gladMaja
04.04.08,13:39
Ahoj, potrebovala by som súrne poradiť. Do konca týždňa sa máme rozhodnúť, na čo budem"variť"...teda, či budeme mať eletrický al. plynový sporák. elektrinu tam máme zavedenú (na 380V - či aká ke to skratka:):)), lebo predchádzajúci majiteľ používal všetko na elektrinu. Ale počula som, že cenovo sa viac oplatí plyn, ale čo sa týka zdravia apod. elektrina a že tie ceny sa už budú vyrovnávať.. POPROSÍM PORADIŤ!:):):) dopredu ďakujem.
ZlaticaB
04.04.08,11:46
Ja mám vrchnú dosku plynovú a rúru elektrickú a som spokojná. Keď som malá celý sporák plynový tak rúra vysušola. Môj sen bol sporák zo sklokeramickou várnou doskou, ale nakoniec nas odhovorili, vraj je varenie pomalšie ako na plyne a keďže sme nemali 380V iba 220V tak to by nebol taký dobrý výkon. Tak neviem...
beba13
04.04.08,11:47
Neviem aky rozdiel je v cene, ale ked vypadne elektrina tak nebudes varit, zatial sa nestalo teda aspon u nas ze by nebol plyn. V poslednej dobe casto vypadava elektrina napr. pri silnom vetre
gladMaja
04.04.08,11:54
hm, u nas sa to casto nestava, ze elektrina vypadne, na to mi poradili, ze si mam odlozit propanbutanovu plyn.bombu:):):)ci co..(problem je, ze sa do tejto problematiky nerozumiem) a vraj existuju uz indukcie na elekt.sporak, co maximalne urychli varenie...ze vraj buducnost patri elektickym sporakom a je nevyhodne zavadzat opat plyn,ked minuly majitel zaviedol vsetko potrebne pre elektrinu. hm...dilema..
ZlaticaB
04.04.08,11:58
No ak nemate zavedený plyn, tak potom by som Ti radila ten so sklokeramickou doskou a ak máte 380 V tak nevidím problém.
gladMaja
04.04.08,12:01
no ved, priznam sa ze tuzim viac po tom elektrickom,len niekto tvrdi ze je to ovela drahsie, ale jeden znamy, co predava sporaky mi povedal, ze vraj uz existuju take kategorie elekt.sporakov, co vobec vela "nežerú" a vraj pri plyne zbytocne unika plyn, ktory je nevyuzity, kdezte pri elektr. sa to nestane.. juuuj, vidim to na tu elektrinu...diky zatial:)
gladMaja
04.04.08,12:04
no ako si to citam co som pisala, tak sa musim opravit...sporak bude urcite elektricky, a to co sa neviem rozhodnut je varna doska (budem to mat oddelene):)
ZlaticaB
04.04.08,12:06
Vyber si kategóriu "A" . Ak nevaríš 24 hod. denne tak ten rozdiel spotreby by naozaj nemal byť veľký.Keď chceš zaviesť plyn tak by si musela rátať aj s nákladmi na toto zavedenie. Prajem Ti dobrú voľbu.
kukučka
04.04.08,12:13
varila som na klasickej elektrickej a odmietala som plyn, ale teraz ho mám a k starej el. peci by som sa nevrátila. Keď už tak sklokeramiku, alebo indukciu
Gabi03
04.04.08,12:21
Ak už elektriku, tak indukčnú varnú dosku. Je síce drahšia, ale je väčia účinnosť.
gladMaja
04.04.08,12:49
no ja som v praci od osmej do siestej,takze varit budem max po vikendoch, vecer minimalne...vyzera to na tu indukcnu varnu dosku.:)
gladMaja
04.04.08,12:50
kukucka, preco by si sa nevratila k elektr.?
kukučka
04.04.08,13:30
už je prežitá, myslím tá klasická s obyčajnými platňami ako varič, dlho sa nahrieva a aj chladne, zbytočné straty
gladMaja
04.04.08,13:37
no to ano, ale ja ked by som si nejaku kupila, tak by to bola ta indukcna. co myslis? teda podla teba co sa tyka financ., zdravia, uspora a vsetkych aspektov-plyn, ci indukcna el.varna doska?:)
m.hladka
04.04.08,14:22
Ja varím už 15 rokov na elektrickom sporáku. Prešla som z plynového na elektrický platničkový sporák a dosť som sa natrápila, kým som si zvykla na tom variť. Po 5 rokoch som prešla na elektrický keramický, bolo to už jednoduchšie, lebo som už vedela ako mám regulovať teplotu pri varení. No veľakrát sa mi stalo, že všetko mi vykypelo na šporák a nebola to sranda. Ale človek sa učí na vlastných chybách.
