ivankoo.iv
05.04.08,12:28
prosím vás poradte mi, som neplatca DPH a v decembry 2007 som prekročil 1500000,-, zistil som to až v marci, ked som robil daňové, teraz sa prihlásim na daňovom úrade a pokutujú ma. Moja otázka je či môžem očakávať kontrolu a kedy asi, lebo potrebujem 2 mesiace, aby som si dal do poriadku papiere.
Prekročenie príjmu 1500000,- sa počíta až ako mi faktúru uhradia? Napr. vystavil som ju v novembry a až v decembri mi ju uhradili. Tak ten 1500000,- som prekročil až v decembry? Neprekročil som príjem už v novembry, kedže faktúra bola vystavená v novembry?
A dátum splatnosti by mal byť aký, záleží na mne. Môžem ho mať aj 90 dní. Tým pádom faktúra vystavená 01,09, može byť splatná až do 01,12, ???? A ak ju uhradia až toho 01,12, moje príjmy sú až v tento deň. Napríklad táto faktúra hrá úlohu v tom kedy som prekročil 15000000,-.
Ďakujem pekne
Zita5
05.04.08,10:43
http://www.porada.sk/t19929-registracia-podla-obratu-ako-pocitat-obrat.html

Zákon o dani z pridanej hodnoty

Registračná povinnosť
§ 4
Na začiatok (http://www.porada.sk/t7176-zakon-o-dani-z-pridanej-hodnoty-od-01-01-2008-a.html#hore)


(1) Zdaniteľná osoba, ktorá má sídlo, miesto podnikania alebo prevádzkareň v tuzemsku, a ak nemá takéto miesto, ale má bydlisko v tuzemsku alebo sa v tuzemsku obvykle zdržiava, a ktorá dosiahla za najviac 12 predchádzajúcich po sebe nasledujúcich kalendárnych mesiacov obrat 1 500 000 Sk, je povinná podať daňovému úradu žiadosť o registráciu pre daň. Zdaniteľná osoba je povinná podať žiadosť o registráciu pre daň do 20. dňa kalendárneho mesiaca nasledujúceho po mesiaci, v ktorom dosiahla obrat podľa prvej vety.

Doporučujem to dať čo najskôr do poriadku .Spätne sa už nedá .

Čo sa týka pokuty tu :
http://www.porada.sk/t68477-neskora-registracia-dph.html?highlight=Neskor%E1+registr%E1cia+DPH
VladoaKatka
05.04.08,10:47
prosím vás poradte mi, som neplatca DPH a v decembry 2007 som prekročil 1500000,-, zistil som to až v marci, ked som robil daňové, teraz sa prihlásim na daňovom úrade a pokutujú ma. Moja otázka je či môžem očakávať kontrolu a kedy asi, lebo potrebujem 2 mesiace, aby som si dal do poriadku papiere.
Prekročenie príjmu 1500000,- sa počíta až ako mi faktúru uhradia? Napr. vystavil som ju v novembry a až v decembri mi ju uhradili. Tak ten 1500000,- som prekročil až v decembry? Neprekročil som príjem už v novembry, kedže faktúra bola vystavená v novembry?
A dátum splatnosti by mal byť aký, záleží na mne. Môžem ho mať aj 90 dní. Tým pádom faktúra vystavená 01,09, može byť splatná až do 01,12, ???? A ak ju uhradia až toho 01,12, moje príjmy sú až v tento deň. Napríklad táto faktúra hrá úlohu v tom kedy som prekročil 15000000,-.
Ďakujem pekne

Limit na 1500000,- je príjem - to znamená nie vystavené faktúry ale dosiahnutý obrat, za posledných 12 po sebe nasledujúcich kalendárnych mesiacov.
Ak sa tak stalo, prihlás sa na DÚ ako plátca DPH čo najskôr, neodkládaj lebo aj za oneskorené prihlásenie sú sankcie.

