mariro
07.04.08,06:58
Založila som túto tému, lebo rada by som poznala i vaše názory.Aký máte názor na to , že dnešná mládež vo veku 13-15 rokov by chcela chodiť do barov a reštaurácií, väčšina aj chodí, a samozrejme , že tam pijú alkohol a fajčia, sú i výnimky,nechcem všetkých hádzať do jedného vreca. Ale zdá sa mi to trocha priskoro!!!!Ja sama sa s takýmto prístupom nestotožňujem a som proti tomu.Ja sama mám deti vo veku 13 rokov a snažím sa im vysvetliť , že na návštevy takých zariadení majú čas.A o alkohole a fajčení nehovoriac.
Ako vy riešite s deťmi takéto otázky...."Mami možem ísť dnes do baru, veď ide aj Zuza, Ivana, aj Jano,Peter...??????"Moja odpoveď vždy znie NIE!!
Zoltán Kovács
07.04.08,05:01
Ja sám ešte nemám deti, ale zastávam rovnaký názor. Maloleté deti nemajú čo robiť v takýchto zariadeniach.
kačkapoliačka
07.04.08,05:43
Pred pár rokmi boli aj moje v tom veku. Mala som jednu výhru, ich povaha je menej spoločenská a medzi ľudí ich to neťahá. Ale stalo sa, že chceli ísť a tiež som povedala nie.
Niekedy som im dala na pizzu po škole, alebo sa spolu "vytešovali" na narodkách. Sústredila som sa a sústredím, aby išli skôr medzi kresťanskú mládež, kde býva aj "dozor" a prosím Boha o múdrosť ako tieto veci a ponuky riešiť. Prajem veľa trpezlivosti a múdrosti. pa kp
mariro
07.04.08,06:11
Takto to riešim i ja, snažím sa im to rozumne vysvetľovať a oni aj chápu, ale skúšajú či nepovolím.Ako to , že rodičia púšťajú deti do takýchto zariadení, vedia o tom, alebo ich deti klamú??? Moje deti našťastie neklamú.Teda ešte som neprišla na to, že by klamali.Ale často mi syn povie, že nezapadne do bandy , keď ho nepustím, lebo tam chodia i ostatní.Ja mu vždy odpoviem, že mňa ostatní nezaujímajú, keď je to jedno ich rodičom to je ich vec, ale mňa zaujímaš Ty a mne to jedno nie je aký človek z Teba vyrastie!!!Ale kladiem si otázku, čo tie dnešné deti majú za záľuby? Bola som nešťastná keď sedeli pri počítači a posielala som ich von, ale myslím že menšie zlo asi bude keď budú sedieť pri počítači ako brázdiť po baroch, lebo bohužiaľ,keď som zakázala, radšej zostal doma, lebo že by nemal vonku s kým byť.
Škoda že už neexistujú nejaké kluby pre takýchto maloletých, ktorí by sa chceli stretávať a počúvať hudbu , ako to bývalo kedysi.
Blanka Š
07.04.08,06:11
Ja mám doma veľmi spoločenskú 11 ročnú mládež a často riešime rovnaký problém-"mami,ideme si sadnúť na kofolu,na zákusok...idú všetci..zase iba ja nebudem....."
Jeden krát sme ho pustili .Týždeň sa správal ako majster sveta,no lietal,cítil sa dospelý,proste frajer.Vysvetľovali sme mu že to nie je vhodné aby deti chodili do takýchto podnikov,že od kofoly je krôčik k pivku ....s kamarátmi môže posedávať aj doma a kofolu si môžu kúpiť v potravinách.Jednoducho sme mu také akcie zakázali,sám sa nevedel v partii brániť,hoci uznal že má na to čas.
Snažíme sa mu voľný čas rozumne vyplniť,to je asi jediná rada a vidím že to má efekt
misomiso
07.04.08,06:19
Cital som to v jednej knihe (mam dojem Malcolm Gladwell - Bod zlomu) vysledky vyskumov - na buduce uplatnenie mladych nema nic taky silny vplyv (ani rodina, ani skola, ani talent) ako prave to, v akej "partii" vrstevnikov vyrastaju. Bohuzial - prave vo veku dospievania je im prave tato "partia" vzorom a nevyhodi im to z hlavy ziadna (casto ani krestanska) vychova.

Preto chapem ludi (poznam takych), co sa kvoli detom dokonca prestahovali. Skratka - velmi zalezi, v akej spolocnosti sa deti pohybuju.
omega2.0
07.04.08,07:36
Mam deti vo veku 10 a 11 rokov a nemam este tento problem, ale jednoznacne nesuhlasim s tym, aby mladez sedela v baroch a krcmach.
Moje deti zatial furt sedia pri PC , asi to maju po mne :D.
tiny77
07.04.08,08:10
Takto to riešim i ja, snažím sa im to rozumne vysvetľovať a oni aj chápu, ale skúšajú či nepovolím.Ako to , že rodičia púšťajú deti do takýchto zariadení, vedia o tom, alebo ich deti klamú??? Moje deti našťastie neklamú.Teda ešte som neprišla na to, že by klamali.Ale často mi syn povie, že nezapadne do bandy , keď ho nepustím, lebo tam chodia i ostatní.Ja mu vždy odpoviem, že mňa ostatní nezaujímajú, keď je to jedno ich rodičom to je ich vec, ale mňa zaujímaš Ty a mne to jedno nie je aký človek z Teba vyrastie!!! SUHLAS Ale kladiem si otázku, čo tie dnešné deti majú za záľuby? Bola som nešťastná keď sedeli pri počítači a posielala som ich von, ale myslím že menšie zlo asi bude keď budú sedieť pri počítači NESUHLAS ako brázdiť po baroch, lebo bohužiaľ,keď som zakázala, radšej zostal doma, lebo že by nemal vonku s kým byť.
Škoda že už neexistujú nejaké kluby pre takýchto maloletých, ktorí by sa chceli stretávať a počúvať hudbu , ako to bývalo kedysi.
niektori rodicia si neuvedomuju, kolko zla ciha na internetovych strankach, zostavaju v domneni, ake uzasne maju deti, ved su ticho sediace doma, pod nasim dozorom, pri pc...
Deti budu skusat, kym nepochopia, ze nepovolite. Alebo podlahnete - a oni tym padom vyhrali. - tot moja reakcia.

Moj nazor:
Je neskoro zacat s vychovou v puberte (ohybaj ma mamko, pokym som ja Janko...) Je porebne drzat deti nakratko, no zaroven ich milovat a venovat im maximum casu, i ked je to na ukor osobneho volna.. Po tomto dostatocne silnom vychovnom zaklade - nastane cas vypustit ich z hniezda.. Tam - i ked mozno neraz okusia "zakazane" (poharik, cigareta, diskoteka) sa prejavi spätná väzba vasej snahy, vychovy, lasky - a pochopia zmysel zivota. Ze nie vtedy budu silni a dospeli, ked si zahresia, s cigou v ruke, ale naopak, ked za svoje ciny sa nebudu musiet hanbit. Zelam nam vsetkym, aby sme zachranili co sa da, vypestovali zdravych, silnych ludi, pevne stojacich na zemi, s moralnymi zasadami, pretoze dnesna mladez je naozaj ina, ako sme boli my. A ak sa rozhliadneme vokol seba - toto nie je otrepana fraza nasich rodicov...
duves
07.04.08,11:08
Nemajú tam čo hladat. resp. by tam nemali vysedávať. Nanajvýš kúpiť kofolu, vonku to na cerstvom vzduchu vypiť a vypadnut. Aspon tak to bolo, ked som bol teenager ja.
lu_lu
08.04.08,15:54
Dilemu, ci dieta pustit do baru budem riesit az o niekolko rokov, no mozem prispiet inymi skusenostami a statistikami.
Ucim na strednej skole, 2-,3- a 4-ročné odbory, vsetky rocniky, t.j. od 15 do 21 rokov. Mam s nimi velmi dobre vztahy, co sa odzrkadluje aj v tom, ze sa predo mnou bavia, ako keby som bola jednou z nich. Mozte si tipnut, ktore temy sa najcastejsie pretriasaju. Alkohol, sex a fajcenie (v danom poradi). Ak si myslite, ze sa to stupnuje ich vekom, ste na omyle (teda okrem sexu, ten sa neskor stava prioritnym).
Najhorsie, a zial, nielen recami, su na tom prvaci. Az 60 percent z nich fajci pravidelne!!! (Lahko si to overite cez prestavku). Od septembra som spozorovala v jednej triede 3 chalanov, ktori zacali fajcit (zeby vplyv partie?). Vacsina z tych 60% zacala fajcit v 8-ej triede, ale pravidelne "az" v 9-ej. Na otazku "no co, ako vikend?" odpovedaju najcastejsie "pohoda...sme boli vonku, sme oslavovali, vsak vies...jak mi bolo zle... co si neprisla?..." Sa pozeram na tieto deti a je mi do placu.
Dalsou smutnou zaujimavostou je, ze z usporiadanych rodin (t.j. otec, mama, ktori sa aspon obcas zaujimaju o to, ci ich dieta prospieva) fajcia najma decka z dedin. Odovodnujem si to najma tym, ze na dedine zacinaju chodit do krciem mladi pomerne skoro (typicky nazor ich rodicov: vsak sa tu vsetci pozname, hadam ho uz niekto prepleskne).
Na margo partie zopár faktov na sidliskove deti: sklonovana (a nielen jazykom) je najma marihuana a otvorena prislusnost k roznym skupinam typu anarchisti, skini, satanisti.

Zaver? Este jedna statistka, ci skor rovnica:
relativne dobry ziak (nefajci, priemerne az vyborne znamky) =
= mam rodicov, ktori pridu na rodicovske

...ostatne si domyslite
misomiso
08.04.08,16:10
No - je to smutne. Mas nejake riesenie?
dad111
09.04.08,09:35
No - je to smutne. Mas nejake riesenie?
Riesenie je tu.

Zaver? Este jedna statistka, ci skor rovnica:
relativne dobry ziak (nefajci, priemerne az vyborne znamky) =
= mam rodicov, ktori pridu na rodicovske
Len rodicia, ktori sa zaujimaju o osud svojich deti z nich aj mozu nieco vychovat. Ked vsak podporujeme rozvrat manzelstiev, dotujeme egoistickych prospecharov, ktori si z deti robia zdroje prijmu, necudujme sa co z deti vyrasta. Staci si len precitat par prispevkov v inych temach. Jedine co niektorych zaujima, je to, ako a odkial dostat peniaze. Malo, alebo vobec sa nezaujimaju o to, co deti robia. Deti sa nebudu vychovavat sami. Ani to nechcu. Tiez su radsej, ked su ich rodicia s nimi. Preco by nemali chodit do cukrarni, kaviarni a podobne? Ale s doprovodom a pod kontrolou. Nie zakazovat. Zakazane ovocie najlepsie chuti a najviac pritahuje. Ak sa niekto vychvaluje, co vsetko kupil svojim detom a nezaujima sa ako s tym nakladaju, skor im skodi. Je to najjednoduchsie kupit TV, PC, mobil, NET a vsetko mozne. AKo sa asi detom venuju ti ambiciozni jedinci budujuci si svoju karieru? Preco by nemohli byt rodicia ktori zanedbavaju svoje deti sankcionovani znizenim pridavkov, verejnym pokarhanim a podobnymi sankciami?
misomiso
09.04.08,09:57
Riesenie je tu.

Len rodicia, ktori sa zaujimaju o osud svojich deti z nich aj mozu nieco vychovat. Ked vsak podporujeme rozvrat manzelstiev, dotujeme egoistickych prospecharov, ktori si z deti robia zdroje prijmu, necudujme sa co z deti vyrasta. Staci si len precitat par prispevkov v inych temach. Jedine co niektorych zaujima, je to, ako a odkial dostat peniaze. Malo, alebo vobec sa nezaujimaju o to, co deti robia. Deti sa nebudu vychovavat sami. Ani to nechcu. Tiez su radsej, ked su ich rodicia s nimi. Preco by nemali chodit do cukrarni, kaviarni a podobne? Ale s doprovodom a pod kontrolou. Nie zakazovat. Zakazane ovocie najlepsie chuti a najviac pritahuje. Ak sa niekto vychvaluje, co vsetko kupil svojim detom a nezaujima sa ako s tym nakladaju, skor im skodi. Je to najjednoduchsie kupit TV, PC, mobil, NET a vsetko mozne. AKo sa asi detom venuju ti ambiciozni jedinci budujuci si svoju karieru? Preco by nemohli byt rodicia ktori zanedbavaju svoje deti sankcionovani znizenim pridavkov, verejnym pokarhanim a podobnymi sankciami?

