Inuska17
05.04.08,13:52
ak spoločníci sú zaroveň zamestnancami firmy a používajú svoje sukromné autá na služobné cesty, účtuje sa im 6,20 na km, sú povinný registrovať sa správcovi dane a platiť cestnú daň?
Zoltán Kovács
05.04.08,12:11
ak spoločníci sú zaroveň zamestnancami firmy a používajú svoje sukromné autá na služobné cesty, účtuje sa im 6,20 na km, sú povinný registrovať sa správcovi dane a platiť cestnú daň?

Registrovať nie, ale do 31.01.2009 keď spoločnosť bude podávať priznanie k dani z MV bude treba zahrnúť aj tie auta.

Niečo na čítanie:

http://www.porada.sk/t62615-dan-z-mv-od-2008-a.html
Inuska17
05.04.08,12:27
ďakujem za odpoveď. A keď používali týmto istým spôsobom aj autá v roku 2007? Mali sme podať priznanie k dani z MV?
Zoltán Kovács
05.04.08,13:43
ďakujem za odpoveď. A keď používali týmto istým spôsobom aj autá v roku 2007? Mali sme podať priznanie k dani z MV?

Na rok 2007 to sa nevstahuje. V 10/2007 bola novelizácia zákona o miestnych daniach, kam patrí aj cestná daň, ktorá je platná od 01.01.2008.
Inuska17
05.04.08,16:30
Ďakujem, ak si spoločník zakúpil auto na firmu, v tomto prípade je povinný prihlásiť auto správcovi dane do 30 dní?
Petra29
05.04.08,16:40
Ďakujem, ak si spoločník zakúpil auto na firmu, v tomto prípade je povinný prihlásiť auto správcovi dane do 30 dní?
Oznámi do 3O dní odo dňa nasledujúceho po dni,kedy bolo vozidlo použité na podnikanie, vznik daň.povinnosti, daň vyrovná v lehote na podanie DP do 31.1.09, preddavky neplatí.
liba2
06.04.08,06:08
Ďakujem, ak si spoločník zakúpil auto na firmu, v tomto prípade je povinný prihlásiť auto správcovi dane do 30 dní?
Trochu ťa opravím: spoločník si nezakúpi auto na firmu. Auto kúpi s.r.o. a bude jej majetkom. Spoločník je vlastníkom firmy ako celku vo výške svojho obchodného podielu.
zltalienka
09.06.08,05:58
Ahojte, chcem sa spýtať, ak sa v prípade použitia auta v osobnom vlastníctve na podnikanie účtuje základná kilometrová náhrada (5,50Sk po novom), ide do nákladov aj daň z motorových vozidiel - alebo je to už zahrnuté v tých 5,50Sk/km?
Ďakujem
Tweety
09.06.08,05:59
Ahojte, chcem sa spýtať, ak sa v prípade použitia auta v osobnom vlastníctve na podnikanie účtuje základná kilometrová náhrada (5,50Sk po novom), ide do nákladov aj daň z motorových vozidiel - alebo je to už zahrnuté v tých 5,50Sk/km?
Ďakujem
Áno, je to VOZD.
zltalienka
09.06.08,06:08
ďakujem Tweety za odpoveď. Prosím o vysvetlenie skratky VOZD. Znamená to, že daň z motorových vozdiel je samostatným daňovým nákladom?
Tweety
09.06.08,06:09
ďakujem Tweety za odpoveď. Prosím o vysvetlenie skratky VOZD. Znamená to, že daň z motorových vozdiel je samostatným daňovým nákladom?
VOZD- výdavok ovplyvňujúci základ dane. Daň je samostatným nákladom-výdavkom. Predpokladám, že máš na mysli SZČO.
vgabka
09.06.08,06:15
Menila sa suma nahrady na 5,50?
Tweety
09.06.08,06:16
Menila sa suma nahrady na 5,50?
Menila, menila od 1.6.08.
KvetkaK
09.06.08,06:17
Menila sa suma nahrady na 5,50?
Áno, od 1.júna 2008.
vgabka
09.06.08,06:21
Poradite mi este, kde sa to docitam? Pretoze zakon o cestovnych nahradach uvedeny na Porade o tom nic nehovori (je platný od 01j.09.2007). Alebo som to nepostrehla?
Tweety
09.06.08,06:23
Poradite mi este, kde sa to docitam? Pretoze zakon o cestovnych nahradach uvedeny na Porade o tom nic nehovori (je platný od 01j.09.2007). Alebo som to nepostrehla?
Musíš pozrieť ZZ 181/2008- opatrenie MPSVaR SR.
Zoltán Kovács
09.06.08,06:30
zltalienka
09.06.08,09:53
VOZD- výdavok ovplyvňujúci základ dane. Daň je samostatným nákladom-výdavkom. Predpokladám, že máš na mysli SZČO.