Tu ale mám otázku a nechcem nikoho uraziť, ale akosi mi v tom neni jasno:

citát:"lebo potrebujem 2 mesiace, aby som si dal do poriadku papiere. "- a daňové priznanie už je hotové? - a papiere neboli v poriadku? Keď papiere neboli v poriadku, nenastala povinnosť prihlásiť sa už skôr za plátcu DPH?
ivankoo.iv
05.04.08,11:13
Pretože som papiere robil veľmi rýchlo a pomýlil som sa v dátumoch záväzkov tak ich musím prepísať a tým pádom prerobiť aj pokladňu aj peňažný denník, Výsledná suma mi sedí, tak daňové je v poriadku. Neviete mi povedať, či splatnosť mojej vydanej faktúry môže byť až 90 dní, alebo je tam dáky limit?
Ďakujem za radu
Zita5
05.04.08,11:18
Pretože som papiere robil veľmi rýchlo a pomýlil som sa v dátumoch záväzkov tak ich musím prepísať a tým pádom prerobiť aj pokladňu aj peňažný denník, Výsledná suma mi sedí, tak daňové je v poriadku. Neviete mi povedať, či splatnosť mojej vydanej faktúry môže byť až 90 dní, alebo je tam dáky limit?
Ďakujem za radu

Splatnosť FA je možná dohodou medzi dodávateľom a odberateľom.
Zita5
05.04.08,11:48
Pretože som papiere robil veľmi rýchlo a pomýlil som sa v dátumoch záväzkov tak ich musím prepísať a tým pádom prerobiť aj pokladňu aj peňažný denník, Výsledná suma mi sedí, tak daňové je v poriadku. Neviete mi povedať, či splatnosť mojej vydanej faktúry môže byť až 90 dní, alebo je tam dáky limit?
Ďakujem za radu

Nerozumiem , čo majú spoločné záväzky s pokladňou a peňažným denníkom vo Vašom prípade .

Upozorňujem však , ak by ste chceli robiť nejaké"úkony " , tak nezabúdajte že aj dodávateľ má účtovníctvo , v ktorom bude jasné , kedy platbu prijal prijal a v prípade Vášho prekročeného obratu , kedy platbu uhradil odberateľ.;)
Vianocka
05.04.08,20:14
Rada by som si overila nasledovné:

občan - nepodnikateľ prenajíma nehnuteľnosť iným právnickým a fyzickým osobám. Dostala som do rúk prehľad jeho príjmov za rok 2007, ktorý bol nad 2 mil. Sk.

V §3 ods. 1 zákona o DPH je uvedené, že zdaniteľnou osobou je každá osoba, ktorá vykonáva nezávisle akúkoľvek ekonomickú činnosť podľa odseku 2, pričom v tomto odeku 2 je uvedené, okrem iného, že za podnikanie sa považuje aj využívanie hmotného majetku, to znamená, že prenájom tieto atribúty spĺňa.

1) podľa uvedeného sa mal tento občan registrovať za platiteľa DPH - ostáva overiť, kedy vlastne prekročil obrat 1 500 000,- Sk, nakoľko služby prenájmu uskutočňuje už viac rokov. Zrejme bude potrebné vrátiť sa do histórie a začať napočítavať obrat od 01.05.2004?

2) ako prebieha režim DPH u občana? Ako u podnikateľa, ktorý má prenájom uvedený ako činnosť v živnosti?

