katif
04.04.08,16:30
Dobrý deň.
Potrebovala by som radu. Naše spoločenstvo si vzalo úver na plastové okná.
Boli však niektorí vlastníci bytov, ktorí nemali záujem o plastové okná, ktoré im ani nenamontovali. Správca však im(nám) teraz oznámil, že nakoľko treba vyplatiť vinkuláciu na úver, navýši platbu o zodpovedajúcu sumu.
Ja si myslím, že sa to týka len tých, ktorí majú plastové okná, hoci to správca tvrdí inak. Ako sa tí, ktorí nemajú okná, majú brániť. Na čo sa majú odvolávať?:confused:
Stanislav 1975
04.04.08,15:16
Toto je iná sila, iná drzosť správcu- hneď vymenit!!!
Ja by som sa ho najskor opýtal, či to bolo všetko schválené podľa zákona, aké bolo výberové konanie a pod. a správca hneď cukne
Odo mňa by nedostal ani korunu- niečie plas. okná niesú výdavok, ktorý by bol nutný, ani havarijný stav
Neplať ani korunu a troška poslať nejakú kontrolu na správcu by tiež neuškodilo...
Neskutočná drzosť, žasnem...
Orim
05.04.08,14:03
Mali ste k tomu nejakú schôdzu a podobne kde by ste si niečo také odhlasovali???
štrkač
06.04.08,19:08
(3) Ak vlastníci bytov a nebytových priestorov v dome rozhodujú o úvere a o zabezpečení úveru, o zmluve o vstavbe alebo nadstavbe bytov alebo nebytových priestorov v dome a o zmene formy výkonu správy, rozhoduje sa vždy hlasovaním na schôdzi vlastníkov dvojtretinovou väčšinou hlasov všetkých vlastníkov bytov a nebytových priestorov v dome. Toto hlasovanie nemôže byť písomné.

(4) Prehlasovaný vlastník bytu alebo nebytového priestoru v dome má právo obrátiť sa do 15 dní od oznámenia o výsledku hlasovania na súd, aby vo veci rozhodol, inak jeho právo zaniká. Ak sa vlastník bytu alebo nebytového priestoru v dome nemohol o výsledku hlasovania dozvedieť, má právo obrátiť sa na súd najneskôr do troch mesiacov od hlasovania, inak jeho právo zaniká. Pri rovnosti hlasov, alebo ak sa väčšina hlasov pri hlasovaní podľa odsekov 2 a 3 nedosiahne, rozhodne na návrh ktoréhokoľvek vlastníka bytu alebo nebytového priestoru v dome súd.
Chobot
07.04.08,08:19
Dobrý deň.
Potrebovala by som radu. Naše spoločenstvo si vzalo úver na plastové okná.
Boli však niektorí vlastníci bytov, ktorí nemali záujem o plastové okná, ktoré im ani nenamontovali. Správca však im(nám) teraz oznámil, že nakoľko treba vyplatiť vinkuláciu na úver, navýši platbu o zodpovedajúcu sumu.
Ja si myslím, že sa to týka len tých, ktorí majú plastové okná, hoci to správca tvrdí inak. Ako sa tí, ktorí nemajú okná, majú brániť. Na čo sa majú odvolávať?:confused:

Môj názor na vec:

V prvom rade si treba ujasniť, či ide o plastové okná na bytoch alebo okná na spoločných priestoroch.

Pokiaľ ide o spoločné priestory, tak platiť musia všetci.

Pokiaľ ide o okná na bytoch, tak si myslím, že výmena okna je vecou každého majiteľa bytu osobitne, okná sú súčasťou bytu a teda vlastníctvom majiteľa. Preto on sa môže individuálne rozhodnúť, či si dá plastové okno alebo nie.

Tí, ktorí sa rozhodli pre výmenu okien, tak pre nich SVB zabezpečilo akoby hromadný úver (aby si nemusel každý individuálne brať úver). Preto by sa aj splácanie úveru a poplatkov malo týkať len tých majiteľov, ktorí menia okná.


