uctokrajan
06.04.08,13:44
Ahojte poraďáci, mam jeden problém leasingová splátka bola splatná v 11,12/2007, ale ja som neuplatnila odpočet DPH. Možem uplatniť odpočet v 1.Q.2008?
Ďakujem.
janaGT
06.04.08,12:27
ak si kvartálny plátca, tak áno
Zita5
06.04.08,12:41
Môžno ma niekto opraví , ale ja som toho názoru , že uplatnenie DPH z uvedenej splátky malo byť vo 4.Q.2007 , nakoľko firma má splátkový kalendár a pracuje , účtuje na základe tohto splátkového kalendára, taktiež vedie záznamovú evidenciu, bez ohľadu na úhradu splátky lízingu .

Ak by sa jednalo o dod. FA , ktorú som oneskorene obdržala v 1.Q.- tak áno , tu by som uplatnila v 1.Q.2008, ale v tomto prípade má nájomca predsa ten splátkový kalendár .
Takže ja by som uvažovala nad DDP za 4.Q.2007 .


§ 51
Uplatnenie práva
na odpočítanie dane
Na začiatok

(1) Právo na odpočítanie dane podľa § 49 môže platiteľ uplatniť, ak

a) pri odpočítaní dane podľa § 49 ods. 2 písm. a) má faktúru od platiteľa vyhotovenú podľa § 71,
b) pri odpočítaní dane podľa § 49 ods. 2 písm. b) je daň uvedená v záznamoch podľa § 70,
c) pri odpočítaní dane podľa § 49 ods. 2 písm. c) má faktúru od dodávateľa z iného členského štátu a v prípade premiestnenia tovaru platiteľa z iného členského štátu do tuzemska doklad o premiestnení tovaru,
d) pri odpočítaní dane podľa § 49 ods. 2 písm. d) má dovozný doklad potvrdený colným orgánom, v ktorom je platiteľ uvedený ako príjemca alebo dovozca.

Splátkový kalendár považujem za FA vyhotovenú podľa §71 a ten ste mali .
betka
06.04.08,12:46
DDP
Alena Šimová
06.04.08,16:10
možno však by sa dalo uvažovať aj nad paragrafom 51, ktorý hovorí o uplatnení práva na odpočet dane, kde sa hovorí, že nárok na odpočet je v období, ktorého sa to týka alebo v nasledujúcom. Platiteľ si v tomto prípade môže vybrať.
Milan Benka
06.04.08,16:22
Konkrétne §51/2 - prvá veta - Platiteľ si môže uplatniť odpočet v období, v kt. právo na odpočet vzniklo alebo v prvom následujúcom období ak v lehote na podanie DP má doklad - faktúru.

Právo vzniklo v 11 a 12 /2007, doklad zadávateľ témy mal - mal splátkový kalendár, a teda si v zmysle tohoto § môže uplatniť odpočet v DP za 4.q 2007 príp. v DP za 1.q 2008.

Keďže DDP asi podávať nechce, môže to urobiť v DP za 1.q.2008.
Milan Benka
06.04.08,16:23
Môžno ma niekto opraví , ale ja som toho názoru , že uplatnenie DPH z uvedenej splátky malo byť vo 4.Q.2007 , nakoľko firma má splátkový kalendár a pracuje , účtuje na základe tohto splátkového kalendára, taktiež vedie záznamovú evidenciu, bez ohľadu na úhradu splátky lízingu .

Ak by sa jednalo o dod. FA , ktorú som oneskorene obdržala v 1.Q.- tak áno , tu by som uplatnila v 1.Q.2008, ale v tomto prípade má nájomca predsa ten splátkový kalendár .
Takže ja by som uvažovala nad DDP za 4.Q.2007 .