Alebo ako sa postupuje v tomto prípade?
Ak ste to už niekto riešili, pomôžte, prosím. Vďaka.
SAIVI
05.04.08,20:25
prosím vás poradte mi, som neplatca DPH a v decembry 2007 som prekročil 1500000,-, zistil som to až v marci, ked som robil daňové, teraz sa prihlásim na daňovom úrade a pokutujú ma. Moja otázka je či môžem očakávať kontrolu a kedy asi, lebo potrebujem 2 mesiace, aby som si dal do poriadku papiere.
Prekročenie príjmu 1500000,- sa počíta až ako mi faktúru uhradia? Napr. vystavil som ju v novembry a až v decembri mi ju uhradili. Tak ten 1500000,- som prekročil až v decembry? Neprekročil som príjem už v novembry, kedže faktúra bola vystavená v novembry?
A dátum splatnosti by mal byť aký, záleží na mne. Môžem ho mať aj 90 dní. Tým pádom faktúra vystavená 01,09, može byť splatná až do 01,12, ???? A ak ju uhradia až toho 01,12, moje príjmy sú až v tento deň. Napríklad táto faktúra hrá úlohu v tom kedy som prekročil 15000000,-.
Ďakujem pekne
ja som mala takýto prípad minulý rok. podnikateľ, neplatca DPH doniesol vo februári doklady na spracovanie DP za celý rok. Po zaúčtovaní sme zistili, že v novembri prekročil limit a mal sa stať platcom DPH. Na základe tejto skutočnosti sa zaregistroval na DU koncom februára. Nedostal žiadnu pokutu.
VladoaKatka
06.04.08,04:58
Pretože som papiere robil veľmi rýchlo a pomýlil som sa v dátumoch záväzkov tak ich musím prepísať a tým pádom prerobiť aj pokladňu aj peňažný denník, Výsledná suma mi sedí, tak daňové je v poriadku. Neviete mi povedať, či splatnosť mojej vydanej faktúry môže byť až 90 dní, alebo je tam dáky limit?
Ďakujem za radu

V neposlednom rade ešte je tu aj ten "bonzácky paragraf", hotovostné platby nad 100000,- jednej FO, ktoré neprebehli cez účet alebo ERP, bolo treba nahlásiť do konca januára.
Zita5
06.04.08,11:55
ja som mala takýto prípad minulý rok. podnikateľ, neplatca DPH doniesol vo februári doklady na spracovanie DP za celý rok. Po zaúčtovaní sme zistili, že v novembri prekročil limit a mal sa stať platcom DPH. Na základe tejto skutočnosti sa zaregistroval na DU koncom februára. Nedostal žiadnu pokutu.

Nikdy nehovor nikdy;) , preto si myslím , že každá takáto oneskorená registrácia DPH môže byť časom sankcionovaná , ale aj nemusí byť .
Zatiaľ je SZČO stále v určitom riziku .
Alena Šimová
06.04.08,12:57
Limit na 1500000,- je príjem - to znamená nie vystavené faktúry ale dosiahnutý obrat, za posledných 12 po sebe nasledujúcich kalendárnych mesiacov.
Ak sa tak stalo, prihlás sa na DÚ ako plátca DPH čo najskôr, neodkládaj lebo aj za oneskorené prihlásenie sú sankcie.

Tu ale mám otázku a nechcem nikoho uraziť, ale akosi mi v tom neni jasno:

citát:"lebo potrebujem 2 mesiace, aby som si dal do poriadku papiere. "- a daňové priznanie už je hotové? - a papiere neboli v poriadku? Keď papiere neboli v poriadku, nenastala povinnosť prihlásiť sa už skôr za plátcu DPH?
nesúhlasím s tým, kedy je povinnosť registrácie. Podľa mňa je pod pojmom obrat myslené vystavenie odberateľských faktúr a nie až ich zaplatenie.
Zita5
06.04.08,13:06
nesúhlasím s tým, kedy je povinnosť registrácie. Podľa mňa je pod pojmom obrat myslené vystavenie odberateľských faktúr a nie až ich zaplatenie.


http://www.porada.sk/187348-post1.html
saratoga1
27.05.08,10:11
Dobrý deň,Rada by som si overila nasledovné:

občan - nepodnikateľ prenajíma nehnuteľnosť iným právnickým a fyzickým osobám. Dostala som do rúk prehľad jeho príjmov za rok 2007, ktorý bol nad 2 mil. Sk.

