caucico
04.04.08,14:10
caute poradaci, prosim pomozte mi nieco si vyjasnit.. kedy sa pouziva samozdanenie? ked je dosla faktura, fakturuje ju slovak, miesto dodania zahranicie a opacne.. sa mi to nejak pletie.. dakujem za pomoc..
betka
04.04.08,12:26
Keď je došlá FA, miesto dodania tuzemsko, platiteľ DPH (napr.Nemec) FA platiteľovi Slovákovi, FA mu vystaví bez DPH. (samozdanenie)

Keď je vyšlá FA, platiteľ Slovák FA platiteľovi Nemcovi bez DPH, ide o dodanie oslobodené (samozdaňuje Nemec)

(asi tak najjednoduhšie)
caucico
04.04.08,12:34
cize my samozdanujeme len dosle faktury, kde maju dodavatelia cudzie IC DPH a je to jedno v akej mene?
Vladimír Ozimý
04.04.08,13:04
cize my samozdanujeme len dosle faktury, kde maju dodavatelia cudzie IC DPH a je to jedno v akej mene?

nepatrí to do tohto oddelenia. Samozdanenie (reverse charge) sa používa vo vzťahu k DPH. t.j. inak povedané povinnosť zdaniť si dodávku tovaru alebo služby má odberateľ a nie dodávateľ podľa § 69. Následne mu vznikne (nemusí vždy napr. pri kúpe osobného auta) má nárok na uplatnenie si DPH na vstupe podľa § 49 až 51
Milan Benka
04.04.08,13:19
Keď je došlá FA, miesto dodania tuzemsko, platiteľ DPH (napr.Nemec) FA platiteľovi Slovákovi, FA mu vystaví bez DPH. (samozdanenie)

Keď je vyšlá FA, platiteľ Slovák FA platiteľovi Nemcovi bez DPH, ide o dodanie oslobodené (samozdaňuje Nemec)

(asi tak najjednoduhšie)

Vystavené fa:
V prípade dodania tovaru - oslobodené plnenie ( bližšie §43 zák. 222/2004 Zz )

V prípade dodania služby - musíte si určiť miesto dodania služby ( § 15,16 )
- ak je miestom dodania služby krajina odberateľa, plnenie nie je predmetom DPH.

Upozorňujem na to preto, lebo oslobodené plnenia sa uvádzajú v daň. priznaní, a plnenia, kt. nie su predmetom dane sa v ňom neuvádzajú.


Pri došlých fa postupujeme v zmysle §69.
betka
04.04.08,14:46
Vystavené fa:
V prípade dodania tovaru - oslobodené plnenie ( bližšie §43 zák. 222/2004 Zz )

V prípade dodania služby - musíte si určiť miesto dodania služby ( § 15,16 )
- ak je miestom dodania služby krajina odberateľa, plnenie nie je predmetom DPH.

Upozorňujem na to preto, lebo oslobodené plnenia sa uvádzajú v daň. priznaní, a plnenia, kt. nie su predmetom dane sa v ňom neuvádzajú.


Pri došlých fa postupujeme v zmysle §69.

A tento par. mi hovorí:
69/1-Nemec mi rekonštuuje dom ako občanke SR. Miestom dodania je SR. Nemec je povinný podať žiadosť pre registráciu na DU ihneď pri začatí stavebných prác.

69/2-Ak Nemec uskutočňuje napr. rekonštrukciu na mojej nehnuteľnosti. Miestom dodania je tuzemsko. Povinnosť je prenesená na mňa ako podnikateľku, pričom nezáleží, či som platiteľkou DPH, alebo nie som. Nemec sa neregistruje v SR, pričom mi fakturuje práce bez DPH. Zaplatím z prijatej služby daň.

69/3- Nemec mne ako podnikateľke poskytne poradenské služby. Miestom dodania je SR. Nemec sa nemusí registrovať v SR, Fa vystaví bez DPH, pričom ja slovenka zaplatím DPH 19%. DP je prenesená na mňa zákazníčku.

69/4. Objednalo som si prepravu tovaru z Čiech do SR od Nemca. Zmluvu mám uzatvorenú medzi mnou-platiteľkou DPH a Nemcom plaiteľom. Miestom dodania je SR, pretože som si objednala prepravu pod mojim IČ DPH Sk.