macula
07.04.08,11:20
Ahojte poraďáci,
potrebujem poradiť ohľadom TZ budovy, ktorú ma SZČO v bezplatnom prenájme od rodinného príslušníka/ide o súkromnú osobu a súkromnú budovu/, kde podniká.SZČO tento rok zrekonštruoval túto budovu t.j. nová elektrika, omietky, podlahy, okná, dvere v sume 200.000,- bez DPH.Môže so súhlasom prenajímateľa túto rekonštrukciu odpisovať?
Anja111
07.04.08,09:30
Ahojte poraďáci,
potrebujem poradiť ohľadom TZ budovy, ktorú ma SZČO v bezplatnom prenájme od rodinného príslušníka/ide o súkromnú osobu a súkromnú budovu/, kde podniká.SZČO tento rok zrekonštruoval túto budovu t.j. nová elektrika, omietky, podlahy, okná, dvere v sume 200.000,- bez DPH.Môže so súhlasom prenajímateľa túto rekonštrukciu odpisovať?
Ak má súhlas prenajímateľa a jedná sa o TZ, tak môže odpisovať aj nájomca... Treba iba posúdiť, čo je TZ a čo oprava...
macula
07.04.08,09:38
Veď práve, ja si myslím, že výmena celého elektrického vedenia v budove ,urobenie nových omietok, výmena okien za nové to bude technické zhodnotenie budovy.Alebo sa mýlim?
Tatiana
07.04.08,09:51
Dúfam, že Ti to pomôže. Raz som taktiež dávala podobný dotaz na daňový úrad a prišla mi odpoveď z ministerstva financií..
Anja111
07.04.08,09:54
Veď práve, ja si myslím, že výmena celého elektrického vedenia v budove ,urobenie nových omietok, výmena okien za nové to bude technické zhodnotenie budovy.Alebo sa mýlim?
No, mohla by to byť aj oprava...
Možno Ti pomôže toto:
§ 29
Technické zhodnotenie hmotného majetku a nehmotného majetku
Na začiatok (http://www.porada.sk/t6023-zakon-o-dani-z-prijmov-od-1-1-2008-a.html#hore) (1) Technickým zhodnotením hmotného majetku a nehmotného majetku sa na účely tohto zákona rozumejú výdavky na dokončené nadstavby, prístavby a stavebné úpravy, 107) rekonštrukcie a modernizácie prevyšujúce pri jednotlivom hmotnom majetku a nehmotnom majetku 30 000 Sk v úhrne za zdaňovacie obdobie.
(2) Za technické zhodnotenie hmotného majetku a nehmotného majetku podľa odseku 1 sa považuje aj technické zhodnotenie neprevyšujúce v úhrne za zdaňovacie obdobie 30 000 Sk, ak sa daňovník rozhodne takéto výdavky považovať za výdavky na technické zhodnotenie. V tomto prípade sa takéto výdavky odpisujú ako súčasť vstupnej ceny, zvýšenej vstupnej ceny alebo zvýšenej zostatkovej ceny hmotného majetku a nehmotného majetku.
(3) Za technické zhodnotenie sa považuje aj technické zhodnotenie v sume vyššej ako 30 000 Sk za zdaňovacie obdobie vykonané na dlhodobom hmotnom majetku, 1) ktorého obstarávacia cena bola 30 000 Sk a menej. Takéto technické zhodnotenie sa pripočíta k obstarávacej cene dlhodobého hmotného majetku a uplatní sa ročný odpis vypočítaný podľa § 26.
(4) Rekonštrukciou sa na účely tohto zákona rozumejú také zásahy do hmotného majetku, ktoré majú za následok zmenu jeho účelu použitia, kvalitatívnu zmenu jeho výkonnosti alebo technických parametrov. Za zmenu technických parametrov nemožno považovať zámenu použitého materiálu pri dodržaní jeho porovnateľných vlastností.
(5) Modernizáciou sa na účely tohto zákona rozumie rozšírenie vybavenosti alebo použiteľnosti hmotného majetku a nehmotného majetku o také súčasti, ktoré pôvodný majetok neobsahoval, pričom tvoria neoddeliteľnú súčasť majetku. Za neoddeliteľnú súčasť tohto majetku sa považujú samostatné veci, ktoré sú určené na spoločné použitie s hlavnou vecou a spolu s ňou tvoria jeden majetkový celok.
betka
07.04.08,14:30
Ahojte poraďáci,
potrebujem poradiť ohľadom TZ budovy, ktorú ma SZČO v bezplatnom prenájme od rodinného príslušníka/ide o súkromnú osobu a súkromnú budovu/, kde podniká.SZČO tento rok zrekonštruoval túto budovu t.j. nová elektrika, omietky, podlahy, okná, dvere v sume 200.000,- bez DPH.Môže so súhlasom prenajímateľa túto rekonštrukciu odpisovať?

To nie je rekonštrukcia, je to oprava.

Nová elektrina- neťahali ste nové rozvody el. energie. Vymenili ste staré za nové, teda opravili ste ich. S novou elek. súvisí zrejme i výmena vypínačov, svietidiel.......
Podlahy- oprava (tiež je možné nájsť situáciu, kedy by mohla byť výmena TZ)
Okná- oprava. Ide o výmenu nových okien za staré okná. Ak ste dali na okná mreže, resp. ste okná zvačšili, zmenšili, už ide o TZ. Na vykonané TZ bolo potrebné ohlásenie stavebnému úradu, že dochádza k stavebným úpravám.
Dvere- oprava. Menili ste staré za nové. Ak ste však menili dvere, za nejaké bezpečnstné, čo majú za následok zmenu techn. parametrov, už ide o TZ. Ak ste osádzali nové dvere, kt. tam neboli predtým, ide taktiež o TZ...

