Andrea_Z
30.03.05,12:10
Dobry, moze mi niekto poradit co vsetko sa moze preplatit zo ZP v pripade smrti zamestnanca....DAKUJEM
Luba2
30.03.05,10:20
Pod ZP myslíš zdravotné poistenie, alebo čo?
Andrea_Z
30.03.05,10:22
ZAkonnik prace...dakujem
porfin
30.03.05,10:59
No neviem síce čo / a či vôbec niečo / patri zo Zákonníka práce, ale je tzv.Príspevok na pohreb

Príspevok na pohreb ktorý je jednou zo štátnych soc.dávok, ktorou štát prispieva na úhradu výdavkov spojených so zabezpečením pohrebu zomretého.


Príspevok na pohreb je upravený zákonom č. 238/1998 Z. z. o príspevku na pohreb v znení neskoprších predpisov

Takáto osoba musí byť oprávnená osoba - plnoletá fyzická osoba, ktorá spĺňa podmienky stanovené zákonom.

Nárok na príspevok

Podmienky nároku na príspevok, podľa § 3 tohto zákona zákona, sú:

zabezpečenie pohrebu oprávnenou osobou,
trvalý pobyt alebo prechodný pobyt oprávnenej osoby na území SR,
trvalý pobyt zomretého v čase smrti na území SR alebo prechodný pobyt zomretého v čase smrti na území SR a pochovanie zomretého na území SR, ak mal v čase smrti dlhodobý pobyt na území SR.
Príspevok na pohreb zomretého patrí iba raz.

Výška príspevku pre jednu plnoletú fyzickú osobu je 2 300 Sk. Suma platí od 1. 9. 2004.

Uplatnenie nároku na príspevok - Oprávnená osoba uplatňuje nárok na príspevok podaním písomnej žiadosti. Na úrade práce, sociálnych vecí a rodiny podľa miesta posledného trvalého pobytu alebo prechodného pobytu zomretého . Žiadosť potvrdí pohrebná služba, ktorá poskytla služby spojené so zabezpečením pohrebu, a okresný úrad podľa miesta úmrtia.

Takto to aspoň bolo, či sa v tomto chaose niečo nepomenilo.
V prílohe je aj žiadosť o príspevok.
Luba2
30.03.05,12:08
Nejednalo sa o pracovný úraz alebo chorobu z povolania. Však? Tak potom musíš z pohľadu zákonníka práce len vyplatiť mzdvé nároky pozostalým (pozri § 35), potom ešte môžeš dať niečo zo sociálneho fondu, ak máte takú možnosť, alebo môžeš ešte čokoľvek, ak na to ako firma máte, chcete dať, ale asi len ako nedaňové náklady. Také veci žiadny zákon neupravuje.

Zomrel mi raz zamestnanec, ktorý mal malé dieťa, chceli sme pomôcť, nevedeli sme sa dohodnúť, ako vyplatiť po jeho smrti zo soc. fondu, tak sme vyplatili antidatovane dva dni pred smrťou a prevzala jeho manželka. Rovnako by som asi spravila aj nejakú odmenu, aby bola daňovým nákladom.
Jana Motyčková
30.03.05,12:43
Tiež doporučujem príspevok zo sociálneho fondu - neplatia sa odvody, alebo plnenie zo zisku. Len také upozornenie - pozostalí musia za neho podať daňové priznanie za rok 2005 do 3 mesiacov od úmrtia. Preto je potrebné im za neho potom vystaviť Potvrdenie o zdaniteľnej mzde. Ak si budú vybavovať dôchodok - sirotský alebo vdovský budú potrebovať aj jeho ELDP.
Andrea_Z
30.03.05,12:54
Dakujem velmi pekne za odpovede....Zamestnanec bol skoro rok PN a teraz umrel. Prispevok zo soc.fondu uz dostali, len som chcela este vediet ci neexistuje este nieco navyse....Dakujem aj za poradenie toho danoveho priznania za rok 2005.
brm
31.03.05,05:08
je to morbídne, ale nezabudni vystaviť potvrdenie o príjme, ak sa tam vyskytla nejaká čo len koruna odvedenej dane, nech sa aspoň pozostalým vráti...a ešte ELDP...atď...celoživotný zážitok zo sociálky, keď som priniesla ELDZ za chlapca, čo sa zabil dakde v južnej afrike: "a prečo nie je zamestnanec podpísaný?!!!!" a k tomu výhražne stiahnuté obočie dotyčnej mudrlantky...musela som tam dopísať jeho podpis!
Lucy
19.12.05,09:52
Ahojte.

