krystina74
04.04.08,14:51
Dobry den,

viete mi prostim poradit, kedy asi danove urady vyplacaju preplatky na dani z prijmu FO? Vdaka
Zoltán Kovács
04.04.08,13:01
Dobry den,

viete mi prostim poradit, kedy asi danove urady vyplacaju preplatky na dani z prijmu FO? Vdaka

Od termínu podávania DP, teda od 31.03. majú na to 30 dni. Takže očakávať môžme prvý májový týždeň.
Zuziana
04.04.08,13:08
Od termínu podávania DP, teda od 31.03. majú na to 30 dni. Takže očakávať môžme prvý májový týždeň.
chcela som súhklasiť:D
azla
04.04.08,14:37
Dobry den,

viete mi prostim poradit, kedy asi danove urady vyplacaju preplatky na dani z prijmu FO? Vdaka
§ 63
Daňové preplatky a úrok
(4) Ak nemožno preplatok použiť podľa odsekov 2 a 3, správca dane na žiadosť daňového subjektu tento preplatok použije na úhradu inej dane alebo ho vráti, ak je väčší ako 100 Sk. Ak osobitný zákon neustanovuje inak, správca dane vráti preplatok do jedného mesiaca od doručenia žiadosti o jeho vrátenie; preplatok na dani z príjmov za príslušné zdaňovacie obdobie sa vráti najskôr po uplynutí lehoty na podanie daňového priznania podľa osobitného zákona, 6ec) najneskôr však do 40 dní odo dňa vzniku preplatku. Ak sa žiadosti o vrátenie preplatku vyhovie v plnom rozsahu, správca dane rozhodnutie nevydáva. Preplatok nemožno vrátiť, ak žiadosť o jeho vrátenie bola podaná po zániku práva vyrubiť daň alebo rozdiel dane (§ 45). Žiadosť o vrátenie preplatku alebo o jeho preúčtovanie nepodlieha správnym poplatkom.

Ak daňovník nevyznačil v DP, že žiadá o vrátenie preplatku (nevyznačil, nepodpísal), musí napísať samostatnú žiadosť.
SAIVI
03.02.09,13:38
Poradíte mi prosím ako správne zaúčtujem v JÚ :
- vrátený preplatok na dani z príjmov FO za rok 2007 v JU prijatý na účet v roku 2008
- dorúbenú dan z príjmu FO za rok 2006 zaplatenú po daňovej kontrole v roku 2008
-a následne vrátenú dorúbenú daň z príjmu FO za rok 2006 z daňovej kontroly na základe vyhovenia odvolaniu, prijatú naspäť na účet v roku 2008.
SAIVI
04.02.09,07:37
posúvam
Johanka
04.02.09,07:41
Všetko sú to príjmy a výdavky neovplyvňujúce základ dane ... to ale asi vieš ... tak možno nerozumiem otázke :).
mirecc21
16.02.09,18:32
Mám otázku k tejto téme... Nieje mi jasné, ktorá časť na potvrdení o príjmoch fyzickej osoby zo zavislej činnosti, o preddavkoch na daň za dané obdobie je preplácaná.? Nárok na daňový bonus nemám kedže nemám deti:)

Je to táto položka?: Úhrn preddavkov na daň zrazených podľa zakona 35 (bez uplatnenia daňového bonusu.)

Dakujem za odpoved.
jamis
16.02.09,18:36
Mám otázku k tejto téme... Nieje mi jasné, ktorá časť na potvrdení o príjmoch fyzickej osoby zo zavislej činnosti, o preddavkoch na daň za dané obdobie je preplácaná.? Nárok na daňový bonus nemám kedže nemám deti:)

Je to táto položka?: Úhrn preddavkov na daň zrazených podľa zakona 35 (bez uplatnenia daňového bonusu.)

Dakujem za odpoved.

A si si istý, že máš preplatok?
Potvrdenie o zrazení preddavkov ešte neznamená, že Ti niekto túto daň vráti.
mzdarka renca
16.02.09,18:37
Mám otázku k tejto téme... Nieje mi jasné, ktorá časť na potvrdení o príjmoch fyzickej osoby zo zavislej činnosti, o preddavkoch na daň za dané obdobie je preplácaná.? Nárok na daňový bonus nemám kedže nemám deti:)

Je to táto položka?: Úhrn preddavkov na daň zrazených podľa zakona 35 (bez uplatnenia daňového bonusu.)

Dakujem za odpoved.

do riadku 35 uvádzaš sumu z potvrdenia, riadok 05, úhrn preddavkov. Inak veľmi nerozumiem tvojej otázke, môžeš byť konkrétnejší?
Marína
16.02.09,18:47
Mám otázku k tejto téme... Nieje mi jasné, ktorá časť na potvrdení o príjmoch fyzickej osoby zo zavislej činnosti, o preddavkoch na daň za dané obdobie je preplácaná.? Nárok na daňový bonus nemám kedže nemám deti:)

Je to táto položka?: Úhrn preddavkov na daň zrazených podľa zakona 35 (bez uplatnenia daňového bonusu.)

Dakujem za odpoved.
Vitaj na Porade.:)
Nie je "preplácaná";), ale je zrazená z tvojej mzdy postupne počas zdaňovacieho obdobia. Po uplynutí zdaň. obdobia sa daň vysporiada prostredníctvo ročného zúčtovania(vykoná zamestnávateľ) alebo podaním daňového priznania(podáva daňovník). Zo súhrnu príjmov odpočítajú výdavky(zdr. a soc. poistenie) = čiastkový základ dane. Od ČZD sa odpočíta nezdaniteľná časť základu dane(98496). Zostatok je zdaniteľná mzda, z ktorej sa vypočíta 19% daň. Rozdiel medzi daňou zrazenou počas zdaňovacieho obdobia(§35), uvedenou v potvrdení o príjme na r.05 a vypočítanou z celkových príjmov je buď preplatok alebo nedoplatok na dani z príjmov.