§ 51
Uplatnenie práva
na odpočítanie dane
Na začiatok

(1) Právo na odpočítanie dane podľa § 49 môže platiteľ uplatniť, ak

a) pri odpočítaní dane podľa § 49 ods. 2 písm. a) má faktúru od platiteľa vyhotovenú podľa § 71,
b) pri odpočítaní dane podľa § 49 ods. 2 písm. b) je daň uvedená v záznamoch podľa § 70,
c) pri odpočítaní dane podľa § 49 ods. 2 písm. c) má faktúru od dodávateľa z iného členského štátu a v prípade premiestnenia tovaru platiteľa z iného členského štátu do tuzemska doklad o premiestnení tovaru,
d) pri odpočítaní dane podľa § 49 ods. 2 písm. d) má dovozný doklad potvrdený colným orgánom, v ktorom je platiteľ uvedený ako príjemca alebo dovozca.

Splátkový kalendár považujem za FA vyhotovenú podľa §71 a ten ste mali .


DDP

Zitka, betka, aj keď často s Vami súhlasím, tentokrát je možné riešiť to aj bez podania DDP.
HankaS
06.04.08,16:50
A platí to aj v prípade že by sa jednalo o dokad z RP.
Zita5
07.04.08,04:01
Konkrétne §51/2 - prvá veta - Platiteľ si môže uplatniť odpočet v období, v kt. právo na odpočet vzniklo alebo v prvom následujúcom období ak v lehote na podanie DP má doklad - faktúru.

Právo vzniklo v 11 a 12 /2007, doklad zadávateľ témy mal - mal splátkový kalendár, a teda si v zmysle tohoto § môže uplatniť odpočet v DP za 4.q 2007 príp. v DP za 1.q 2008.

Keďže DDP asi podávať nechce, môže to urobiť v DP za 1.q.2008.

Milanko nechcem odporovať , ide mi hlavne o ujasnenie , ale mňa tu predsa mýli dolu zvýraznené v texte :

§ 51
Uplatnenie práva
na odpočítanie dane
Na začiatok (http://www.porada.sk/t7176-zakon-o-dani-z-pridanej-hodnoty-od-01-01-2008-a.html#hore)



(1) Právo na odpočítanie dane podľa § 49 môže platiteľ uplatniť, ak

a) pri odpočítaní dane podľa § 49 ods. 2 písm. a) má faktúru od platiteľa vyhotovenú podľa § 71,
b) pri odpočítaní dane podľa § 49 ods. 2 písm. b) je daň uvedená v záznamoch podľa § 70,
c) pri odpočítaní dane podľa § 49 ods. 2 písm. c) má faktúru od dodávateľa z iného členského štátu a v prípade premiestnenia tovaru platiteľa z iného členského štátu do tuzemska doklad o premiestnení tovaru,
d) pri odpočítaní dane podľa § 49 ods. 2 písm. d) má dovozný doklad potvrdený colným orgánom, v ktorom je platiteľ uvedený ako príjemca alebo dovozca.

(2) Platiteľ vykoná odpočítanie dane podľa § 49 ods. 2 písm. a), c) alebo d) v zdaňovacom období, v ktorom právo na odpočítanie dane vzniklo, alebo v prvom zdaňovacom období nasledujúcom po zdaňovacom období, v ktorom právo na odpočítanie dane vzniklo, ak do uplynutia lehoty na podanie daňového priznania za zdaňovacie obdobie, v ktorom právo na odpočítanie dane vzniklo, má doklad podľa odseku 1 písm. a), c) alebo d); ak platiteľ do uplynutia lehoty na podanie daňového priznania nemá doklad podľa odseku 1 písm. a), c) alebo d), vykoná odpočítanie dane v tom zdaňovacom období, v ktorom dostane doklad podľa odseku 1 písm. a), c) alebo d). Platiteľ vykoná odpočítanie dane podľa § 49 ods. 2 písm. b) v zdaňovacom období, v ktorom daň uviedol v záznamoch podľa § 70.
.................................................. .................................................. ................................
Pri lízingu mám za to , že doklad podľa odseku 1 písm.a/ mali , len určitým spôsobom na to pozabudli .
Teraz ide hlavne o to , ak si uplatní právo na odpočet v 1.Q , aby to prípadná DK uznala i napriek možnosti výberu uplatnenia .
Milan Benka
07.04.08,05:19
Milanko nechcem odporovať , ide mi hlavne o ujasnenie , ale mňa tu predsa mýli dolu zvýraznené v texte :