Sumár. Ak vykonávam práce, kt. majú charakter stavebných úprav, mali ste ohlásiť stavebnému úradu, že vykonávate uvedené TZ. Napr. idem dať mreže na okná. Musím ohlásiť úradu . (poznamenám však, že nie na všetky stavebné úpravy je potrebné ohlásenie, to len na okraj).

Ak chcete odpisovať predmetné činnosti ako TZ-iný majetok, a tým i odpisovať, môže sa stať, že Vám uvedené práce pri DK preklasifikujú na opravy, a teda Vám následne budú vyhodené odpisy z nákladov.
Napr. vykonám uvedené práce v roku 2008. Zaúčtovala by som odpisy 200000/20 v danom roku.
V roku 2009 mám DK a odpis vo výške 10 tis. Sk mi bude vyhodený, pretože nejde o TZ, ale o opravu.

Ďalej. Pri zaúčtovaní nájomcom uvedených opráv, je potrebné pamatať na to, keďže ste rodinný príslušníci, že...
Nájomca má náklad. Má v ruke i súhlas od prenajímateľa, že môže vykonať opravy....

Ale čo PRENAJiMATeĽ, aby nemal problém?
Z hľadska jeho pozície považujeme tieto opravy za nepeňažný príjem, (par. 17) a tieto opravy musí "zdaniť". To znamená. Vykonané opravy v roku 2008, zahrnie do par. 8-ostatné príjmy a zo sumy 200 000, Sk "odvedie daň" vo výške 38 000, Sk. Ide o opravy nad rámec zákona.
betka
07.04.08,14:31
Veď práve, ja si myslím, že výmena celého elektrického vedenia v budove ,urobenie nových omietok, výmena okien za nové to bude technické zhodnotenie budovy.Alebo sa mýlim?

Myslím si, že sa mýliš. Výmena je len výmena, nerobím nové, kt. by mohlo mať charakter TZ.
cloe
08.04.08,11:29
[
Ale čo PRENAJiMATeĽ, aby nemal problém?
Z hľadska jeho pozície považujeme tieto opravy za nepeňažný príjem, (par. 17) a tieto opravy musí "zdaniť". To znamená. Vykonané opravy v roku 2008, zahrnie do par. 8-ostatné príjmy a zo sumy 200 000, Sk "odvedie daň" vo výške 38 000, Sk. Ide o opravy nad rámec zákona.[/quote]

Tak to sa mi zdá divné. A keby prenajímateľ vykonal tieto opravy, nikto by žiadny príjem nezdaňoval.
Na druhej strane to aj má logiku, lebo prenajímateľovi zostane zhodnotená budova.
No nič, to je len taká moja úvaha.
Vladimír Ozimý
08.04.08,11:56
niekedy je veľmi ťažké posúdiť opravu a technické zhodnotenie pokiaľ to človek fakt nevidí alebo sa nepovedia všetky dôležité informácie. Niekedy sa z opravy zrazu stane technické zhodnotenie, pretože mimochodom robili nové priečky :) a naopak z technického zhodnotenia zase oprava viď výmena okien dverí atď...takže si treba zadefinovať že pri technickom zhodnotení musí dôjsť k zmene funkcií, vylepšenie atď...ak sa nemení nič a je to v pôvodnom stave pričom vymeníme okná drevená za platové tak pôjde o opravu.
betka
08.04.08,17:15
Vzťahy nájomca a prenajímateľ sú veľmi komplikované, kedy dochádza k nepeňažným príjmom. Je ťažké posudenie. Snažím sa uvedené problematiky neustále sledovať ....

V zmluve, ako zadala Macula. Tu má kopec prolémov prenajímateľ, čo si zrejme neuvedomujú ani jedna zo zmluvných strán.
- Prenajímateľ, si v prvom rade musí uveomiť, či dáva do prenájmu bytový, resp. nebytový priestor. Ak je bytový, je potrebné zmeniť účel využívania nehnuteľnosti, pretože už sa nevyužíva na bývanie, ale na podnikanie - teda prenájom. Tento penájom posudzujeme z hľadiska podnikateľskej činnosti nájomcu. Ak tu má nájomca skladové priestory, kancelárie..... platí daň z nehnuteľnosti, možno má nájomca charakter svojho podnikania napr. výučba jazykov a vtedy je dan 3/4 nižšia ko v prípade kancel. priestorov (závisí od konkr. mestam takže toto len na okraj)
- treba si ďalej uvedomiť, že prenajímateľ bude platiť niekoľkonásobne daň vyššiu, a je trošku proti logike, aby prenajímal zadarmo. Predsa nemôže trpieť zadarmo a platiť daň z nehnuteľnosti...........

- Maculin problém: Otázka: Môžem prenajímať bezodplatne a k tomu rodinnému príslušníkovi? Nepovažuje sa to za závislosť? Nemal by dať prenajímateľ do prenájmu za cenu obvyklú?.....

- čo sa týka opráv. Nejde o opravy nad rámec? Myslím si, že ano. Pretože mohla byť budova prenajatá v pôvodnom stave. Načo výmena okien, načo výmena dverí.....Nájomcovi vznikli náklady na jednej strane a prenajímateľ by mal mať nejaký príjem, takže ak prenajíma bezodplatne a dohodli sa na príjme nula, uvedené opravy by mali byť nepeňažným príjmom.
Za nepeňažný príjem, kt. nie je nad rámec zákona by som považovala napr.
Som v prenájme 5 rokov. Potrebujem vymaľovať, tak si vymaľujem ako nájomca. Ide o bežnú údržbu nehnuteľnosti. Ak maľujem dvakrát ročne, už to pvažujem nad rámec zákona....

