pavol54
06.04.08,19:40
28.03.08 som sa spýtal ako naložiť s účtovaním nehmotného dlhodobého majetku v roku 2008 dodnes vedeného ako materiál.Vzhľadom k tomu, že som nedostal priamo odpoveď, tak som si dovolil použiť návod p.azly kde radí ako odpísať počítač inej pýtajúcej sa. takže ďakujem. Súčasne som si prerátal
odpisy, kde som si stanovil 5 ročné odpisové obdobie, a zistil som že ak by som uvedený materiál zaradil do 014 v roku 2007, mohol som mať daň o 30000,. nižšiu a firma by nebola v povinná platiť od roku 2008 Q preddavky na daň
Chcel by som sa spýtať odborníkov a odborníčok Môžem z tohoto dôvodu vykonať dodatočné daňové priznanie, dokedy, a možné súvislosti a dôsledky s platením preddavkov .
Ďakujem
betka
06.04.08,17:48
Z pohľadu účtovníctva:
Opravy chýb minulých účtovných období.
Podľa postupov účtovania sa náklady a výnosy účtujú do obdobia, s kt. časovo a vecne súvisia. Ak UJ nezaúčtuje N alebo V do UO, s kt. časovo a vecne súvisia, alebo ich zaúčtuje nesprávne, potom o nich musí účtovať v tom období, v kt. sa o týchto opravách dozvie. teda bude účtovať o oprave chýb min. obdobia
Postupy rozlišujú významné a nevýznamné opravy chýb min. UO a podľa toho
ustanovujú aj sposob účtovania.

Učtovanie nevýznamných opráv nákladov a výnosov. Učtujeme ich ako bežné prípady bežného UO na príslušných účtoch N a V z hospod. činnosti jednotky.
Učtovanie vyznamných N a V sa účtujú na účte 428, 429

Podmienku významnosti si stanovuje Uj v internej smernici, pretože 50 tis. Sk môže byť pre menšiu UJ významná chyba a teda pojde aj o významnú opravu, ale pre inú UJ pojde o nevýznamnú chybu (nevýznamnú opravu).

Ak UJ zistí, že v priebehu roka zaúčtovala nesprávne účtovný prípad a UZ už bola za predch rok schválená najvyšším orgánom spoločnosti, opatovné otvorenie UK už neprichádza do úvahy, o oprave nesprávne zaúčtovaného účtovného prípadu bude účtovať v tomto UO, teda v období, v kt. na chybu, resp. na nesrávne zaúčtovaný prípad prišla.
To isté platí, aj v prípade, ak Uj nemá ešte nemá schválenú UZ, ale z pohľadu UJ ide o nevýznamnú opravu, koli kt. nebude opatovne otvárať UK, aj tento prípad zaúčtuje v tomto UO, v kt. sa chyba zistila..
pavol54
06.04.08,18:17
Ďakujem za odpoveď, tak teda bude to fungovať tak ako som si to predstavoval, materiál prevediem do dlhodobého majetku až od tohto roku len tých preddavkov na daň mi je ľúto.
danielv
10.04.08,08:30
Ďakujem za odpoveď, tak teda bude to fungovať tak ako som si to predstavoval, materiál prevediem do dlhodobého majetku až od tohto roku len tých preddavkov na daň mi je ľúto.

Nie nevyhnutne, jedna vec je zaúčtovanie a druhá vec daňové vysporiadanie.

Ak zistíš, že máš v minulých rokoch nesprávne zaúčtované náklady alebo výnosy a už máš schválenú závierku za príslušný rok, tak jednak postupuješ tak, ako napísala betka vyššie, jednak to ale musíš vysporiadať aj daňovo podaním dodatočného daňového priznania. Ak sa pri zaúčtovaní rozhodneš, že ide o nevýznamnú výšku nákladov/výnosov, tak ju zaúčtuješ do N/V bežného obdobia, ale na nedaňové analytické účty, aby ti to neovplyvnilo daň bežného obdobia, keďže daň za tieto N/V vysporiadaš už tým dodatočným DP. Ak o tom účtuješ ako významnej položke (účty 428, 429), nie je čo riešiť, keďže tie ti hospodársky výsledok bežného obdobia neovplyvnia (zato ale ovplyvnia obsah Poznámok, kde túto skutočnosť treba uviesť).

Ak zistíš, že máš v minulom roku nesprávne N/V a závierka ešte nebola schválená, môžeš podľa §16, ods. 10 zákona o účtovníctve a §2a Postupov účtovné knihy opäť otvoriť a vykonať závierkovú opravu. Samozrejme, ak už si podal DP, musíš podať dodatočné. Predpokladám, že závierku 2007 ešte nemáš schválenú VZ, takže by si mohol použiť tento postup a vyhnúť sa tak preddavkom, s výnimkou tých, čo už si zaplatil (nárok na vrátenie nie je - vysporiadajú sa v DP za 2008).
danielv
11.04.08,09:33
Ešte ma k tejto veci napadla taká drobnosť, ktorú som nespomenul. Ak sa oprava chýb minulých období vykonáva po schválení závierky, teda už v účtovníctve bežného roka, a v dôsledku tejto opravy bolo potrebné podať dodatočné daňové priznanie, ktorého výsledkom bolo zvýšenie, alebo zníženie dane, treba samozrejme zaúčtovať aj túto daň, a to ekvivalentným spôsobom, ako bola zaúčtovaná oprava. Teda pri nevýznamných opravách je to 591/341 (+/-, doporučujem na 591 analytiku pre tento prípad) a pri významných 428/341, resp. 341/429. Narážam hlavne ten druhý prípad (prvý je dosť samozrejmý), pretože na na účtoch 42x sa účtuje o čistom zisku, resp. strate, po zdanení.