§ 51
Uplatnenie práva
na odpočítanie dane
Na začiatok (http://www.porada.sk/t7176-zakon-o-dani-z-pridanej-hodnoty-od-01-01-2008-a.html#hore)



(1) Právo na odpočítanie dane podľa § 49 môže platiteľ uplatniť, ak


a) pri odpočítaní dane podľa § 49 ods. 2 písm. a) má faktúru od platiteľa vyhotovenú podľa § 71,
b) pri odpočítaní dane podľa § 49 ods. 2 písm. b) je daň uvedená v záznamoch podľa § 70,
c) pri odpočítaní dane podľa § 49 ods. 2 písm. c) má faktúru od dodávateľa z iného členského štátu a v prípade premiestnenia tovaru platiteľa z iného členského štátu do tuzemska doklad o premiestnení tovaru,
d) pri odpočítaní dane podľa § 49 ods. 2 písm. d) má dovozný doklad potvrdený colným orgánom, v ktorom je platiteľ uvedený ako príjemca alebo dovozca.


(2) Platiteľ vykoná odpočítanie dane podľa § 49 ods. 2 písm. a), c) alebo d) v zdaňovacom období, v ktorom právo na odpočítanie dane vzniklo, alebo v prvom zdaňovacom období nasledujúcom po zdaňovacom období, v ktorom právo na odpočítanie dane vzniklo, ak do uplynutia lehoty na podanie daňového priznania za zdaňovacie obdobie, v ktorom právo na odpočítanie dane vzniklo, má doklad podľa odseku 1 písm. a), c) alebo d); ak platiteľ do uplynutia lehoty na podanie daňového priznania nemá doklad podľa odseku 1 písm. a), c) alebo d), vykoná odpočítanie dane v tom zdaňovacom období, v ktorom dostane doklad podľa odseku 1 písm. a), c) alebo d). Platiteľ vykoná odpočítanie dane podľa § 49 ods. 2 písm. b) v zdaňovacom období, v ktorom daň uviedol v záznamoch podľa § 70.
.................................................. .................................................. ................................
Pri lízingu mám za to , že doklad podľa odseku 1 písm.a/ mali , len určitým spôsobom na to pozabudli .


Teraz ide hlavne o to , ak si uplatní právo na odpočet v 1.Q , aby to prípadná DK uznala i napriek možnosti výberu uplatnenia .



(2) Platiteľ vykoná odpočítanie dane podľa § 49 ods. 2 písm. a), c) alebo d) v zdaňovacom období, v ktorom právo na odpočítanie dane vzniklo, alebo v prvom zdaňovacom období nasledujúcom po zdaňovacom období, v ktorom právo na odpočítanie dane vzniklo, ak do uplynutia lehoty na podanie daňového priznania za zdaňovacie obdobie, v ktorom právo na odpočítanie dane vzniklo, má doklad podľa odseku 1 písm. a), c) alebo d);


Teda v riešenom príklade platiteľ doklad mal a preto ma na výber, kedy si uplatní odpočet DPH. Rozhodnutie medzi DDP za 4.q/2007 a DP za 1. q./2008 je iba na ňom.



ak platiteľ do uplynutia lehoty na podanie daňového priznania nemá doklad podľa odseku 1 písm. a), c) alebo d), vykoná odpočítanie dane v tom zdaňovacom období, v ktorom dostane doklad podľa odseku 1 písm. a), c) alebo d). Platiteľ vykoná odpočítanie dane podľa § 49 ods. 2 písm. b) v zdaňovacom období, v ktorom daň uviedol v záznamoch podľa § 70.