Prečo si myslíte, že sú tak strašne nevyhnutné súhlasy prenajímateľa s opravami a vykonanými TZ? Práve pre tieto skutočnosti. Ak ja ako prenajímateľ podpíšem, že súhlasím, aby nájomca......, mala by som si uvedomiť a poznať i to, čo je nepeňažný príjem a čo to v mojom prípade obnáša.

A ešte skutočnosť. Veď si uvedomme, že prenajímateľ obdržal príjem, naturálny príjem. Nájomca mu v tejto bezodplatnej forme nemôžem povedať, že zhodnotil, pretože nejde o TZ, ale opravil mu nehnutenosť. A teda má nejaký nepeňažný príjem, kt. sa akokeby kompenzoval. Nejdem sa rozpisovať o kompen. a to, aké to má vplyvy.
betka
08.04.08,17:32
Je to takto :
Nájomná zmluva znie na 20 000.- SK
Prenajímateľ inkasuje 10 000.- SK
Nájomca "údajne" vykonáva mesačne drobné opravy v hodnote 10 000.-SK

Pôvodne som mala DP vypracované na príjem 20000.-Sk x 12 mesiacov , no na žiadosť klienta som prepracovala na príjem 10 000 x 12 mesiacov , trval na tom ,že jeho skutočným príjmom bolo iba 120000.- SK

Trvala som na prepracovaní zmluvy , nepáči sa mi tento postup. ani mne nie
Nemala som sa nechať zmanipulovať - dodatočne , hlavne pri DK sa zabúda na to, na čom trval klient.:mee:

Tiež zamotaný problém. Príjem mal byť vo výške 20 tis. Sk.

Ako môže nájomca povedať, že vykonáva drobné opravy 10 tis. mes.Sk. Sú nájmy mnohostoviek tisíc. ročne, kde je v zmluve uvedené, že za drobné opravy považujú napr. do hodnoty nejakých 30 tis.Skú rok. (ale takmer 0:0 :eek:)

Už keď vidím. Príjem 10 tis. Sk/mes. a on si robí opravy v hod 10 tis. už mi to znie divne....Ale to, ako sú posplietaní Maji, to Vás nemusí trápiť. Jednoduch povedal chcem takto. Dajte si podpísať, aby Vás neobvinili, že ste im DP urobili zle.:)

Ako by som rozmýšľala nad probematikou?
Ak mám príjem 10 tis. ako prenajímateľ. 10*12= 120 tis. Sk rok. Nech má paušálne výdavky 40%= daň 13680, Sk (24900 oslob. neberiem v tomto prípade do úvahy)
Nájomca si dáva do nákladov 10 tis. Sk- nájom a 10 tis. opravy, teda ročne náklady 240 tis. Sk, na dani to činí 45 600, Sk. Nemôže sa nad týmto kontrola pozastaviť? Veď ŠR stráca, a hodne. Môže mu dorubiť nepeňažný príjem, opravy by mal trpieť prenajímateľ, nie nájomca, a ak ich trpí v takej vysokej miere nájomca, znova by som považovala túto situáciu za nepeńažným príjmom prenajímateľa.
Alebo: spatnou vazbou sa môže zistiť. Robím DK nájomcovi. Iha, nájom 10 tis. Sk, opravy na nehnuteľnosti 10/mes. Poďme na prenajímateľa...... A už sa obhajujme.
;)
betka
08.04.08,17:49
Stavebný zákon

§ 106
Správne delikty

(1) Stavebný úrad alebo inšpekcia uloží pokutu do 400 000 Sk právnickej osobe alebo fyzickej osobe oprávnenej na podnikanie, ktorá

a) uskutočňuje jednoduchú stavbu, drobnú stavbu, stavebné úpravy alebo udržiavacie práce, ktoré treba ohlásiť, bez takéhoto ohlásenia alebo v rozpore s ním,
b) uskutočňuje terénne úpravy a práce podľa tohto zákona, na ktoré je potrebné povolenie stavebného úradu, bez takéhoto povolenia alebo v rozpore s ním,
c) nezabezpečuje podmienky vykonávania štátneho stavebného dohľadu, bráni v jeho výkone, nesplní výzvu orgánu štátneho stavebného dohľadu [§ 102 ods. 2] alebo neurobí opatrenie nariadené orgánom štátneho stavebného dohľadu,
d) neudržiava stavbu napriek opätovnej výzve orgánu štátneho stavebného dohľadu alebo rozhodnutiu stavebného úradu,
e) uskutočňuje alebo užíva informačné, reklamné alebo propagačné zariadenia bez predpísaného povolenia alebo v rozpore s ním.

(2) Stavebný úrad alebo inšpekcia uloží pokutu do 2 miliónov Sk právnickej osobe alebo fyzickej osobe oprávnenej na podnikanie, ktorá

a) použila na zhotovenie stavby stavebný výrobok, ktorý nie je vhodný (§ 43f),
b) mení stavbu bez stavebného povolenia alebo v rozpore s ním,
c) odstráni stavbu bez povolenia príslušného orgánu,
d) neodstráni dočasné zariadenie staveniska po skončení výstavby,
e) uskutočňuje pre iného stavbu mimo rozsahu predmetu svojej činnosti,
f) nepredloží v určenej lehote dokumentáciu potrebnú na nevyhnutné úpravy alebo nevykoná nariadené nevyhnutné úpravy (§ 87),
g) zhoršuje životné prostredie tým, že predlžuje lehotu výstavby v rozpore so stavebným povolením.

