renata E.
04.04.08,22:51
Dobry vecer,
chcela by som vas poprosit o radu. Neviem ako zaplatit dan z predaja nehnutelnosti a ci vobec ju mam vobec platit. Vo februari som si kupila 3-izbovy byt, na ktory som si cast prostriedkov pozicala od rodicov a v marci som predala 1-izbovy byt. Keby to bolo opacne, tak mi to je uplne jasne. Ale ako postupovat v tomto pripade?
Dakujem
Zoltán Kovács
05.04.08,04:11
Dobry vecer,
chcela by som vas poprosit o radu. Neviem ako zaplatit dan z predaja nehnutelnosti a ci vobec ju mam vobec platit. Vo februari som si kupila 3-izbovy byt, na ktory som si cast prostriedkov pozicala od rodicov a v marci som predala 1-izbovy byt. Keby to bolo opacne, tak mi to je uplne jasne. Ale ako postupovat v tomto pripade?
Dakujem

Prečo je to jasné, keby to bolo opačne? Predsa kompenzovať príjem z predaja nehnuteľnosti a výdaj z kúpy inej nehnuteľnosti sa nedá!

Uviedla si málo informácii. Koľko rokov si vlastnila ten 1-izbový byt. Ako dlho si tam mala trvalé bydlisko?

Ak budeme vedieť tieto informácie, tak vieme posúdiť tvoj konkrétny prípad či spadá pod oslobodenie od patenia dane z predaja nehnuteľnosti, alebo nie.

Konkrétne o tom hovorí §9 ods.1 písm a) až c) podľa toho, ktorý konkrétny prípad je tvôj.
renata E.
06.04.08,10:38
Byt som nevlastnila viac ako pat rokov a nemala som tam ani trvaly pobyt.
šromo
06.04.08,16:41
Byt som nevlastnila viac ako pat rokov a nemala som tam ani trvaly pobyt.
Podľa mňa by si v tom prípade mala zdaniť rozdiel predmetného bytu :
predajná suma - kúpna cena = základ dane
Zoltán Kovács
06.04.08,19:34
Byt som nevlastnila viac ako pat rokov a nemala som tam ani trvaly pobyt.

V tom prípade príjem z predaja bytu je predmetom dane z príjmov.

Od predajnej ceny sa môže odpočítať kúpna cena a prípadne zhodnotenie predmetného bytu (rekonštrukcia, výmena okien a pod.) za predpokladu, že pri prípadnej kontrole tieto výdavky vieš aj dokladmi preukázať.
cloe
06.04.08,20:02
V každom prípade, daň zaplatíš až po podaní DP za r.2008, teda do 31.3.2009:)