Čítala som príspevky vyššie a mala by som aj ja jednu otázku.

Zomrel nám zamestnanec počas DPN (nebol to pracovný úraz, ani choroba z povolania) Chceli by sme ako firma prispieť manželke na pohreb, a keď som pozerala, tak podľa ZP som nenašla takú možnosť.

čo by bolo "najvýhodnejšie", aby sme tú sumu príspevku zaťažili čo najmenšími odvodmi? A ako ju potom zaradiť vo vyúčtovaní poslednej mzdy?

Môžem tento príspevok vyplatiť synovi zamestnanca? Ako by to malo byť správne?

Ďakujem.
Lucy
19.12.05,15:16
Nevie nikto poradiť?
endrju
20.12.05,12:34
Ahojte.

Čítala som príspevky vyššie a mala by som aj ja jednu otázku.

Zomrel nám zamestnanec počas DPN (nebol to pracovný úraz, ani choroba z povolania) Chceli by sme ako firma prispieť manželke na pohreb, a keď som pozerala, tak podľa ZP som nenašla takú možnosť.

čo by bolo "najvýhodnejšie", aby sme tú sumu príspevku zaťažili čo najmenšími odvodmi? A ako ju potom zaradiť vo vyúčtovaní poslednej mzdy?

Môžem tento príspevok vyplatiť synovi zamestnanca? Ako by to malo byť správne?

Ďakujem.
Lucy, v priamej súvislosti s úmrtím zamestnanca sa dá prispieť pozostalým vtedy, ak je to zohľadnené v kolektívnej zmluve alebo v mzdovom predpise.
Ak také ustanovenie v kolektívnej zmluve alebo mzdovom predpise nie je, možná je nejaká odmena.

Najnižšie odvody (iba daň) sú, napríklad, z príspevkov zo sociálneho fondu.
Do vyúčtovania poslednej mzdy sa zaradia takéto odmeny rovnako ako do ktoréhokoľvek iného vyúčtovania mzdy.

Odmenu spoločne s vyúčtovaním poslednej mzdy je možné vyplatiť aj synovi zamestnanca ak syn spĺňa podmienku uvedenú v §35 ods. 1 Zákonníka práce (najviac štvornásobok priemerného mesačného zárobku, syn je prvým príbuzným žijúcim so zamestnancom v spoločnej domácnosti). V tomto prípade však spomínaš manželku. Nie je jasné či manželka spĺňa podmienku spoločnej domácnosti. Ak spĺňa, syn nemá nárok na vyplatenie peňažných nárokov zamestnanca.
Lucy
20.12.05,15:20
Ak syn už nežije v spoločnej domácnosti, musí mu dať potom manželka zosnulého (teda jeho matka) nejaké splnomocnenie?

Dobre, a ako by to bolo, keby sme mali v mzdovom predpise, keďže kolektívnu zmluvu nemáme,že prispejeme pozostalým na pohreb. Ako by to bolo potom zdanené a čo s odvodmi?
Zo SF to nejde...
endrju
20.12.05,16:38
Ak syn už nežije v spoločnej domácnosti, musí mu dať potom manželka zosnulého (teda jeho matka) nejaké splnomocnenie?

Nemám skúsenosť. Predpokladám, že je potrebné splnomocnenie od manželky zosnulého. Je dôvod nevyplatiť nároky zosnulého priamo jeho manželke?


Dobre, a ako by to bolo, keby sme mali v mzdovom predpise, keďže kolektívnu zmluvu nemáme,že prispejeme pozostalým na pohreb. Ako by to bolo potom zdanené a čo s odvodmi?
Zo SF to nejde...

Ide o plnenie zamestnávateľa nezávislé od právneho nároku (podobné príspevku na životné poistenie alebo darčekovým poukážkam ako súčasti stabilizačného programu pre zamestnancov).
Určite treba zdaniť a asi aj odviesť ZP a SP. Aj keď s odvodmi je to veľmi diskutabilné lebo ide o plnenie, na ktoré "vznikne nárok" až po zániku pracovného pomeru smrťou zamestnanca.

Dúfam, že k tejto téme sa ešte vyjadria aj iní Poraďáci napriek predvianočnému času.
Lucy
20.12.05,16:54
Synovi preto, lebo manželka má toho dosť a syn je skôr mobilný a dôjde k nám.

Tak to budem musieť dať ako nejakú odmenu.
Neviem zdôvodniť ani pracovné ani životné jubileum. :confused: