dracica
07.04.08,08:18
prosím Vás neviete ako je s DPH ak si prav.osoba slov. pl. DPH kúpi automobil od rakúskeho občana ??? Faktúru vystaví občan bez DPH ??
azla
07.04.08,06:55
prosím Vás neviete ako je s DPH ak si prav.osoba slov. pl. DPH kúpi automobil od rakúskeho občana ??? Faktúru vystaví občan bez DPH ??
Dodávateľ je rakúsky občan, nie je to osoba identifikovaná pre daň v inom členskom štáte.
Ak nie je dodávateľ rakúsky občan identifikovaný pre daň - predáva Vám auto za dohodnutú cenu v zmluve . (bodka)

Pre slovenskú firmu-platiteľa Dph, to nie je nadobudnutie podľa §11. /2

§ 11
Nadobudnutie tovaru v tuzemsku
z iného členského štátu

(1) Na účely tohto zákona sa nadobudnutím tovaru v tuzemsku z iného členského štátu rozumie nadobudnutie práva nakladať ako vlastník s hnuteľným hmotným majetkom odoslaným alebo prepraveným nadobúdateľovi dodávateľom alebo nadobúdateľom alebo na ich účet do tuzemska z iného členského štátu.´...
(2) Nadobudnutie tovaru v tuzemsku z iného členského štátu je predmetom dane, ak

a) nadobúdateľom je zdaniteľná osoba, právnická osoba, ktorá nie je zdaniteľnou osobou, alebo zahraničná osoba, ktorá je identifikovaná pre daň v inom členskom štáte, a
b) dodávateľom je osoba identifikovaná pre daň v inom členskom štáte, ktorá dodala tovar za protihodnotu, okrem dodania tovaru s inštaláciou alebo montážou dodávateľom alebo na jeho účet a okrem dodania tovaru formou zásielkového predaja.
dracica
07.04.08,07:00
neviete mi dat aspon nejaký link kde je riesená táto téma ???
azla
07.04.08,07:41
Ak predáva auto rakúsky občan, ktorý nie je osobou identifikovanou pre daň v Rakúsku, neuvádza na doklade žiadne IC DPH (rakúske).
Pre Vá to potom znamená, že ste nenadobudli auto od osoby identifikovanej pre dan v Rakúsku.

Iný režim pri nadobudnutí by bol, ak vy by ste boli nadobudateľ nového dopravného prostriedku. §11/3, §11/odst.11,12

§ 11 ods. 3 zákona o DPH
"Predmetom dane je aj nadobudnutie nového dopravného prostriedku za protihodnotu v tuzemsku z iného členského štátu každou osobou." Pri nadobudnutí nového dopravného prostriedku z iného členského štátu musí zaplatiť daň z nadobudnutia v tuzemsku každá fyzická alebo právnická osoba bez ohľadu na to, či je platiteľ dane, alebo zdaniteľná osoba, ktorá nie je registrovaná pre daň, alebo právnická osoba, ktorá nie je zdaniteľnou osobou a taktiež aj fyzická osoba – občan (osoba neregistrovaná pre daň). Každá osoba, ktorá nadobudne v tuzemsku nový dopravný prostriedok z iného členského štátu je povinná toto nadobudnutie zdaniť 19 % sadzbou dane v tuzemsku.
dracica
07.04.08,07:48
ale čo to znamená ze nie je predmetom dane je to oslobodené od dane alebo je predmetom v inom čl. státe na toto by som chcela odpoveď
dracica
07.04.08,08:04
chcela by som upresniť že sa jedná o ojazdený automobil najazdených viac ako 80000 km
azla
07.04.08,08:13
Pre slovenskú firmu, platiteľa dph - v zadaní príspevku riešené nadobudnutie ojazdeného automobilu :
je transakcia mimo Dph, nie je predmetom dane (nikde sa neuvádza v DP)
dracica
07.04.08,08:18
tak potom mi z toho vyplyva ze sa mal registrovat v rakusku a zaplatit daň ??? no toto by som chcela odpoveď ďakujem
dracica
07.04.08,08:27
prosím neviete mi niekto odpovedať Smith prosím ta nevies poradiť???
azla
07.04.08,08:30
tak potom mi z toho vyplyva ze sa mal registrovat v rakusku a zaplatit daň ??? no toto by som chcela odpoveď ďakujem

Prečo by sa mal registrovať v Rakúsku ?
Nie je dôvod.

Všetko už máš zodpovedané.
dracica
07.04.08,09:25
Máš pravdu Azla
našla som si nejaké príklady na jednej stránke
sl. živnostník plat. dane kúpi do českej spoločnosti, ktorá nie je platiteľom dane, ojazdený os. automobil, ktorý má najazdených 20000 km a bol uvedený do prevádzky pred 7 mesiacmi. Kúpa tohto ojazden. osob. autom. nie je nadobudnutím tovaru v tuzemsku z iného členského štátu /nie je predmetom dane podľa zákona o DPH/, pretože predávajúci nie je platiteľom dane. Slovenský živnostník neuplatní daň pri kúpe tohto ojazdeného osobného automobilu.