Áno, SZČO. Ďakujem za odpoveď.
Pekný dník
Nataša
10.06.08,11:19
Na rok 2007 to sa nevstahuje. V 10/2007 bola novelizácia zákona o miestnych daniach, kam patrí aj cestná daň, ktorá je platná od 01.01.2008.


to znamená, že v roku 2007 nemuseli mať zaplatenú daň z mot. vozidla??? ale náhrady 6,20 si dali do nákladov?
maroskoq
10.06.08,12:29
nie su povinny registrovat spracovi dane ked su auta napisane na sukromnu osobu
Nataša
11.06.08,03:49
nie su povinny registrovat spracovi dane ked su auta napisane na sukromnu osobu

Použitie motorového vozidla zamestnancom na pracovné cesty sa nepovažuje podľa zákona o dani z motorových vozidiel za podnikanie, a preto nevzniká zamestnancovi daňová povinnosť na daň z motorových vozidiel.
Iná situácia nastane, ak zamestnanec prenajme alebo vypožičia podnikateľovi súkromné vozidlo za účelom podnikania, potom vozidlo je predmetom dane z motorových vozidiel a držiteľ vozidla zapísaný v technickom preukaze, hoci aj v postavení zamestnanca, je daňovníkom dane z motorových vozidiel. Rovnako aj, ak konateľ spoločnosti je súčasne aj spoločníkom alebo spoločník spoločnosti je súčasne v postavení zamestnanca a použije vlastné vozidlo na podnikanie pre spoločnosť, má ako držiteľ vozidla daňovú povinnosť voči dani z motorových vozidiel.

z tohto mi vyplýva, že ak konateľ použil svoje vozidlo, musí mať zaplatenú daň z mot. voz. aby si mohol uplatniť náhrady. hovorím o roku 2007.
som z toho zmätená, teraz neviem, či som mu to mala alebo nemala dať do nákladov, ak nemal zaplatenú daň na rok 2007
Evanka
11.06.08,06:40
Použitie motorového vozidla zamestnancom na pracovné cesty sa nepovažuje podľa zákona o dani z motorových vozidiel za podnikanie, a preto nevzniká zamestnancovi daňová povinnosť na daň z motorových vozidiel.
Iná situácia nastane, ak zamestnanec prenajme alebo vypožičia podnikateľovi súkromné vozidlo za účelom podnikania, potom vozidlo je predmetom dane z motorových vozidiel a držiteľ vozidla zapísaný v technickom preukaze, hoci aj v postavení zamestnanca, je daňovníkom dane z motorových vozidiel. Rovnako aj, ak konateľ spoločnosti je súčasne aj spoločníkom alebo spoločník spoločnosti je súčasne v postavení zamestnanca a použije vlastné vozidlo na podnikanie pre spoločnosť, má ako držiteľ vozidla daňovú povinnosť voči dani z motorových vozidiel.

z tohto mi vyplýva, že ak konateľ použil svoje vozidlo, musí mať zaplatenú daň z mot. voz. aby si mohol uplatniť náhrady. hovorím o roku 2007.
som z toho zmätená, teraz neviem, či som mu to mala alebo nemala dať do nákladov, ak nemal zaplatenú daň na rok 2007
Ak konateľ používal pri pracovných cerstách vlastné MV, nie vozidlo firemné, tak nebol povinný v roku 2007 platiť za takto využívané vozidlo daň z MV.
kacena26
30.06.08,08:15
Ja som s toho už jeleň, potrebuujem poradiť. v dvoch veciach.
1. určitým zamestnancom vyplácame mesačne stanovený paušál cestovného za to, že používajú vlastné MV pri výkone svojej práce. sme ako firma povinný podla nového zákona platného od 1.1.08, zaplatiť za tieto autá daň z MV za rok 2008?
2. ak bol zamestnanej na pracovnej ceste vlasným MV, ktorá trvala jeden deň. musím firma zaplatiť daň z MV? a v akej výške?
za celý mesiac?
lepka
30.06.08,08:40
Ja som s toho už jeleň, potrebuujem poradiť. v dvoch veciach.
1. určitým zamestnancom vyplácame mesačne stanovený paušál cestovného za to, že používajú vlastné MV pri výkone svojej práce. sme ako firma povinný podla nového zákona platného od 1.1.08, zaplatiť za tieto autá daň z MV za rok 2008?
2. ak bol zamestnanej na pracovnej ceste vlasným MV, ktorá trvala jeden deň. musím firma zaplatiť daň z MV? a v akej výške?
za celý mesiac?
Bod 1.Musíš urobiť daňové priznanie a zaplatiť za tieto autá daň z MV za rok 2008 v termíne do 31.1.2009,takže to máš správne
Bod.2 Aj za toto auto musíš zaplatiť daň z MV a dobre si to pochopila,za celý mesiac,aj keď na ňom išiel len jeden deň.:mee:
kacena26
30.06.08,10:09
Už ma asi nič neprekvapí, ďakujem
Gard
30.06.08,12:04
1. )Poznam firmu, dost velku, ktora sleduje pouzivanie aut zamestnancami na dni v roku a za tie dni, ktore bolo auto vyuzivane na podnikanie potom zaplati dan. Je to tak dobre ?