Táto časť § už platiteľovi nedáva žiadnu možnosť výberu. Uplatnenie tejto časti § je pri "oneskorených" fa ( neskoro doručených ) . V riešenom prípade by to mohlo nastať, ak by sa jednalo o prvé dva mesiace leasingu a splátkový kalendár by bol doručený platiteľovi až po 25.1.2008. Dôvodom takéhoto neskorého doručenia by mohla byť strata listovej zásielky so splátkovým kalendárom na pošte a pod. Z tohoto dôvodu by uplatnenie práva na odpočet mohlo byť iba v období, v kt. by bol tento splátkový kalendár doručený ( Došlo dňa: DD.MM.YYYY )

Záver:
V riešenom zadaní má platiteľ na výber a prípadná daňová kontrola nemá oporu v zákone ako napadnúť uplatnenie odpočtu DPH v 1.q/2008.

(platí to pre tento konkrétny prípad, zadávateľ síce neuviedol presný dôvod neuplatnenia odpočtu v 4.q/2007, ale v tomto prípade to nemá vplyv na riešenie)
Alexandra777
07.04.08,09:37
Ahojte, neviete mi prosím niekto poradiť, s akým dátumom mám nahodiť pokl. doklady, keď chcem odrátať daň (podľa §51 ods. 2 ZoDPH)až v nasledujúcom zdaňovacom období? Musím dať v peňažnm denníku dátum, ktorý je uvedený na pokl. doklade, alebo môžem dať až dátum, kedy chcem, aby sa mi DPH odpočítalo? Ďakujem
Alena Šimová
07.04.08,09:43
Podľa mňa sa to môže aj v nasledujúcom zdaňovacom období. Horšie by bolo, keby sa to neuplatnilo v zdaňovacom období, v ktorom právo na odpočítanie vzniklo ani v nasledujúcom. Potom je to na dodatočné DPH:
evina
07.04.08,09:45
Ahojte, neviete mi prosím niekto poradiť, s akým dátumom mám nahodiť pokl. doklady, keď chcem odrátať daň (podľa §51 ods. 2 ZoDPH)až v nasledujúcom zdaňovacom období? Musím dať v peňažnm denníku dátum, ktorý je uvedený na pokl. doklade, alebo môžem dať až dátum, kedy chcem, aby sa mi DPH odpočítalo? Ďakujem
Záleží od softu, aj keď samozrejme soft by to mal umožniť v súlade so zákonom...

