Janko H.
05.04.08,16:26
zdravim :D
Nakolko na velkom pozemku sme dvaja spoluvlastnici( kazdy v podiele 1/2 a 1/2) dohodli sme sa ze pozemok rozdelime na tri casti , kde jeden bude mat jeden pozemok, druhy spoluvlastnik druhy pozemok, a treti bude sluzit ako spolocna pristupova cesta. Nakolko druhy spoluvlastnik chce svoju cast predat, zaujima ma ci mozeme v navrhu na vklad uviest viacero pravnych ukonov naraz.

Tzn. ze NAVRH NA VKLAD bude obsahovat :

1. Dohodu o zruseni spoluvlasnictva ( na zaklade ktorej sa vyhotovil geometricky plan, a rozdeli pozemok na tri casti)
2. Geometricky plan ( ktory rozdeli pozemky)
3. Kupno - predajnu zmluvu ( na zaklade ktorej druhy spoluvlastnik preda novy pozemok, a podiel na pristupovej ceste)

Chcem vediet ci tieto vsetky ukony mozu byt v jednom navrhu, alebo dat najprv iba navrh s vyriesenim dohody o zruseni spoluvlastnictva, a potom az cca. za tri tyzdne ak budu nove LV dat dalsi navrh o predaji toho druheho.

Ja v tomto celom figurujem ako ten spoluvlastnik, ktoremu ostava ten prvy pozemok, a vybavujem to cele ja.

Vdaka za Vase odpovede
mlaco
05.04.08,19:26
Podla mojho laickeho nazoru sa to da spravit v jednom kroku.

(Keby vlastnictvo bolo bezpodielove, boli by (podla mojho laickeho nazoru) 2 kroky, prvy krok na spravenie podieloveho vlastnictva).

Presne ti to povedia ludia, ktori sa tymto zaoberaju. Najlepsie pravnik, lebo ten ti aj vypracuje zmluvu.
petriša5
07.04.08,10:10
Tak, najprv si musíš dať pozemok zamerať geodetom. Oslovíš geodetickú kanceláriu, nahlásiš číslo parcely, kde sa pozemok nachádza a dohodneš deň a hodinu zamerania. Po zameraní dostaneš nový geodetický plán aj s nákresom. Ak tvoj spoluvlasník chce predať svoju časť, nezbavuje sa spoluvlastníctva, ale predáva svoj podiel. Dáte vyhotoviť riadnu kúpno predaj. zmluvu, najlepšie u právnika. V kúpno predajnej zmluve bude okrem iného: sploluvlastník XY je podielovým vlastníkom nehnuteľnosti..... ktorý predáva svoj spoluvlastnícky podiel 1/2 pánovi XXX aj s podielom na prístupov. ceste. Vyhotoví na komplet. právnik, nerobte zmluvy doma na kolene! Ďalej ak budete podpisovať a overovať zmluvu u notára, stačia overené podpisy len predávajúcich. Ku každej kúpnej zmluve musí byť priložený nový Geodet.plán a spolu zviazané a overené u notára. K 1 zmluve musí byť prilož. ORIGINÁL Geodet.plán s kolkom, k ostatným zmluvám len fotokópia. V kúpno.pred. zmluve budú klauzuly o terajšom stave pozemku a podieloch a o novom stave po rozdelení a zakreslení na Geod.plán. a túto časť sploluvlast. predáma XXX pánovi. Novému majiteľovi príde domov z katastra LV na ktorom bude už vlastník svojho pozemku aj prístup.cestou. A ty budeš mať v LV po novom len svoju parcelu s príst.cestou. V návrhu na vklad do katastra právnik uvedie tieto skutočnosti. Radím zmluvy od právnika ako sa náhodou pomýliť niekde v zmluve a potom sa doťahovať. veľa úspechov