Môj záver: keramický elektrický sporák by som už nevymenila za nič. Je to výhodnejšie, ak máš kovové tenšie hrnce a prideš nato, ako regulovať teplotu. Nešpinia sa tak hrnce a steny od plynu. Okrem toho na zohrievanie sa už používa mikrovlnka, voda sa zohrieva vo varnej kanvici atď. A keď varíš väčšinou cez víkend, tak to ja osobne ti doporučujem keramický elektrický sporák v skupine A.
petmar
04.04.08,17:12
Z technického hľadiska zemný plyn. Na elektrickom variči vzniká viac strát napr. nedoliehaním dna-medzerami, čo pri plyne nie je a nie je ani zotrvačnosť, pretože okamžite pri zapnutí plynu varí a po vypnutí nehreje. Ale musíš sa rozhodnúť z praktického ženského kuchárskeho hľadiska, aby Ťa to neotravovalo. Moja manželka je spokojná s plynom na varnej doske a el. rúrou. Ale pozor - neuvažuj s propán butanovou fľašou v kuchyni - je to veľmi nedobré!
Ofélia
04.04.08,18:42
Z technického hľadiska zemný plyn. Na elektrickom variči vzniká viac strát napr. nedoliehaním dna-medzerami, čo pri plyne nie je a nie je ani zotrvačnosť, pretože okamžite pri zapnutí plynu varí a po vypnutí nehreje. Ale musíš sa rozhodnúť z praktického ženského kuchárskeho hľadiska, aby Ťa to neotravovalo. Moja manželka je spokojná s plynom na varnej doske a el. rúrou. Ale pozor - neuvažuj s propán butanovou fľašou v kuchyni - je to veľmi nedobré!

Keď varím z litra mlieka krupicu tak doma na sklokeramike ju mám raz dva, ale keď mám u mojej mami zohriať liter bars aj vody na plyne, kde teplo sála všade len nie na hrniec tak ma poráža, horúce uchytky, sem tam sa mi podarí že sa mi chytí utierka...... sklokeramika je lepšia, indukčný panel by som nechcela, tam si treba dávať pozor z akeho materialu je hrniec :(
kukučka
04.04.08,19:41
Zaujala ma tvoja otázka a tak som čítala debaty na Livingu, je ich tam dosť.
Ženy si ju chvália a dozvedela som sa, že existuje aj dvojkombinácia - sklokeramika s indukciou. Ozaj a hrnce sa dajú používať tie, na ktoré sa chytá magnet. Aj keď budeš zatiaľ menej variť, predsa ten spotrebič kupuješ na veľa rokov a tá indukcia hoci je najdrahšia, je aj najnovšia. Neviem, či si v novostavbe a či v starom, indukcia sa zapája na trojfázový prúd - aby ste nemuseli prerábať el. vedenie. Tu nech sa vyjadria chlapi. ;)
mivera
05.04.08,11:58
Ahoj, pred 10 rokmi sme sikúpili sporák so sklokaramickou doskou MORA, strašne som sa tešila. Radosť postupne upadávala, keď som mala variť vývar či vysmážať. Potom som sa nenaučila využívať zbytkové teplo. Napr. vraj pri dováraní vypnúť skôr sporák a jedlo sa ešte varí. Vždy som zabudla. Elektrika sa nedá stiahnuť, tak ako plyn. Teraz máme plyn a super, keď potrebujem stiahnuť plyn, stiahnem. Pozn. možno sú už teraz sporáky so skloker. doskou "inteligentnejšie".