V §3 ods. 1 zákona o DPH je uvedené, že zdaniteľnou osobou je každá osoba, ktorá vykonáva nezávisle akúkoľvek ekonomickú činnosť podľa odseku 2, pričom v tomto odeku 2 je uvedené, okrem iného, že za podnikanie sa považuje aj využívanie hmotného majetku, to znamená, že prenájom tieto atribúty spĺňa.

1) podľa uvedeného sa mal tento občan registrovať za platiteľa DPH - ostáva overiť, kedy vlastne prekročil obrat 1 500 000,- Sk, nakoľko služby prenájmu uskutočňuje už viac rokov. Zrejme bude potrebné vrátiť sa do histórie a začať napočítavať obrat od 01.05.2004?

2) ako prebieha režim DPH u občana? Ako u podnikateľa, ktorý má prenájom uvedený ako činnosť v živnosti?

Alebo ako sa postupuje v tomto prípade?
Ak ste to už niekto riešili, pomôžte, prosím. Vďaka.
na túto otázku by som aj ja veľmi rád poznal odpoveď, lebo sa ma to tiež týka...Keď niekto viete, ako sa to rieši, prosím pomôžte!!!
Rozalka
27.05.08,17:29
nesúhlasím s tým, kedy je povinnosť registrácie. Podľa mňa je pod pojmom obrat myslené vystavenie odberateľských faktúr a nie až ich zaplatenie.
Ja zas nie celkom súhlasím s týmto, treba rozlišovať, či ide o JU/PU - tvoj "obrat" platí, ale len pre PODVOJNÉ.
Alena Šimová
28.05.08,16:24
preverila som si to, a máte pravdu, obrat je pre JU zaplatenie faktúr.
yoki
29.05.08,08:58
To, že kedy som prekročil limit je jasné. Obrat v JÚ = zaplatené faktúry. Neviem ale, čo urobím so skladovými zásobami (či si z nich môžem uplatniť DPH alebo nie) a navyše som zvedavý na prechod rokov, nakoľko od ďalšieho roka by som zrejme mal povinne ako platca DPH účtovať v PÚ. Neviem si predstaviť ktoý "obrat" sa kam zaúčtuje.
Keby sa našiel niekto, kto mi s tým poradí, budem vďačný.
KEJKA
29.05.08,09:13
nie je povinnosť pre novoragistrovaného platiteľa DPH začať účtovať v PU. Môže pokračovať v JU.
Anja111
29.05.08,09:34
To, že kedy som prekročil limit je jasné. Obrat v JÚ = zaplatené faktúry. Neviem ale, čo urobím so skladovými zásobami (či si z nich môžem uplatniť DPH alebo nie) a navyše som zvedavý na prechod rokov, nakoľko od ďalšieho roka by som zrejme mal povinne ako platca DPH účtovať v PÚ. Neviem si predstaviť ktoý "obrat" sa kam zaúčtuje.
Keby sa našiel niekto, kto mi s tým poradí, budem vďačný.
Ak splníš podmienky pre uplatnenie DPH zo zásob pri registrácii platiteľa, tak si budeš DPH zo zásob nárokovať... Pozri § 55 Zákona o DPH.
Anja111
29.05.08,09:36
§ 55
Odpočítanie dane pri registrácii platiteľa
Na začiatok (http://www.porada.sk/t7176-zakon-o-dani-z-pridanej-hodnoty-od-01-01-2008-a.html#hore)

(1) Osoba, ktorá sa stala platiteľom, môže odpočítať daň viažucu sa k majetku, ktorý nadobudla pred dňom, keď sa stala platiteľom, ak tento majetok
nebol zahrnutý do daňových výdavkov podľa osobitného predpisu27a) v kalendárnych rokoch predchádzajúcich kalendárnemu roku, v ktorom sa stala platiteľom, okrem zásob.Daň pri majetku, ktorý je podľa osobitného predpisu odpisovaným majetkom, 26) platiteľ zníži o pomernú časť dane zodpovedajúcu odpisom; platiteľ, ktorý nie je účtovnou jednotkou, použije pri znížení odpočítateľnej dane postup ako platiteľ, ktorý je účtovnou jednotkou. Platiteľ nemôže odpočítať daň, ak majetok nepoužije na dodávky tovarov a služieb ako platiteľ.