2. )Kde treba zaplatit dan, ked je auto registrovane v inom okrese ? Tam kde je registrovane auto alebo tam kde je registrovana firma ?
SAIVI
30.06.08,12:18
Ahojte, chcem sa spýtať, ak sa v prípade použitia auta v osobnom vlastníctve na podnikanie účtuje základná kilometrová náhrada (5,50Sk po novom), ide do nákladov aj daň z motorových vozidiel - alebo je to už zahrnuté v tých 5,50Sk/km?
Ďakujem
...na školení nám vraveli, že pokiaľ je auto v osobnom vlastníctve a v tech. preukaze použitého vozidla je ako majitel uvedený niekto iný ako zamestnanec, tak netreba platiť daň z motorových vozidiel, len ak by to bol zamestnanec, ktorý použil svoje auto.
Gard
02.07.08,05:54
to je zaujimavy postreh s tym drzitelom auta.

Ja ma pripad, ked je auto evidovane na mna. Ja som konatelom spolocnosti ale nie som zamestnancom.
Manzelka je zamestnancom ale nie drzitelom auta.

Takze dan mam vlastne platit koli mne.
liba2
02.07.08,07:12
to je zaujimavy postreh s tym drzitelom auta.

Ja ma pripad, ked je auto evidovane na mna. Ja som konatelom spolocnosti ale nie som zamestnancom.
Manzelka je zamestnancom ale nie drzitelom auta.

Takze dan mam vlastne platit koli mne.
Konateľ bez zmluvy podľa zákona o cestovných náhradách - je zamestnancom - ak účtuje náhrady za použitie svojho vlastného vozidla.
Gard
02.07.08,08:10
preco sa postupuje pri posudzovani za zamestnanca podla zakona o cestovnych nahradach ?
Za konatelstvo nepoberam ziadny prijem. Podla zakona o dani z prijmov teda nie som zamestnanec.

Je niekde napisane, ze pri plateni dane z MV treba postupovat podla zakona o cestovnych nahradach ? Pri posudzavani naroku na cestovne nahrady je za zamestnanca definovany aj konatel.

V zakone o dani z MV zamestnanec nie je definovany, preco ho teda nedefinovat podla zakona o dani z prijmov ?
Denda
02.07.08,08:20
to je zaujimavy postreh s tym drzitelom auta.

Ja ma pripad, ked je auto evidovane na mna. Ja som konatelom spolocnosti ale nie som zamestnancom.
Manzelka je zamestnancom ale nie drzitelom auta.

Takze dan mam vlastne platit koli mne.
V tomto prípade neplatí daň z titulu, že vy ste konateľ ako držiteľ vozidla, ale zrejme si uplatňuje náhrady ako zamestnanec v pracovnom pomere pri použití vozidla na pracovnej ceste. V tomto prípade upozorňujem, že ak zamestnanec nie je evidovaný ako držiteľ vozidla tak sa daň z motorových vozidiel neplatí.
Denda
02.07.08,08:22
preco sa postupuje pri posudzovani za zamestnanca podla zakona o cestovnych nahradach ?
Za konatelstvo nepoberam ziadny prijem. Podla zakona o dani z prijmov teda nie som zamestnanec.

Je niekde napisane, ze pri plateni dane z MV treba postupovat podla zakona o cestovnych nahradach ? Pri posudzavani naroku na cestovne nahrady je za zamestnanca definovany aj konatel.