VladoaKatka
05.04.08,12:47
Z finančného hľadiska čo sa týka aj nákupu aj ďalšých výdavkov s používaním je asi na rovnakej úrovni. Naučiť sa variť na plyne alebo na sklokeranickej elektrickej doske je vec zvyku a šikovnosti. Rúru na pečenie rozhodne elektrické a podľa možností aj s rúznými funkciami.

Ale ja by som asi z hľadiska ošetrovania, čistenia asi by som zvolila sklokeramickú dosku. Je hladká, rovná a čistí sa jednoducho, ale taká plynová, aj keď je podklad sklokeramika alebo niečo podobné sú tam tie okraje okolo horákov a to sa čistí veľmi zle. Musíš čistiť s kefkou, oškrabovať pripálený tuk zo záhybov atď. Mám plynovú dosku, čístím ju takto 2x do týždňa a nikdy nie je taká, aby som bola spokojná.
Teda jednoznačne na to musíš pozerať z tejto stránky a zohľadniť pre a proti .
Pezinčan
05.04.08,16:40
Ak by som si ja osobne kupoval nový sporák, vybral by som si plynový s elektrickou rúrou. Variť na plyne je určite o veeeeľa šetrnejšie ako variť na elektrike. A elektrická rúra má zase mnohé výhody, ktoré plynová nemá. Ale keď už budem kupovať takýto elektrospotrebič, určite si budem všímať v akej je energetickej triede a akú má spotrebu.
bunovaa
05.04.08,17:30
nejak som mimo, nehovorila náhodou gladMaja, že bude mať varnú dosku zvlášť? teraz neviem, či sú také aj na plyn. Ja osobne by som plyn nechcela z hľadiska bezpečnosti, hned máš niečo obhorené- varechy, rukavice, zásteru a tak., ale zasa v elektrine teraz neviem aké sú pokroky, tak som asi moc neporadila :-)
VladoaKatka
06.04.08,09:30
MirkaT
06.04.08,12:33
Ahoj, ja mám kombinovaný sporák, vrchné horáky mám na plyn, ale zapaľujú sa elektrickou iskrou a rúru na pečenie mám na elektriku. Som s tým spokojná, ak vypnú elektriku, vrchná čas mi stále funguje, takže môžem variť. U mojich rodičov som piekla v plynovom sporáku, ale koláče sa tam viac pripekala a skôr zhoreli, v elektrickej rúre sa mi to nestáva. Nastavím si teplotu pečenia, čo sa v plynovej nedalo. Ak robíš koláč, ktorý sa nemá piecť, ale len sušiť, tak v elektrickej rúre to zvládneš hravo. V plyn.rúrach máš poistku, aby ju dieťa nemohlo zapnúť a pustiť tak plyn, pri el.sporáku sa toho báť nemusíš. Nech sa už rozhodneš pre akýkoľvek typ rúry, dobré je ak dvierka na rúre majú sklenené okienko, aby si mohla pohľadom kontrolovať stav pripravovaného jedla, nemusela pri tom otvárať rúra a tým vypúšťať teplo. A či je elektrika drahšia ako plyn? Je, ale pri fakturácii za plyn mám vyšší správcovský poplatok za odberné miesto.
tetrisss
06.04.08,14:28
V tejto otazke mam uplne jasno, cely zivot som varila a piekla na plyne, o elektrickej rure som nechcela ani pocut, az kym sa manzel nerozhodol sam a na minule vianoce mi kupil kombinovany sporak, hore plyn na elektricku iskru a dole elektricka rura kombinovana s teplovzdusnou. Najprv som sa riadne nastvala, lebo tesne pred vianocami mi sporak aj zabudoval a pecenie predo mnou, ale iba do chvile, kym som nezacala piect a hned veterniky a bola som unesena jednoduchostou prace. Je to super vec, nic ine by som uz nechcela.
omega2.0
07.04.08,07:20
Ja s mojich skusenosti odporucam kombi riesenie, cize vrch na plyn a ruru elektricku.
Manzelka skusila pred casom aj plynovu ruru a osvedcila sa jednoznacne elektricka, hlavne pri peceni zakuskou.