa § 66 môžte použiť len v prípade ak splňate podmienky par. 66 ods. 2 a to:
a) osoba od ktorého nakúpite auto nie je platiteľom dane v tuzemsku ani v krajinách EU
b) osoba je platiteľom dane ale kúpite automobil oslobodený na základe par. 42 (predaj osobného auta pri ktorom nie je nárok na uplatnenie si DPH na vstupe)
c) osoba od ktorej kupujete takisto uplatňuje ustanovenie § 66 alebo obdobný par. v rámci EU
m.urbanova
04.04.08,12:42
ďakujem, veľmi ste mi pomohli
m.urbanova
05.04.08,11:13
ešte som si to nechala preležať hlavou a nie je mi jasne, takže pri nadobudnuti tovaru z ČŠ (užitkového auta) mi vzniká daňová povinnosť a v tomto prípade mám nárok na odpočítanie dane podľa § 49, v deň keď vzniká daňová povinnosť?