(3) Stavebný úrad alebo inšpekcia uloží pokutu do 5 miliónov Sk právnickej osobe alebo fyzickej osobe oprávnenej na podnikanie, ktorá

a) vykonáva činnosti, na ktoré je potrebné územné rozhodnutie bez takéhoto rozhodnutia alebo v rozpore s ním,
b) uskutočňuje stavbu bez stavebného povolenia alebo v rozpore s ním,
c) neudržiava stavbu do tej miery, že sú tým ohrozené životy alebo zdravie osôb,
d) užíva stavbu bez kolaudačného rozhodnutia alebo v rozpore s ním, alebo ako vlastník stavby či iný oprávnený na jej užívanie umožní inej osobe užívanie stavby pred vydaním kolaudačného rozhodnutia alebo v rozpore s ním,
e) bez vážneho dôvodu nevykonala neodkladné zabezpečovacie práce nariadené stavebným úradom,
f) v určenej lehote nevykoná rozhodnutie príslušného stavebného úradu o odstránení stavby.

(4) Ustanovenia odseku 1 písmen a), b) a c), odseku 2 písmen a) a b) a odseku 3 písmen a) a b) platia rovnako na právnickú osobu alebo fyzickú osobu oprávnenú na podnikanie, ktorá uskutočňuje stavbu ako zhotoviteľ.

Vladino, ver mi.
Nevieš si predstaviť pokutu o posunutí priečky, alebo to že staviaš a neurobíš jeden pivničný priestor, kt. máš v projekte a túto slutočnosť neoznámiš:mee:
MartinkoK
13.05.08,06:57
Prosím Vás, je vymaľovanie interiérov budovy technickým zhodnotením alebo to môžem dať priamo do nákladov ako službu.
karpis
13.05.08,07:07
Predpokladám, že priestory už boli v minulosti maľované tak účtuješ priamo do nákladov prevádzková réžia
Leontin
13.05.08,19:32
To nie je rekonštrukcia, je to oprava.

Ja si na 99% myslim, ze to nie je oprava, ale jasne TZ. Ak uz menil na budove vsetko, co popisoval, tak urobil minimalne modernizaciu nad 30tis a to je predsa TZ !

A za druhe, ak suhlasi prenajimatel, tak najomca ma pravo si odpisovat svoje investicie do "cudzej" budovy. Toto zakon umoznuje a vobec s tym nema danovy urad problem. Budova je zhodnotena, ale odpisy na zhodnotenie si uplatnuje najomca, kedze on bol investor a on pouzil svoje financie. Tam logika nepusti.
Le este mozne, ze tuto investiciu by odpisoval prenajimatel, ale ... v tom pripade by mu vznikal vydavok(odpis) a najomca by mal pozadovat o tuto sumu odpisu ponizit najom. Teda ako keby prenajimatel splacal vo vyske odpisu investiciu najomcovi. Co je tiez logicke.
peter.debnar
06.07.08,09:13
Zdravim vsetkych,

kupili sme byt v novostavbe. V byte boli akurat omietky, podlahy, dvere, vykachlickovana kupelna s WC, baterie, kachlicky na mieste, kde bude v buducnosti kuchyna a boli tam okna a radiatory, nic viac.

Byt sme si zariadili, byvali v nom, ale nastali urcite okolnosti v nasom zivote a rozhodli sme sa byt predat. Byt sme kupili priblizne pred rokom, takze nie sme oslobodeny od dane.

Chcem sa spytat, kedze sme zariadili byt novou kuchynskou linkou, prackou, televizorom, domacim kinom, nabytkom a dalsimi vecami (ktore nam tiez pomohli dohodnut predaj za vyssiu cenu) ci v tomto pripade ide o modernizaciu bytoveho pristoru a teda o jeho technicke zhodnotenie (veci boli drahe, vacsina stala viac ako 30 tisic).

Mozeme si potom znizit danovy zaklad, ktory tvori predajna cena - cena, za ktoru sme byt kupili, o ceny nakupenych veci?

Opieram sa o paragraf § 8 ods 5 pismeno d), kde sa pise o tom, ze finančné prostriedky preukázateľne vynaložené na technické zhodnotenie su vydavkom v kategorii Ostatné príjmy.

Dalej som sa pozrel na paragraf § 29, kde sa pise o tom, co to je technicke zhodnotenie. V odseku 5 sa pise o modernizacii, kde podla mojho pravneho vedomia (nie som moc skuseny) patria aj spominane zakupene veci. Vsetky kupene veci v danej nehnutelnosti povodne neboli, takze predpokladam, ze o opravu nemoze ist.

Je moj predpoklad spravny? Ak nie, ktoru cast som si zle vysvetlil.

Vopred kazdemu dakujem.

S pozdravom,
Peter
Orsz
10.08.08,19:56
Zdravim vsetkych,

kupili sme byt v novostavbe. V byte boli akurat omietky, podlahy, dvere, vykachlickovana kupelna s WC, baterie, kachlicky na mieste, kde bude v buducnosti kuchyna a boli tam okna a radiatory, nic viac.

Byt sme si zariadili, byvali v nom, ale nastali urcite okolnosti v nasom zivote a rozhodli sme sa byt predat. Byt sme kupili priblizne pred rokom, takze nie sme oslobodeny od dane.

Chcem sa spytat, kedze sme zariadili byt novou kuchynskou linkou, prackou, televizorom, domacim kinom, nabytkom a dalsimi vecami (ktore nam tiez pomohli dohodnut predaj za vyssiu cenu) ci v tomto pripade ide o modernizaciu bytoveho pristoru a teda o jeho technicke zhodnotenie (veci boli drahe, vacsina stala viac ako 30 tisic).