V zakone o dani z MV zamestnanec nie je definovany, preco ho teda nedefinovat podla zakona o dani z prijmov ?
A aký je vlastne problém?
Gard
02.07.08,08:26
Ked nemusim platit, tak uz problem nie je :-)

ale vazne... takze ked som ja konatelom bez poberania odmeny a som zapisany ako drzitel auta v technickom preukaze tak dan z MV neplatim lebo nie som zamestnancom.

manzelka je zamestnancom ale nie drzitelkou, takze s.r.o. ani za nu neplati.

vlastne sa nic nezmenilo oproti predchadzajucemu stavu v 2007.
apsgroup
02.07.08,08:31
...na školení nám vraveli, že pokiaľ je auto v osobnom vlastníctve a v tech. preukaze použitého vozidla je ako majitel uvedený niekto iný ako zamestnanec, tak netreba platiť daň z motorových vozidiel, len ak by to bol zamestnanec, ktorý použil svoje auto.
Myslite ze tu neplati niečo také ako bezpodielove vlastnictvo k vozidlu?
Napr,auto je na manzelku nasho zamestnanca ,teda mi dan plati nebudeme
aj ked auto je v podstate vo vlastnictve oboch???
Gard
02.07.08,08:36
§ 85 ods 2 hovori


(2) Daňovníkom je tiež
a) zamestnávateľ, ak vypláca cestovné náhrady zamestnancovi
za použitie vozidla, v dokladoch ktorého
je ako držiteľ zapísaný zamestnanec;

manzelka zapisana nie je, BSM sa nespomina, tak naco to komplikovat.
nespomina sa vlastnictvo ale zapisany drzitel
Denda
02.07.08,08:57
Ked nemusim platit, tak uz problem nie je :-)

ale vazne... takze ked som ja konatelom bez poberania odmeny a som zapisany ako drzitel auta v technickom preukaze tak dan z MV neplatim lebo nie som zamestnancom.

manzelka je zamestnancom ale nie drzitelkou, takze s.r.o. ani za nu neplati.

vlastne sa nic nezmenilo oproti predchadzajucemu stavu v 2007.

V prípade, že si však budete ako konateľ spoločnosti uplatňovať cestovné náhrady za použitie vlastného vozidla pri pracovnej ceste, firma daň platí, pretože podľa §2 ods. 6 Zákona o cestovných náhradách sa za zamestnanca považujete a ste aj zapísaný ako držiteľ vozidla.
Gard
02.07.08,09:10
je to tak, na ucely vyplacania cestovnych nahrad som zamestnanec podľa § 1 ods. 2. o cest. nahradach

V zakone o dani z mot. vozidiel 538/2007 zamestnanec ale takto definovany nie je. Preco brat definiciu zamestnanca prave zo zakona o cest. nahradach a nie zo zakona o dani z prijmov ?

v zakone o cest. nahradach sa pise o "zamestnancovi podla tohto zakona"
§2 ods (6) Zamestnanec podľa tohto zákona je osoba podľa § 1 ods. 1 a 2.
Denda
02.07.08,09:23
je to tak, na ucely vyplacania cestovnych nahrad som zamestnanec podľa § 1 ods. 2. o cest. nahradach

V zakone o dani z mot. vozidiel 538/2007 zamestnanec ale takto definovany nie je. Preco brat definiciu zamestnanca prave zo zakona o cest. nahradach a nie zo zakona o dani z prijmov ?

v zakone o cest. nahradach sa pise o "zamestnancovi podla tohto zakona"
§2 ods (6) Zamestnanec podľa tohto zákona je osoba podľa § 1 ods. 1 a 2.
Definíciu zamestnanca musíte chápať vždy osobitne podľa jednotlivých zákonov a nemôžete ich spájať ak nie je odvolávka na konkrétny zákon...
Ďalším príkladom, kde nájdete tento pojem je napr. Zákonník práce, zákony o sociálnom a zdravotnom poistení.
Gard
02.07.08,09:35
chapem ze je viac definicii zamestnanca podla jednotlivych zakonov.
V zakone 538/2007 o dani z MV tato definicia nie je.

Ako teda posudit, ci som zamestnancom pre platenie dane z mot. vozidiel, ked som len konatelom bez poberania odmeny ?
Denda
02.07.08,11:34
chapem ze je viac definicii zamestnanca podla jednotlivych zakonov.
V zakone 538/2007 o dani z MV tato definicia nie je.
Ale je - za zamestnanca sa považujú všetky osoby uvedené v §1 ods.1 a 2.
Ak ste konateľ bez pracovného pomeru k spoločnosti tak ste považovaný za osobu podľa ods.2 písm.b.