(2) Platiteľ môže odpočítať daň podľa odseku 1 v rozsahu a za podmienok podľa § 49 až 51.
ddaniela
19.03.09,13:07
mám podobný problém, len minulý týždeň mi klient priniesol doklady za minulý rok a vyplynulo , že sa mal už do 20.2.2009 zaregistrovať ako povinný platca dph.čo ho čaká za oneskorenú registraciu?
Muška
19.03.09,13:08
Pokuta 2000,- Sk
Muška
19.03.09,13:10
zo zákona:
(7) Ak daňový subjekt nesplní v lehote

a) registračnú povinnosť podľa § 31 alebo registračnú povinnosť podľa osobitného zákona, 11ab) správca dane mu uloží pokutu najmenej 2 000 Sk a najviac 100 000 Sk; pri daniach podľa osobitného zákona8a) najmenej 200 Sk, ak ide o fyzickú osobu,
Zuzanak1
20.03.09,07:34
Ahojte. potrebujem radu. klient mi priniesol doklady na DP a zistila som, že sa mal stať platcom DPH už takto pred rokom.
Teraz neviem, čo mám urobiť. Tváriť sa, že sa mal stať platcom k 29.2., lebo idem podávať žiadosť až dnes 20.3. Ale ak sa pozrú na Výkazy za r.2008, zistia, že sa mal stať prinajmenšom (kým nepríde kontrola) k 31.12.2008. Alebo mám dať, že dosiahol obrat k decembru 2008 a čakať pokutu, a čo s dokladmi od Januára.
nikula
20.03.09,08:21
Chcem sa tiež opýtať. Ak SZČO podniká od februára 2008 a má zatiaľ príjmy vo výške 360000,-Sk(za rok 2008, mesačne cca 32000,-), ale uz v tomto roku 2009 očakáva od januára do júli príjmy vo výške 1200000,- Sk. Kedy mu vznikne nárok na registračnú povinnosť platcu DPH?
Má sa počítať príjem od augusta 2008 až júl 2009 a ak mu výjde 1500000,- už sa stane platcom DPH? Chápem to správne
Beriem iba čisto príjmy (nie príjmy-výdavky)?
ddaniela
02.04.09,08:55
Chcem sa spýtať , klient odovzdal na DU oneskorenú registráciu na DPH /mal sa zaregistrovať do 20.februára , no odovzdal registráciu koncom marca/ a dnes mi volal , že sa mu ozvali z DU , že má prísť na DU a priniesť im peňažný denník a knihu pokladnice. Môžu mu dorúbiť dan za to obdobie čo nebol platcom Dph a mal byť? mám z toho zmiešané pocity.
alušik
23.04.09,09:17
Chcem sa spýtať , klient odovzdal na DU oneskorenú registráciu na DPH /mal sa zaregistrovať do 20.februára , no odovzdal registráciu koncom marca/ a dnes mi volal , že sa mu ozvali z DU , že má prísť na DU a priniesť im peňažný denník a knihu pokladnice. Môžu mu dorúbiť dan za to obdobie čo nebol platcom Dph a mal byť? mám z toho zmiešané pocity.
Daň mu nedorúbia, no sankcie sú isté. DÚ odvodí sankciu od závažnosti vo vzťahu k obratom, ktoré si dosiahol klient po období, v ktorom boli splnené podmienky na povinnú registráciu. Určite dostane pokutu za oneskorenú registráciu minimálne 66,39 € (2000 Sk) a ostatné už závisí len od daňového úradu - predpokladám, že si chcú prepočítať spätne, akú by mal daňovú povinnosť.