Mozeme si potom znizit danovy zaklad, ktory tvori predajna cena - cena, za ktoru sme byt kupili, o ceny nakupenych veci?

Opieram sa o paragraf § 8 ods 5 pismeno d), kde sa pise o tom, ze finančné prostriedky preukázateľne vynaložené na technické zhodnotenie su vydavkom v kategorii Ostatné príjmy.

Dalej som sa pozrel na paragraf § 29, kde sa pise o tom, co to je technicke zhodnotenie. V odseku 5 sa pise o modernizacii, kde podla mojho pravneho vedomia (nie som moc skuseny) patria aj spominane zakupene veci. Vsetky kupene veci v danej nehnutelnosti povodne neboli, takze predpokladam, ze o opravu nemoze ist.

Je moj predpoklad spravny? Ak nie, ktoru cast som si zle vysvetlil.

Vopred kazdemu dakujem.

S pozdravom,
Peter

Uvažuješ správne. Dodané investície naviac sú tvojim výdavkom, ktoré Ti znížia základ dane - musíš to mať ale riadne zdokladované, bločkami alebo faktúrami.
Lissa
31.08.08,15:22
Prosím o pomoc.
Už 2 dni sedím na Porade, prešla som myslím všetko o technickom zhodnotení, ale na svoj problém som nenašla odpoveď. Začínajúca s.r.o. si prenajala časť budovy, do ktorej vo vlastnej réžii vstavala priečky, čím si vytvorila priestor na výrobu aj kancelárie – posúdila som to ako technické zhodnotenie. Avšak do budovy cez strechu pretekalo a nájomca (naša s.r.o.) po mnohých urgenciách vypovedala nájom a odsťahovala si z priestoru hnuteľný majetok. Nehnuteľný majetok, t.j. vystavané múry zostali v priestore. Naša s.r.o. zažalovala prenajímateľa za ušlý zisk. Prosím poraďte:
1.je technické zhodnotenie budovy zmarená investícia z dôvodu škody (pretekanie) a účtovať ju 548/042, alebo 549/082? Je daňovo uznateľný náklad?
2. na konci roka účtujem aj niečo do výnosov alebo až po ukončení súdu?
Ďakujem všetkým, hoci som tieto 2 dni strávila na Porade, boli veľmi užitočné, veľa som sa naučila.
Lissa
01.09.08,05:55
Prosím, nepomôže mi niekto? Veľmi pekne ďakujem, som začiatočníčka a tento prípad je pre mňa veľmi komplikovaný. Navyše som ešte zistila, že nájom bol na dobu neurčitú! Tak to už som vážne v koncoch, či to nie je celé nedaňový náklad.
Danila
01.09.08,06:39
Prosím, nepomôže mi niekto? Veľmi pekne ďakujem, som začiatočníčka a tento prípad je pre mňa veľmi komplikovaný. Navyše som ešte zistila, že nájom bol na dobu neurčitú! Tak to už som vážne v koncoch, či to nie je celé nedaňový náklad.Aby sme Ti mohli odpovedať korektne, potrebujeme informácie o podmienkach prenájmu dohodnutých v nájomnej zmluve. Mali ste dohodnuté s prenajímateľom, že môžete vykonať TZ na prenajatej budove? Mali ste dohodnutý spôsob odpisovania? Jedno viem už teraz. Nie je to zmarená investícia.
Lissa
01.09.08,08:15
Neviem, ako si zadať, aby som videla, že mi prišla odpoveď.
K otázke: V zmluve bolo dohodnuté, že môžeme vykonať TZ s tým, že po skončení nájmu dáme budovu do pôvodného stavu. Spôsob odpisovania dohodnutý nebol.
betka
01.09.08,10:18
ZC TZ na základe zmluvy na prenajatom majetku sa účtuje: 551/081.
V zmysle par. 69/2/a.

Nejde o ZC pri vyradení DHM z používania, (bol by majetok používateľný, ale NZ bola vypovedaná. Prenajímateľ ho bude naďalej používať, možno), nejde o vyradenie ani z titulu z dôvodu škody, predajom, darovaním.

Ak by ste však dali majetok do pôvodného stavu, potom by išlo o likvidaciu tohto majetku, čo by bolo i daňovým výdavkom podľa ZDP: 2119/3/b.

Neviem, čo sa bude dať s nájomcom dohodnúť, asi ťažko, keď prebieha súd, že by prevzal ZC DHM odplatne. Potom by išlo o predaj DHM 541/081, či už v ZC alebo cene nižšej.

Týmto spôsobom by som postupovala: 551/081-pričom ZC bude PP k ZD. Svojim spôsobom to predstavuje akokeby darovanie, ale darovanie v pravom slova zmysle to nie je. Nechcem zbytočne vynakladať nejaké úsilie dať DHM do pôvodného stavu, pretože by som si zvýšila moje náklady, keďže sa s prenajímateľom nedá dohodnúť. (čiže PP k ZD, cez 551)

