tony.ck
05.04.08,10:17
robím jednoduché účtovníctvo pre jedneho živnostníka a ten ma práve zaskočil otázkou, či si môže kupíť garaž a dať ju do nákladov? teda výdavkov a odpisovať... povedal som mu, že áno ale teraz som si nie istý, keďže to vlastne nepotrebuje pre dosiahnutie a udrzanie svojich príjmov, podniká v inej sfére ale má auto vlozené do podnikania... viete mi niekto poradiť, či si tú garáž môže kúpiť a bude to aj daňový výdavok? za Vaše názory vopred ďakujem...
betka
05.04.08,08:31
Nevidím dôvod nemať garáž v OM. Garáž sa dá využiť rôznymi spôsobmi na podnikateľské úťčely, nielen na garážovanie auta, môžem ju prenajať......

Ale dať garáž do nákladov celou sumou to nie. Pretože ide o DHM, kt. sa mi dostane do nákladov až cez odpisy.

Tiež nie je jasné o akú garáž sa jedná.
- Garáž je drobnou stavbou, pokiaľ splňa svoje parametre (napr. do 25 m2-odpisujem 12 rokov), ak nesplňa kritéria drobnej stavby, ide o DHM, kt. sa odpisuje 20 rokov.


(2) Hmotným majetkom odpisovaným na účely tohto zákona sú

a) samostatné hnuteľné veci, prípadne súbory hnuteľných vecí, ktoré majú samostatné technicko-ekonomické určenie, ktorých vstupná cena je vyššia ako 30 000 Sk a prevádzkovo-technické funkcie dlhšie ako jeden rok,
b) budovy a iné stavby106) okrem
1. prevádzkových banských diel,
2. drobných stavieb na lesnej pôde slúžiacich na zabezpečovanie lesnej výroby a poľovníctva a oplotení slúžiacich na zabezpečovanie lesnej výroby a poľovníctva, 107)
c) pestovateľské celky trvalých porastov108) podľa odseku 5 s dobou plodnosti dlhšou ako tri roky,
d) zvieratá uvedené v prílohe,
e) iný majetok podľa odseku 6.

Ak sa kúpi garáž, kt. je drobnou stavbou za cenu nižšiu ako 30 tis. Sk, je potrebné ju zaradiť do DHM a odpisovať, pretože nejde o sam.hnut.vec ako je nap. odseku 2/1.