veľmi často sa tú spájajú pojmy účtovania a evidencie DPH, dátumy účtovného prípadu s dátumom daňovej povinnosti a pod..
Do peňažného denníka účtujeme dátumom účtovného prípadu, t.j. kedy nastal účtovný prípad a do evidencie DPH zaevidujeme vtedy, ak boli splnené všetky podmienky pre odpočet DPH podľa zákona. Soft by Ti mal umožniť uvádzať oba dátumy...
http://www.porada.sk/t18758-odpocitanie-dane-51-oneskorena-faktura.html
http://www.porada.sk/t18735-odpocitanie-dane-51-oneskoreny-doklad-z-erp.html
IvetaH
07.04.08,09:51
Ja ich nahadzujem s dátumom 1. dňa nasledujúceho obdobia, aby mi spadli do DPH i do účta spolu. Do poznámky uvádzam dátum skutočného nákupu. Ak zadám skutočný nákup, v evidencii DPH zmením daňové obdobie, ale ostane mi visieť účtovníctvo a je to neprehľadné.
Preto to robím takto.
evina
07.04.08,09:54
Ja ich nahadzujem s dátumom 1. dňa nasledujúceho obdobia, aby mi spadli do DPH i do účta spolu. Do poznámky uvádzam dátum skutočného nákupu. Ak zadám skutočný nákup, v evidencii DPH zmením daňové obdobie, ale ostane mi visieť účtovníctvo a je to neprehľadné.
Preto to robím takto.
Nerozumiem ako Ti "ostane visieť účtovníctvo"? a ani v čom je to neprehľadné, keď účtovníctvo a evidencia DPH sú zvlášť od seba...aj keď na seba nadväzujúce...
IvetaH
07.04.08,10:06
Mám nastavené všetko tak, aby som sa mohla odkontrolovať pomocou analytiky. Keď urobím DP k DPH, zaúčtujem na príslušné analytiky a v účtovníctve by som mala mať nulový zostatok. Jediný účet so zostatkom mám ten, ktorý mi vyjadruje vzťah k rozpočtu, teda nedmerný odpočet alebo daňovú povinnosť. Toto platí, ak všetky doklady, ktoré mám v príslušnom období v účtovníctve, mám aj v DP k DPH. Ak to tak nie je, vyskočí mi zostatok aj na inej analytike. A to je pre mňa neprehľadné. Pre mňa je dôležité vedieť keď pozriem do účta, že mám uplatnené všetko, čo som chcela uplatniť.
Softwér pri záväzkoch mi dovolí voliť daňové obdobie, ale pri kase nie. Tam mám jeden dátum.
Netvrdím, že je to správne, ale takto to robím.
evina
07.04.08,10:11
Mám nastavené všetko tak, aby som sa mohla odkontrolovať pomocou analytiky. Keď urobím DP k DPH, zaúčtujem na príslušné analytiky a v účtovníctve by som mala mať nulový zostatok. Jediný účet so zostatkom mám ten, ktorý mi vyjadruje vzťah k rozpočtu, teda nedmerný odpočet alebo daňovú povinnosť. Toto platí, ak všetky doklady, ktoré mám v príslušnom období v účtovníctve, mám aj v DP k DPH. Ak to tak nie je, vyskočí mi zostatok aj na inej analytike. A to je pre mňa neprehľadné. Pre mňa je dôležité vedieť keď pozriem do účta, že mám uplatnené všetko, čo som chcela uplatniť.
Softwér pri záväzkoch mi dovolí voliť daňové obdobie, ale pri kase nie. Tam mám jeden dátum.
Netvrdím, že je to správne, ale takto to robím.

hej, len si si prispôsobila účtovníctvo svojim potrebám...a to nie vždy môžeme ...

Analytika nám práve umožňuje prehľadne sledovať i tie doklady, ktoré v účtovníctve na účte 343 /prípadne v denníku/ ku koncu daného mesiaca máme zaúčtované, ale DPH bude uplatnená až v ďalšom období.

Hrubo vytlačená veta v citácii Tvojho príspevku, nie je z hľadiska účtovného pravdivá...je to len práve to prispôsobenie si "prehľadnosti "..

P.s. Problém pri takomto účtovaní sa môže vyskytnúť napríklad na prelome rokov...
Alexandra777
07.04.08,10:28
Ivetka, aj ja som to takto chcela urobiť, ale potom mi vlastne nebude sedieť deň zaúčtovania účtovného prípadu s dňom skutočného dodania. Ani mne software neumožňuje odpočítať DPH až v nasledujúcom zdaňovacom období, tak neviem, či mám potom urobiť opravu iba v knihe evidencie DPH, alebo si môžem dátum takto prepísať v peňažnom denníku.
evina
07.04.08,10:38
Ivetka, aj ja som to takto chcela urobiť, ale potom mi vlastne nebude sedieť deň zaúčtovania účtovného prípadu s dňom skutočného dodania. Ani mne software neumožňuje odpočítať DPH až v nasledujúcom zdaňovacom období, tak neviem, či mám potom urobiť opravu iba v knihe evidencie DPH, alebo si môžem dátum takto prepísať v peňažnom denníku.

No hrubo vytlačené - soft by to mal zabezpečovať - to len také básnické konštatovanie...
Pomôžem Ti citáciou z linku - vypracované otázky k DPH- Jana Acsová, ktorý som priložila vyššie..

Čo je vo Vašom prípade dátum zaúčtovania?
Dátum výdaja pokladničnej hotovosti, ktorým zapíšete doklad z ERP ako výdavok do peňažného denníka.