Ťažká otázka, nie je na ňu jednoznačná odpoveď. Učtovala by som o predpise voči prenajímateľovi, pretože máte naozaj ušlý zisk, akokeby "zmarenú investíciu", zmarená investícia to nie je, o zmarených invest. sa píše i na porade, nesplňa podmienky o ZInv.
Lissa
01.09.08,10:31
Ďakujem pekne, som z toho veľmi smutná. PP rozumiem ako pripočitateľnú položku k základu dane? Konateľ je Angličan, ten ma vyhodí. Prosím, pozerám v ZDP § 21 ods.3, ale ten je zrušený. Zrejme bude treba zrútiť tie priečky, lebo tak bola urobená zmluva, no keď je súd, zrejme to nebude pripadať do úvahy, netuším ako sa rozhodne. Takže len pripočítať, iná cesta nie je? Aj napriek tomu, že TZ nebolo ukončené?
Danila
01.09.08,12:46
Ďakujem pekne, som z toho veľmi smutná. PP rozumiem ako pripočitateľnú položku k základu dane? Konateľ je Angličan, ten ma vyhodí. Prosím, pozerám v ZDP § 21 ods.3, ale ten je zrušený. Zrejme bude treba zrútiť tie priečky, lebo tak bola urobená zmluva, no keď je súd, zrejme to nebude pripadať do úvahy, netuším ako sa rozhodne. Takže len pripočítať, iná cesta nie je? Aj napriek tomu, že TZ nebolo ukončené?Polemizovať dnes o tom, že zmluva o prenájme za podmienky likvidácie TZ je pekný nezmysel nám už nepomôže. Ale čo už. Ak pán konateľ uplatnil na súde žalobu, ktorou sa domáha ušlého zisku, je nesporné, že právnik už záležitosť posúdil. Právne podanie by som rozšírila/ak je to možné/ aj o náhradu škody za TZ, vzhľadom k tomu, že zavinením prenajímateľa som ho nemohla využívať. V účtovníctve by som zaúčtovala len obstaranie TZ a až do rozhodnutia súdu by som ponechala v účtovníctve na účte obstarania. Odpisovať nemôžeš, keďže nevyužívaš. Ak si účtovník, tak si veľmi už nad tým hlavu nelám, a poskytni pánovi konateľovi takéto východisko. :)
Lissa
01.09.08,12:53
Ďakujem pekne za odpovede. Prosím ešte nemohla by som účtovať o likvidácii ako o daňovom výdavku, ak by sa zbúrali priečky? V zmluve bolo dohodnuté, že po skončení nájmu sa dá priestor do pôvodného stavu.
betka
01.09.08,17:38
Ďakujem pekne za odpovede. Prosím ešte nemohla by som účtovať o likvidácii ako o daňovom výdavku, ak by sa zbúrali priečky? V zmluve bolo dohodnuté, že po skončení nájmu sa dá priestor do pôvodného stavu.

Lucka, opravila som par. v mojom príspevku, nie 21, ale 19.

Súhlas s Danilkou. Má veľa skúseností a veľmi dobré rady.

Ozaj je lepšie ponechať na vyriešení súdu.

Ak by ste zbúrali priečky, vzniknú Vám určite vyššie náklady, ako by ste "ušetrili" na daniach.
Takéto búračky nie sú lacná záležitosť, potom treba dať natiahnuť novú strierku, i vymaľovať...., suma sa určite vyšplhá vyššie ako by bola daň 19% zo ZC.

Možno súd rozhodne, že je potrebné dať nehnuteľnosť do pôvodného stavu,a rozhodne vo Váš prospech, že ZC bude nájomca povinný uhradiť, keďže došlo k porušeniu podmienok zmluvy, priestor nepol použiteľný z titulu zatekania strechy na podnikateľské účely............

Ak by ste však vyradili DHM a ZC bola PP k ZD, a možno o rok by súd rozhodol, aby prenajímateľ uhradil Vašu ZC, potom by bol príjem z úhrady odp. položka od ZD.

Hlavu hore. určite niekto pridá ešte názory.
Lissa
01.09.08,18:31
Ďakujem pekne, ste úžasné, bez vás by som bola stratená. Zajtra idem s konateľom k právnikovi, tak sa pokúsim o rozšírenie tej žaloby o škodu na TZ.
Lissa
02.09.08,10:25
Betka, ešte prosím v akom zákone sa hovorí o zmarenej investícii, nech si to poriadne do budúcna naštudujem? Na vzniknutú škodu a ušlý zisk mám vystaviť prenajímateľovi faktúru, alebo mám čakať na rozhodnutie súdu? Ešte raz veľmi pekne ďakujem.
betka
02.09.08,16:49
O účtovaní TZ nám hovorí v postupoch účtovania par.41: (takže naozaj účet 551/081):

§ 41
Účtovanie technického zhodnotenia majetku odpisovaného nájomcom

(1) Technické zhodnotenie vykonané na prenajatom majetku a odpisované nájomcom sa odpíše v priebehu nájmu.

(2) Zostatková cena technického zhodnotenia pri predčasnom skončení nájmu sa účtuje takto:
a) v účtovníctve nájomcu do nákladov na ťarchu účtu 551 – Odpisy dlhodobého nehmotného majetku a dlhodobého hmotného majetku,
b) ak sa nájomca s prenajímateľom dohodnú o odplatnom prevode technického zhodnotenia, účtuje sa o takomto prevode v účtovníctve nájomcu ako o predaji dlhodobého hmotného majetku.

(3) Náklady na uvedenie prenajatého majetku do predchádzajúceho stavu sa účtujú v účtovníctve nájomcu do ostatných nákladov na hospodársku činnosť.

(4) Technické zhodnotenie prenajatého dlhodobého majetku odpisované nájomcom sa účtuje na účte, na ktorom by sa tento majetok účtoval, ak by bol nájomca jeho vlastníkom.