Neviem ale, či náhodou z toho úveru nebude financovaný nejaký iný, väčší projekt (napr. zateplenie) a okná boli len časťou projektu. Potom by to menilo celú situáciu. Ak je to tak, tak daj vedieť, môžeme to rozobrať v tomto smere.
Elena Navrátilová
07.04.08,09:53
Doplním... pokiaľ sa bude čerpať úver zo ŠFRB, sú financie účelovo viazané. Tzn. sú určené aj na výmenu okien v celom dome. (Ak sa na zhromaždení odsúhlasila v rámci obnovy aj výmena okien na bytoch). Pokiaľ by tieto financie určené na výmenu okien v bytoch, došlo by k porušeniu zmluvy zo ŠFRB a teda k tomu čo je v zmluve udané ak dôjde k takémuto prípadu. Môže to byť samozrejme aj iný úver a v zmluve to môže byť tiež určené ako účelové financie. Treba to presne špecifikovať, aby tu nedošlo k neúmyselnému zavádzaniu.
Elena Navrátilová
07.04.08,10:04
Dobrý deň.
Potrebovala by som radu. Naše spoločenstvo si vzalo úver na plastové okná.
Boli však niektorí vlastníci bytov, ktorí nemali záujem o plastové okná, ktoré im ani nenamontovali. Správca však im(nám) teraz oznámil, že nakoľko treba vyplatiť vinkuláciu na úver, navýši platbu o zodpovedajúcu sumu.
Ja si myslím, že sa to týka len tých, ktorí majú plastové okná, hoci to správca tvrdí inak. Ako sa tí, ktorí nemajú okná, majú brániť. Na čo sa majú odvolávať?:confused:

Bolo by vhodné uviesť prečo si nedali niektorí vymeniť okná? Dôvod. Ak ste sa na zhromaždení dohodli, výmena okien sa odsúhlasila a našli sa niektorí, ktorí okná nechceli lebo... mali sa v lehote nato určenej obrátiť na súd, tak ako o tom "hovorí" zákon 183/1993. Tiež to nie je korektné voči správcovi.
Pokiaľ sa dohodli na zhromaždení, urobil len to čo si vlastníci odsúhlasili. Keď sa všetko vybaví (úver, výberové konanie zhotoviteľa...) tak niekto jednoducho okná nechce? Nerozumiem tomu, veď to určite nebolo behom dňa vybavené a nedošlo predsa hneď k realizácii diela. V tom čase súhlasili stále všetci s výmenou okien, nakoľko nijako neoznámili svoj zámer? No ľudia...
katif
07.04.08,13:55
Takže by som Vám odpovedala na vaše dotazy pekne po poriadku. Úver bol vybavený v komerčnej banke. Jednalo sa o okná priamo v bytoch. Zatiaľ bol úver čerpaný len na výmenu okien a opravu strechy. Okná neboli v zlom (havarijnom) stave, takže ich nebolo nutné meniť. Tí, ktorí okná nechceli, to písomne vyjadrili. A dôvody boli rôzne. Od toho dôvodu, že už plastové okná mali, vnútorné zateplenie bytu, až po finančné problémy rodiny. Navyše svoj nesúhlas vyjadrili už predtým, ako správca začal vo veci konať. Nakoniec bolo objednaných a namontovaných len okná pre tých, ktorí s tým súhlasili.
Ja som toho názoru, že by sa mala vypočítať suma spadajúca na okná- a suma na strechu, ktorú by mali platiť všetci bez rozdielu. Ak však nemám pravdu, prosím, opravte ma!!! Vrelá vďaka!!!
Chobot
07.04.08,14:03
Takže by som Vám odpovedala na vaše dotazy pekne po poriadku. Úver bol vybavený v komerčnej banke. Jednalo sa o okná priamo v bytoch. Zatiaľ bol úver čerpaný len na výmenu okien a opravu strechy. Okná neboli v zlom (havarijnom) stave, takže ich nebolo nutné meniť. Tí, ktorí okná nechceli, to písomne vyjadrili. A dôvody boli rôzne. Od toho dôvodu, že už plastové okná mali, vnútorné zateplenie bytu, až po finančné problémy rodiny. Navyše svoj nesúhlas vyjadrili už predtým, ako správca začal vo veci konať. Nakoniec bolo objednaných a namontovaných len okná pre tých, ktorí s tým súhlasili.
Ja som toho názoru, že by sa mala vypočítať suma spadajúca na okná- a suma na strechu, ktorú by mali platiť všetci bez rozdielu. Ak však nemám pravdu, prosím, opravte ma!!! Vrelá vďaka!!!

Zdieľam tvoj názor. Treba to tlmočiť správcovi takto.
Elena Navrátilová
07.04.08,14:51
Takže by som Vám odpovedala na vaše dotazy pekne po poriadku. Úver bol vybavený v komerčnej banke. Jednalo sa o okná priamo v bytoch. Zatiaľ bol úver čerpaný len na výmenu okien a opravu strechy. Okná neboli v zlom (havarijnom) stave, takže ich nebolo nutné meniť. Tí, ktorí okná nechceli, to písomne vyjadrili. A dôvody boli rôzne. Od toho dôvodu, že už plastové okná mali, vnútorné zateplenie bytu, až po finančné problémy rodiny. Navyše svoj nesúhlas vyjadrili už predtým, ako správca začal vo veci konať. Nakoniec bolo objednaných a namontovaných len okná pre tých, ktorí s tým súhlasili.
Ja som toho názoru, že by sa mala vypočítať suma spadajúca na okná- a suma na strechu, ktorú by mali platiť všetci bez rozdielu. Ak však nemám pravdu, prosím, opravte ma!!! Vrelá vďaka!!!