Presne tak, suhlasim. Ale tu treba povedat, ze aj spolocnost (stat) moze urobit dost. Ale to by sme tu nemohli mat populisticku vladu, kde kazdemu rozhodnutiu predchadza detailna analyza vplyvu na verejnu mienku. Resp. - vobec by sme tu asi nemali mat demokraciu ale osvieteneho diktatora. Ved zakazte ludom fajcit a pit. Sam Gorbacov (ktory priniesol do Rusk ademokraciu) zakapal na tom, ze zakazal pitie. Pritom dobre vedel, ake je to dolezita a ze bez toho sa nepohnu.

Ale boli vlady, ktore mali tu odvahu. Ked som bol vo Svedsku, tak mi domaci podrobne vysvetlovali, ake bolestive bolo pre Svedov zo zaciatku zavedenie prohibicie, ake ale obrovske vysledky to prinieslo. Projekt sa podaril a sami Svedi priznavaju, ze ich to zachranilo ako narod a vytiahlo z bryndy. Podarilo sa narod vyliecit z tazkeho alkohlolizmu, a priniest prosperitu. Nech mi teraz nikto nanapise, ze Svedi chodia trajektami chlastat do Danska. Ano, chodia, ale je to cca 200 ludi a predstavuje to zanedbatelnu vzorku obyvatelstva, je to ovela menej, ako u nas je zavislych na tvrdych drogach. Vacsina ludi akceptovala filozofiu, ze spotreba alkoholu ne prisne regulovana a pitie je spolocensky neakceptovatelne.

U nas nieco podobne nehrozi, Slovaci su velki vyznavaci populistickych politikov, preto sa u nas populizmu tolko dari, vznikaju cele narodne skoly populizmu v ramci politickeho spektra. Takze nas cakaju iba riesenia, ktore su z kratkodobeho hladiska pre vacsinu prijemne (hoci uz zo strednodobeho hladiska pre vsetkych nevyhodne).
dad111
09.04.08,11:31
Nie som si isty, ze zakazovanie prinesie vysledky. V casoch nasho detstva bolo nemyslitelne, aby dieta az do veku okolo 18 rokov voslo do krcmy a sadlo si za stol, neexistovalo kupit kofolu, krcmar nam ju nepredal, len malinovku a vypit vonku. A predsa nasa generacia vychovala zo svojich deti to co teraz kritizujeme. Aj u nas prebiehali podobne snahy obmedzovat alkohol, aj ked nie take tvrde, pocet alkoholikov narastal. Ak niekto prestane pit, alebo fajcit prinuti ho k tomu najcastejsie zdravotny stav, nepomaha dokonca ani zdrazovanie.
Tak snad ta spolocnost verejnym odsudenim by nieco mohla dokazat. Tresty ak uz tak verejnoprospesne prace. A hlavne nepodporovat darebakov. Len samozrejme to je nutne mat solidne, ferove a spravodlive zakony aj system ich aplikacie. Zakony by bolo najjednoduchsie odpisat od tych ktorym to funguje.
Len ta vola akosi vsade chyba.
misomiso
09.04.08,11:55
Nie som si isty, ze zakazovanie prinesie vysledky. V casoch nasho detstva bolo nemyslitelne, aby dieta az do veku okolo 18 rokov voslo do krcmy a sadlo si za stol, neexistovalo kupit kofolu, krcmar nam ju nepredal, len malinovku a vypit vonku. A predsa nasa generacia vychovala zo svojich deti to co teraz kritizujeme. Aj u nas prebiehali podobne snahy obmedzovat alkohol, aj ked nie take tvrde, pocet alkoholikov narastal. Ak niekto prestane pit, alebo fajcit prinuti ho k tomu najcastejsie zdravotny stav, nepomaha dokonca ani zdrazovanie.
Tak snad ta spolocnost verejnym odsudenim by nieco mohla dokazat.