Čo je vo Vašom prípade dátum zapísania do evidencie dokladov pre účely DPH (http://www.porada.sk/t7176-zakon-o-dani-z-pridanej-hodnoty-od-01-01-2008-a.html)?
Dátum v zdaňovacom období, v ktorom si uplatníte právo na odpočítanie dane.

osobne pri JÚ vždy píšem na výdavkový a príjmový pokladničný blok danú SZČO /na porade je na túto tému už množstvo príspevkov/. Ak som jej vyplatila v hotovosti peniaze za daný blok 1.apríla, tak mi vtedy vznikol účtovný prípad /ja teda tak nepostupujem, nakoľko môj soft v tomto považujem za lepší a ďaleko správnejší a on mi umožňuje zadať i dátum účtovného prípadu i dátum daňovej povinnosti, resp. uplatnenia DPH do záznamovej evidencie, takže tieto problémy nemám/, ale v Tvojom prípade by som si pomohla asi takto, ako som uviedla :)
IvetaH
07.04.08,10:45
Fakt neviem či je to OK, ale nenarazila som v zákone na nič, čo porušujem a takto sa mi robí lepšie. Máš pravdu, že na konci roka mám problém a to je práve ten prípad, keď si vypíšem všetky doklady, ktoré mi prechádzajú do ďalšieho obdobia, ale to je v rámci inventarizácie.
Zo začiatku som to takto nerobila, ale stávalo sa mi, že som mala s tým problém. Som Q plátca a stáva sa, že mi predložia pár dokladov k zaúčtovaniu aj štvrťrok pozadu. Napr. v 12/2007 som našla aj bloky z 8/2007. Takže aký dátum tam môžem dať?
Potom som mala v účtovníctve iné dátumy, v DPH iné dátumy a keď som niečo hľadala, mala som s tým nervy.
Mariana42
07.04.08,11:02
Ja som zas mala takýto prípad:
Platili sme zálohu na tovar , deň zapl. 20.2.08
25.2.2008 sme obdržali daňový doklad - vyúčtovanie zálohy, ktorý som síce zaúčtovala na 343 ale omylom som neuviedla v záznamoch pre účely DPH za 2/08.
Rozhodla som sa , že uvediem v záznamoch za 3/08 a uplatním nárok na odpočet za mesiac 3/08.
Uvažujem správne? Prosím Vás ubezpečte ma!

M.
evina
07.04.08,13:24
Fakt neviem či je to OK, ale nenarazila som v zákone na nič, čo porušujem a takto sa mi robí lepšie. Máš pravdu, že na konci roka mám problém a to je práve ten prípad, keď si vypíšem všetky doklady, ktoré mi prechádzajú do ďalšieho obdobia, ale to je v rámci inventarizácie.
Zo začiatku som to takto nerobila, ale stávalo sa mi, že som mala s tým problém. Som Q plátca a stáva sa, že mi predložia pár dokladov k zaúčtovaniu aj štvrťrok pozadu. Napr. v 12/2007 som našla aj bloky z 8/2007. Takže aký dátum tam môžem dať?
Potom som mala v účtovníctve iné dátumy, v DPH iné dátumy a keď som niečo hľadala, mala som s tým nervy.

To by sa muselo posúdiť od prípadu ku prípadu. ale môže dojsť k porušeniu postupov účtovania- nesprávne zvolený dátum účtovného prípadu....možno niekde narušená časová a vecná príslušnosť atď....

Neviem, ja osobne nemám s tým žiadny problém, na základe napr. označovania dokladov nájdem hne´d všetko čo treba...a považujem to za správne z hľadiska účtovných predpisov...
evina
07.04.08,13:24
Ja som zas mala takýto prípad:
Platili sme zálohu na tovar , deň zapl. 20.2.08
25.2.2008 sme obdržali daňový doklad - vyúčtovanie zálohy, ktorý som síce zaúčtovala na 343 ale omylom som neuviedla v záznamoch pre účely DPH za 2/08.
Rozhodla som sa , že uvediem v záznamoch za 3/08 a uplatním nárok na odpočet za mesiac 3/08.
Uvažujem správne? Prosím Vás ubezpečte ma!

