Katarina5555
07.04.08,10:34
Otec má so synom byt napísaný na polovicu.
Ostatným súrodencom sa to nepozdáva, pretože brat sa oddáva tipovaniu.

Môhol by brat založiť byt, ktorý má napoly s otcom bez vedomia otca, prípadne ho predať? Prípadne s ním vykonať akýkoľvek iný úkon?

Môhol by otec nejakým spôsobom znovu prepísať byt na seba, bez súhlasu syna?

Ďakujem
staslov
07.04.08,08:52
Pokiaľ sú otec a syn podielovými spoluvlastníkmi bytu, každý z nich môže (okrem predaja) nakladať so svojím spoluvlastníckym podielom bez obmedzenia, t.j. aj zriadiť záložné právo. Pri predaji (a podľa judikatúry aj pri zabezpečovacom prevode) však platí, že musí rešpektovať predkupné právo druhého spoluvlastníka, v opačnom prípade by išlo o relatívne neplatný pr. úkon.
K druhej časti dotazu spojenej s možnosťou spätného prepísania bytu na otca - je potrebné uviesť, na základe čoho nadobudol syn spoluvlastnícky podiel k bytu.
duves
07.04.08,11:04
Financne ustavy, t.j. banky neberú do zabezpečenia len výlučne podiel na nehnutelnosti. Musí sa založiť celá nehnuteľnosť.
Barbara
07.04.08,11:19
súhlasím s Duves, ale čo v prípade keď si chce zobrať pôžičku od NEBANKOVÝCH:rolleyes::confused: viď všelijakých prípadov:cool: podľa mňa sú schopní tak napísať zmluvu ako im to vyhovuje.:(
duves
07.04.08,12:01
Nebankovky robia ine podrazy. tzv.záväzok prevodom práva. je to vlastne podpísaná kúpno-predajná zmluva. V zmluve o úvere je uvedene, kedy sa stava platnou (teda myslim si to).
http://www.portal.gov.sk/Portal/sk/Default.aspx?CatID=42&NewsID=390

Kúpno-predajnú zmluvu treba mat podpísanú všetkými vlastníkmi. Cize ak jeden podielový vlastník čo len 1/100 podielu nepodpíše, nemôže byť platná.
Chobot
07.04.08,13:04
Kúpno-predajnú zmluvu treba mat podpísanú všetkými vlastníkmi. Cize ak jeden podielový vlastník čo len 1/100 podielu nepodpíše, nemôže byť platná.

Nie som si istý, ale pri predaji spoluvlastníckeho podielu podľa mňa nemusia byť účastníkmi zmluvy všetci spoluvlastníci. Ak niekto predáva 1/3 záhrady, tak u môže predať aj bez toho, aby zmluvu podpisovali ostatní spoluvlastníci (samozrejme, ak dodrží predkupné právo ostatných spoluvlastníkov).
vieroslava
07.04.08,13:25
Dokonca ani pri prevode nemusí dodržať predkupné právo ostatných. Jedná sa o relatívne neplatnú zmluvu a spoluvlastníci majú možnosť súdne takúto zmluvu napadnúť a uplatňovať si svoje práva do 3 rokov.
Čiže so svojím podielom môže narábať aj bez súhlasu a vedomia ostatných spoluvlastníkov.
duves
07.04.08,13:34
Nie som si istý, ale pri predaji spoluvlastníckeho podielu podľa mňa nemusia byť účastníkmi zmluvy všetci spoluvlastníci. Ak niekto predáva 1/3 záhrady, tak u môže predať aj bez toho, aby zmluvu podpisovali ostatní spoluvlastníci (samozrejme, ak dodrží predkupné právo ostatných spoluvlastníkov).
Jasne, pri beznom prevode ano. Len som silne presvedceny, ze nebankovky budu trvat na prevode celej nehnutelnosti, nie iba časti. Mozno by to stalo za to to zistit.
Chobot
07.04.08,13:39
Jasne, pri beznom prevode ano. Len som silne presvedceny, ze nebankovky budu trvat na prevode celej nehnutelnosti, nie iba časti. Mozno by to stalo za to to zistit.

Aha ták. No pre nich je určite výhodnejšie, ak majú 100% zabezpečenú nehnuteľnosť a nie len nejaký spoluvlastnícky podiel.
Ofélia
07.04.08,13:47
Jasne, pri beznom prevode ano. Len som silne presvedčeny, ze nebankovky budu trvat na prevode celej nehnuteľnosti, nie iba časti. Možno by to stalo za to to zistit.

Mám skúsenosť ohľadom Triangla, jedny manželom, žiadna banka neposkytla úver, (nebonitný), Triangel im vyšiel v ústety......... potrebovali 300 tis, keďže ich dom mal hodnotu 2,5 mil, a vedľa pri dome mali garaž, zaručili sa touto prístavbou, dokonca im to sami navrhli, aby pre takuto sumu nezakladali celý dom. polovička bytu určite nejde.
duves
07.04.08,14:05
Mám skúsenosť ohľadom Triangla, jedny manželom, žiadna banka neposkytla úver, (nebonitný), Triangel im vyšiel v ústety......... potrebovali 300 tis, keďže ich dom mal hodnotu 2,5 mil, a vedľa pri dome mali garaž, zaručili sa touto prístavbou, dokonca im to sami navrhli, aby pre takuto sumu nezakladali celý dom. polovička bytu určite nejde.
To je velmi individualne. Pokial by sa garáž nachádzala na dvore za bránou, bol by velký problém predať garáž. Samozrejme mám na mysli prístupový pozemok. Ak je prístupový pozemok nádvorie pri dome a garáži, treba založiť aj pozemok. To čo píšeš, by prichádzalo do úvahy, ak by bol vchod do garáže od ulice a garáž je ako samostatná stavba. Napokon banky akceptujú na zabezpečenie aj také obyčajné garáže, ktoré poznáme zo sídlisk. Samozrejme s pozemkom vo vlastníctve fyzickej osoby. Mnohé garáže bývaju na pozemkoch vo vlastnictve pravnickej osoby (zeleznica a pod.) a to nie je vhodná garáž na zabezpečenie.


Zvycajne sa zakladá všetko co so stavbou súvisí, t.j. dom, prilahlé pozemky a často aj záhrada za domom.