M0NIKA
30.03.05,14:21
Som SZČO a chcem si rozšíriť živnosť (ešte nemám).
Keď nakúpim majetok týkajúci sa tej rozšírenej živnosti napr. dnes, výdavky za tento DHM si môžem dať do daňových výdavkov v deň nákupu, alebo až po zaregistrovaní novej činnosti do živnosti?
Ak až po zaregistrovaní, môžem dať tieto výdavky zatiaľ ako VNZD alebo ich dám do účtovníctva až vtedy, keď to bude aktuálne?
V terajšej živnosti by som tieto výdavky neobhájila....

Prosím, prosím, poraďte mi.
M0NIKA
30.03.05,18:47
Prosím, prosím, nikto mi nevie poradiť?
kukučka
30.03.05,19:01
Ja by som to dala až po rozšírení živnosti všetko spolu ako zriaďovacie výdavky. Hovoríme už o roku 2005? Tak či tak budeš mať predpokladám aj nejaké príjmy nielen náklady. Kto sa pridá?
Monica
30.03.05,21:57
Tiež si myslím, že až po rozšírení živnosti.
ilona
31.03.05,04:13
Neviem,či dobre nerozumiem otázky,ale ak vediem účtovníctvo živnostníkovi,predsa ak rozšíri si živnosť tak nebude viesť druhé účtovníctvo,alebo áno? Výdavky predsa musí dať do toho obdobia,ktorého sa to týka a neviem prečo by to neobhájil,či lepšie obhájite,keď bločky z r.2004 dáte do r.2005? čo nie je možné.Možno potrebujem to vysvetliť bližšie.
Monica
31.03.05,05:10
Neviem,či dobre nerozumiem otázky,ale ak vediem účtovníctvo živnostníkovi,predsa ak rozšíri si živnosť tak nebude viesť druhé účtovníctvo,alebo áno? Výdavky predsa musí dať do toho obdobia,ktorého sa to týka a neviem prečo by to neobhájil,či lepšie obhájite,keď bločky z r.2004 dáte do r.2005? čo nie je možné.Možno potrebujem to vysvetliť bližšie.Z otázky fakt nie je jasné, či ide o minulý, alebo už tento rok. V podstate je to aj jedno, lebo podľa zákona o DzP par.4 odsek 4: Výdavky vynaložené na zásoby a iné nevyhnutne vynaložené výdavky spojené so začatím činnosti vynaložené v kalendárnom roku, ktorý predchádzal roku, v ktorom daňovník začal túto činnosť vykonávať, sa zahrnú do základu dane počnúc zdaňovacím obdobím v ktorom začal túto činnosť vykonávať- teda v tomto prípade, keď o danú činnosť si rozšíri živnosť. Až tak si účtovná jednotka môže naúčtovať zriaďovacie náklady (aj keby bol účtovný doklad z minuloročným dátumom ale týka sa tej rozšírenej živnosti)
M0NIKA
31.03.05,14:02
Ahojte všetci, ďakujem za odpovede, teraz to ešte trochu upresním:

Ide o to, že v r. 2004 som za dobrú cenu kúpila zariadenie, ale rozšírenú živnosť, ku ktorej ho budem potrebovať budem mať až onedlho. Takže som nevedela, ako zaúčtovať tento výdavok v roku 2004.
Viete mi teda teraz presne povedať ako to malo správne byť?
Evanka
31.03.05,14:59
Ahojte všetci, ďakujem za odpovede, teraz to ešte trochu upresním:

Ide o to, že v r. 2004 som za dobrú cenu kúpila zariadenie, ale rozšírenú živnosť, ku ktorej ho budem potrebovať budem mať až onedlho. Takže som nevedela, ako zaúčtovať tento výdavok v roku 2004.
Viete mi teda teraz presne povedať ako to malo správne byť?Mas predsa umysel vyuzit zariadenie na podnikanie. Mozes uplatnit vydavok v case kupy. (Ak to nie je zariadenie obyvacky) :D
Manual
31.03.05,15:16
Ahojte všetci, ďakujem za odpovede, teraz to ešte trochu upresním:

Ide o to, že v r. 2004 som za dobrú cenu kúpila zariadenie, ale rozšírenú živnosť, ku ktorej ho budem potrebovať budem mať až onedlho. Takže som nevedela, ako zaúčtovať tento výdavok v roku 2004.
Viete mi teda teraz presne povedať ako to malo správne byť?Monika,
tu by som nerozlišoval či to budem využívať hneď alebo neskôr. Si živnostník a svojim konaním robíš všetko preto aby si dosiahla zisk. Predsa podnikatel musí vyvíjať aktivity aby prosperoval. A že si to nakúpila, tak si to kúpila za účelom dosiahnutia zisku. Ja by som to dal do VOD datumom kúpy. Inak sa to ani nedá.
Pekný večer želám...
ondrejvla
31.03.05,15:56
Monika,
tu by som nerozlišoval či to budem využívať hneď alebo neskôr. Si živnostník a svojim konaním robíš všetko preto aby si dosiahla zisk. Predsa podnikatel musí vyvíjať aktivity aby prosperoval. A že si to nakúpila, tak si to kúpila za účelom dosiahnutia zisku. Ja by som to dal do VOD datumom kúpy. Inak sa to ani nedá.
Pekný večer želám...
Súhlasím s Manuálom, a ešte by som to doplnila kópiou žiadosti na živn.register na doplnenie činnosti, a nik ti nemôže povedať, že si to k podnikaniu nepotrebovala.
M0NIKA
31.03.05,16:12
Mas predsa umysel vyuzit zariadenie na podnikanie. Mozes uplatnit vydavok v case kupy. (Ak to nie je zariadenie obyvacky) :DPochybnosti mám preto, lebo sa jedná o fotoaparát s príslušenstvom, scanner na negatívy a pod. Živnosť by mala byť na digitalizáciu negatívov a audionahrávok a pod. Bála som sa, či fotoaparát nebude vyzerať ako súkromný. (Nie je.)
Teraz to mám zaúčtované ako tovar. Keď sa to rozbehne, tak to preúčtujem a keď nie tak predám. Neviem, či je to OK, ale už to meniť nebudem....
vcielka
05.05.05,19:57
Ja by som to dala až po rozšírení živnosti všetko spolu ako zriaďovacie výdavky. Hovoríme už o roku 2005? Tak či tak budeš mať predpokladám aj nejaké príjmy nielen náklady. Kto sa pridá?

Úplne súhlasím!
pyton
05.05.05,20:04
Ona je FO, musí to dať do nákladov v čase nákupu. Zriaď. nákl. sa týkajú len začatia podnikania. Nie rozšírenia živnosti.