M.

Áno
Mariana42
08.04.08,05:06
Ďakujem Evinka , pekný deň prajem !:)
Alexandra777
08.04.08,08:03
Možno by bolo správne (podľa predchádzajúceho príspevku) do peňažného denníka zapísať dokladu ku dňu skutočného uskutočnenia účt. prípadu a do knihy evidencie DPH tieto dokladu zapísať s dátumom, kt. si uplatňujeme.
Aj podľa mňa by bolo jednoduchšie zapísať si to s dátumom k 1.dňu mesiaca, v rámci kt. si uplatňujeme DPH, ale neviem, či zasa v účtovnom denníku musia byť zaúčtované účtovného prípadu ku dňu uskutočnenia účtovného prípadu.
betka
11.04.08,07:43
Tu som stiahla časť pokynu, o ktorej sa diskutovalo v prve časti tejto témy, ...

Obdobne od 1.1.2005, ak platiteľ dane do uplynutia lehoty na podanie daňového priznania za zdaňovacie obdobie, v ktorom právo na odpočítanie dane vzniklo má doklad podľa § 51 ods. 1 písm. a), c) alebo d) zákona o DPH (t.j. tuzemskú faktúru,faktúru za tovar od dodávateľa z iného členského štátu, doklad o premiestnení, dovozný doklad), môže sa rozhodnúť, že odpočítanie dane vykoná v zdaňovacom období, v ktorom právo na odpočítanie dane vzniklo alebo v prvom zdaňovacom období nasledujúcom po zdaňovacom období, v ktorom právo na odpočítanie dane vzniklo.

Príklad
Platiteľ dane A dodal platiteľovi dane B tovar 25.1.2005 a v tento deň mu vznikla daňová povinnosť. Platiteľovi dane B vzniklo právo na odpočítanie dane v ten istý deň, ako platiteľovi dane A vznikla daňová povinnosť, t.j. 25.1.2005. Platiteľ dane A vyhotovil faktúru 5.2.2005, platiteľ dane B ju obdržal 10.2.2005. Keďže do 25.2.2005 platiteľ dane B dostal faktúru, môže vykonať odpočítanie dane buď v zdaňovacom období, v ktorom právo na odpočítanie dane vzniklo, t.j. v zdaňovacom období január 2005 alebo v prvom zdaňovacom období nasledujúcom po zdaňovacom období,
v ktorom právo na odpočítanie dane vzniklo, t.j. v zdaňovacom období február 2005

Ak platiteľ dane do uplynutia lehoty na podanie daňového priznania za zdaňovacie obdobie, v ktorom právo na odpočítanie dane vzniklo nemá doklad podľa § 51 ods. 1 písm. a), c) alebo d) zákona o DPH (t.j. tuzemskú faktúru, faktúru za tovar od dodávateľa z iného členského štátu, doklad o premiestnení, dovozný doklad), vykoná odpočítanie dane v tom zdaňovacom období, v ktorom dostane doklad. V tomto prípade zákon o DPH jednoznačne stanovuje, že platiteľ dane vykoná odpočítanie dane v zdaňovacom období, v ktorom dostane doklad.

Príklad
Platiteľ dane C dodal platiteľovi dane D tovar 30.1.2005 a v tento deň mu vznikla daňová povinnosť. Platiteľovi dane D vzniklo právo na odpočítanie dane v ten istý deň, ako platiteľovi dane C vznikla daňová povinnosť, t.j. 30.1.2005. Platiteľ dane C vyhotovil faktúru 10.2.2005, platiteľ dane D ju dostal 27.2.2005. Keďže do 25.2.2005 platiteľ dane D nedostal faktúru, vykoná odpočítanie dane v tom zdaňovacom období,
v ktorom dostal doklad, t.j. v zdaňovacom období február 2005.

Odpočítať môžem v ZO, keď právo na odpočítanie vzniklo, alebo v prvom ZO.

