joseph19
07.04.08,10:12
Dobry den, viete mi niekto poradit?
Mam takuto otazocku. Zamestnanec bol vyslany na pracovnu cestu v case od 10.00 do 14.30 hod. Zamestnavatel mu nezabezpecil stravovanie zvycajnym sposobom, moze mu teda poskytnut stravne az do sumy stravneho ustanovenej pre casove pasmo 5 az 12 hodin podla zakona o cestovnych nahradach. Otazka: Moze mu namiesto stravneho poskytnut stravny listok? Za akych pomienok resp. na zaklade coho? Dakujem!
Chobot
07.04.08,08:28
Dobry den, viete mi niekto poradit?
Mam takuto otazocku. Zamestnanec bol vyslany na pracovnu cestu v case od 10.00 do 14.30 hod. Zamestnavatel mu nezabezpecil stravovanie zvycajnym sposobom, moze mu teda poskytnut stravne az do sumy stravneho ustanovenej pre casove pasmo 5 az 12 hodin podla zakona o cestovnych nahradach. Otazka: Moze mu namiesto stravneho poskytnut stravny listok? Za akych pomienok resp. na zaklade coho? Dakujem!

Okrem toho času na PC aj niečo odrobil zamestnanec na pracovisku? Ak to bolo viac ako 4 hodiny, tak má nárok na stravný lístok.

Pozri o tom zvyčajnom spôsobe stravovanie tu:

http://www.porada.sk/347414-post31.html
Evanka
07.04.08,08:39
Dobry den, viete mi niekto poradit?
Mam takuto otazocku. Zamestnanec bol vyslany na pracovnu cestu v case od 10.00 do 14.30 hod. Zamestnavatel mu nezabezpecil stravovanie zvycajnym sposobom, moze mu teda poskytnut stravne az do sumy stravneho ustanovenej pre casove pasmo 5 az 12 hodin podla zakona o cestovnych nahradach. Otazka: Moze mu namiesto stravneho poskytnut stravny listok? Môže. Za akych pomienok resp. na zaklade coho? Zákon o cestovných náhradách §5 ods 3. Dakujem!
Odpoveď v texte.
joseph19
07.04.08,09:27
Rozumiem, ze na zaklade Zákona o cestovnych nahradach §5 ods.3 mu moze poskytnut stravne, ale jedna sa mi o alternativu, ci mu moze dat namiesto 89,- Sk gastrolistok...ak, ano na zaklade coho...? Ked zamestnanec vykonava pracu na pracovisku stravne listky nedostava, kedze zamestnavatel zabezpecuje stravu v stravovacich zariadeniach na pracovisku.
Tweety
07.04.08,09:31
Rozumiem, ze na zaklade Zákona o cestovnych nahradach §5 ods.3 mu moze poskytnut stravne, ale jedna sa mi o alternativu, ci mu moze dat namiesto 89,- Sk stravny listok...ak, ano na zaklade coho...? Ked zamestnanec vykonava pracu na pracovisku stravne listky nedostava, kedze zamestnavatel zabezpecuje stravu v stravovacich zariadeniach na pracovisku.
Zabezpečiť stravovanie, alebo poskytnúť stravenku má zamestnáv. ako povinnosť podľa ZP za zmenu dlhšiu ako 4 hodiny, Za čas strávený na PC je povinný poskytnúť stravné- diéty, podľa Zákona o CN. Takže, ak má za PC diéty-stravné , nemôže mať zaň stravný lístok. Ak však aj bol na PC aj odrobil viac ako 4 hodiny, môže dosťať aj stravenku- resp. zabezpečené stravovanie, aj stravné podľa Zákona o CN.
Chobot
07.04.08,09:39
Rozumiem, ze na zaklade Zákona o cestovnych nahradach §5 ods.3 mu moze poskytnut stravne, ale jedna sa mi o alternativu, ci mu moze dat namiesto 89,- Sk gastrolistok...ak, ano na zaklade coho...? Ked zamestnanec vykonava pracu na pracovisku stravne listky nedostava, kedze zamestnavatel zabezpecuje stravu v stravovacich zariadeniach na pracovisku.