O zmarených investíciách som písla napt. v týchto príspevkoch, a nájdeme ti i v par. 36/2 postupov:

http://www.porada.sk/t47882-zmarena-investicia.html?highlight=zmaren%E1+invest%EDcia

http://www.porada.sk/t80067-zburanie-a-vystavba.html?highlight=zmaren%E1+invest%EDcia
Lissa
03.09.08,07:49
Ťažká otázka, nie je na ňu jednoznačná odpoveď. Učtovala by som o predpise voči prenajímateľovi, pretože máte naozaj ušlý zisk, akokeby "zmarenú investíciu", zmarená investícia to nie je, o zmarených invest. sa píše i na porade, nesplňa podmienky o ZInv.[/quote]

Ďakujem pekne za odpoveď, v Postupoch aj v Zákone som si to naštudovala, ale mala som na mysli to, či nie je tento problém riešený v Stavebnom alebo inom zákone, lebo neviem čo je "nespĺňa podmienky o ZInv." - toto som mala na mysli. Ešte raz srdečná vďaka za váš vzácny čas, ktorý mi venujete.
Lissa
10.09.08,15:36
Moje skvelé poradkyne, ešte raz vás prosím o pomoc. Po návšteve právnika som zistila nové skutočnosti a to: v zmluve bolo zakotvené, že "prípadné stavebné úpravy, alebo opravy predmetu podnájmu je povinný si podnájomca vykonať sám na vl.náklady, pričom je povinný vyžiadať si predch.písomný súhlas nájomcu". Písomný súhlas nie je a nebude, nakoľko je súd. Takisto bol prenájom v zmluve na dobu neurčitú. Ako sa na stavbu priečok teraz pozerať? Inak všetky priečky okrem jednej, deliacej boli vystavané vo vnútri prenajatého priestoru, ale to asi na veci nič nemení.
bobo97
09.11.10,06:22
Dobrý deň,
potreboval by som poradiť. Od mestského úradu mám prenajatú budovu, v ktorej prevádzkujem sklenárstvo( som SZČO - jednoduché účtovníctvo). Po vzájomnej dohode sme sa dohodli na oprave strechy ( výmena strešných hranolov, krytiny ), s tým že polovicu uhradí mesto a polovicu nákladov ja.Cena celkom cca70000€.
1./ Chcem sa spýtať, či faktúru ktorú obdržím od dodávateľa stavebných práv mám považovať za technické zhodnotenie alebo opravu. Jedná sa o sumu 35000 €. Som platcom DPH, môžem si uplatniť DPH z faktúry v plnej výške?
2./ V zmluve s MsÚ sme sa dohodli, že o sumu ktorú zaplatí mesto za opravu, sa mi zníži nájom za uvedenú prevádzku na obdobie 7 rokov. Nájomné sa platí kvartálne. Ako správne zaúčtovať toto nájomné.
Adiks
09.11.10,10:34
Mestský úrad by ti nemal nič fakturovať, polovica nákladov na opravu strechy bude súčasťou ich nákladov. Naopak, druhú polovicu nákladov, ktorú znášaš ty, by si mal vyfakturovať mestskému úradu. Takto budeš mať pohľadávku voči mestskému úradu z titulu tvojich nákladov na opravu strechy a zároveň záväzok voči mestskému úradu z titulu nájomného, ktoré sa budú vzájomne započítavať.
bobo97
09.11.10,11:00
Mestský úrad mi nebude faktúrovať nič. Je vyhotovená zmluva ( právnik MsÚ ), v ktorej sa uvádza sa celková cena diela predstavuje sumu 70000€, z čoho 35000 € znáša nájomca a 35000 € prenajímateľ. Preto si nie som istý či by som ja mal niečo MsÚ refakturovať.
Erika-ežka
08.01.11,14:31
Mám podobný problém. SZČO si prenajal v budove od súkromnej osoby 2 miestnosti. Prerobil ich na obchod - voda, elektrika, prebúral dvere... Ešte som nevidela zmluvu, ale telef. mi povedal, že je v zmluve dohodnuté, že presne vyčíslené náklady na prerobenie miestností budú zohľadnené - že nebude musieť 2 roky platiť nájomné. Nakoľko si veľa prác robil svojpomocne, nemá na všetko doklad. Podľa mňa - výdavky, na ktoré má doklad by som mala zosumarizovať a odpisovať ako TZ prenajatých priestorov?
Na druhej strane by mal byť nepeňažný príjem prenajímateľa?
KEJKA
08.01.11,15:25
Mám podobný problém. SZČO si prenajal v budove od súkromnej osoby 2 miestnosti. Prerobil ich na obchod - voda, elektrika, prebúral dvere... Ešte som nevidela zmluvu, ale telef. mi povedal, že je v zmluve dohodnuté, že presne vyčíslené náklady na prerobenie miestností budú zohľadnené - že nebude musieť 2 roky platiť nájomné. Nakoľko si veľa prác robil svojpomocne, nemá na všetko doklad. Podľa mňa - výdavky, na ktoré má doklad by som mala zosumarizovať a odpisovať ako TZ prenajatých priestorov?
Na druhej strane by mal byť nepeňažný príjem prenajímateľa?
podľa toho, čo píšeš, tak TZ nebude vlastníctvom SZČO. SZČO ho "predá" prenajímateľovi, vystaví faktúru, doklad 315/602,343
a túto pohľadávku bude započítavať na nájomné.
Erika-ežka
08.01.11,19:14
podľa toho, čo píšeš, tak TZ nebude vlastníctvom SZČO. SZČO ho "predá" prenajímateľovi, vystaví faktúru, doklad 315/602,343
a túto pohľadávku bude započítavať na nájomné.