Milan vďaka, Tvoje argumenty sú vždy presvedčivé a majú logiku.
Alexandra777
11.04.08,10:27
To mi je jasné, už som si to v zákone prečítala asi sto krát, ale neviem, ako si to môžem urobiť v programe, v ktorom nemám možnosť - odpočítanie dane v účtovnom období nasledujúcom po období, v ktorom právo na odpočítanie vzniklo. Dátum na pokl. doklade je napr. 15. 02. 2008, ale ku mne sa dostane až 28. 03. 2008, teda po podaní februárového daňového priznania. V účtovnom denníku musím mať nahodený výdavkový pokladničný doklad ku dňu uskutočnenia účtovného prípadu, ale v knihe evidencie DPH ku dňu v rámci mesiaca, v ktorom si chcem uplatniť odpočet. Takže neviem, k akému dátumu môžem vlastne nahodiť pokladničný doklad, v rámci ktorého si chcem uplatniť odpočet až v nasledujúcom mesiaci. Neviete mi niekto poradiť?
Alexandra777
11.04.08,10:34
môžem si vlastne vôbec nenahodiť dané doklady a neuplatniť si tým pádom odpočet na DPH?
evina
11.04.08,10:38
môžem si vlastne vôbec nenahodiť dané doklady a neuplatniť si tým pádom odpočet na DPH?

Ja to mám riešené v softe - účtujem vo februári a do evidencie DPH dám v marci.
Ak naozaj nemáš takú možnosť riešila by som to ako som písala vyššie - príspevok 19
Alexandra777
11.04.08,16:16
Môžem si vlastne DPH odpočítať až vtedy, keď sa ku mne doklad dostane? V § 51 ods. 2 ZoDPH je napísané, že daňovník si môže odpočítať DPH aj vtedy, keď sa k nemu doklad dostane. Ale ako vlastne môžem daňovým kontrolórom pri daňovej kontrole dokázať, že doklad sa ku mne dostal napr. až v apríli, aj keď je februárový?
Zoltán Kovács
11.04.08,16:37
Môžem si vlastne DPH odpočítať až vtedy, keď sa ku mne doklad dostane? V § 51 ods. 2 ZoDPH je napísané, že daňovník si môže odpočítať DPH aj vtedy, keď sa k nemu doklad dostane. Ale ako vlastne môžem daňovým kontrolórom pri daňovej kontrole dokázať, že doklad sa ku mne dostal napr. až v apríli, aj keď je februárový?

Podľa mňa toto sa má chápať na daňovníka, a nie na externého účtovníka. Keď neporiadný podnikateľ dodá doklad z 02/2008 v 04/2008 a je mesačný platiteľ tak možnosti sú: podať dodatočné priznanie DPH za 02/2008, alebo neuplatniť DPH.
evina
11.04.08,17:12
Môžem si vlastne DPH odpočítať až vtedy, keď sa ku mne doklad dostane? V § 51 ods. 2 ZoDPH je napísané, že daňovník si môže odpočítať DPH aj vtedy, keď sa k nemu doklad dostane. Ale ako vlastne môžem daňovým kontrolórom pri daňovej kontrole dokázať, že doklad sa ku mne dostal napr. až v apríli, aj keď je februárový?

Ako píše Smith-nie je rozhodujúce, kedy sa doklad dostal k účtovníkovi, ale kedy k platiteľovi DPH, teda do firmy. Z bloku ERP jasne vyplýva, kedy boli vynaložené prostriedky na nákup, t.j. kedy presne firma mala k dispozícii doklad /a teda kedy vznikla daňová povinnosť/. Z bloku ERP preto na základe §51 môžeme uplatniť právo na odpočet v zdaňovacom období, kedy povinnosť vznikla alebo v bezprostredne nadchádzajúcom.
U faktúry takýmto dôkazom môže byť prevzatie pošty napr. u doporučených zásielok, alebo zápis o prijatí dokladu v došlej pošte, nadväzne na pečiatku odoslania na pošte na obálke napríklad....