Ja si nemyslim, ze zakazovanie nic neriesi. Vychovali sme take deti preto, ze na nich nemame cas. To je troch iny problem. Co ine ako zakaz ma riesit situaciu, ked sa nieco deje, co nie je pre spolocnost vhodne? Ved naco by nam bol potom cely pravny system, zalozeny predovsetkym na zakazoch a obmedzeniech keby sme neverili v ich ucinnost? Naco by nam bol zakon o DPH, keby sme neverili, ze zabezpeci vyber dani u velkej vacsiny podn. subjektov?

Vychova a osveta ano, ved bola aj sucastou tej kampane vo Svedsku. Ale bez tvrdych zakazov a sankcii (pridelovy system na alokohol, predaj iba v spec. obchodoch, vyhadzov z prace...) by taka osveta bola vsetkym iba na smiech. Osvetu treba na VYSVETLENIE nutnosti zaviest taketo tvrde kroky ludom. Nie sa naivne domnievat, ze narod zmudrie. To uz si mysleli komunisti, ked naivne planovali prve spravodlive usporiadanie - komunizmus, ktore nikdy ani nestihli zaviast do praxe, prave pre tu naivitu, jednoducho ratali s tym, ze ludia sami pochopia a budu sa spravat uvedomelo.
VladoaKatka
09.04.08,12:20
Nemajú tam čo hladat. resp. by tam nemali vysedávať. Nanajvýš kúpiť kofolu, vonku to na cerstvom vzduchu vypiť a vypadnut. Aspon tak to bolo, ked som bol teenager ja.

No takto to bolo, lebo neboli bary, puby atď.len cukrárne, krčmy a lepšie reštaurácie... :).
Boli sme pravdepodobne viac kontrolovaní zo strany rodičov, v škole bola tiež prísnejšia disciplína a proste bola iná, skromnejšia doba. Nepamätám sa, že by sme sa vtedy vysmievali spolužiakom čo má oblečené - všetci sme mali rovnako,... ale to asi je už akási nostalgia,... naša výchova asi bola iným smerom vedená, záležalo nám - väčšine na zvdelaní a neposlednom rade na dobrom mene, vtedy čierna ovca bol ten, ktorý vyčnieval z toho dobrého kolektívu ale teraz je to naopak, vzorom je ten, ktorý pije, fajčí, droguje...
Ak sme dostali v škole výprask alebo poznámku, od rodičov sme dostali aj s úrokmi, ...teraz rodičia zastanú svoje deti , div že ich ani nepochvália a ešte sa idú sťažovať do školy...
No demokracia došla až sem.
Gabi03
09.04.08,12:53
Ja si nemyslim, ze zakazovanie nic neriesi. Vychovali sme take deti preto, ze na nich nemame cas. To je troch iny problem. Co ine ako zakaz ma riesit situaciu, ked sa nieco deje, co nie je pre spolocnost vhodne? Ved naco by nam bol potom cely pravny system, zalozeny predovsetkym na zakazoch a obmedzeniech keby sme neverili v ich ucinnost? Naco by nam bol zakon o DPH, keby sme neverili, ze zabezpeci vyber dani u velkej vacsiny podn. subjektov?

Vychova a osveta ano, ved bola aj sucastou tej kampane vo Svedsku. Ale bez tvrdych zakazov a sankcii (pridelovy system na alokohol, predaj iba v spec. obchodoch, vyhadzov z prace...) by taka osveta bola vsetkym iba na smiech. Osvetu treba na VYSVETLENIE nutnosti zaviest taketo tvrde kroky ludom. Nie sa naivne domnievat, ze narod zmudrie. To uz si mysleli komunisti, ked naivne planovali prve spravodlive usporiadanie - komunizmus, ktore nikdy ani nestihli zaviast do praxe, prave pre tu naivitu, jednoducho ratali s tym, ze ludia sami pochopia a budu sa spravat uvedomelo.

mimotemy Misomiso, aby som si nejaké veci ujasnila.... Vravíš, že zákony treba dodržovať? Čiže dodržovať určité pravidlá?
misomiso
09.04.08,18:24
mimotemy Misomiso, aby som si nejaké veci ujasnila.... Vravíš, že zákony treba dodržovať? Čiže dodržovať určité pravidlá?