Ako teda posudit, ci som zamestnancom pre platenie dane z mot. vozidiel, ked som len konatelom bez poberania odmeny ?
Daňovníkom podľa Zákona o miestnych daniach je zamestnávateľ, ktorý vypláca cestovné náhrady zamestnancovi - §85 ods.2.
To, či sú Vám vyplácané cestovné náhrady ako konateľovi bez príjmu a bez pracovného pomeru k spoločnosti Vám zákon o cestovných náhradách alebo o miestnych daniach neporieši. Tento výdavok si musíte obhájiť z hľadiska Zákona o dani z príjmu;)
Gard
02.07.08,12:34
Nejako sa tu tocime dokola.

Ide o to, ze podla akeho zakona som povazovany za zamestnanca pri posudzovani, ci ma s.r.o. za mna platit dan z motor. vozidla ? Preco by to mal byt prave zakon o cestovnych nahradach ?

Denda, dovolujem si oponovat, lebo v 538/2007 a ani v 582/2004 definicia zamestnanca nie je.
Definicia zamestnanca ktoru uvadzas je len v zak. o cest. nahradach a plati len pre tento zakon.
Denda
02.07.08,12:51
Nejako sa tu tocime dokola.
Buď sa točíme, alebo sa nechápeme:rolleyes:



Ide o to, ze podla akeho zakona som povazovany za zamestnanca pri posudzovani, ci ma s.r.o. za mna platit dan z motor. vozidla ?
Platí za Vás s.r.o. - pretože je daňovníkom - Zákon o miestnych daniach - §85 ods.2 písm.a


Denda, dovolujem si oponovat, lebo v 538/2007 a ani v 582/2004 definicia zamestnanca nie je.
A prečo by tam mala byť? - máme tam definíciu daňovníka


Definicia zamestnanca ktoru uvadzas je len v zak. o cest. nahradach a plati len pre tento zakon.
A na základe čoho Vám spoločnosť vypláca cestovné náhrady?
Gard
02.07.08,13:09
Buď sa točíme, alebo sa nechápeme:rolleyes:


Platí za Vás s.r.o. - pretože je daňovníkom - Zákon o miestnych daniach - §85 ods.2 písm.a

A prečo by tam mala byť? - máme tam definíciu daňovníka

A na základe čoho Vám spoločnosť vypláca cestovné náhrady?

Nepytam sa kto je danovnikom a kto plati dan. To viem ze zamestnavatel (v pripade ze by som bol tym zamestnancom).
Mala by byt v zakone aj definicia zamestnanca aby som vedel ci sa mam povazovat za zamestnanca.
Cest. nahrady vyplaca s.r.o. na zaklade zak. o cest. nahradach, lebo podla tohoto zakona som zamestnanec na vyplacanie cest. nahrad.
Neviem ale ci sa mam posudzovat za zamestnanca podla §85 ods. 2 aby za mna s.r.o. platila dan.

Takze pojem zamestnanec v §85 ods 2. je bez nejakej definicie - kto je to ten zamestnanec. Vychadzam z toho ze zamestnanec ma byt v pracovnom pomere. Iba v zakone o cest. nahradach je definicia zozsirena ale to sa tyka iba toho zakona. Uz neviem ako by som sa nejako lepsie vyjadril.
Denda
02.07.08,13:19
na zaklade zak. o cest. nahradach, lebo podla tohoto zakona som zamestnanec na vyplacanie cest. nahrad.
Správne a v Zákone o miestnych daniach v §85 ods.2 písm.a je napísané, že daňovníkom je aj zamestnávateľ ak vypláca cestovné náhrady zamestnancovi - priama odvolávka nie je, ale obidve definície zamestnávateľa a zamestnanca máte len v Zákone o cestovných náhradách a to v §2 ods.5 a 6.
Denda
02.07.08,13:29
Nepytam sa kto je danovnikom a kto plati dan. To viem ze zamestnavatel (v pripade ze by som bol tym zamestnancom).
Mala by byt v zakone aj definicia zamestnanca aby som vedel ci sa mam povazovat za zamestnanca.

Nemáte tam ani definíciu cestovnej náhrady;)
Gard
02.07.08,13:34
Chapem suvislosti.
Nie je to vzhladom na to co je v §85 ods. 2 nikde priamo napisane, ze kto je zamestnavatel a kto zamestnanec.
Da sa predpokladat, ze je to myslene vzhladom na vyplacane cestovne nahrady a teda aj pojmy zamestnanec a zamestnavatel su myslene vzhladom na zakon o cest. nahradach.
marika.filipova
16.07.08,13:00
Prosím Vás pomôžte- zamestnanec HU jazdí v Nemecku
spoločník HU jazdí v Nemecku
zamestnanec SK jazdí v Nemecku
ako je to s daňou mot. vozidiel?