betka36
04.04.08,13:46
Som zamestnanec s.r.o.. Môj plat je pohyblivý v závislosti od výkonu. Vo výplatnej páske mám položku "Základný zmluvný plat", ktorý je vždy určený percentuálne podľa môjho mesačného prínosu do firmy. Pokiaľ mám dovolenku, príp. návštevu lekára, náhrady za tieto dni mám ako ďalšiu samostatnú položku, ale keď je v mesiaci platený sviatok, žiadnu náhradu za tento deň nedostanem, hoci v úvode výplatnej pásky mám uvedený počet dní " Platený sviatok", t.j. ovplyvňuje to výpočet ďalšej priemernej mzdy. Zamestnávateľ argumentuje tým, že náhradu za sviatok mám zahrnutú v základnom plate, avšak výška tohto platu nie je o nič navýšená oproti tomu, čo som v uplynulom mesiaci zarobila. Podľa § 122 ods. 3 Zákonníka práce je takáto náhrada zahrnutá len v mesačnej mzde, ak je pevne stanovená, a to podľa mňa nie je môj prípad. Neviem, ako zamestnávateľovi dokázať, že ak nepracujem v deň sviatku, netvorím výkon pre firmu, ale patrí mi náhrada mzdy, ako keby som mala stanovenú hodinovú sadzbu t.j. priemernou mzdou. Ako sa môžem domáhať týchto náhrad a čo spetne od 1.5.2005, ak mám pravdu ? Ďakujem za vaše prípadné odpovede