Teraz nechapem. Problem o ktorom sa teraz bavime nie je, ci dodrziavat alebo nedodrziavat, ale v tom, ze v podstate ziadne nie su vytvorene. Alkohol je lacny a vsade dostupny. Fajcit sa moze vsade. Rodicia nie su njak motivovani, aby sa starali, kde su ich deti.

Keby stat chcel, nastavi system tak, ze sa v podstate neda, napr. v spominanom Svedsku bol alkohol na pridel, v specialnych obchodoch a este extremne drahy. Samozrejme, vzdy sa najdu ludia, ktori budu doma palit, alebo v pripade Svedov chodili chlastat do Danska. Ale v tomto pripade nie dolezite, co robi a2% ludi, ale co robi vacsina.

Inak ja som bol vzdy za dodrziavanie zakonov, ak pravda nesmeruju k nejakemu samoucelnemu potlaceniu slobod, ale k vseobecnemu blahu spolocnosti.
duves
09.04.08,18:39
No takto to bolo, lebo neboli bary, puby atď.len cukrárne, krčmy a lepšie reštaurácie... :).
Boli sme pravdepodobne viac kontrolovaní zo strany rodičov, v škole bola tiež prísnejšia disciplína ....
Ja som nechapal, ked moja dcerka končila 1.triedu zakladnej školy 30. juna. Šiel som ju odprevadit a urobit zopar foto v triede. Co som videl pred skolou, tak to som nechapal. Ožratí deviataci sa tackali, dačo vykrikovali. Tlačili sa na spolužiačky a obchytavali ich. To skutocne neexistovalo v 70-ych rokoch!
Ved by nas rodicia zdrali z kože.
lu_lu
09.04.08,19:02
Zaver? Este jedna statistka, ci skor rovnica:
relativne dobry ziak (nefajci, priemerne az vyborne znamky) =
= mam rodicov, ktori pridu na rodicovske




Zacali by sme zo zakona povinnou ucastou na rodicovskom.

(vela rodicov nechodi na rodicovske aj z dovodu, ze si myslia, ze sa uz nic nove nemozu dozvediet: znamky predsa vidim aj v ziackej a svoje dieta si poznam. Vela rodicov zije v klamnej iluzii o svojich detoch. Nezazlievam im to, je to dane rozdielnym spravanim ich deti v skole a doma a prirodzenou potrebou verit, ze ich dieta je to naj... - najkrajsim dokazom tohto su zranene city a neschopnost matky prijat akukolvek kritiku na svoje dieta v ranom veku (sama to poznam).)

Rozhodne najvacsi vplyv na cely problem maju rodicia. Na to, akych rodicov mame na Slovensku, zas najviac vplyva spolocnost a vedenie statu, na spolocnost nase vlastne povedomie a sme tam, kde sme nechceli byt... ...a preto samozrejme musim suhlasit s osvetou.


Aby som sa vratila k hlavnej teme: mladez a bary: vzhladom na moju naivnu optimisticku povahu (sa aj cudujem sama sebe po tom vsetkom) verim tomu, ze pobyt v baroch nemusi mat nevyhnutne zly vplyv na dieta. ALE silno nesuhlasim s tym, aby tam chodili deti a mladez zo ZS (su fakt mladi, prilis ovplyvnitelni a pardon za vyraz hlupucki) a prvaci SS (je to najzranitelnejsie obdobie, obdobie zmeny skoly, kamaratov, partie, su citovo velmi nestabilni, hlavne prvy polrok si v triede vytvaraju pozicie a otukavaju sa). Alternativne, ustretove riesenie by bol vznik tzv. bezpecnych krcmiciek, t.j. ziaden alkohol/fajcenie, nieco taketo funguje v Ziline (Kompas) a v Kosiciach (nazov si uz napamatam, ale prevadzkuje to MPK - Mladez pre Krista), obe su zalozene krestansky orientovanymi ludmi pracujucimi s mladezou, ale napr. Kompas funguje na bezideologickom principe (v Kosiciach neviem, ale asi to iste). Osobne sme s priatelmi zalozili neziskovu organizaciu na pracu s maldezou a aj vytvorenie takejto krcmicky je nasim cielom.
lu_lu
09.04.08,19:24
Este rada pre rodicov, ktori riesia dilemu, ze ich dieta bude "out", ked nebude chodit s ostatnymi do baru:

1. dajte si zalezat na tom, aby ste poznali kamaratov vasho dietata (vela vam to napovie)

2. nesnazte sa byt kamaratom len vasmu dietatu, ale aj jeho kamaratom

3. v ramci moznosti a dovere k vasim detom, im obcas dovolte zorganizovat si vlastnu party u vas doma alebo na chate (samozrejme bez vas). Budete vyzerat "coolovo" a dostanete sa do lepsieho povedomia ich kamaratov a cez ich kamaratov k svojim detom

4. to najdolezitejsie: presne im vysvetlite, z coho mate obavy, ked ich uz pustite a pridajte formulku typu: "verim a DOVERUJEM ti, ze si dost mudra/y na to, aby si to zvladol/la." (otvoreny prejav dovery robi zazraky - dnes som napriklad riesila s jednym ziakom, ktoreho povest nepatri k tym najlepsim, ze nevie, ako ma doma povedat, ze nechce po vyuceni pokracovat v nadstavbovom studiu a urobit si maturitu, a ze mama bude sklamana - chapete, toto vam povie clovek, o ktorom si myslite, ze na vsetko a vsetkych s..e)

5. ak nedokazete z vasho dietata dostat ziadnu spatnu vazbu, radsej ho nikam neupustte.

6. clovek do 18 rokov je DIETA nielen zo zakona!
lu_lu
09.04.08,19:30
Ja som nechapal, ked moja dcerka končila 1.triedu zakladnej školy 30. juna. Šiel som ju odprevadit a urobit zopar foto v triede. Co som videl pred skolou, tak to som nechapal. Ožratí deviataci sa tackali, dačo vykrikovali. Tlačili sa na spolužiačky a obchytavali ich. To skutocne neexistovalo v 70-ych rokoch!
Ved by nas rodicia zdrali z kože.

Kazdorocne opakujuci sa vyrok uciteliek zo ZS: "...jaaaj, keby ste vedeli, aky material (=ziaci) vam tam pride v septembri..."
Gabi03
10.04.08,05:14
mimotemy Lu_lu, tvoje príspevky aj napriek tvojim skúsenostiam sú plné elánu a optimizmu. Myslím si, že ti patrí česť najmä preto, že pracuješ s deťmi a mladými ľudmi. Držím ti palce, aby si s terajším názorom vydržala čo najdlhšie. :rolleyes:
lu_lu
10.04.08,12:41
mimotemy;) No, asi aby som mala dnes prispiet niecim novym, tak mi dvaja druhaci v triede cez prestavku vyhodili z okna na druhom poschodi stolicku. Narobili zbytocne problemy sebe aj mne, ale co uz... rychlo som sa otriasla, vypytala si video z tejto akcie (taketo akcie sa vzdy zachytavaju na mobile), akoze som sa s nimi na tom zasmiala a popriala im vela stastia (budu ho potrebovat, dnes je rodicovske :)). Do konca hodiny sekali dobrotu, boli az smiesni.
lu_lu
10.04.08,12:50
mimotemy Lu_lu, tvoje príspevky aj napriek tvojim skúsenostiam sú plné elánu a optimizmu. Myslím si, že ti patrí česť najmä preto, že pracuješ s deťmi a mladými ľudmi. Držím ti palce, aby si s terajším názorom vydržala čo najdlhšie. :rolleyes:

Dakujem. Inak, ten optimizmus som paradoxne tiez ziskala skusenostami - skusenostou, ze sa to naozaj oplati (myslim, venovat mladezi, aj ked neviem ci aj ako ucitel). Napriklad manzel s kamaratom zobrali asi pred dvoma tyzdnami 9 deviatakov na maly vylet na hrad. Cesta cez les do kopca im trvala necelu polhodinku, pocas celej cesty jeden cez druheho nadavali, pritom mali nahlas pustenu hudbu z mobilu (manzel sa hanbil ako pes, vsade plno pesich turistov), ale na konci mali z toho ohromny zazitok a dozadovali sa dalsieho vyletu. To potesi.
Gabi03
10.04.08,12:55
Dakujem. Inak, ten optimizmus som paradoxne tiez ziskala skusenostami - skusenostou, ze sa to naozaj oplati (myslim, venovat mladezi, aj ked neviem ci aj ako ucitel). Napriklad manzel s kamaratom zobrali asi pred dvoma tyzdnami 9 deviatakov na maly vylet na hrad. Cesta cez les do kopca im trvala necelu polhodinku, pocas celej cesty jeden cez druheho nadavali, pritom mali nahlas pustenu hudbu z mobilu (manzel sa hanbil ako pes, vsade plno pesich turistov), ale na konci mali z toho ohromny zazitok a dozadovali sa dalsieho vyletu. To potesi.

Otázka znie, či ten výsledný pocit stál za tú cestu. Ergo, či ich aj napriek celodennému správaniu zoberú na ďalší výlet. :confused:
duves
11.04.08,06:43
Dakujem. Inak, ten optimizmus som paradoxne tiez ziskala skusenostami - skusenostou, ze sa to naozaj oplati (myslim, venovat mladezi, aj ked neviem ci aj ako ucitel). Napriklad manzel s kamaratom zobrali asi pred dvoma tyzdnami 9 deviatakov na maly vylet na hrad. Cesta cez les do kopca im trvala necelu polhodinku, pocas celej cesty jeden cez druheho nadavali, pritom mali nahlas pustenu hudbu z mobilu (manzel sa hanbil ako pes, vsade plno pesich turistov), ale na konci mali z toho ohromny zazitok a dozadovali sa dalsieho vyletu. To potesi.

Lulu, na vylet treba zobrat pubertakov bez mobilu. Spojenie s rodicmi nech garantuje pedagog. A hlavne ich treba strhat riadnym vyslapom do kopca! Nech pridu na ine myslienky.


mimotemy;) No, asi aby som mala dnes prispiet niecim novym, tak mi dvaja druhaci v triede cez prestavku vyhodili z okna na druhom poschodi stolicku. Narobili zbytocne problemy sebe aj mne, ale co uz... rychlo som sa otriasla, vypytala si video z tejto akcie (taketo akcie sa vzdy zachytavaju na mobile), akoze som sa s nimi na tom zasmiala a popriala im vela stastia (budu ho potrebovat, dnes je rodicovske :)). Do konca hodiny sekali dobrotu, boli az smiesni.
Akí druháci? Na ZŠ?:eek:
lu_lu
12.04.08,11:57
Gabi03:
Manzel sa uz s dotycnymi dohodol na festival Lumen v Trnave. Sama som zvedava, ako to cele dopadne a ci z toho nakoniec niektora strana nevycuva.

duves:
druhaci na strednej (t.j. 16-17. rocni).
misomiso
12.04.08,13:01
mimotemy;) No, asi aby som mala dnes prispiet niecim novym, tak mi dvaja druhaci v triede cez prestavku vyhodili z okna na druhom poschodi stolicku. Narobili zbytocne problemy sebe aj mne, ale co uz... rychlo som sa otriasla, vypytala si video z tejto akcie (taketo akcie sa vzdy zachytavaju na mobile), akoze som sa s nimi na tom zasmiala a popriala im vela stastia (budu ho potrebovat, dnes je rodicovske :)). Do konca hodiny sekali dobrotu, boli az smiesni.

No vies... - taketo prispevky by sa dali "citovat" obojstanne. Moja dcera mala v druhej triede taku ucitelku, ktora (okrem toho, ze ju raz zabudla - zamkla po vyucovani v triede) vyhodila jej spoluziakovi skolsku tasku oknom na ulicu. Len preto, ze "neuposluchol prikaz" a nemal ju na prikazanom mieste (myslim, ze zavesenu v lavici).
lu_lu
13.04.08,06:09
ano, prichadzam na to, ze "ucitelstvo je diagnoza"