Samozrejme nikto by ani ten úver inak platiť nemal. Za strechu majú platiť všetci a za okná Tí čo ich majú vymenené. Nie je to tak?
Jozef I
08.04.08,05:48
Ja by som len dodal, že aj úroky a poplatky za úver by sa v tomto mali deliť pomerom na strechu a pomerom na okná a tak ich aj deliť. Prečo by mali vlastníci platiť za velký úver velké úroky ked sa im okná nemenili. Myslím, že správca(svb) si trochu ušil na seba "búdu" pri vyúčtovaní. ;)
erika 1
13.04.08,16:27
Vlastníci bytov a nebytových priestorov rozhodujú o opravách a udržiavacích prácach v bytovom dome len na spoločných zariadeniach. Ako sú: spoločné priestory, schodište, vchodová brána, výťahy strecha,rozvody kúrenia, rozvody SV a TÚV, ale nie okná, ktoré sa nachádzajú v súkromných bytoch. Tu si musí výmenu hradiť výlučne majiteľ bytu.Erika 1
Lotarka
11.07.11,09:32
Pri splácaní úveru za bytového okná majú jednotlivé byty vypočítanú splátku podľa m2?
A ako je to v prípade, keď si vlastník dá vymeniť napríklad iba jedno zo štyroch okien, ako sa to potom ráta?
verkaz
11.07.11,10:39
Každý byt by mal dostať odo dodávateľa preberací protokol, kde je presne napísané, čo sa v tom ktorom byte robilo a mala by tam byť aj cena.
Podpísaný protokol by mal obdržať aj správca. ktorý by potom rozpočítal úver aj úrok na jednotlivé byty.
Ide tu len o práce v bytoch nie na spoločných priestoroch, na oprave alebo rekonštrukcii sa podieľajú všetci vlastníci.
Lotarka
11.07.11,10:47
Takže, ak tomu dobre rozumiem, tak by to mal správca rozpočítať pomerne na jednotlivé byty podľa vykonaných prác (cien) v nich a nie podľa podlahovej plochy.
Áno, nejedná sa o spoločné okná, iba bytové aj to iba v niektorých bytoch.
verkaz
11.07.11,14:03
Áno, u nás sme to mali podobné, niektorí si dali drahšie žalúzie, sieťky alebo už mali jedno okno, takže nepotrebovali rovnako v každom byte. V niektorých bytoch už mali okná vymenené a v niektorých bytoch si nedali.
Neviem ako je to u Vás. Ale prečo na m2, keď je urobená služba pre byt a nie pre podiel.
Rozhodne treba ísť tvrdo na správcu.
prudky
11.07.11,17:04
Toto je iná sila, iná drzosť správcu- hneď vymenit!!!
Ja by som sa ho najskor opýtal, či to bolo všetko schválené podľa zákona, aké bolo výberové konanie a pod. a správca hneď cukne
Odo mňa by nedostal ani korunu- niečie plas. okná niesú výdavok, ktorý by bol nutný, ani havarijný stav
Neplať ani korunu a troška poslať nejakú kontrolu na správcu by tiež neuškodilo...
Neskutočná drzosť, žasnem...

To bolo za socíku.

Teraz treba dvihnúť zadok a podľa 182/1993 nahliadnuť do dokladov týkajúcich sa domu.
prudky
11.07.11,17:07
Takže by som Vám odpovedala na vaše dotazy pekne po poriadku. Úver bol vybavený v komerčnej banke. Jednalo sa o okná priamo v bytoch. Zatiaľ bol úver čerpaný len na výmenu okien a opravu strechy. Okná neboli v zlom (havarijnom) stave, takže ich nebolo nutné meniť. Tí, ktorí okná nechceli, to písomne vyjadrili. A dôvody boli rôzne. Od toho dôvodu, že už plastové okná mali, vnútorné zateplenie bytu, až po finančné problémy rodiny. Navyše svoj nesúhlas vyjadrili už predtým, ako správca začal vo veci konať. Nakoniec bolo objednaných a namontovaných len okná pre tých, ktorí s tým súhlasili.
Ja som toho názoru, že by sa mala vypočítať suma spadajúca na okná- a suma na strechu, ktorú by mali platiť všetci bez rozdielu. Ak však nemám pravdu, prosím, opravte ma!!! Vrelá vďaka!!!

Netreba počítať = suma je predsa vo faktúre.