Na budúci týždeň sa "možno" konečne dopracujem aj ku zmluve, tak som zvedavá, ako to majú ošetrené. Ako mi klient povedal, je tam presne vyčíslené čo sa bude prerábať a za akú sumu. Povedal, že sa len dohodli, že nakoľko zainvestoval do prenajímateľovej budovy, 2 roky nebude platiť nájomné. Jedná sa o JÚ. Ďakujem za reakciu.
Potom sa ozvem.
Erika-ežka
11.01.11,10:12
Dostala som nájomnú zmluvu. Je tam vlastne dojednané , že nájomca so súhlasom prenajímateľa zrealizoval rekonštrukčné práce. Sú tam presne vymenované. Ďalej je len dohodnuté, že vzhľadom na fin. prostriedky vynaložené na rekonštrukčné práce budú započítané s nájomným počas 2 rokov.
Nič nie je dohodnuté, kto to bude odpisovať, takže ... Urobila by som súhlas prenajímateľa, že nájomca bude odpisovať tieto rekonštr. práce - beriem to ako TZ budovy, nakoľko sa tam robili úpravy - ktoré pred tým neboli. Škoda, že som dostala hotovú vec na stôl, lebo by som to radšej riešila, aby rekonštrukčné práce vykonal prenajímateľ a nájomca by si mohol dať aspoň nájomné mesačne do V. Ale čo už... keď sa skôr neporadili. Aj tak asi pre prenajímateľa ide o nepeňažný príjem.
Čo myslíte, stačí ten súhlas?
KEJKA
11.01.11,10:32
Dostala som nájomnú zmluvu. Je tam vlastne dojednané , že nájomca so súhlasom prenajímateľa zrealizoval rekonštrukčné práce. Sú tam presne vymenované. Ďalej je len dohodnuté, že vzhľadom na fin. prostriedky vynaložené na rekonštrukčné práce budú započítané s nájomným počas 2 rokov.
Nič nie je dohodnuté, kto to bude odpisovať, takže ... Urobila by som súhlas prenajímateľa, že nájomca bude odpisovať tieto rekonštr. práce - beriem to ako TZ budovy, nakoľko sa tam robili úpravy - ktoré pred tým neboli. Škoda, že som dostala hotovú vec na stôl, lebo by som to radšej riešila, aby rekonštrukčné práce vykonal prenajímateľ a nájomca by si mohol dať aspoň nájomné mesačne do V. Ale čo už... keď sa skôr neporadili. Aj tak asi pre prenajímateľa ide o nepeňažný príjem.
Čo myslíte, stačí ten súhlas?
je to ten prípad, ktorý chceš mať. Zvýraznené o tom pojednáva.
takže vymenované TZ zaúčtuješ na pohľadávku
nájomné budeš účtovať v zmysle zmluvy 518/321
a v zmyskle toho zvýrazneného započítaš 321/315.
Je to zjednodušené, lebo nájomca nielen minul fin.prostriedky, ale dodal niečo v prospech vlastníka. Podľa mňa by na tej 315-ke mala byť doúčtovaná DPH.
Len výdavky nevymenované v tej NZ, alebo naviacnáklady neuznané a nezapočitateľné s prenajímateľom môžeš posudzovať ako TZ.
Erika-ežka
11.01.11,11:22
je to ten prípad, ktorý chceš mať. Zvýraznené o tom pojednáva.
takže vymenované TZ zaúčtuješ na pohľadávku
nájomné budeš účtovať v zmysle zmluvy 518/321
a v zmyskle toho zvýrazneného započítaš 321/315.
Je to zjednodušené, lebo nájomca nielen minul fin.prostriedky, ale dodal niečo v prospech vlastníka. Podľa mňa by na tej 315-ke mala byť doúčtovaná DPH.
Len výdavky nevymenované v tej NZ, alebo naviacnáklady neuznané a nezapočitateľné s prenajímateľom môžeš posudzovať ako TZ.
No ...neviem, je to jednoduché účtovníctvo, takže o skutočných príjmoch a výdavkoch... ako to mám riešiť v tomto prípade?
Mám doklady o nákupe nejakého materiálu, dverí, murárskych služieb - tie som si chcela naúčtovať ako VNZD - TZ - a vo forme odpisov preniesť do výdavkov. Práce, ktoré si vykonal svojpomocne alebo mat. na ktorý nemá doklad, nemôžem dať predsa do V. Čo sa týka započítania s nájomným ... v JÚ to nejak neviem... aj keď v zmluve je presne napísané koľko do toho zainvestoval (len sa to nezhoduje z doloženými dokladmi) Prosím, poraďte ako to čo najlepšie urobiť???
ZuzanaP
18.08.11,06:49
Poraďáci, prosím o radu. Prerábame budovu, ktorej sme majiteľmi a zaujímalo by ma nasledovné:

- náklady na projektovú dokumentáciu, náklady na stanoviská, vyjadrenia k stavebnému povolaniu naúčtujem tiež na 042?

- je predpoklad, že prestavba sa potiahne aj do budúceho roka, čiže na 042 budem mať ku koncu roka 2011 zostatok a po uvedení do používania (pravdepodobne v r. 2012) celá 042 bude zvýšením sumy na odpisovanie
uvažujem správne?
Ďakujem :)
rudopp
18.08.11,07:06
Poraďáci, prosím o radu. Prerábame budovu, ktorej sme majiteľmi a zaujímalo by ma nasledovné:

- náklady na projektovú dokumentáciu, náklady na stanoviská, vyjadrenia k stavebnému povolaniu naúčtujem tiež na 042?

- je predpoklad, že prestavba sa potiahne aj do budúceho roka, čiže na 042 budem mať ku koncu roka 2011 zostatok a po uvedení do používania (pravdepodobne v r. 2012) celá 042 bude zvýšením sumy na odpisovanie
uvažujem správne?
Ďakujem :)

- áno
- áno