Nie, v zmysle zákona o cest. náhradách musí dostať cash, žiadny gastrolístok.
joseph19
07.04.08,09:57
dakujem!
Milan Novák
11.04.08,17:17
Pripajam sa k teme: Ale ak zamestnávateľ internou smernicou určí, že výkon práce vo vzdialenosti aj 50 km bude za každý deň poskytnuté nie cestovné náhrady, stravné,ale dostane stravný lístok v hodnote 89,- Sk. Je to správne?
liba2
11.04.08,21:21
Pripajam sa k teme: Ale ak zamestnávateľ internou smernicou určí, že výkon práce vo vzdialenosti aj 50 km bude za každý deň poskytnuté nie cestovné náhrady, stravné,ale dostane stravný lístok v hodnote 89,- Sk. Je to správne?
Nie je to správne. Zamestnanec má nárok podľa zákona o CN na stravné podľa časových pásiem (nie vzdialenostných).
1) Veď na PC vzdialenej od pracoviska do 50 km sa môže zdržiavať viac ako 12 hod., kedy už má nárok na vyššie stravné ako 89 sk.
2) ak je na PC, má zákonný nárok na stravné podľa ZoCN.
Stitch
15.04.08,06:52
Zamestnanec vykonáva prácu ako vodič-zásobovač a zamestnávateľ mu poskytuje stravný lístok podľa ZP. Teraz začal "vyskakovať", že on keď ide po tovar 100 km a strávi tam 3-4 hodiny, nechce stravný lístok /80,-/ za ktorý si musí plaťiť /30,-/ ale chce stravné-diety. Pretože tak dostane 89,- Sk a nemusí nič platiť. Je to opodstatnené??????
Chobot
15.04.08,07:14
Zamestnanec vykonáva prácu ako vodič-zásobovač a zamestnávateľ mu poskytuje stravný lístok podľa ZP. Teraz začal "vyskakovať", že on keď ide po tovar 100 km a strávi tam 3-4 hodiny, nechce stravný lístok /80,-/ za ktorý si musí plaťiť /30,-/ ale chce stravné-diety. Pretože tak dostane 89,- Sk a nemusí nič platiť. Je to opodstatnené??????

Pri tuzemskej ceste do 5 hodín nemá nárok na cestovnú náhradu - stravné. Až pri ceste trvajúcej nad 5 hodín má nárok na stravné 89,- SKK.

Sú aj výnimky - ak sa mu napr. znemožní stravovať obvyklým spôsobom - § 5 ods. 3:

(3) Ak zamestnávateľ vyslaním na pracovnú cestu, ktorá trvá menej ako 5 hodín, neumožní zamestnancovi stravovať sa zvyčajným spôsobom, môže mu poskytnúť stravné až do sumy stravného ustanovenej pre časové pásmo 5 až 12 hodín.

alebo ak vykoná za deň viac takýchto kratších jázd - § 5 ods. 4:

(4) Ak zamestnanec, ktorému častá zmena pracoviska vyplýva z osobitnej povahy povolania, vykoná počas

a) kalendárneho dňa viac pracovných ciest, z ktorých každá trvá menej ako 5 hodín, pričom celkový súčet trvania týchto pracovných ciest je 5 hodín a viac, patrí zamestnancovi stravné za celkový čas trvania týchto pracovných ciest.."

Nárok na stravný lístok má vtedy, ak v mieste výkonu práce dohodnutom v PZ odrobí viac ako 4 hodiny.
Stitch
15.04.08,10:32
Toto všetko je mi jasné. Dosiaľ dostával stravný lístok podľa ZP. Nad 4 hodiny 1 lístok, pri práci nad 11 hodín ďalší lístok. Neviem si predstaviť ako vykazovať a hlavne usledovať, kedy priznať stravný lístok a kedy "diety".
Keďže má 8 hodinový pracovný čas, môže nastať prípad, že bude 4,5 hodiny na "služobnej ceste" a 3,5 hodiny odpracuje. Nevznikne mu nárok ani na diety ani na stravný lístok. Čo potom ???????
Chobot
15.04.08,10:47
Toto všetko je mi jasné. Dosiaľ dostával stravný lístok podľa ZP. Nad 4 hodiny 1 lístok, pri práci nad 11 hodín ďalší lístok. Neviem si predstaviť ako vykazovať a hlavne usledovať, kedy priznať stravný lístok a kedy "diety".
Keďže má 8 hodinový pracovný čas, môže nastať prípad, že bude 4,5 hodiny na "služobnej ceste" a 3,5 hodiny odpracuje. Nevznikne mu nárok ani na diety ani na stravný lístok. Čo potom ???????

Odpoveď je v mojom predošlom príspevku:

(3) Ak zamestnávateľ vyslaním na pracovnú cestu, ktorá trvá menej ako 5 hodín, neumožní zamestnancovi stravovať sa zvyčajným spôsobom, môže mu poskytnúť stravné až do sumy stravného ustanovenej pre časové pásmo 5 až 12 hodín.
Báthorička
19.08.08,13:49
Dobrý deň, možno som trošku mimo témy, ale potrebujem poradiť. Zamestnanec v TPP odchádza do kúpeľov (po operácii, v rámci PN) a žiada o preplatenie cest.lískov do+z kúpeľov. Je to DN, alebo to budeme riešiť zo SF a zdaníme mu to? Ďakujem
Tweety
19.08.08,14:05
Dobrý deň, možno som trošku mimo témy, ale potrebujem poradiť. Zamestnanec v TPP odchádza do kúpeľov (po operácii, v rámci PN) a žiada o preplatenie cest.lískov do+z kúpeľov. Je to DN, alebo to budeme riešiť zo SF a zdaníme mu to? Ďakujem
NIe je to daňovo uznaný náklad, môžete to preplatiť zo SF, ale je to zdaniteľný príjem zamestnanca.
Báthorička
19.08.08,14:09
Ďakujem veľmi pekne.